Jump to content

Πρόβλημα σε Σκαλάρι


Recommended Posts

Πάντα τα νιτρικά μου ήταν κοντά στο μηδέν. Επειδή όμως έχω πολλά φυτά και πρόβλημα με καφέ άλγη αποφάσισα να αυξήσω να νιτρικά προσθέτοντας καθαρό νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3). Με σπασμωδικές κινήσεις (αφού σαν αρχάριος βιαζόμουν) μέσα σε δύο μέρες τα νιτρικά έφτασαν από μηδέν σε 40!! Ακολούθησαν δύο αλλαγές νερού και τώρα έχω Νιτρικά: 20. Το ένα σκαλάρι μετά από τις δύο αυτές μέρες εμφάνισε ένα σημάδι σαν σπυρί ανάμεσα στο μάτι και στα βράγχια. Κατά τα άλλα τρώει και κινείται κανονικά. Όποιος ξέρει να μου πει αν είναι μόλυνση ή κάτι άλλο και τι να κάνω από εδώ και πέρα. Έχω ενυδρείο 60lt καραντίνα σε ετοιμότητα αλλά περιμένω πρώτα τις συμβουλές σας.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 96 full

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικό EHEIM classic 8W, 440l/h

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 Σκαλάρια κι ένας γλύφτης

-Φυτά: Ναι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάϊσμα 2 φορές την μέρα, προετοιμασία σε βαρέλι με τύρφη, αλλαγές 1 φορά την βδομάδα το 30% του νερού

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

-ORP: 550

-TDS: 320

- KH: 4

- GH: 6

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά: PH, ORP, TDS

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 2 Σκαλάρια

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Δεν έχει αλλάξει κάτι

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: όχι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

p1000331e.th.jpg

p1000332h.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα πριν 2 μήνες και ήταν μικρά. Ηλικία δεν ξέρω αλλά μετράω στα Σκαλάρια συνολικό μήκος (μαζί με ουρά) 5 εκατοστά.

Ο γλύφτης είναι πολύ μικρός:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28816

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι δεν είναι τίποτα .

Αλλα σου συνιστώ να αφήσεις το ενυδρείο ήσυχο και να μην ξανακάνεις τέτοιες κινήσεις .

Καλό είναι να βάλεις λίγο Εκτοζόν και να βγάλεις τον ενοχλητικό .

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας να τον βγάλω εννοείς να τον βάλω στην καραντίνα με εκτοζόν. Και αν ναι πρέπει να αυξήσω θερμοκρασία, PH, και σκληρότητα στην καραντίνα ή να αφήσω ίδιες συνθήκες με ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγω δεν είπα τέτοιο πράγμα .

Εγω σου είπα να αφήσεις ήσυχο το ενυδρείο , ουτε θερμοκρασίες ούτε ΡΗ ούτε σκληρότητες ούτε ανέφερα τη λέξη καραντίνα .

Συγνώμη που δεν σου διευκρίνισα οτι ο "ενοχλητικός" γλείφτης (και όχι "γλύφτης" )ειναι ο Epalzeorhynchos και εννοώ να τον δώσεις πίσω απο εκεί που τον πήρες ή σε κάποιο φίλο .

Όσο για το Εκτοζόν στό ενυδρείο σου εννοώ , άλλωστε δεν ήξερα οτι έχεις και καραντίνα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο 60lt καραντίνα σε ετοιμότητα αλλά περιμένω πρώτα τις συμβουλές σας.

Λυπάμαι για τον Epalzeorhynchos γιατί μου τον έδωσαν σαν συμβατό με τα σκαλάρια από επώνυμο και μεγάλο μαγαζί στην Αθήνα.

Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά πρέπει να ρωτήσω. Ποια ψάρια-καθαριστές βυθού είναι συμβατά με τα σκαλάρια σε περίπτωση που τον δώσω? Αν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο π.χ. 300Lt μπορώ να κρατήσω τον Epalzeorhynchos? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο ψαρι που εχει και το παρατσουκλι ''κινεζος'' ειναι οντως αρκετα επιθετικο και κακο στις συναναστροφες του με τους υπολοιπους κατοικους ενος ενυδρειου.στη θεση του θα μπορουσαν να μπουνε η καποιο σαε(c.siamensis),πολυ αλγοφαγο,η μερικα corydoras,τα οποια και ακακα ειναι και καλη δουλεια κανουν στο βυθο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...