Jump to content

Apple Snails Ερώτηση


Recommended Posts

Τι τρώνε ρε παιδιά?Θέλουν κάποια ειδική τροφή?

Έχω 5 apple snails και μου φαίνεται ότι αδυνάτισαν :(

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα οτι περισσεύει απο την τρωφη που ριχνεις στα ψαρια σου.

Αν τα ταιζεις δεν θα κανουν δουλεια στο καθαρισμο που θελουμε.

Αν θες ομως να τα ταιζεις κατι μπορεις να τα δωσεις ψιλοκομμένο καροτακι αγγουρι κολοκύθι μαρουλι και.....και....και...

Link to comment
Share on other sites

....και ταμπλεττες βυθου επισης...

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αφου τους κανετε διατροφη/διαιτα με καροτακι αγγουρι κολοκύθι μαρουλι πως να μην αδυνατισουν?

Τιναυτα?

Βαλτους καμια μπριτζολα και καμια μακαροναδα να δεις ποτε θα γινουν τουμπανα :(

Πλακα κανω ετσι? :hysterical:

πρεπει να αρχισω διατροφη :(

θα γινω σαλιγγαρι :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τί pH και τί kH έχει το νερό σου? Η ανάπτυξη των Apple Snails εξαρτάται από 2 παράγοντες:

1) Διατροφή, όπου τρώνε τα ΠΑΝΤΑ :(

2) Ανθρακική σκληρότητα του νερού σου. Ανάλογα από την ποσότητα σαλιγκαριών και τον όγκο του ενυδρείου, καθώς και την τιμή του kH σου, θα δεις την ανάλογη ανάπτυξη. Αν έχεις 300L όπως βλέπω στο προφίλ σου και μέσα σε αυτό έχεις 1-2 Apple Snails ενώ ταυτόχρονα ασχολήσε με Αμαζονιακό νερό (kH<4), τότε μην περιμένεις γοργή ανάπτυξη και ίσως να μην φτάσουν και ποτέ σε τελικό μέγεθος!

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

ποσα χρονια σου εζησε applesnail?

Ρωταω γιατι απο οτι ξερω μπορουν να ζησουν μεχρι 3 χρονια.

Εμενα το πρωτο μου ειναι 3 και 4 μηνες περιπου και εχει φτασει τα 4 cm

Link to comment
Share on other sites

@stormtrooper

ποσα χρονια σου εζησε applesnail?

Ρωταω γιατι απο οτι ξερω μπορουν να ζησουν μεχρι 3 χρονια.

Εμενα το πρωτο μου ειναι 3 και 4 μηνες περιπου και εχει φτασει τα 4 cm

Έχω ενυδρείο από τον Δεκέμβριο του 2007, οπότε δεν έχω κλείσει πολλά χρόνια στο χόμπυ. Παρ'όλα αυτά έχω χάσει Apple Snails σε μικρά αλλά και σε μεγάλα μεγέθη. Αυτό μπορεί να προέρχεται από πολλούς παράγοντες, όπως έλλειψη τροφής, μαλακό νερό (όπως έχω εγώ), πιθανές ασθένειες ασπόνδυλων, επίθεση από ψάρια κλπ κλπ! Και να σου πω και την αλήθεια, με τόσα Apple Snails που έχω, δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να καταγράψω την κανονική διάρκεια ζωής τους, η οποία όπως προείπα, εξαρτάται και από πολλούς και διάφορους παράγοντες!

Πάντως βάση διαβάσματος έχω δει κι εγώ πως ζούνε 3-4 χρόνια, αλλά κάπου θυμάμαι πως είδα μία αναφορά για 6 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενυδρείο από τον Δεκέμβριο του 2007, οπότε δεν έχω κλείσει πολλά χρόνια στο χόμπυ. Παρ'όλα αυτά έχω χάσει Apple Snails σε μικρά αλλά και σε μεγάλα μεγέθη. Αυτό μπορεί να προέρχεται από πολλούς παράγοντες, όπως έλλειψη τροφής, μαλακό νερό (όπως έχω εγώ), πιθανές ασθένειες ασπόνδυλων, επίθεση από ψάρια κλπ κλπ! Και να σου πω και την αλήθεια, με τόσα Apple Snails που έχω, δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να καταγράψω την κανονική διάρκεια ζωής τους, η οποία όπως προείπα, εξαρτάται και από πολλούς και διάφορους παράγοντες!

Πάντως βάση διαβάσματος έχω δει κι εγώ πως ζούνε 3-4 χρόνια, αλλά κάπου θυμάμαι πως είδα μία αναφορά για 6 χρόνια!

Κι εγω φιλε εχω γεμησει αλλα τα δεινω πλεων ολα η τα πεταω στη λιμνουλα που εχω με χρυσοψαρα και οσα ζησουν μεχρι να χειμωνιασει.

Αλλα εχω κρατησει μονο μερικα καλα επιλεγμενα εντονα κίτρινα.

Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα μου παει το πρώτο μου που αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο πετσοπ μου ειπαν οτι δεν ζουν πανω απο 2 χρονια!τεσπα,εγω εχω ενα εδω και περιπου μια εβδομαδα,αλλα ειναι πραγματικα τεραστιο!οταν μου το δωσανε ηταν περιπου 3 εκατοστα! :(

ειχε και καποια μικρα-μικρα σαλιγγαρακια αλλα ο πετσοπας μου ειπε οτι ψοφανε πολυ γρηγορα και καλυτεα να παρω μεγαλο γιατι απο οτι λεει δεν αντεχουν πολυ τα μικρα.....γιατι ομως???εσεις δλδ τα πηρατε μεγαλα ?ή μικρα και μεγαλωσανε?

ευχαριστω,

Ιωαννα :( .

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο πετσοπ μου ειπαν οτι δεν ζουν πανω απο 2 χρονια!τεσπα,εγω εχω ενα εδω και περιπου μια εβδομαδα,αλλα ειναι πραγματικα τεραστιο!οταν μου το δωσανε ηταν περιπου 3 εκατοστα! :(

ειχε και καποια μικρα-μικρα σαλιγγαρακια αλλα ο πετσοπας μου ειπε οτι ψοφανε πολυ γρηγορα και καλυτεα να παρω μεγαλο γιατι απο οτι λεει δεν αντεχουν πολυ τα μικρα.....γιατι ομως???εσεις δλδ τα πηρατε μεγαλα ?ή μικρα και μεγαλωσανε?

ευχαριστω,

Ιωαννα :( .

κοιτα Ιωαννα στην βιβλειογραφια και στο ιντερνετ δεινουν όριο στα 3 χρονια.

Όντος ειναι λιγο ευαίσθητα.

Αν τα αναπαραγεις εσυ και αρχίσουν να κανουν τσαμπια θα γεμισεις αλλα θα εχεις και πολλες απολειες.

Αφου να φανταστεις εγω σε ενυδρειο που εχω τα ενήλικα και γεννανε εχω γεμισει αδια καβουκια και μαλιστα κανουν και κακο γιατι μπλοκαρουν το φιλτρο στην εισοδο και μειώνεται η ροη.

Τωρα αν θες να αγορασεις καλητερα να τα παρεις λιγο μεγαλα γιατι ειναι πιο ανθεκτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...