Jump to content

Θωλό ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Forum και όπως θα καταλάβετε είμαι αρχάριος στα ενυδρεία. Έχω ένα ενυδρείο περίπου 40lt με εσωτερικό φίλτρο (όχι της μάνας του) Dolphin που αντλεί 400lt/h, το οποίο έχω βγάλει το σφουγκαράκι που είχε και έχω βάλει υλικά για βιολογικό φιλτράρισμα (ύστερα από παρότρυνση του μαγαζάτορα). από ψαράκια έχω μπόλικα 2 χρυσόψαρα, 2 κοκκινόψαρα, 2 κόι, 1 πλεκόστομο, 1 γατόψαρο, 1 κογκολέζο και 1 που μου το είπανε τίγρη. Δεν είχα σκοπό να βάλω τόσα πολά αλλά τα περισσότερα μου τα έκανε δώρο ο καταστηματάρής κάθε φορά που πήγενα να ψωνίσω κάτι.

Το πρόβλημάμου είναι ενώ στην αρχή το νερό ήταν καθαρό, από την περίοδο που έβαλα τον τίγρη και μετά το νερό σε μερικές μέρες από την αλλαγή πέρνει ένα καφέ χρώμα και φένεται βρόμικο. Τί πλόβλημα έχω; είναι μικρό το εωυδρείο για τα ψάρια; είναι μικρό το φίλτρο; ή οφείλεται στο ψαράκι τίγρη;( γιατί όταν μου το έδωσε μου έδειξε ότι το νερό του στην σακουλίτσα ήταν καφέ).

Το ενυδρείο μου post-14353-1247991091_thumb.jpg

Το Τιγράκι post-14353-1247991158_thumb.jpg

όπως βλέπετε και στις φωτό το νερό είναι θολό, παρεπιπτόντος σε κάθε αλλαγή νερού προσθέτω βακτίρια και ένα ενα υγρό για το χλώριο αν και δεν βάζω νερό της βρύσης.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά προσπάθησα να σας δώσο όσο περισσότερα στοιχεία μπορούσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τις συμβουλές σας. :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ αρχάριος είμαι, απλά θα σου πω ότι μάλλον τα χρυσόψαρα πρέπει να τα βγάλεις, και ίσως το βασικότερο ας μας έλεγες πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο και πόσο γρήγορα έβαλες τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω περίπου μισό χρόνο και τα πρώτα ψαράκια τα έβαλα μετά από μία εβδομάδα τα οποία ήταν τα χρυσόψαρα και τα κοκκινόψαρα. αλλά δεν μου πάει η καρδιά να τα διώξω, δεν υπάρχει λύση και γιατί συγκεκριμένα τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως ηρθες.

σαφως και πρεπει να μας πεις ποσο καιρο τρεχει με ψαρια το ενυδρειο σου....

τα περισσοτερα ψαρια που εχεις ειναι ακαταλληλα για τα λιτρα σου,και ακαταλληλα και σε συνθηκες μεταξυ τους.

ποτε σε ενα ενυδρειο ΔΕΝ βαζουμε κοι.τα κοι ειναι ψαρια μονο για λιμνες και οχι για ενυδρεια.επισης ποτε δεν βαζουμε ψαρια κρυου νερου (κοκκινοψαρα,χρυσοψαρα,κογκολεζοι οπως τα λες...και κοι)μαζι με τροπικα ψαρια...αλλες συνθηκες νερου,αλλες θερμοκρασιες,επιθετικοτητες κλπ....

μετρησεις εκανες..?αμμωνια ,νιτρωδη,νιτρικα...

τα παραπανω που σου ειπα βγαινουν αμμεσα.διαλεγεις αν σου αρεσουν τα τροπικα η τα ψαρια κρυου νερου και αντιστοιχα κρατας ενα ειδος.τα κοι οπως και να εχει βγαινουν αμεσως...

γενικως υποψιαζομαι πως εκτος οτι σου εδωσε οτι να'ναι ο εμπορος σου,και εσυ δεν διαβασες κατι πρωτα ΠΡΙΝ το παρεις,και αυτο ειναι ενα λαθος καθαρο δικο σου.

το ενυδρειο μου μοιαζει για αστρωτο,και αυτο εχει σαν συνεπεια λογικα να κινδυνευουν τα ζωντανα...

**το λεγομενο τιγρακι.....μονο τιγρακι δεν ειναι...δεν ξερουν τι τους γινεται.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε σου πάει η καρδιά να τα διώξεις το καταλαβαίνω και για κάποιον που έχει ενυδρείο είναι "μαχαιριά". Απλά από τα λίγα που έχω μάθει ότι τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν αρκετά σε σχέση με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια μου λέτε ότι πρέπει να΄κάνω μια καινούρια αρχή και να διαλέξω ας πούμε τροπικά ψάρια, έχετε μια καλή υπόδειξη. πχ πώς να στρώσω το ενυδρείο, πρέπει να τα βγάλω όλα από μέσα και να αρχίσω πάλι; πόσα ψαρια χωράει το ενυδρείο μου; και γενικά που μπορώ να τα διαβάσω όλα αυτά(αν υπάρχει ένα θέμα στο Forum που να τα γράφει όλα αυτά); αυτά τα τέστ που λέτε πώς τα κάνεις και τί μετρήσεις είναι οι φυσιολογικές; :(

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ξεκινησε προσεχτικα το διαβασμα απο ΕΔΩ

απο εκει και μετα διωχνεις οτι ψαρι δεν ταιριαζει με το ενυδρειο σου,προσεχεις πολυ οταν καθαριζεις το φιλτρο σου,το ξεπλενεις λιγο μονο με νερο του ενυδρειου,και προμηθευεσαι υγρα αξιοπιστα τεστ(οχι στικς που ειναι ολα σε ενα..)

αμμωνια,

νιτρωδη(no2)

νιτρικα(no3).

πολυ προσοχη λοιπον,και οπως καταλαβες πρεπει να αλλαξεις πετ...

***το ''τιγρακι'' σου ειναι καποιο ειδος bottia,το οποιο ειναι ειδος κλοουν,ψαρακι που συχναζει πολυ στο βυθο και τρωει και σαλιγκαρια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου δώσατε αν και προβλέπω να σας ξανααπασχολώ. Θα προσπαθήσω να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή και καλή μου τύχη. ακόμα μια ερώτηση, ξέρετε κανένα καλό e-shop για ενυδρεία γιατί εδώ στην περιοχή υπάρχει μόνο ένας που να έχει τέτοιο μαγαζί και από ότι καταλάβατε δεν πρόκειτε και για κανέναν ειδικό (ποιό πολύ για να πάρω τα τέστ). :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου δώσατε αν και προβλέπω να σας ξανααπασχολώ. Θα προσπαθήσω να στρώσω το ενυδρείο από την αρχή και καλή μου τύχη. ακόμα μια ερώτηση, ξέρετε κανένα καλό e-shop για ενυδρεία γιατί εδώ στην περιοχή υπάρχει μόνο ένας που να έχει τέτοιο μαγαζί και από ότι καταλάβατε δεν πρόκειτε και για κανέναν ειδικό (ποιό πολύ για να πάρω τα τέστ). :(

πάνε στην λίστα με τα καταστήματα κ δες ποιο σε βολεύει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Απ'ολα τα ψαρια που εχεις τωρα μπορεις να κρατησεις μονο .... μαλλον κανενα.

Και δυστυχως οσο πιο πολυ τα αγαπας τοσο πιο πολυ θα στεναχωρηθεις με το μελλον που προδιαγραφεται σιγιουρα δυσοιωνο μετα το bacteria bloom που βλεπω λογω τρελλης αυξησης της αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Απ'ολα τα ψαρια που εχεις τωρα μπορεις να κρατησεις μονο .... μαλλον κανενα.

Και δυστυχως οσο πιο πολυ τα αγαπας τοσο πιο πολυ θα στεναχωρηθεις με το μελλον που προδιαγραφεται σιγιουρα δυσοιωνο μετα το bacteria bloom που βλεπω λογω τρελλης αυξησης της αμμωνιας.

Δηλαδή ούτε αν βγάλω τα χρυσόψαρα και τα κόι και κρατήσω μόνο το γατόψαρο το κλόουν και τον γλύφτη πάλι δεν σώζετε η κατάσταση; και μια ερώτηση σε τί θερμοκρασία ζούν τα τροπικά γιατί μου έχουν πεί σε 27 -28 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε αν βγάλω τα χρυσόψαρα και τα κόι και κρατήσω μόνο το γατόψαρο το κλόουν και τον γλύφτη πάλι δεν σώζετε η κατάσταση; και μια ερώτηση σε τί θερμοκρασία ζούν τα τροπικά γιατί μου έχουν πεί σε 27 -28 περίπου.

Οχι γιατι το γατοψαρο το πιθανοτερο να ειναι κοπαδοψαρο ή/και να θελει αμμο, το πλεκο γινεται πολυ μεγαλο για το ενυδρειο, το botia το ιδιο συν οτι ειναι κοπαδοψαρο.

Το κυριοτερο ειναι οτι θελουν νερο που δεν ξερεις προς το παρον να τους παρεχεις (ελαφρως μαλακο και οξυνο)

Προσανατολισου σε 3θηλ + 1 αρσ guppy ή 6-7 CPD ή 1 μονομαχο και 1-2 applesnail.

Αναλογα τα τροπικα. Αλλα ζουν σε 20-22 αλλα σε 22-25, αλλα σε 24-27, αλλα σε 25-29, αλλα σε 27-33+

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα το λάθος και σε 54 λίτρα ενυδρείο έβαλα 4 αγγελόψαρα (δεν ήξερα βλέπεις). Βέβαια δεν είχα πρόβλημα στρωσίματος και αφού τα κράτησα 3 μήνες και μεγάλωσαν αρκετά, τα αντάλλαξα με 6 guppy.

Η άποψη μου είναι ότι από τις πρώτες κιόλας μέρες φαίνεται ότι τα guppy νιώθουν καλύτερα στο ενυδρείο μου.

Είναι πολύ όμορφα, κινούνται σε όλο το ενυδρείο, και το σημαντικότερο είναι ότι ξέρω πως τους παρέχω καλές συνθήκες διαβίωσης (είχα και γέννα). Είναι κρίμα να ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου.

Για το μέγεθος του ενυδρείου σου θα έλεγα να τα γυρίσεις όλα στο κατάστημα που τα πήρες και να πάρεις guppy (ή άλλα μικρά ζωοτόκα που δε μεγαλώνουν πολύ). Βέβαια μέτρησε την αμμωνία και τα νιτρικά πάντως πριν κάνεις αλλαγή. Αν έχεις πρόβλημα στρώσε το ενυδρείο πριν βάλεις τα νέα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβόυλές που μου δώσατε όλοι. Ξέρετε οτι αυτό που μου λέτε είναι σκλήρό αλλά αφού είναι το σωστό θα το ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...