Jump to content

τυρφη και ανθρακας


Recommended Posts

γεια σας.. σκεφτομαι να βαλο εκχιλισματα τυρφης στο ενυδρειο για να μου κατεβουνε λιγο η τιμες μια και το νερο της βρισης μου ειναι πολι σκλιρο και ι απετισης τον πσαριον μου ειναι προς το μαλακο νερο...

καπου διαβασα οτι ο ενεργος ανθρακας (αυτα τα μαβρα καρβουνακια) εμποδιζουν την τυρφη να δουλεψη...

καπιος μου προτινε blackwater της tetra.. τη να κανο τελικα??? το μπλακ γουοτερ κανι με τα καρβουνακια???

τα καρβουνακια τη ρολο παιζουν.. αμα τα βγαλο τελιός.. αλλος τροποσ για να κατεβασο το ph kh και gh??

ενυδρειο 100λ

φιλτρο.. ενθρακας σφουγγαρακια και τα ασπρα τα μακορονακια

ph 8

κη 12

gh 15

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. σκεφτομαι να βαλο εκχιλισματα τυρφης στο ενυδρειο για να μου κατεβουνε λιγο η τιμες μια και το νερο της βρισης μου ειναι πολι σκλιρο και ι απετισης τον πσαριον μου ειναι προς το μαλακο νερο...

καπου διαβασα οτι ο ενεργος ανθρακας (αυτα τα μαβρα καρβουνακια) εμποδιζουν την τυρφη να δουλεψη...

καπιος μου προτινε blackwater της tetra.. τη να κανο τελικα??? το μπλακ γουοτερ κανι με τα καρβουνακια???

τα καρβουνακια τη ρολο παιζουν.. αμα τα βγαλο τελιός.. αλλος τροποσ για να κατεβασο το ph kh και gh??

ενυδρειο 100λ

φιλτρο.. ενθρακας σφουγγαρακια και τα ασπρα τα μακορονακια

ph 8

κη 12

gh 15

εγω προσωπικά χρησιμοποιώ τύρφη κ ξύλα κ όχι ζουμί.Τον άνθρακα μετά από 2 μέρες τον βγάζω από το φίλτρο γιατί ότι τοξίνες έχει μαζέψει τις ξαναπετάει μετά μέσα στο ενυδρείο.Όσο για το gh χρησιμοποιώ το water softener pillow της API

http://www.aquariumpharm.com/Products/Prod...x?ProductID=358

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως άνθρακα βάζουμε μετα απο θεραπείες για να μαζέψει τα υπολείματα της θεραπείας ή αν το νερό του ενυδρείου μας είναι αρκετα επιβαρυμένο με χρωματισμό πχ κιτρινίλα ,ειδάλως δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσουμε άνθρακα.

Οι νέου τύπου άνθρακες δεν επιστρέφουν τίποτε μέσα στο νερό ,απλώς αφου πάψουν να λειτουργούν ως απορροφητικά ουσιών λειτουργούν σαν βιολογικό υλικό.

Σωστά 'οπως είπες και μόνος σου ο άνθρακας αναιρεί την ωφελιμότητα της τύρφης .

Εφόσον θέλεις να μαλακώσεις το νερό σου και αξίζει τον κόπο μπορείς να πάρεις μια ΑΟ που θα σου λύση τα χέρια γιατι η μακροχρόνια χρύση τύρφης για την ετοιμασία μαλακού νερου πιστεύω πως κάποια στιγμή θα σε κουράσει.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι η τυρφη προσφερει ουσιες χρησιμες στο νερο για τα ψαρια (προληπτικη ιατρικη και σπρωξιμο για αναπαραγωγη).

Η τυρφη ριχνει την kH, αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πεφτει και το pH.

Μπορει εξ'αλλου να συνεχισει να γινεται χρηση της τυρφης (εγω αυτο κανω) ακομα και με νερο απο ΑΟ αφου μαζευεται που μαζευεται νερο σε βαρελι, βαζεις και ενα φιλτρακι με τυρφη στο βαρελι και παιρνεις και τις ουσιες της τυρφης.

Επισης καλο ειναι η επεξεργασια με τυρφη να γινεται εκτος ενυδρειου για πληρη ελεγχο των τιμων και αποφυγη "ατυχηματων".

Και να μη ξεχασω, ποτέ σκετο νερο απο ΑΟ στο ενυδρειο.

Αναλογα τα ψαρια θελει και τα συμπληρωματα του, ή να γινεται μιξη με βρυσης (και αντιχλωριο για το νερο της βρυσης).

Αυτο με το ανθρακα οτι επιστρεφει πισω τα τοξικα που μαζεψε, οταν περασει καιρος, ειναι τραβηγμενο και θα μπορουσε να συμβει μονο σε αμφιβολου ποιοτητας ενεργου ανθρακα.

Πλεον οι επωνυμοι ανθρακες που υπαρχουν στο εμποριο αποκλειεται να κανουν κατι τετοιο, ποιος θα ηθελε να κλεισει η εταιρεια του που βγαζει ενα καρο προιοντα πολυ πιο ακριβα και πιο εμπορικα, για τον ανθρακα.

Ο ανθρακας κραταει λοιπον τα παντα χρησιμα (τυρφη, λιπασματα κλπ) και τοξικα, φαρμακα κλπ.

Οταν υπαρχει αναγκη μονο τον χρησιμοποιουμε.

Δεν χρειαζεται λοιπον ακομα και αν ειναι ασφαλης να μενει στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι υλικα χρειαζεται ενα εξωτερικο φιλτρο και ποιες οι ιδιοτητες τους?...μπορει καποιος να μας πει? :(

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικα χρειαζεται ενα εξωτερικο φιλτρο και ποιες οι ιδιοτητες τους?...μπορει καποιος να μας πει? :(

Οτι υλικα χρειαζεται και ενα εσωτερικο.

Μηχανικα και βιολογικα και σε ειδικες περιπτωσεις και χημικα.

http://www.istellas.gr/aquarium/general_choose_filter.html

Link to comment
Share on other sites

Οτι υλικα χρειαζεται και ενα εσωτερικο.

Μηχανικα και βιολογικα και σε ειδικες περιπτωσεις και χημικα.

http://www.istellas.gr/aquarium/general_choose_filter.html

ευχαριστω! :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...