Jump to content

Apistogramma Sp. 2 "rio Araca" Biotope


Moutralewn

Recommended Posts

Και τώρα πες τα όλα, :lmao: τι ξύλα είναι αυτά και που οφείλεται το τόσο παχύ detritus (ίζημα-μπίχλα)?

Είμαι σίγουρος οτι δεν είναι όλα αγοραστά... :P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΨΟΓΟ (οπως πρεπει δηλαδη να ειναι ενα βιοτοπικο ενυδρειο :hysterical: )

:P:lmao::lmao:;)

Aψογος στην προσομοιωση του βιοτοπου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μαυρίλα ειναι όλα τα λεφτά!Φοβερό βιοτοπικο, φοβερά ψάρια και φοβερή δουλειά :P !

Link to comment
Share on other sites

φανταστικό ενυδρείο με φανταστικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα πες τα όλα, :lmao: τι ξύλα είναι αυτά και που οφείλεται το τόσο παχύ detritus (ίζημα-μπίχλα)?

Είμαι σίγουρος οτι δεν είναι όλα αγοραστά... :P

Γιώργο, τα ξύλα είναι αγοραστά αλλά η αγορά έγινε απο nidal. Και έχει σημασία αυτό. Φέρνει απίστευτα ξύλα που δεν φαίνονται αγοραστά. Περίμενα την...κατάλληλη παραλαβή και μόλις έπεσε σύρμα απο τον nidal, πήγα να προλάβω. Για το τί είδος ξύλου είναι, θα μας πει ο nidal.

Το τόσο παχύ detritus οφείλεται κυρίως σε 2 πράγματα. Στην ποιότητα αλλά και την ποσότητα των φύλλων καθώς επίσης και στον προσεκτικό σχεδιασμό την κυκλοφορίας και τοποθέτησης του φίλτρου.

Τα φύλλα είναι αγορασμένα απο Ταυλάνδη μέσω e-bay και είναι DIY (μάζεμα με το χέρι και ξήρανση στο ήλιο αλλά και σε φούρνο βέβαια).

Το βασικότερο είναι η τοποθέτηση του φίλτρου. Το μπαστούνι (εισαγωγή του νερού στο φίλτρο) έχει μπει μέσα σε σγουγγάρι και αυτό με την σειρά του στο εσωτερικό φίλτρο της juwel έτσι ώστε να μην τραβάει καθόλου την "μπίχλα". Επίσης η έξοδος του νερού στο ενυδρείο έχει τοποθετηθεί σε μια μικρή σχετικά απόσταση απο ένα χοντρό ξύλο το οποίο βρίσκεται σε κάποιο "νεκρό" σημείο(δίπλα στην γωνία που κάνει το εσ. κουτί της juwel με το τζάμι). Οπότε η δύναμη της ροής "σπάει" όταν χτυπά κυρίως πάνω στο ξύλο. Έτσι δεν ανασηκώνει την μπίχλα απο τα ξύλα και την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο αποτελεσμα Ιασωνα!

Τα ψαρια πραγματικα απιστευτα κ πανεμορφα!

Αντε να δουμε ρε φιλε ποτε θα βγαλουμε καμια γεννα......

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε ρε φιλε ποτε θα βγαλουμε καμια γεννα......

Σιγά-σιγά, Χρήστο.

Να μεγαλώσουν λίγο ακόμα.

Επίσης, τώρα που θα μπουν στο 180άρι θα δω και αν επαληθευτεί η εντύπωση που έχω ότι μου έχουν βγει 2 ζευγάρια...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά, Χρήστο.

Να μεγαλώσουν λίγο ακόμα.

Επίσης, τώρα που θα μπουν στο 180άρι θα δω και αν επαληθευτεί η εντύπωση που έχω ότι μου έχουν βγει 2 ζευγάρια...

Eγω παλι δν εχω καταλαβει αν παιζει ζευγαρι το μονο που βλεπω ειναι κυνυγητα μεταξυ τους!

Εν αναμονη κ θα δειξει!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...