Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι πολύ καινούριος στο χόμπι του ενυδρείου και έχω αμφιβολίες για το αν γίνεται σωστά η διαδικασία του στησίματος του ενυδρείου. Έχω ένα 60 ενυδρείο σύμφωνα με τις υποδείξεις του καταστήματος έβαλα υπόστρωμα και ψιλό χαλίκι προς το μπεζ , έχω τοποθετήσει 3 φυτά (ίσως βάλω περισσότερα αργότερα) όταν γέμισα το ενυδρείο το νερό έγινε θολό(δεν έχω πλύνει την άμμο),έχω τοποθετήσει αεραντλία και φίλτρο εσωτερικό(είχε φίλτρο βυθού και μου είπαν μην το βάλω καν δεν είναι καλό). Τα σκευάσματα που χρησιμοποιώ είναι bactozym(2 κάψουλες μου είπαν και μετά από 10 μέρες να βάλω ψάρι), initial sticks-tetra plant 61 gr, βελτιωτικό νερού-sera aquatan βοηθείστε με γιατί έχω πανικοβληθεί δεν ξέρω τι να κάνω για το θόλωμα τις άμμου? Για το αν είναι σωστά όσα χρησιμοποιώ κάθε πότε τι να κάνω τελικά για να το στρώσω σωστά πώς θα φύγει το θόλωμα?. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο δες την υπογραφή μου .

Η άμμος θα έπρεπε να πλυθεί τώρα θα αργήσει να καθαρίσει και μια ζωή θα έχεις την έννοια οτι μπορεί η άμμος κάτι να εχει που δεν την έπλυνες .

Μη βιάζεσαι για τις απαντήσεις υπομονή και διάβασμα .

Αν είσαι τοσο βιαστικός , με λίγο ψάξιμο μεσα στις σελίδες του φόρουμ θα βρείς τις απαντήσεις ταχύτατα .

Υ.Γ. Το Help στο τίτλο δεν μας βοηθά για να σου απαντήσουμε γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αλλαζα ολο το νερο και θα εβγαζα χαλικι να το πλυνω αλλα εχεις βαλει και υποστρωμα απο κατω, δυσκολη διαδικασια. (τι το εβαλες αυτο θα πας για υψηλων απαιτησεων φυτεμενο???).

Αν δεν καθαριζει, πεταμα ολο και καινουριο χαλικι χωρις υποστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...