Jump to content

Συζητηση για την πιο καταληλη αμμο...


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα με κυριο σκοπο να βρεθει η καταληλοτερη σε χρωμα και χημεια αμμο για τα αφρικανικα ενυδριακια μας....

Εχουν ακουστει πολλες αποψεις...Και εχω συμπερανει πως ολοι προτεινουν τον αραγωνιτη ως πιο καταληλη αμμο...Απο που μαζευεται ομως ο αραγωνιτης...??Αφου η αφρικανες θελουν μπεζ αμμο γιατι προτεινουμε τον αραφωνιτη....??

Για πιο λογο ειναι ακαταληλη η αμμος θαλασσης..??

Αυτα εναι καποια ερωτηματα για να ξεκινησει η κουβεντα μας......

Link to comment
Share on other sites

η συσταση του αραγωνιτη ειναι καταλληλη και για τις κιχλιδες των γνωστων λιμνων.ο αραγωνιτης υπαρχει και σε διαφορες αποχρωσεις-κοκομετριες,διαλεγεις εσυ αυτη του γουστου σου.

δεν βαζουμε αμμο θαλασσης καθως στην πορεια πετρωνει ευκολα και ετσι γινεται ακαταλληλη για γλυκο νερο.

ο αραγωνιτης μαζευεται κατ'ευθειαν απο τροπικες θαλασσες,και με τις καταλληλες επεξεργασιες(καθαρισμος του,κοσκονισμα κλπ)ειναι ετοιμος για χρηση.εξαλλου σε καθε σακουλι αναγραφονται ολα του τα συστατικα αναλυτικα.(τουλαχιστον σε εταιρειες δοκιμασμενες πχ οπως η careeb sea).

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο για τον αραγωνιτη δεν το ηξερα μιας και δεν το ειχα ψαξει...

Αλλα δεν νομιζω να πετρωνει η αμμος θαλασσης...

Εχω την αμμο σε μια λεκανη και της κανω τον καθαρισμο με την χώρινη και μετα αντιχλωριο οπως μου ειχε προτεινει ο Στρατος..Δεν βλεπω την αμμο να πετρωνει....Ισωσς στο βαθος χρονου να γινει αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος...

Επεισης καθησα και διαβασα παλαιοτερα σχετικα τοπικ και οι πιο πολλοι την προτεινουν....

Μια ακομα ερωτηση... Ο Αραγωνιτης δεν πετρωνει..??Και που μπορουμε αν βρουμε μπεζ αραγωνιτη.???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άμμο θαλάσσης...

Είχα ακούσει ότι πετρώνει η ποταμίσια αλλά όχι η θαλασσινή... :(

Για ρίξε φως Κώστα! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άμμο θαλάσσης...

Είχα ακούσει ότι πετρώνει η ποταμίσια αλλά όχι η θαλασσινή... :(

Για ρίξε φως Κώστα! :(

σιγουρα η πλεον ακαταλληλη ειναι η ποταμισια.η διατυπωση μου πριν,θεωρω πως ηταν λαθος.

η θαλασσινη δεν πετρωνει μεν,αλλα χρειαζεται πολυ καλο χειρισμο και πλυσιμο μεχρι να την τοποθετησουμε.

προσωπικα μονο αν ειχα τα λιτρα σου λουλουδι θα την εβαζα(για λογους περισσοτερο οικονομιας).αλλιως σε λιγοτερα λιτρα ενυδρειο θα πηγαινα σε αραγωνιτη του εμποριου για 100% σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Περημενουμε και τους υπολοιπους να παρουν μερος στην συζητηση..Αλλα μεχρι στιγμης εχουμε

1:Αραγωνιτη σε οτι χρωμα και κοκομετρια θελουμε...Με μονο απλο πλυσιμο

2:Αμμο θαλασσης,αναλογα την περιοχη εχουμε την αναλογη κοκομετρια και χρωμα..Και χρειαζεται πολυ καλη επεξεργασια ωστε να μπει στο ενυδριο μας...

Link to comment
Share on other sites

Περημενουμε και τους υπολοιπους να παρουν μερος στην συζητηση..Αλλα μεχρι στιγμης εχουμε

1:Αραγωνιτη σε οτι χρωμα και κοκομετρια θελουμε...Με μονο απλο πλυσιμο

2:Αμμο θαλασσης,αναλογα την περιοχη εχουμε την αναλογη κοκομετρια και χρωμα..Και χρειαζεται πολυ καλη επεξεργασια ωστε να μπει στο ενυδριο μας...

Η επεξεργασια που σου προτεινα αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα θέσω το άλλο ερώτημα που εμμεσα έθεσες σε άλλο θεμα κωστη....

Η λευκη άμμος (χαλαζιακη ας πουμε ή ασβεστολιθηκη) κανει??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα θέσω το άλλο ερώτημα που εμμεσα έθεσες σε άλλο θεμα κωστη....

Η λευκη άμμος (χαλαζιακη ας πουμε ή ασβεστολιθηκη) κανει??

Δεν ειναι μονο η λευκη αμμος ασβεστολιθικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η λευκη αμμος ασβεστολιθικη.

Η ερωτηση ειναι λευκη αμμος κσνει?? (ειτε χαλαζιακη ειτε ασβεστολιθηκη)

Η ερωτηση αφορα κυριως το χρωμα και οχι τοσο την προελευση.... γιατι αναφερει ο κωστης κατι περι ανακλασης φωτος αν δεν κανω λαθος. :(

Link to comment
Share on other sites

Η βιβιογραφια αναφερει "Ο πατος καλυπτεται με χοντρη αμμο η ψιλο χαλικι....Το υποστρωμα δεν πρεπει να ειναι λευκο,οπως η κοραλλιογενης αμμος,ουτε να περιεχει τυρφη η κηπευτικο χωμα"

Επεισης στο κεφαλαιο του φωτισμου αναφερει "Σε περιπτωση που το ενυδριο εχει μεγαλο βαθος(50εκ.και πανω)και ειναι απαραιτητη η υπαρξη ενος δυνατου φωτος δεν συνισταται να εχετε πολυ ανοικτοχρωμο χαλικι-αμμος στον πατο του ενυδριου.Σε οποιαδηποτε περιπτωση αυτο ειναι αφυσικο,αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι οτι οι κιχλιδες δεν εμφανισουν τα καλυτερα τους χρωματα εαν ζουν σε τετοια ενυδρια...."

Link to comment
Share on other sites

Η βιβιογραφια αναφερει "Ο πατος καλυπτεται με χοντρη αμμο η ψιλο χαλικι....Το υποστρωμα δεν πρεπει να ειναι λευκο,οπως η κοραλλιογενης αμμος,ουτε να περιεχει τυρφη η κηπευτικο χωμα"

Επεισης στο κεφαλαιο του φωτισμου αναφερει "Σε περιπτωση που το ενυδριο εχει μεγαλο βαθος(50εκ.και πανω)και ειναι απαραιτητη η υπαρξη ενος δυνατου φωτος δεν συνισταται να εχετε πολυ ανοικτοχρωμο χαλικι-αμμος στον πατο του ενυδριου.Σε οποιαδηποτε περιπτωση αυτο ειναι αφυσικο,αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι οτι οι κιχλιδες δεν εμφανισουν τα καλυτερα τους χρωματα εαν ζουν σε τετοια ενυδρια...."

Κωστα για ποιο υποστρωμα μιλας ? ..σε τι ειναι απαραιτητο το υποστρωμα στις κυχλιδες? ..βασικα σε ενα φυτεμενο το καταλαβαινω ..αλλα οι κυχλιδες εφοσων ειναι ''ξερικες''(αφρικανες) δεν αρκει μοναχα μια αμος?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα για ποιο υποστρωμα μιλας ? ..σε τι ειναι απαραιτητο το υποστρωμα στις κυχλιδες? ..βασικα σε ενα φυτεμενο το καταλαβαινω ..αλλα οι κυχλιδες εφοσων ειναι ''ξερικες''(αφρικανες) δεν αρκει μοναχα μια αμος?

Αυτό εννοεί ο Κώστας.Οταν λέμε για υπόστρωμα στους αφρικάνους δεν εννούμε τίποτα λιπάσματα που ρίχνουμε στα φυτεμένα αλλά εννοούμε την άμμο.

Ειναι λοιπον γεγονός οτι ο Konings δεν προτείνει λευκού χρώματος άμμο,( είδες τι κάνουν τα βιβλία Κώστα μας βάζουν σε μπελάδες , αλλά ωραίους μπελάδες ) .Βέβαια για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στο αγαπητό δάσκαλο μας οτι και λευκή αν είναι η άμμος με τον καιρό θα αλλάξει χρώμα λόγω της πιθανής ανάπτυξης άλγης.

Σας βάζω σε σκέψεις ε,..... αυτό θέλω και εγώ :(

Σκεφτείτε το :(

Φιλικά Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Mιας και το βιβλιο ειναι μεταφρασμενο δεν εχουν γινει οι αναλογες διευκινισεις...Υποστρωμα εννοει τον βυθο του ενυδριου μας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοεί ο Κώστας.Οταν λέμε για υπόστρωμα στους αφρικάνους δεν εννούμε τίποτα λιπάσματα που ρίχνουμε στα φυτεμένα αλλά εννοούμε την άμμο.

Ειναι λοιπον γεγονός οτι ο Konings δεν προτείνει λευκού χρώματος άμμο,( είδες τι κάνουν τα βιβλία Κώστα μας βάζουν σε μπελάδες , αλλά ωραίους μπελάδες ) .Βέβαια για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στο αγαπητό δάσκαλο μας οτι και λευκή αν είναι η άμμος με τον καιρό θα αλλάξει χρώμα λόγω της πιθανής ανάπτυξης άλγης.

Σας βάζω σε σκέψεις ε,..... αυτό θέλω και εγώ :hysterical:

Σκεφτείτε το :(

Φιλικά Σωκράτης :(

Με προλαβες...

Σωστη αυτη η σκεψη...Αλλα σε περιπτωση που εχουμε ενα πολυ ισοροποιμενο περιβαλον με σταθερες συνθηκες και αναλογιες στα φωσφορικα ισως να μην εχουμε αλγες...Επεισης οι αλγες κανουν τον κυκλο τους και φευγουν οποτε παλι θα ασπρησει η αμμος....

Τελος στα ενυδρια με αφρικανες σε πολλες περιπτωσεις η αλγη πιανει δυσκολα εως αδυνατα μιας και συνεχεια ανακατευεται η αμμος....:(

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σ'αυτο το ενυδρειο,ειχα χρησιμοποιησει καταλευκη ψιλοκοκκη αμμο.

Μονο δυσαρεστημενα δεν ηταν τα ψαρια...........

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες...

Σωστη αυτη η σκεψη...Αλλα σε περιπτωση που εχουμε ενα πολυ ισοροποιμενο περιβαλον με σταθερες συνθηκες και αναλογιες στα φωσφορικα ισως να μην εχουμε αλγες...Επεισης οι αλγες κανουν τον κυκλο τους και φευγουν οποτε παλι θα ασπρησει η αμμος....

Τελος στα ενυδρια με αφρικανες σε πολλες περιπτωσεις η αλγη πιανει δυσκολα εως αδυνατα μιας και συνεχεια ανακατευεται η αμμος....:(

:(:hysterical:

Αγαπητέ Κώστα εγώ παρότι έχω στα φίλτρα αντιφώσφορο ,κάνω άλλαγές νερού προσέχω τις ποσότητες τροφής σχεδόν πάντα έχω άλγες.Τις ελάττωσα μόνο όταν έβαλα 6 zebra snails τα οποία τη έφαγαν ,αλλά να ομολογήσω οτι δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα και έδωσα τα 3 για να ελεγξω τη κατάσταση.

:(

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ποτε δεν εχω βαλει σε ενυδριο αμμο και θα ειναι η πρωτη μου φορα δεν γνωριζω...Αλλα απο το χαλικακι που ειχα τοσο καιρο(4 χρονια) δεν ειχα δει ποτε μαζεμενη αλγη σε καποιο σημειο πανω στον βυθο...

Σας ευχαριστω ολους για τις εμπειριες που μας προσφερεται(Γλυψιμο :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σ'αυτο το ενυδρειο,ειχα χρησιμοποιησει καταλευκη ψιλοκοκκη αμμο.

Μονο δυσαρεστημενα δεν ηταν τα ψαρια...........

Πρέπει να πω και εγώ οτι στο ενα multi έχω χρώμα μπεζ άμμο και στο άλλο multi ( ναι απόκτησα και δεύτερο) άμμο χρώματος λευκού χωρίς να βλέπω προβλήματα.Θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατω απο το χαλικι βαζουμε αμμο? ειναι απαραιτητο αυτο? ...μπορουμε να βαλουμε πετρες θαλασσης στο ενυδρειο μς τις κυχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατω απο το χαλικι βαζουμε αμμο? ειναι απαραιτητο αυτο? ...μπορουμε να βαλουμε πετρες θαλασσης στο ενυδρειο μς τις κυχλιδες?

Καθόλου χαλίκι ,μόνο ΑΜΜΟ.Πέτρες θαλάσσης γιατί όχι.Εγώ έφερα απο Ανδρο μικρές πέτρες απο την Θάλασσα, τις έβαλα σε γλυκό νερό για να τις ξαλμυρύσω :( και μετά τις έριξα στο ενυδρείο,κανένα πρόβλημα.

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαλίκι ,μόνο ΑΜΜΟ.Πέτρες θαλάσσης γιατί όχι.Εγώ έφερα απο Ανδρο μικρές πέτρες απο την Θάλασσα, τις έβαλα σε γλυκό νερό για να τις ξαλμυρύσω :hysterical: και μετά τις έριξα στο ενυδρείο,κανένα πρόβλημα.

:(

Ευχαριστω πολυ Σωκρατη :( :( :hysterical: :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλα μας τα λεει ο τσεκουρατος.

Τωρα να δω πως θα τα ξεμπλεξετε. :(

Αν η αμμος λεγεται υποστρωμα τοτε το λιπασμα που βαζουν κατω απο την αμμο στα φυτεμενα πως το λενε? :(

Link to comment
Share on other sites

Καλα μας τα λεει ο τσεκουρατος.

Τωρα να δω πως θα τα ξεμπλεξετε. :hysterical:

Αν η αμμος λεγεται υποστρωμα τοτε το λιπασμα που βαζουν κατω απο την αμμο στα φυτεμενα πως το λενε? :(

Αγαπητέ Σπύρο είναι το πρόβλημα πως μεταφράζονται τα βιβλία απο την Αγγλική.Οπότε το λίπασμα το λέμε υπόστρωμα του υποστρώματος :(:hysterical::(

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...