Jump to content

Aνεμονιερα...


Andreas kika

Recommended Posts

Γεια σας μετα απο καιρο...Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το νεο μου project!Ειναι η ανεμονιερα(πως λεμε γαριδιερα,μονομαχιερα κτλ)!Το νανο reef στην φωτο ειναι 60 λιτρα κοντα κ εχει μεσα μονο ενα ζευγαρι κλοουν κ μια bubble tip :( !!Λεπτομερειες για το συστημα μου θα ανεβασω σε νεο ποστ στα νανο reefs.Ξερω πως ειναι banal να πενευεσαι για μια ανεμωνη κ ενα ζευγαρι κλοουν που το κατοικει αλλα για μενα ηταν μια μεγαλη επιτυχια.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:( μπράβο ,ότι αρέσει στον καθένα... :(
Link to comment
Share on other sites

:( +1

:( ειμαι πανω απο το ενυδρειο 3 ωρες κ τα χαζευω συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι μπανάλ, από τη στιγμή που αρέσει σ' αυτόν που το φτιάχνει και εφόσον είναι στημένο σωστά.

Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

:(:( Tα σπαει...Το φανταζομαι οριμο αυτο το ενυδριακι και τρελενομαι......

Ισως θες λιγο πετρα ακομα για να γεμισει...:(

Keep Reefing...:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι μπανάλ, από τη στιγμή που αρέσει σ' αυτόν που το φτιάχνει και εφόσον είναι στημένο σωστά.

Να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις.

Σας ευχαρηστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια!

Link to comment
Share on other sites

:( ειμαι πανω απο το ενυδρειο 3 ωρες κ τα χαζευω συνεχεια!!!

Αυτό φτάνει πάντος και τα λέει όλα.Γουστάρω τρελά με τέτοιους χομπίστες.

Μου έφτιαξες την διαθεση :(:( ..

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο πως πας για την ανεμωνη σου?πολυ καλο επιχειρημα! :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,

αν ποτε εμπλεκα με τα αλατια, θα ηταν για να βαλω μια ανεμωνη με ενα ζευγαρι κλοουν ή ΝΕΜΟ οπως τα λένε οι κορες μου :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Περιμένω με αγωνία την παρουσίαση με λεπτομέριες (εξοπλισμό, συνθήκες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Mε αρκετο φως,λιγο παραπανω βραχο και συνθηκες reef,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.Για το αν ειναι banal,ρωτα τα κλοουνακια σου που δειχνουν τρισευτυχισμενα :( .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σε ολους!Μολις γυρισα απο διακοπες κ ειμαι ετοιμος να σας αναλυσω την κατασκευη μου...Ο σκοπος του project ηταν να γινει ενα μικρο ενυδρειο για 2 κλοουν κ μια ανεμωνη.Ομως κανενα νανο κατω των 100 λιτρων δεν θα προσφερει αρκετα σταθερο περιβαλλον για ενα τετοια συνδιασμο ζωντανων.Ετσι αποφασησα να φτιαξω με οσο το δυνατον φτηνοτερο τροπο ενα συμπλεγμα απο ενυδρεια!Ετσι κατεληξα σε εναν μπουφε με ενα τραπεζακι των 5ευρω απο το ικεα κ 2 λουκια(για φωτιστηκα) κ τα ενυδρεια που τα κολλησα εγω.Το συστημα ολο περιλαμβανει ενα ενυδρειο 120 λιτρα με κοραλια κ συντομα μερικα bangai cardinal(για ζευγαρι) ενα ενυδρειο 54 λιτρα με 2 κλοουν κ την ανεμωνη κ ενα 60 λιτρα refugium/sump απο κατω,συνολο 234 λιτρα νερο που κυκλοφορει με 500(ο κυκλοφορητης δουλευει στο μισο) λιτρα την ωρα απο ενυδρειο σε ενυδρειο.Το κυριως ενυδρειο εχει 2 τ5 24watt μια ακτινικη κ μια 10κ κ 2 οικονομικες μια ακτινικη κ μια 10κ 15watt η μια.Το ενυδρειο με την ανεμωνη εχει 2 τ5 μια ακτινικη κ μια 10κ κ 1 οικονομικη μιση μιση...συνολο η ανεμωνη απο πανω της εχει 63watt σε 54 λιτρα ενυδρειο!!!Τωρα το νερο αλλαζει απο ενυδρειο σε ενυδρειο με εναν κυκλοφοριτη 1000 της eheim κ υπαρχουν 2 2213 για χυμικο φιλτραρισμα οπως επισης κ 2 σκιμερ ενα sander κ ενα redsea κ τα δυο σε συνολο για 400 λιτρα.Τωρα εχω βαλει 22 κιλα ζωντανο αραγωνιτη κ 15 ψωφιο οπως επισης 15 κιλα ζωντανο βραχο κ 7 κιλα ψωφιο.Τα κοραλια στις φωτο ειναι σε λιγο ασχημη κατασταση μιας κ το προηγουμενο ενυδρειο μου ειχα μεγαλο προβλημα με το ph κ την αλκαλικοτητα οπως κ με τα οργανικα!Απο κυκλοφορια εχω 3 κοραλιες (2νανο κ μια 1)κ μερικους ακομα κυκλοφορητες.Απο ζωντανα εχω προς το παρων ενα rainfoldi goby,mandarin goby,shrimp goby,skunk cleaner shrimp,pepermint shrimp,frogspawn,2xtoadstool,pulsing xenia,διαφορα polyps κ μερικες πολυ ομορφες αλγες κ μια aiptsia που ειναι το βραδυνο της pepermint(καθε βραδυ βγαινει κ τρωει μερικα πλοκαμακια).Επισης εχω αρκετα σαλιγκαρακια,μια tiger pistol shrimp κ μερικα γουρουνακια τις θαλασσας.Ολες οι παρατηρησεις ευπροσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα,πως γινεται η μεταφορα νερου απο ενυδρειο σε ενυδρειο?Δοκιμασες να βγαλεις την αντλια απο το ρευμα για να δεις τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα,πως γινεται η μεταφορα νερου απο ενυδρειο σε ενυδρειο?Δοκιμασες να βγαλεις την αντλια απο το ρευμα για να δεις τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Το νερο πηγαινει απο το κατω ενυδρειο στο πανω κ απο κει στο μεσαιο κ απο εκει ξανα στο κατω.Κ βεβαια εχω κανει crash test...το refugium σε περιπτωση διακοπης ρευματος αντεχει το νερο που θα μαζεψει απο το σιφωνη.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα,οι σωλινες δεν παιρνουν αερα αν πεσει η σταθμη απο καποιο ενυδρειο?Θα ξαναξεκινησει να δουλευει το συστημα?Παντως το ολο συστημα αν λειτουργει ειναι πολυ καλο και ενδιαφερον. :(

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα,οι σωλινες δεν παιρνουν αερα αν πεσει η σταθμη απο καποιο ενυδρειο?Θα ξαναξεκινησει να δουλευει το συστημα?Παντως το ολο συστημα αν λειτουργει ειναι πολυ καλο και ενδιαφερον. :(

Επιδη ειναι ολα συνδεδεμενα μεταξυ τους η σταθμη πεφτει μονο απο το refugium/sump.Λειτουργει κανονικα το συστημα.Τωρα εχω ενα προβλημα η αληθεια ειναι με το ph ειναι λιγο χαμηλο αλλα εχω σταθερο alk...κ εχει αρχισει να μαζευεται βρωμια πανω στην αμμο...

Link to comment
Share on other sites

ωραία προσπάθεια αντρεα :( μια ερωτησουλα λιγο με τον φωτισμό δεν κατάλαβα,οι οικονομικές λάμπες ποιες είναι πόσα watt και kelvin και πόσο της πήρες και από που????αυτά τα λίγα :(

Link to comment
Share on other sites

ωραία προσπάθεια αντρεα :D μια ερωτησουλα λιγο με τον φωτισμό δεν κατάλαβα,οι οικονομικές λάμπες ποιες είναι πόσα watt και kelvin και πόσο της πήρες και από που????αυτά τα λίγα :P

Οι λαμπες αυτες ειναι 15watt η μια κ βγαινουν σε μιση μιση(μιση 10κ μιση ακτινικη),σε ακτινικη κ σε 10κ.Ειναι τις εταιριας HASSE κ κυκλοφορουν σε πολλα petshop στην Θεσσαλονικη.Υπαρχουν κ αντιστοιχες τις coral life παραγουν σχεδον ιδιο φως με τις τ5 κ κοστιζουν 10 ευρω η μια.(οπου 10κ 10.000kelvin)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγιναν μερικες αλλαγες...οι λαμπες εγιναν 30watt η μια απο 15(οι οικονομικες)κ μπηκαν πολλα ζωακια.

3 οkinawa clown goby

1 six line wrasse

9 turbo snail

2 hermits

3 tuxedo sea urchin

1 sand shifting sea star

κ μερικα pollyps.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια να σας κανω μια ερωτηση θελω...Το θειο(απο καποιο denitrator)μπορει να ριξει το ph?Κ πως γινεται να εχω σταθερο alk κ χαμηλο ph??Το Ph μου ειναι γυρω στα 7,78..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να μου πειτε εαν η ανεμωνη μου σας φαινεται οκ(εχει αρισει να γινεται λιγο μπεζ προς το καφε αυτο ειναι καλο η κακο?) κ εαν εχω βαλει σε καλη θεση το sun coral...Επισης θα ηθελα να δειτε την εμφυλια μου εαν εχει καθολου βελτιωση κ εαν θα ερθει ποτε ξανα στα φυσιολογικα της κ πως μπορω να την βοηθησω..Επισης πηρα αυτο το lawnmower blenny.Για 120 λιτρα ενυδρειο ειναι οκ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

up...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να μου πειτε εαν η ανεμωνη μου σας φαινεται οκ(εχει αρισει να γινεται λιγο μπεζ προς το καφε αυτο ειναι καλο η κακο?) κ εαν εχω βαλει σε καλη θεση το sun coral...Επισης θα ηθελα να δειτε την εμφυλια μου εαν εχει καθολου βελτιωση κ εαν θα ερθει ποτε ξανα στα φυσιολογικα της κ πως μπορω να την βοηθησω..Επισης πηρα αυτο το lawnmower blenny.Για 120 λιτρα ενυδρειο ειναι οκ?

Aντρεα η ανεμωνη σου δεν μου φαινεται να καφετισε.Μαλλον για χλωμη μου κανει λιγο.Οπως και να εχει το μικρο καφετισμα ισως ειναι και καλο (σημαινει αυξηση της ποσοτητας της ζοοξανθηλης πανω της).

Για την εφυλια βαλε μια φωτο πριν και μετα για να δουμε τη διαφορα.Παντως μια χαρα μου φαινεται,εκτος αν δεν βλεπω κατι που θα επρεπε.

Για το sun coral σου εγραψα εδω

Το blenny το εχεις σε 120 λιτρα μαζι με ποσα αλλα ψαρακια?Τρωει καθολου αλγη?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Aντρεα η ανεμωνη σου δεν μου φαινεται να καφετισε.Μαλλον για χλωμη μου κανει λιγο.Οπως και να εχει το μικρο καφετισμα ισως ειναι και καλο (σημαινει αυξηση της ποσοτητας της ζοοξανθηλης πανω της).

Για την εφυλια βαλε μια φωτο πριν και μετα για να δουμε τη διαφορα.Παντως μια χαρα μου φαινεται,εκτος αν δεν βλεπω κατι που θα επρεπε.

Για το sun coral σου εγραψα εδω

Το blenny το εχεις σε 120 λιτρα μαζι με ποσα αλλα ψαρακια?Τρωει καθολου αλγη?

Ακη για μια ακομη φορα σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Το blenny τρωει πολυ αλγη κ συνεχεια το εχω μαζι με τα εξης ψαρακια

1 mandarin

1 okinawa goby

1 rainfoldi goby

1 shrimp goby

2 bangai cardinal

1 bullet goby

Oσο αναφορα την ανεμωνη εαν δεις την πρωτη σελιδα του ποστ θα δεις πως ηταν τελειως διαφανη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...