Jump to content

Aνεμονιερα...


Andreas kika

Recommended Posts

Ποσο καιρο κανουν τα διατομα να φυγουν?απο ποσους κ ποιους παραγοντες εξαρταται....?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα ψαρακια σου αν και μικρα ειναι πολλα.Καλο θα ειναι να μην βαλεις αλλα.

Χμμμμ!Η ανεμωνη σαν να φαινεται καλυτερη τωρα,συγκριτικα με τις πρωτες φωτο.

Ο μεγαλος ογκος της διατομικης αλγης δεν νομιζω να κανει παραπανω απο μηνα για να φυγει.Εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο το αν εχεις μεγαλη ποσοτητα πυριτιου στο ενυδρειο σου (απο την αμμο(ειδικα αν αυτηειναι απο τις θαλλασσες μας),απο το νερο της αλλαγης κλτ).Οτι και να σου πω σαν προβλεψη μπορει να πεσω εξω.Πολλα μπορουν να ευνοουν την υπαρξη της.Μερικες φορες και οι καλλιεργιες βακτηριδιων που μπορει να ριχνει καποιος μπορει να την ευνοουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνητης ειναι caribsea κ χρησιμοποιω το tropic marin bio pro...το μεγαλο ενυδρειο δεν εχει πολλα διατομα αλλα αρκετη τριχωτη αλγη.Απο την αλλη το μικρο επιδη εχει κ πολυ φως απο πανω του κ ειναι κ χαμηλο μαλλον γι'αυτο βγαζει τοσα πολλα διατομα...Μεσα εχω τωρα 10 turbo snail 4 strombus 2 hermits κ ακομα τιποτα...θα μπει κ ενα twin spot αναδευση της αμμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eνα update στα ενυδρεια μου.Σημερα αποφασησα να βγαλω μερικες φοτο...Ολα πηγαινουν αρκετα καλα.Δυστηχως η ανεμωνη που ειχα απεβιωσε κ αγωρασα αλλη η οποια εχει κολλησει στο τζαμι...την ταισα 3 φορες ως τωρα χωρις κανενα προβλημα κ την εχω περιπου 2 εβδομαδες.Τα bangai γεννησαν αλλα ο αρσενικος την 5 μερα τα εφτυσε η τα εφαγε,ελπιζω την επομενη φορα να ειναι καλυτερος μπαμπας κ να τα κρατησει παραπανω.Στην φοτο φαινεται το αρσενικο με τα αυγα του στο στομα.Πηρα ενα θυλικο μανταρινακι το οποιο τρωει κανονικα αρτεμια 4-5 την ημερα αλλα δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο ειδος με το αρσενικο,μηπως μπορει να μου πει καποιος γιατι ειναι πιο ανοιχτο το χρωμα του απο το αρσενικο?Παντως τα πηγαινουν πολυ καλα...Κ μεγαλωνω ενα ωραιο φυτο στο refugium μου μηπως μπορειτε να μου πειτε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο σαλίγκαρος που φαίνεται στην τελευταία φωτό είναι Cowrie Tiger?

Αν ναι, πρόσεχε γιατί ξεπαστρεύει μαλακά κοράλλια, ζοανθούς κλπ.

Ήμουν παθών και τα σούταρα γι' αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ο σαλίγκαρος που φαίνεται στην τελευταία φωτό είναι Cowrie Tiger?

Αν ναι, πρόσεχε γιατί ξεπαστρεύει μαλακά κοράλλια, ζοανθούς κλπ.

Ήμουν παθών και τα σούταρα γι' αυτό το λόγο.

Ειναι cowrie tiger κ εκτος απο ολα αυτα τρωνε κ ανεμωνες κ feather dusters...δε μπορουσα να τα αποχωριστω ομως κ τα κρατησα στο refugium οπου κανουν καταπληκτικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

το mandarin νομιζω αν περασει λιγος καιρος,θα ξαναγινει εντονο το χρωμα του οπως ο αρσενικος.

Για την ανεμωνη,υποψιαζεσαι κατι που μπορει να εφταιγε?

Link to comment
Share on other sites

το mandarin νομιζω αν περασει λιγος καιρος,θα ξαναγινει εντονο το χρωμα του οπως ο αρσενικος.

Για την ανεμωνη,υποψιαζεσαι κατι που μπορει να εφταιγε?

Ναι ακη εχω την αισθηση πως δεν ειχε τελειωσει ακομα ο κυκλος του ενυδρειου γιατι ειχα Ν02:0.1 με redsea τεστ...Το περιεργο ομως ειναι πως η salifert λεει πως ειχα ΝΟ3:10.Πως γινεται να εχω χαμηλο Ν03 αμωνιες 0 κ να εχω Ν02?Eκανα μερικες αλλαγες νερου αλλα η redsea ελεγε το ιδιο οποτε μαλλον λαθος κανει το τεστ δεν ξερω.Επισης την ταισα αρκετες φορες μικρες φετουλες απο ψαρι απο την λαικι κατεψηγμενο...κ λεω μηπως αρπαξε καποιο μικροβιο.Δεν ξερω ακη παντως δεν θα το βαλω κατω εαν κ λυπαμαι πολυ τα ζωντανα ποσο μαλλον κατι τοσο ομορφο οσο η ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην εχεις ΝΟ2 ενω εχεις ΝΟ3:10?Το ενα δεν αποκλειει το αλλο αν ο κυκλος δεν εχει ολοκληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην εχεις ΝΟ2 ενω εχεις ΝΟ3:10?Το ενα δεν αποκλειει το αλλο αν ο κυκλος δεν εχει ολοκληρωθει.

Συνεχιζω με αλλαγες δηλαδη ακη?Πως γινεται να μην εχω ομως αμμωνια??

Link to comment
Share on other sites

Aπλα τα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε ΝΟ2 κανουν τη δουλεια τους γρηγορα και η ανιχνευση της δεν ειναι εφικτη.Τα βακτηρια που μετατρεπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3 δεν βρισκονται ακομα σε αριθμο ικανο να αντιμετωπιζει μικρο εξαρσεις ΝΟ2.

Μικροκυκλους με εξαρσεις αμμωνιας και ΝΟ2 εχουμε πολλους μετα τον κυριο κυκλο.Σταδιακα οι διακυμανσεις γινονται ολοενα και μικροτερες καθε φορα,μεχρι να γινουν μην ανιχνευσημες.Οταν συμβει κατι στο ενυδρειο μας,οπως εισαγωγη νεου ψαριου,απωλεια καποιου κοραλιου,ανακαταταξη βραχου κτλ εμφανιζεται νεα σειρα κυκλων.Το ποσο μεγαλη η μικρη θα ειναι εξαρταται απο την βιολογικη ικανοτητα που εχει αποκτησει το συστημα μας.

Αλλαγες μην κανεις.Απλα περιμενε.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα τα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε ΝΟ2 κανουν τη δουλεια τους γρηγορα και η ανιχνευση της δεν ειναι εφικτη.Τα βακτηρια που μετατρεπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3 δεν βρισκονται ακομα σε αριθμο ικανο να αντιμετωπιζει μικρο εξαρσεις ΝΟ2.

Μικροκυκλους με εξαρσεις αμμωνιας και ΝΟ2 εχουμε πολλους μετα τον κυριο κυκλο.Σταδιακα οι διακυμανσεις γινονται ολοενα και μικροτερες καθε φορα,μεχρι να γινουν μην ανιχνευσημες.Οταν συμβει κατι στο ενυδρειο μας,οπως εισαγωγη νεου ψαριου,απωλεια καποιου κοραλιου,ανακαταταξη βραχου κτλ εμφανιζεται νεα σειρα κυκλων.Το ποσο μεγαλη η μικρη θα ειναι εξαρταται απο την βιολογικη ικανοτητα που εχει αποκτησει το συστημα μας.

Αλλαγες μην κανεις.Απλα περιμενε.

Aκη εισαι κορυφη! :(

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμωνη μου ειναι μια χαρα βρηκε μια τρυπα στα βραχια που εφτιαξα κ καβαντζωσε το ποδι της.Επισης σημερα καταφερα να ταισω στους μανταρινους μου bloodworms μετα απο παρα πολλες προσπαθειες κ φαγανε κ οι δυο πολυ κιολας...Συνηθως τρωγανε μονο αρτεμια αλλα επηδη τον τελευται καιρο δεν βρησκω ειπα να δοκιμασω κ αλλες τροφες.Δεν φαγανε mysis,krill,daphnia ουτε cyclops προσπαθησα ακομα κ με δικη μου αλλεσμενη τροφη αλλα κ παλι τιποτα...Δεν ξερω εαν μπορω να ανεβασω βιντεο για να σας δειξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικες νεες φοτο...η ανεμωνη μου ζει στο ενυδρειακι μου εδω κ 2 μηνες σχεδον κ απο οτι φαινεται παει καλα.Την ταιζω καθημερινα σχεδον απο μια πολυ μικρη σαρδελιτσα της ocean nutricion κ φαινεται να το απολαμβανει το γευμα της μιας κ μερα με τη μερα το χρωμα της σκουραινει κ το μεγεθος της μεγαλωνει γρηγορα.Το περιεργο ειναι πως δεν την εχω πετυχει ακομα να τα κανει :blush:

Το ενυδρειο το συντηρω μονο με αλλαγες νερου ανα μηνα κ συμπληρωνω purple up για την κοραλινη.Παρεπιπτοντως οσο δυσκολο ειναι να το πιστεψετε η ανεμωνη στη φοτο του προηγουμενου ποστ ειναι η ιδια με την ανεμωνη αυτου του ποστ....

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Μερικες νεες φοτο...η ανεμωνη μου ζει στο ενυδρειακι μου εδω κ 2 μηνες σχεδον κ απο οτι φαινεται παει καλα.Την ταιζω καθημερινα σχεδον απο μια πολυ μικρη σαρδελιτσα της ocean nutricion κ φαινεται να το απολαμβανει το γευμα της μιας κ μερα με τη μερα το χρωμα της σκουραινει κ το μεγεθος της μεγαλωνει γρηγορα.Το περιεργο ειναι πως δεν την εχω πετυχει ακομα να τα κανει :blush:

Το ενυδρειο το συντηρω μονο με αλλαγες νερου ανα μηνα κ συμπληρωνω purple up για την κοραλινη.Παρεπιπτοντως οσο δυσκολο ειναι να το πιστεψετε η ανεμωνη στη φοτο του προηγουμενου ποστ ειναι η ιδια με την ανεμωνη αυτου του ποστ....

γνωμη μου θα ηταν να εβαζες την tubastrea σε ενα ποιο σκοτηνο σημειο...γενικος δεν θελει πολυ φως(την πρωτη που την εβαλα να την χτυπαει το φως νεκρωθηκε στον μηνα πανω,ενω την δευτερη που πηρα,μια μαυρη,και την ειχα σε ποιο σκοτηνο σημειο εζησε μισο χρονο και πεθανε απο θερμοκρασια το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου θα ηταν να εβαζες την tubastrea σε ενα ποιο σκοτηνο σημειο...γενικος δεν θελει πολυ φως(την πρωτη που την εβαλα να την χτυπαει το φως νεκρωθηκε στον μηνα πανω,ενω την δευτερη που πηρα,μια μαυρη,και την ειχα σε ποιο σκοτηνο σημειο εζησε μισο χρονο και πεθανε απο θερμοκρασια το καλοκαιρι...

Εχεις δικιοα μιας κ ανοιγει μονο το βραδυ...Δεν μπορω ομως να το βαλω καπου αλλου.Θα προσπαθησω να του φτιαξω καποιο σκιαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το βασικο και δυσκολο με αυτο το κοραλι ειναι το ταισμα του,προσεξε το σκιαστρο να μην σε εμποδιζει να ταιζεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το βασικο και δυσκολο με αυτο το κοραλι ειναι το ταισμα του,προσεξε το σκιαστρο να μην σε εμποδιζει να ταιζεις

Τελικα ακυρο το σκιαστρο μιας κ δεν μου ερχεται καμια καλη ιδεα...Ηθελα ομως να σας ρωτησω μερικα πραγματα.Πρωτα απ'ολα ηθελα να σας πω πως ταιζω την ανεμωνη μου καθε 2 μερες σχεδον απο μια μικρη σαρδελιτσα (θα ανεβασω φοτο).Τωρα θα ηθελα να μαθω εαν αυτο που κανω ειναι λαθος.Στην αρχη την ταιζα καθε εβδομαδα 2 φορες αλλα τωρα που την ταιζω πιο συχνα δειχνει ολο κ μεγαλυτερη κ τα χρωματα της πιο εντονα...το προγραμμα παχυνσης το ξεκινησα εδω κ 2 εβδομαδες δοκιμαστηκα.Τωρα η αλλη ερωτηση ειναι η εξης:Eχω τριχοειδη αλγη στα βραχια μου κ κανω συχνα καθαριοτητα με οδοντοβουρτσα κ πηρα κ ενα μιθραξ μαζι κ ενα rock blenny,σκεφτομουν να βαλω 6 ερημιτες αυτη την εβδομαδα για ενυσχιση της καθαριοτητας αλλα εχω διαβασει πως οι εριμητες μπορει να πειραξουν το αγγουρι που εχω κ φοβαμαι μη βγαλει καμια τοξινη...Το αγγουρι ειναι tiger tail cucumber εαν καποιος εχει αγγουρι η ειχε κ του εβγαλε καποιο προβλημα θα ηθελα πολυ να μαθω εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ακυρο το σκιαστρο μιας κ δεν μου ερχεται καμια καλη ιδεα...Ηθελα ομως να σας ρωτησω μερικα πραγματα.Πρωτα απ'ολα ηθελα να σας πω πως ταιζω την ανεμωνη μου καθε 2 μερες σχεδον απο μια μικρη σαρδελιτσα (θα ανεβασω φοτο).Τωρα θα ηθελα να μαθω εαν αυτο που κανω ειναι λαθος.Στην αρχη την ταιζα καθε εβδομαδα 2 φορες αλλα τωρα που την ταιζω πιο συχνα δειχνει ολο κ μεγαλυτερη κ τα χρωματα της πιο εντονα...το προγραμμα παχυνσης το ξεκινησα εδω κ 2 εβδομαδες δοκιμαστηκα.Τωρα η αλλη ερωτηση ειναι η εξης:Eχω τριχοειδη αλγη στα βραχια μου κ κανω συχνα καθαριοτητα με οδοντοβουρτσα κ πηρα κ ενα μιθραξ μαζι κ ενα rock blenny,σκεφτομουν να βαλω 6 ερημιτες αυτη την εβδομαδα για ενυσχιση της καθαριοτητας αλλα εχω διαβασει πως οι εριμητες μπορει να πειραξουν το αγγουρι που εχω κ φοβαμαι μη βγαλει καμια τοξινη...Το αγγουρι ειναι tiger tail cucumber εαν καποιος εχει αγγουρι η ειχε κ του εβγαλε καποιο προβλημα θα ηθελα πολυ να μαθω εμπειριες.

Η ανεμωνη μου κανει βολτες καθε 3 μερες περιπου...αλλα δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα,απλα κανει βολτες κ αλλαζει τρυπες.Πρεπει να ανυσηχω?Μηπως ο φωτισμος ειναι λιγος?

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη το κάνει γιατί κάτι δεν της αρέσει εκεί που είναι και "ψάχνετε".. δεν θεωρείται καλό σημάδι το σουλατσάρισμα της, άσε που είναι επικίνδυνο στο που θα καταλήξει.. και συνήθως είναι σε κάποιο κυκλοφορητή... πρόσεξε την.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη το κάνει γιατί κάτι δεν της αρέσει εκεί που είναι και "ψάχνετε".. δεν θεωρείται καλό σημάδι το σουλατσάρισμα της, άσε που είναι επικίνδυνο στο που θα καταλήξει.. και συνήθως είναι σε κάποιο κυκλοφορητή... πρόσεξε την.

Τους κυκλοφορητες τους εχω καλυψει με μπολικο σφουγγαρι οποτε δεν υπαρχει προβλημα με αυτο...Δεν μπορω ομως να καταλαβω την αιτια που κανει βολτες η ανεμωνη μου κ αγχωνομαι.Ταισμενη ειναι,το νερο ειναι πολυ καλο μονο που εχω λιγα νιτρικα παραπανω ΝΟ3:10-20,απο φωτισμο εχω 2 τ5 των 24 watt μια ακτινικη κ μια 10000κ κ μια οικονομικη 15 watt μιση ακτινικη μιση 10000κ το υψος του ενυδρειου ειναι 30 ποντους κ οι λαμπες ειναι 4 μηνων.Δεν ξερω...μηπως το set up δεν της αρεσει?Τι να πω δεν ξερω.... :P

Link to comment
Share on other sites

Για δες αλατότητα - pH και ΚΗ.. είναι παράμετροι "κλειδιά" για τις ανεμώνες

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω έχουν κάποιες απαιτήσεις και σε ιώδιο.. το μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον "φάκελο" της δικιάς μου, περιέχει γενικές πληροφορίες που πάνω κάτω αφορούν όλα τα είδη ανεμώνης... στο ίδιο καζάνι βράζουν όλες !!!!

post-13206-1257776787_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κ τα μανταρινακια μου που τρωνε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...