Jump to content

Aνεμονιερα...


Andreas kika

Recommended Posts

Τι τους έδωσες και τρώνε σαν λιμασμένα !!!

Ο δικός μου αγνοεί παντελώς οιαδήποτε τροφή ρίχνω και τσιμπολογάει μόνο ότι υπάρχει πάνω στο βράχο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι τους έδωσες και τρώνε σαν λιμασμένα !!!

Ο δικός μου αγνοεί παντελώς οιαδήποτε τροφή ρίχνω και τσιμπολογάει μόνο ότι υπάρχει πάνω στο βράχο

Artemia κατεψηγμενη...Επισης τρωνε κ bloodworms.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το δω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Να κ τα μανταρινακια μου που τρωνε...

Τυχερεεε :excl: .

Δεν μπορω να καταλαβω,πως τα καταφερνεις?Ετσι καλοβολα σου ερχονται ή τα εκπαιδευεις?

Link to comment
Share on other sites

Εκπαιδευση θελουν...στην αρχη την κοιταζουν την αρτεμια κ ουτε καν την δινουν σημασια,μετα απο καμια εβδομαδα αρχιζουν τα πρωτα τσιμπολογιματα για μια ακομα εβδομαδα τσιμπαν κ φτυνουν κ τελος μετα απο κανενα μηνα δουλεια τρωνε.Η πλακα ειναι πως το τσακαλακι που ορμηξε με το που επεσε η τροφη ειναι το θυλικο το οποιο δεν χρειαστηκε σχεδον καθολου εκπαιδευση μιας κ με το που ειδε τι κανει το αρσενικο κατευθειαν την βρηκε την ακρη.Τα εχω πετυχει να με βλεπουν κ να ανεβαινουν στην επιφανεια για το κολατσιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι εκπαιδευτή μανταρίνων... με το αζημίωτο !!! υπάρχει κανείς διαθέσιμος ?

:excl::excl:;)^_^

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε κ λεμε...Εχω νιτρικα συμφωνα με την salifert 25 ενω με την redsea 100...ποιον πιστευω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Της salifert θεωρουνται καλυτερα απο της red sea,βεβαια υπαρχουν περιθωρια για λαθη.Ελεγξε τις ημερομηνιες ληξης και ξανακανε τα tests για να βεβαιωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Το χημείο του κράτους !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το salifert συνεχιζει κ δειχνει 25 ενω το redsea δειχνει 50 εαν κ τα χρωματα δεν εχουν καμια σχεση με το chart.Επισης η ημερομινια ληξης στο red sea δεν φαινεται καθολου ενω το salifert θελει καιρο ακομα για να ληξη.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε φέρει ο δρόμος κατά εδώ φέρε λίγο νεράκι να κάνουμε και εδώ τεστ με Salifert και Api

Link to comment
Share on other sites

Αν σε φέρει ο δρόμος κατά εδώ φέρε λίγο νεράκι να κάνουμε και εδώ τεστ με Salifert και Api

Πολυ καλη ιδεα αιολε μπορει να περασω καμια βολτα αυριο να πιουμε κανενα καφεδακι εαν θες. :excl:

Λοιπον προχθες πηγα σε ενα μαγαζι κ ο φιλος μου που δουλευε εκει ξεχωρησε ενα μωρο bubble tip κοκκινο κ μου το εδωσε τζαμπα σχεδον...Το εχω εδω κ 5 μερες περιπου μαζι με την αλλη την bubble tip.Χθες παρατηρησα κατι πολυ αστειο κ ταυτοχρονα τραγικο!Ο αρσενικος κλοουν μου ειχε παει στην μικρη ανεμωνη ενω η νταρντανα θηλυκια ειχε την μεγαλη ανεμωνη μονο για τον εαυτο της.Το αστειο ειναι οταν δεν υπηρχε η μικρη ανεμωνη ο αρσενικος κοιμοταν στην ακρη της μεγαλης ανεμωνης κ μολις πηγαινε να χωθει λιγο πιο προς το κεντρο η θηλυκια κατευθειαν τον εδιωχνε...Μου θυμησε κατευθειαν εναν καημενο αντρα που παλευει καθε βραδυ για μια ακρουλα απο κουβερτα κ το τραβηξα βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Ααα το καημένο.. σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα αιολε μπορει να περασω καμια βολτα αυριο να πιουμε κανενα καφεδακι εαν θες. :excl:

Λοιπον προχθες πηγα σε ενα μαγαζι κ ο φιλος μου που δουλευε εκει ξεχωρησε ενα μωρο bubble tip κοκκινο κ μου το εδωσε τζαμπα σχεδον...Το εχω εδω κ 5 μερες περιπου μαζι με την αλλη την bubble tip.Χθες παρατηρησα κατι πολυ αστειο κ ταυτοχρονα τραγικο!Ο αρσενικος κλοουν μου ειχε παει στην μικρη ανεμωνη ενω η νταρντανα θηλυκια ειχε την μεγαλη ανεμωνη μονο για τον εαυτο της.Το αστειο ειναι οταν δεν υπηρχε η μικρη ανεμωνη ο αρσενικος κοιμοταν στην ακρη της μεγαλης ανεμωνης κ μολις πηγαινε να χωθει λιγο πιο προς το κεντρο η θηλυκια κατευθειαν τον εδιωχνε...Μου θυμησε κατευθειαν εναν καημενο αντρα που παλευει καθε βραδυ για μια ακρουλα απο κουβερτα κ το τραβηξα βιντεο.

και τυχερος εισαι που εχεις ocelaris και απλα τον διοχνει...εγω που εχω marron,αφου πρωτα σκοτοσε 5 αρσενικα,δεχτηκε τον τελευταιο αλα τον χτυπαει αλυπητα και ο κακομηρης την βγαζει στην κατω μερια της ανεμωνης

Link to comment
Share on other sites

Mερικες καινουργιες φοτο απο τα νεα μου μανηταρακια!!! :hysterical: Α κ το sun coral μου που κατεληξε για να μην εχει φως(εχει κ σκιαστρο απο πανω κ ειναι κ πολυ ευκολο στο ταισμα του) κ λιγες φοτο απο τις ομορφες μου ανεμωνες που ευτυχως δεν πανε βολτες πια(η μια δηλαδη γιατι η αλλη ειναι πολυ φρονιμη).Ξερω οτι θα ακουστω λιγο μπαναλ αλλα δεν πιστευω πως υπαρχει ομορφοτερο θεαμα απο αυτες τις δυο ανεμωνες πραγματικα τις λατρευω. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προσθεσες κιαλλη λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προσθεσες κιαλλη λαμπα?

Nαι!τωρα συνολο εχω 78 watt απο πανω της αλλα δεν ηταν το προβλημα το φως αλλα οι πετρες που ειχα βαλει ειχαν πολυ μικρα θαλαμια(μαλλον)τωρα προσθεσα κ αλλα βραχια μεσα κ εχει σφηνωσει το ποδι της κ το εχει επεκτεινει παρα πολυ...παντως φαινεται ικανοποιημενη ως τωρα ας ελπισουμε οτι δεν θα κανει παλι βολτες.

Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζω το φως ηταν.Ξερεις πως ειναι.Οσο και να εχεις με τ5,λιγο ειναι παλι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζω το φως ηταν.Ξερεις πως ειναι.Οσο και να εχεις με τ5,λιγο ειναι παλι.

Συνηθως δικιο εχεις Ακη οποτε βλεπουμε εαν κανει παλι βολτες θα βαλω κανενα προβολεα απο πανω... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον οι ανεμωνες μου δεν κανουν βολτες πια...Θελω να πω 2 μεγαλα ευχαριστω!Ενα στον φιλο μου τον Ακη που με εχει καθοδηγησει κ καθε φορα που τον ακουω μονο καλα αποτελεσματα βλεπω κ ενα στον φιλο μου τον αιολο που μου εχει γεμισει το μισο μου ενυδρειο...Λοιπον Ακη σε ακουσα κ εκανα στον εαυτο μου ενα μεγαλο σκιμερ δωρο(της boyu)ειναι με κυκλοφορητη 1400 λιτρων την ωρα κ με συστημα βεντουρι.Η διαφορα ειναι απιστευτα μεγαλη μιας κ το κυπελακι γεμιζει σιγα σιγα.Επισης ειχαμε κ γεννες για μια ακομα φορα(ελπιζω αυτη τη φορα να μη τα φτυσει παλι).Η ricordea ειναι του αιολου...

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

:)

Με το νεο skimmer θα δεις και σιγα-σιγα μεγαλη διαφορα και στα νιτρικα,και τα χρωματα των κοραλιων.

Εχε το νου σου ομως,αν τυχων και ακουσεις θορυβο απο την αντλια του,ισως να εχει σπασει το αξονακι.Στο λεω γιατι υπαρχουν καποια κρουσματα.Γιαυτο,προσοχη οταν την ανοιγεις για να την καθαρισεις.Σε αυτην την περιπτωση,συνδεεις μια αλλη αντλια στα ιδια λιτρα και εισαι και παλι ΟΚ.

Και μην ξεχασεις την αλλαγη των λαμπων,πριν παλιωσουν,γιατι παλι θα αρχισουν τις βολτες οι ανεμωνες

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Kαι επισης,αν δεις να βγαζει το skimmer καποια στιγμη χοντρες φυσαλιδες,σημαινει οτι η αντλια καπου ζοριζεται.Ανοιξε την και ελεγξε την για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Αν δεν εχει κατι η αντλια,απλα θελει ενα καθαρισμα το skimmer.

Παντα προληπτικα στα λεω και οχι για να σε φοβισω. :)

Link to comment
Share on other sites

Than u Ακη κ παλι για τις χρησιμες πληροφοριες θα εχω το νου μου παντως μερα με τη μερα βγαζει πολυ πραγμα αρα δεν εχει καμια σχεση με τους ξυλολιθους...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε 3 μερες δειτε τι μαζεψε....Το σκιμερ ειναι για 600 λιτρα οποτε καταλαβενεται πως το κυπελο ειναι αρκετα μεγαλουτσικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...