Jump to content

Aνεμονιερα...


Andreas kika

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ konchrist κ ναι ειπα να το γυρισω στο φυτεμενο...ναι ξερω πως η γαριδουλα τσιμπαει κοραλακια γι'αυτο κ εγω τις πεταξα κανα δυο πολυποδες μεσα μηπως κ πεινασει.Παντως δεν φαινεται ασχημο ολο το συνολο κ κανει κ καλη δουλεια μιας κ μανδαρινος ολη την ωρα τσιμπολογαει απο εδω κ απο εκει...Ελπιζω να βρω ξανα τετοιες γαριδουλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 203
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εκανα μερικες αλλαγες στο ενυδρειακι μου κ ειπα να βγαλω μερικες φοτο...Τελικα το refugium εγινε refugium/pico reef για να νιωθει καλυτερα η μικρη μου sexy κ αγορασα κ μερικα ζωντανα που τα εψαχνα...

Βρηκα λοιπον κ αγορασα ενα ζευγαρι κοκκινες pistol για να κανουν παρεα με το goby μου κ εχουν απιστευτη πλακα.Πηρα επισης τυχαια ενα πολυ ομορφο red spotted blenny κ εναν αχινο diadema setosum για τα μωρακια μου που πλεον κολυμαπνε ΠΟΛΥ ανετα σε ενα 120λιτρο ολο δικο τους.Ο αχινος μπηκε πιο πολυ ετσι ωστε η επομενη φουρνια που θα μπει στο ενυδρειο να μην εχει προβλημα απο την προηγουμενη φουρνια...

Link to comment
Share on other sites

Κ μερικες ακομα απο την αλμυρη μου γωνιτσα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσθηκη του refugium κ ενω το χαζευα αποφασησα οτι μονο με τις αλγες φαινεται πολυ αδειο οποτε αρχισα να κανω βολτες μπας κ βρω κατι για να προσθεσω στο pico hang on back οικοσυστημα μου κ απο μαγαζι σε μαγαζι βρηκα κατι που δεν περιμενα να βρω ποτε....μια Thor amboinensis η αλλιως Sexy shrimp....Δυστηχως βρηκα μονο μια :thumbup: κ ειναι μονη της αλλα ελπιζω να της βρω ενα ταιρι να ζησει στον παραδεισο της.Την εχω 5 μερες τωρα κ παει τελεια,τρωει κουναει την ουριτσα της σεξουαλικα....εχει πολυ πλακα αυτη η γαριδουλα!!!!Επισης ξετρυπωσα κ εναν μικρο αστερια serpent sea star κ μερικες στοματελες...Το refugium γεμισε απο αμφιποδα αλλα δυστηχως κοπιποδα ειδα πολυ λιγα...

Πανεμορφες που τις βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::D Τελειο!!!!!!!

Τις thor??Τις εφερα ενα καταστημα εδω στη θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αυτο ναι ειναι ephylia divisia.Για την ακριβεια ειναι frogspawn branched coral.Eiναι το πρωτο μου κοραλι!!!!Εχει αντεξει ολα μου τα φαουλ...

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

sorry για το 2ο ειχε κολισει ο μοζζιλα..

πανεομορφη :thumbup:

Ειναι πραγματι πανεμορφη...Ειναι το πρωτο μου κοραλι κ ο κυριος λογος που συνεχησα το reef μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω πολυ καιρο να ποσταρω καμια φοτο κ ειπα μιας κ καθαρισα λιγο τα τζαμια να βγαλω λιγες φοτο.Επισης ηθελα να ανεβασω κ μερικες κατασκευες που εκανα(εκτος απο τον νανο ΝΟ3 reactor που εκανε ο αιολος).

Το ρεεφακι μου...





Οι κατασκευες:Bubble stop για το σκιμμερ(δηλαδη 2 μπουκαλια μισολιτρα νερο)


Ανεμιστηρακι κρεμαστο με δυο σκαλες





Και NO3 reactor απο τον Αιολο(Α/Ο φιλτρο ειναι)


Μερικες ακομα φοτο απο τα ζωακια μου...





και η ανεμωνη μου που τρωει εναν κυβο krill!!


Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσε το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κ μερικες φοτο απο το refugium





Kαι το fish only/bangai cardinal breeding tank


Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Αντρεα μια χαρα.

Τα εχεις ακομα συνδεμενα ολα αυτα τα ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

τελεια.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και συγχαρητηρια για τα ενυδρεια σου.

Σχετικα με το Νο3 Reactor, τι αντλια χρησιμοποιεις γιατι φτιαχνω ακριβως το ιδιο αλλα δεν μπορω να καταληξω με τι αντλια να το τροφοδοτω και αν ειναι μια κοινη αντλιουλα πως συνδεεις 1/2" λαστιχο σε αυτο του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεια ειναι ολα συνδεδεμενα ακομα,εκτος απο το fish only κ δουλευουν μια χαρα.Τωρα η αντλια ηταν απο ενα ενυδρειο haielia κ απο μερικα εξαρτηματα(συνδεσμος απο σωληνακι αεραντλιας για την περιπτωση μου)βρεθηκε η λυση της συνδεσης αντλιας/σωληνακι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ανδρέα για τις diy κατασκευές! :)Το ενυδρείο δείχνει υγειέστατο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και συγχαρητηρια για τα ενυδρεια σου.

Σχετικα με το Νο3 Reactor, τι αντλια χρησιμοποιεις γιατι φτιαχνω ακριβως το ιδιο αλλα δεν μπορω να καταληξω με τι αντλια να το τροφοδοτω και αν ειναι μια κοινη αντλιουλα πως συνδεεις 1/2" λαστιχο σε αυτο του φιλτρου?

Βασικά αυτού του είδους αντιδραστήρες δεν χρειάζονται ισχυρές αντλίες για να λειτουργήσουν.

Το "πρόβλημα" σε ιδιοκατασκευές είναι οι διάφορες προσαρμογές και πατέντες που πρέπει να κάνουμε.

Τώρα όσον αφορά τον σύνδεσμο που αναφέρεις μια λύση είναι να κοιτάξεις σε κατάστημα με ποτιστικά είδη ή και μια άλλη πατέντα, είναι να χρησιμοποιήσεις μια πλαστική σύριγμα των 2 ml. Αν την κόψεις, το μπροστινό μέρος της ταιριάζει συνήθως στο στόμιο των μικρών αντλιών και εκεί που μπαίνει η βελόνα είναι ακριβώς όσο η διατομή από σωληνάκι αέρος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αiolos. Μολις ειδα το αλλο σου post για τα DIY και αναρωτιομουν πιο μεγεθος συριγκας να κανει. Θα το δοκιμασω αλλα φοβαμαι πως τα μικρα αντλιακια ενω εχουν την παροχη δεν εχουν το μανομετρικο για να δωσουν ικανοποιητικη ροη μεσα απο τα φιλτρα με τοσο μικρη σωληνα.

Σκεφτομουν να το ξεχηλωσω λιγο και να δοκιμασω με μεγαλυτερης διατομης σωληνα.

Anyway.. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχουν ισχυρό μανομετρικό και ο λόγος είναι ότι αυτού του είδους τα φίλτρα τοποθετούνται σε κατώτερο επίπεδο από τη στάθμη του ενυδρείου οπότε στην ουσία δουλεύουν κατά κάποιο τρόπο με την ατμοσφαιρική βαρύτητα....

Τώρα το σωληνάκι εξόδου νερού από το φίλτρο φυσικά δεν πρέπει να είναι και μεγαλύτερο σε μήκος από τις ικανότητες της αντλίας.

Από τη άλλη υπολόγισε ότι ο κατασκευαστής της κάθε αντλίας δίνει H.max σύμφωνα με τη διατομή που έχει η αντλία, βάζοντας εσύ μικρότερης διατομής σωληνάκι το μανομετρικό αυξάνεται λόγο του ότι η ποσότητα του νερού μέσα στο λεπτό σωληνάκι είναι πολύ λιγότερη και το "σκουντάει" πιο εύκολα.

Μειώνεται μεν η ροή (πράγμα θεμιτό για τη συγκεκριμένη διαδικασία), αλλά αυξάνεται το H max της αντλίας.....που είναι θεμιτό και αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Να κ μερικες ακομα απο την ανεμωνη μου οπως ειναι το μεσσημερι με ολα τα φωτα ανοιχτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω κ μερες βλεπω την ανεμωνη μου να συμπεριφερεται περιεργα...μια δεν εχει φουσκες μια φτυνει το φαγητο της κ σημερα η ΜΙΑ ανεμωνη εγινε ΔΥΟ ανεμωνες!!!!Κ δεν εγινα μονο ανεμωνοπατερας σημερα αλλα κ bangaiπατερας μιας κ ο αρσενικος μου απο το πρωτο μου ζευγαρι εχει παλι αυγα!!!Παραθετω κ μια φοτο απο το 2ο μου ζευγαρι που ειναι ολο πιτσι πιτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...