Jump to content

Greek River Tank


Recommended Posts

Γίνετε ενυδρείο με ψάρια από Ελληνικά ποτάμια? Δεν λέω με γριβάδια και πέστροφες αλλά με άλλα μικρότερα ψάρια.Το έχει κάνει κανένας και τι λέτε αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον ακουγεται,αλλα δεν εχω ακουσει για καποιο τετοιο εγχειρημα...................

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε ενυδρείο με ψάρια από Ελληνικά ποτάμια? Δεν λέω με γριβάδια και πέστροφες αλλά με άλλα μικρότερα ψάρια.Το έχει κάνει κανένας και τι λέτε αξίζει?

Δεν ξερω για ποταμια...Παντως οταν μας ειχανε παει με την τετραημερη στην λιμνη κερκινη μεσα στο κεντρο εχει και 2 ενυδρια με ψαρια απο την λιμνη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποταμια...Παντως οταν μας ειχανε παει με την τετραημερη στην λιμνη κερκινη μεσα στο κεντρο εχει και 2 ενυδρια με ψαρια απο την λιμνη...

Ξέρουμε τι ψάρια ήταν αυτά και τί μέγεθος ;.Θερμοκρασία ; ,κυκλοφορία νερού ;

όλο ερωτήσεις είμαι :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο ψαρια αλλα ο πατερας μου ειχε παει διακοπες μαζι με την μανα και νομιζω στο Εύηνο βρηκαν μικρες γαριδες γλυκου νερου... Την επομενη φορα θα παω και εγω μαζι τους, και εννοειτε με σακουλες.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με τα Ελληνικά ψάρια ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ .

Και αποτέλεσμα της θερμοκρασίας ειναι να ιδρώνει το τζάμι του ενυδρείου , ιδιαίτερα το καλοκαίρι .

Ενα δεύτερο πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα ψάρια θέλουν πολύ καθαρό νερό και πλούσιο σε οξυγόνο και ο λόγος είναι οτι τα περισσότερα μικρά ψάρια ζούν σε τρεχούμενα νερά .

Δέν πιστεύω να μιλάμε για τη Gambusia που ζεί σε ότι νερό θέλεις .

Υπάρχουν πάντως ψάρια στην Ελλάδα που είναι μοναδικά στο κόσμο .

Ένα απο τα αγαπημένα μου είναι αυτό

post-62-1248126874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο ψαρια αλλα ο πατερας μου ειχε παει διακοπες μαζι με την μανα και νομιζω στο Εύηνο βρηκαν μικρες γαριδες γλυκου νερου... Την επομενη φορα θα παω και εγω μαζι τους, και εννοειτε με σακουλες.. :(:(

Η πληροφορία έχει ενδιαφέρον.Θα μας ενδιέφερε αγαπητέ Πάνο να έκανες και λίγες μετρήσεις όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού.Θερμοκρασία ,gh ,ph kh για να τις έχουμε υπόψιν μας.

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορία έχει ενδιαφέρον.Θα μας ενδιέφερε αγαπητέ Πάνο να έκανες και λίγες μετρήσεις όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού.Θερμοκρασία ,gh ,ph kh για να τις έχουμε υπόψιν μας.

Σωκράτης :(

Οντως!

Αμαν με βλεπω Rambo μεσα στο ποταμι εξοπλισμενο με τεστατακια :(

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ενδιαφερον αλλα δυστυχως απειλουμενο με εξαφανιση ψαρακι ειναι το Valencia letourneuxi ή γνωστο στις περιοχες που ζει ως Ζουρνας. Το ψαρι ειναι στην κοκκινη λιστα του IUCN λογω της μολυνσης και του γνωστου κουνουποψαρου

link1

link2

link3

Αλλο ενα τεtοιο ψαρακι ειναι και το Aphanius fasciatus ή γουργος το οποιο και αυτο κινδυνευει με εξαφανιση

link1

link2

Link to comment
Share on other sites

ο αδερφος μου κανει μια προσπαθεια με ψαρια απο ποταμι. απτον αχερωντα.

ειχε παει βολτα στο ποταμι και βρηκε σε μια "λακουβα" που δημιουργηθηκε απτην πτωση της σταθμης των νερων 8 ψαρακια περιπου 5 χιλιοστων.

τα εχουμε βαλει σε ενα ενυδρειακι περιπου 30 λιτρων εδω και 2,5 μηνες.

το μεγεθος τους τωρα ειναι περιπου 3 ποντους.

μετρησεις δεν εχω κανει ακομη.

αλλαζουμε 2 φορες την εβδομαδα 4 λιτρα νερο απτο ποταμι.

δεν ξερω τι ψαρια ειναι μιας και το μεγεθος τους ακομα δεν βοηθαει.

δεν ξερω ποσο θα τα κρατησουμε ακομα αφου το μεγεθος θα γιναει συντομα απαγορευτικο για 30λιτρα.

παντως μεχρι στιγμης δειχνουν υγειεστατα,υπερκινητικα,και πολυ λαιμαργα

Link to comment
Share on other sites

Έχει και εδώ μια καλή παρουσίαση ενός ελληνικού ψαριού:

http://www.malawicichlidhomepage.com/other...gii_ghigii.html

Νομίζω ότι τα ελληνικά ψάρια από πλευράς συνθηκών ποιο καλά θα ζούσαν σε μια λίμνη σε αυλή παρά σε ενυδρείο!Βέβαια το καλοκαίρι ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην λίμνη με τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και εδώ μια καλή παρουσίαση ενός ελληνικού ψαριού:

http://www.malawicichlidhomepage.com/other...gii_ghigii.html

Νομίζω ότι τα ελληνικά ψάρια από πλευράς συνθηκών ποιο καλά θα ζούσαν σε μια λίμνη σε αυλή παρά σε ενυδρείο!Βέβαια το καλοκαίρι ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην λίμνη με τις θερμοκρασίες.

Το συγκεκριμενο ειναι απειλουμενο ειδος. http://www.iucnredlist.org/details/11133/0

Οπως και πολλα αλλα ελληνικα (γηγενη και ενδημικα) ψαρια του γλυκου νερου.

Το θεμα χρηζει μεγαλης προσοχης και σοβαροτητας.

Ιδιως για τετοια ειδη και οχι για το απλο κουνουποψαρο.

Για τα απειλουμενα ελληνικα γηγενη και ενδημικα ειδη ψαριων γλυκου νερου εχω κανει την πιο κατω μελετη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29075

Επισης αλλη πληροφορια που μπορω να παρεχω ειναι οτι μετα απο μια προσπαθεια ενος φιλου να φιλοξενησει ελληνικα ψαρια (που τελικα τα απελευθερωσε αφου δεν μπορουσε τεχνικα και γνωσικα να τους παρεχει τις καταλληλες συνθηκες) και μετα απο επικοινωνια μου με συνεργατη του FISHBASE και IUCN RED LIST, Λεκτορα Ιχθυολογο του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου, Δημητρα Μπομπορη γραφτηκαν τα εξης:

Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏

Από: Spyros Delta (spyr.......com)

Εστάλη: Κυριακή, 22 Ιουνίου 2008 1:49:02 μμ

Προς: Lecturer Dimitra C. Bobori (bo........gr)

Χαιρεται.

Σας βρηκα μεσω του http://www.fishbase.gr και του http://ichthyology.bio.auth.gr/

Ειμαι ενας ενυδρειοφιλος που ειμαι απλο μελος και παρακολουθω φορουμ σχετικα με ενυδρεια.

Τις δυο τελευταιες μερες αναπτυχθηκε μια διαμαχη με αφορμη τη περισυλλογη 20 ατομων γονου ενος ψαριου στην Αλεξανδρουπολη απο περιοχη που απειληται με μολυνση κλπ.

Τα ψαρακια ηταν σε γουρνες που ειχαν αποκοπει απο το ποταμι, με πολυ πιθανο αποτελεσμα το θανατο τους.

Ο φιλος συνχομπιστας τα περισυνελλεξε με σκοπο να προσομοιωσει (οσο μπορει να γινει κατι τετοιο σε κλειστο συστημα) τον βιοτοπο τους σε χημεια νερου, θερμοκρασια και περιβαλλον και αν μπορεσει να τα μεγαλωσει τοσο οσο να μπορει να τα αφησει στον κυριως ποταμο.

Υπηρξαν αντιδρασεις απο αλλους χομπιστες οτι επεμβαινει στη φυση κλπ

Ο ιδιος επιβεβαιωσε οτι η περιοχη απειλειται με οικολογικη καταστροφη και τα ψαρακια ηταν καταδικασμενα.

Μπορειτε εσεις να μου δωσετε την εγκυρη αποψη σας, αν επιτρεπεται να γινεται μια τετοια κινηση και αν μπορει ενας χομπιστας (με την καταλληλη υποδομη και γνωση) να βοηθησει σε τετοιες καταστασεις ισως και ειδη που απειλουνται με εξαφανιση.

Πως θα μπορουσε αληθεια να βοηθησει ενας ενυδρειοφιλος?

Αν γινεται να κοινοποιησω την θεση σας θα ηταν χρησιμο ή αν θελετε μπορειτε να στειλετε ενα μηνυμα εσεις.

Το θεμα βρισκεται εδω http://www.........

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση οποια και αν ειναι.

Με εκτιμηση

Σπυρος Δελτα (delta66).

Απαντηση:

Re: Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏

Από: Dimitra Bobori (bo........gr)

Εστάλη: Δευτέρα, 30 Ιουνίου 2008 5:34:33 μμ

Προς: Spyros Delta (spyr.........com)

Σπυρο για να πάρει κανείς επίσημη θέση και να μπορεί να τεκμηριώσει την άποψή του θα πρέπει να είναι γνώστης όλων των γεγονότων και κυρίως της κατάστασης που επικρατεί στη συγκεκριμένη περιοχή. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται. Μη γνωρίζοντας λοιπόν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αν πρόκειται για το κουνουπόψαρο που αναφέρεται στην ιστοσελίδα που μου έστειλες φυσικά και δεν αξίζει ο κόπος να το συζητάμε. Αν πρόκειται για γόνο καποιου ενδειμικού είδους φυσικά και οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό. Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο.

Φιλικά

Δήμητρα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειναι απειλουμενο ειδος. http://www.iucnredlist.org/details/11133/0

Οπως και πολλα αλλα ελληνικα (γηγενη και ενδημικα) ψαρια του γλυκου νερου.

Το θεμα χρηζει μεγαλης προσοχης και σοβαροτητας.

Ιδιως για τετοια ειδη και οχι για το απλο κουνουποψαρο.

Για τα απειλουμενα ελληνικα γηγενη και ενδημικα ειδη ψαριων γλυκου νερου εχω κανει την πιο κατω μελετη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29075

Επισης αλλη πληροφορια που μπορω να παρεχω ειναι οτι μετα απο μια προσπαθεια ενος φιλου να φιλοξενησει ελληνικα ψαρια (που τελικα τα απελευθερωσε αφου δεν μπορουσε τεχνικα και γνωσικα να τους παρεχει τις καταλληλες συνθηκες) και μετα απο επικοινωνια μου με συνεργατη του FISHBASE και IUCN RED LIST, Λεκτορα Ιχθυολογο του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου, Δημητρα Μπομπορη γραφτηκαν τα εξης:

Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏

Από: Spyros Delta (spyr.......com)

Εστάλη: Κυριακή, 22 Ιουνίου 2008 1:49:02 μμ

Προς: Lecturer Dimitra C. Bobori (bo........gr)

Χαιρεται.

Σας βρηκα μεσω του http://www.fishbase.gr και του http://ichthyology.bio.auth.gr/

Ειμαι ενας ενυδρειοφιλος που ειμαι απλο μελος και παρακολουθω φορουμ σχετικα με ενυδρεια.

Τις δυο τελευταιες μερες αναπτυχθηκε μια διαμαχη με αφορμη τη περισυλλογη 20 ατομων γονου ενος ψαριου στην Αλεξανδρουπολη απο περιοχη που απειληται με μολυνση κλπ.

Τα ψαρακια ηταν σε γουρνες που ειχαν αποκοπει απο το ποταμι, με πολυ πιθανο αποτελεσμα το θανατο τους.

Ο φιλος συνχομπιστας τα περισυνελλεξε με σκοπο να προσομοιωσει (οσο μπορει να γινει κατι τετοιο σε κλειστο συστημα) τον βιοτοπο τους σε χημεια νερου, θερμοκρασια και περιβαλλον και αν μπορεσει να τα μεγαλωσει τοσο οσο να μπορει να τα αφησει στον κυριως ποταμο.

Υπηρξαν αντιδρασεις απο αλλους χομπιστες οτι επεμβαινει στη φυση κλπ

Ο ιδιος επιβεβαιωσε οτι η περιοχη απειλειται με οικολογικη καταστροφη και τα ψαρακια ηταν καταδικασμενα.

Μπορειτε εσεις να μου δωσετε την εγκυρη αποψη σας, αν επιτρεπεται να γινεται μια τετοια κινηση και αν μπορει ενας χομπιστας (με την καταλληλη υποδομη και γνωση) να βοηθησει σε τετοιες καταστασεις ισως και ειδη που απειλουνται με εξαφανιση.

Πως θα μπορουσε αληθεια να βοηθησει ενας ενυδρειοφιλος?

Αν γινεται να κοινοποιησω την θεση σας θα ηταν χρησιμο ή αν θελετε μπορειτε να στειλετε ενα μηνυμα εσεις.

Το θεμα βρισκεται εδω http://www.........

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση οποια και αν ειναι.

Με εκτιμηση

Σπυρος Δελτα (delta66).

Απαντηση:

Re: Περισυλλογη καταδικασμενου γονου ψαριων απο γουρνα.‏

Από: Dimitra Bobori (bo........gr)

Εστάλη: Δευτέρα, 30 Ιουνίου 2008 5:34:33 μμ

Προς: Spyros Delta (spyr.........com)

Σπυρο για να πάρει κανείς επίσημη θέση και να μπορεί να τεκμηριώσει την άποψή του θα πρέπει να είναι γνώστης όλων των γεγονότων και κυρίως της κατάστασης που επικρατεί στη συγκεκριμένη περιοχή. Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται. Μη γνωρίζοντας λοιπόν όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Αν πρόκειται για το κουνουπόψαρο που αναφέρεται στην ιστοσελίδα που μου έστειλες φυσικά και δεν αξίζει ο κόπος να το συζητάμε. Αν πρόκειται για γόνο καποιου ενδειμικού είδους φυσικά και οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό. Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο.

Φιλικά

Δήμητρα

δηλαδη υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι ο φιλος σου επραξε λαθος;

δηλ. αν βρουμε ενα χτυπημενο ζωο(σκυλο,γερακι,αετο...) θα το αφησουμε να πεθανει αβοηθητο;

δεν ξερω για εσας πως το βλεπετε εγω παντως εχω περιθαλψει και εχω στειλει αρκετα πουλια στην ελληνικη ορνιθολογικη εταιρια.κατι αναλογο κανω και με τα ψαρακια.ποια ειναι η επεμβαση για 8 ή 10 ή 20 ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι ο φιλος σου επραξε λαθος;

δηλ. αν βρουμε ενα χτυπημενο ζωο(σκυλο,γερακι,αετο...) θα το αφησουμε να πεθανει αβοηθητο;

δεν ξερω για εσας πως το βλεπετε εγω παντως εχω περιθαλψει και εχω στειλει αρκετα πουλια στην ελληνικη ορνιθολογικη εταιρια.κατι αναλογο κανω και με τα ψαρακια.ποια ειναι η επεμβαση για 8 ή 10 ή 20 ψαρακια;

Ναι υπαρχουν και οπως βλεπεις το ιδιο εκρινε και η Λεκτορας.

Αν ηθελε να βοηθησει λεει ας τα επαιρνε να τα παει στο κυριο μερος του ποταμιου και οχι στο ενυδρειο που ειναι σιγουρα καταδικασμενα αν δεν ξερεις με τι εχεις ειδος εχεις να κανεις.

Εκτος αυτου απαγορευεται πολλα απο αυτα τα ειδη να τα κατεχεις και οχι μονο να τα περισυλλεγεις.

....Αν πρόκειται για γόνο καποιου ενδειμικού είδους φυσικά και οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό. Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο....
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση:

Εναλλακτικά ο φίλος σου θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι απ΄οπου λεει ότι είχαν αποκοπεί αυτές οι νερολακούβες και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα. Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο.

Φιλικά

Δήμητρα[/i]

εγω καταλαβα το εναλλακτικα σαν δευτερη λυση.

και το "ολοκληρο" τον πληθυσμο κατι παραπανω απο μερικα ετοιμοθανατα ψαρακια.

στην δικια μου περιπτωση η λακουβα δεν ξεπερναγε τα 2 λιτρα.

δηλ. την επομενη μερα αν δεν εβρεχε σιγουρα νεκρα.

και που το κακο να τα μεγαλωσεις λιγο και να τους δωσεις ελπιδες ζωης;

ασχετα με νομους οι οποιοι μπορει να εχουν δημιουργηθει για να αποτρεψουν ορισμενες παρανομιες

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα το εναλλακτικα σαν δευτερη λυση.....

Για να μη παιζουμε με τις λεξεις, η λεκτορας εννοει ξεκαθαρα οτι αν ο φιλος συνχομπιστας ηθελε και να βοηθησει τα ψαρακια και να ηταν συμφωνος και με το νομο αλλα και με τις εντολες της επιστημης, θα επρεπε να τα απελευθερωσει στο ποταμο και οχι να τα βαλει σε ενα ενυδρειο, χωρις να εχει τις γνωσεις και τις δυνατοτητες/εξοπλισμο να τα διατηρησει και αναπαραγει και οχι σαν απλα διακοσμητικα ψαρια, οπως λεγονται (λαθεμενα αλλα στην ουσια ετσι ειναι) και τα ψαρια του εμποριου, που δεν ειναι υπο εξαφανιση ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου delta66 απλως εγω μιλαγα μονο για "μερικο" μεγαλωμα και μετα παλι ελευθερια.

και σιγουρα για ψαρια οχι υπο εξαφανιση.

:( για ολη την ερευνα που εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω απο ψαρια αλλα ο πατερας μου ειχε παει διακοπες μαζι με την μανα και νομιζω στο Εύηνο βρηκαν μικρες γαριδες γλυκου νερου... Την επομενη φορα θα παω και εγω μαζι τους, και εννοειτε με σακουλες.. :P:wootwoot:

Δεν έχω κάνει ερευνα εγω αλλα σύμφωνα με τον καθηγητή μου ιχθυολογίας στο ΑΠΘ οι γαριδουλες γλυκου νερού στην Ελλάδα ειναι απειλούμενο είδος αρα καλύτερα να μην το κάνεις.. :D Το ίδιο πήγαμε να κάνουμε σε μια πρακτικη που ήμουν και μας εκραζε...

Link to comment
Share on other sites

εχει πολλα στις λιμνουλες τις πινδου... αλλα κανουν για ενυδρεια??? :D:P

Πραγματικά δεν ξέρω.Θα το ψάξω στο βιβλιο της σχολής και θα κάνω νέο post.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος το είχα πριν περίπου 10 χρόνια σε ενυδρείο μου, είχα πετύχει και πολλές γέννες. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...