Jump to content

Πέτρες λαβα


LEME_SOS

Recommended Posts

Αν και νέο μέλος στο site σας σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και θα ήθελα την γνώμη σας για πέτρες λαβα υφεστιακες κατά πόσο είναι κατάλληλες για αφρικάνικες κηχλίδες

Θα χαρώ πολύ να ακούσω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Αν και νέο μέλος στο site σας σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και θα ήθελα την γνώμη σας για πέτρες λαβα υφεστιακες κατά πόσο είναι κατάλληλες για αφρικάνικες κηχλίδες

Θα χαρώ πολύ να ακούσω γνώμες

Αγαπητέ Δώρο καλώς ήλθες στους αφρικάνους.Η γνώμη μου είναι οτι δεν θα έβαζα πέτρες λάβας στους αφρικάνους για τον απλό λόγο οτι δεν βλέπουμε στη λίμνη τέτοιου είδους πέτρες και οτι επειδή κάποτε έιναι αιχμηρές μπορεί να πληγωθούν τα ψαράκια.Πέτρες μπορείς να βάλεις ασβεστολιθικές ή και πέτρες απο ποτάμι

( μεγάλες στρογγυλές κροκάλες ).

Περιμένουμε να δούμε το καινουργιο σου ενυδρείο που παράγγειλες με πολύ ενδιαφέρον.

Στο θεματικό μας μπορείς να δείς πολλές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις για το στήσιμο αφρικάνικων ενυδρείων και μάλιστα malawi που ξέρω οτι σε ενδιαφέρει.Επίσης στο θεματικό παρουσιάσεις ενυδρείων γλυκού νερού θα βρείς αφρικάνικα ενυδρεία.

Σου παραθέτω και κάποια άλλα λίνκς

http://www.cichlid-forum.com/ , http://www.malawicichlidhomepage.com/index_eng.html ,

http://www.bigskycichlids.com/

Οτι θέλεις εδώ είμαστε

Φιλικά Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι πετρες λαβας μπορει να προσθετουν αγριαδα στο τοπιο,αλλα σε ενα επικειμενο(συχνο φαινομενο) κυνηγητο οι συνεπειες μπορει να ειναι σοβαρες λογω τραυματισμων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις συμβουλές σας φίλοι. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζω στη Σαντορίνη και τις λάβες τις έχω ψάξει αρκετά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι μιά χαρά. Οι πιό συνηθισμένες που βρίσκεις εύκολα είναι οι ακανόνιστες σε κόκκινο και μαύρο. Δίνουν μια περίεργη αγριάδα στο ενυδρείο, είναι ελαφριές, αναπτύσσουν φοβερή βιολογία ΑΛΛΑ πρέπει με μια λίμα ή ένα γυαλόχαρτο ή, το καλύτερο ένα DREMEL να τρίψεις όλες τις μυτερές γωνίτσες και προεξοχές, όχι πολύ, ελάχιστα, να μην χαλάσει η φυσική τους όψη και φαίνονται επεξεργασμένες. Με αυτό το τρίψιμο, τουλάχιστον στα δικά μου mbuna δεν έχω παρατηρήσει ποτέ την παραμικρή αμυχή και ας φαίνονται οι πέτρες κοφτερές. Επίσης δεν σπάνε κομματάκια από τις άκρες που μπορούν να βάλουν τα ψάρια στο στόμα τους...

Αυτές πάντως που θεωρώ κορυφαίες είναι τις μαύρες πολύ πορώδεις που είναι στρογγυλεμένες από τη θάλασσα και που είναι και οι πιό σπάνιες. Είναι τόσο πορώδεις και ελαφριές που δεν μπορούν να κρατήσουν τα φελιζόλ κάτω εκτός αν τις στοιβάξεις μέχρι σχεδόν την επιφάνεια του νερό. Τις βουτάς στο νερό και επί είκοσι λεπτά βγάζουν φυσαλίδες. Οταν τις βγάζεις από το νερό βγάζουν τόσο νερό που νομίζεις οτι είναι κούφιες. Αφού καμία φορά αναρωτιέμαι γιατί βάζω SIPORAX στα φίλτρα μου. Δείχνουν και τα χρώματα των ψαριών καλύτερα σαν μαύρες που είναι. Βέβαια είναι και οι πιό σπάνιες: μου έχει τύχει να περπατήσω πέντε χιλιόμετρα παραλία και να μην βρώ καμία. Η καλύτερη "ψαριά" ήταν να περπατήσω ένα χιλιόμετρο και να βρω εννιά. Αν βρεις και κάπως μεγάλες με μερικές τρύπες τότε παίξε και joker...

Γενικά έχω δει τα mbuna μου να την καταβρίσκουν με αυτές τις πέτρες αν και δεν είναι ασβεστολιθικές, να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καθόλου γιατί εδώ έχουμε πολύ σκληρά νερά οπότε δεν τίθεται θέμα. Δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα βάρος και όταν πιάσουν και λίγη άλγη τα mbuna κάνουν πανυγήρι...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε ΜIHALHS αυτήν την αντίληψη είχα διότι στο παλιό μου ενυδριο τις είχα 5 χρόνια περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα και σε 2-3 περιπτώσεις που είχα γεννητούρια τα μώρα εύρισκαν κάλο καταφύγιο.

Παντός όλων η γνώμη είναι χρήσιμη και ο καθένας κάτι παίρνει απ τις συμβουλές

Φιλικά Δωροs

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζω στη Σαντορίνη και τις λάβες τις έχω ψάξει αρκετά μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι μιά χαρά. Οι πιό συνηθισμένες που βρίσκεις εύκολα είναι οι ακανόνιστες σε κόκκινο και μαύρο. Δίνουν μια περίεργη αγριάδα στο ενυδρείο, είναι ελαφριές, αναπτύσσουν φοβερή βιολογία ΑΛΛΑ πρέπει με μια λίμα ή ένα γυαλόχαρτο ή, το καλύτερο ένα DREMEL να τρίψεις όλες τις μυτερές γωνίτσες και προεξοχές, όχι πολύ, ελάχιστα, να μην χαλάσει η φυσική τους όψη και φαίνονται επεξεργασμένες. Με αυτό το τρίψιμο, τουλάχιστον στα δικά μου mbuna δεν έχω παρατηρήσει ποτέ την παραμικρή αμυχή και ας φαίνονται οι πέτρες κοφτερές. Επίσης δεν σπάνε κομματάκια από τις άκρες που μπορούν να βάλουν τα ψάρια στο στόμα τους...

Αυτές πάντως που θεωρώ κορυφαίες είναι τις μαύρες πολύ πορώδεις που είναι στρογγυλεμένες από τη θάλασσα και που είναι και οι πιό σπάνιες. Είναι τόσο πορώδεις και ελαφριές που δεν μπορούν να κρατήσουν τα φελιζόλ κάτω εκτός αν τις στοιβάξεις μέχρι σχεδόν την επιφάνεια του νερό. Τις βουτάς στο νερό και επί είκοσι λεπτά βγάζουν φυσαλίδες. Οταν τις βγάζεις από το νερό βγάζουν τόσο νερό που νομίζεις οτι είναι κούφιες. Αφού καμία φορά αναρωτιέμαι γιατί βάζω SIPORAX στα φίλτρα μου. Δείχνουν και τα χρώματα των ψαριών καλύτερα σαν μαύρες που είναι. Βέβαια είναι και οι πιό σπάνιες: μου έχει τύχει να περπατήσω πέντε χιλιόμετρα παραλία και να μην βρώ καμία. Η καλύτερη "ψαριά" ήταν να περπατήσω ένα χιλιόμετρο και να βρω εννιά. Αν βρεις και κάπως μεγάλες με μερικές τρύπες τότε παίξε και joker...

Γενικά έχω δει τα mbuna μου να την καταβρίσκουν με αυτές τις πέτρες αν και δεν είναι ασβεστολιθικές, να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καθόλου γιατί εδώ έχουμε πολύ σκληρά νερά οπότε δεν τίθεται θέμα. Δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα βάρος και όταν πιάσουν και λίγη άλγη τα mbuna κάνουν πανυγήρι...

Αγαπητέ MIHALHS σίγουρα κάποιοι χομπίστες κάνουν χρήση πέτρας λάβας σε αφρικάνικα ενυδρεία γιατί δεν έχουν και βάρος όπως γράφεις και σύ και είναι πολύ εύκολος ο χειρισμός..

Σίγουρα όμως το ενυδρείο θα μοιάζει λιγότερο με βιότοπο αφρικάνικο στο οποίο δεν υπάρχουν πέτρες λάβας.

Δείτε αυτές τα ωραία βίντεο για να δείτε τι έχει η λίμνη

και για ιδέες για aquascaping.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω τελικά οτι υπάρχουν διαφόρων ειδών λάβες και ειδικά οι στρογγυλεμένες μαύρες δεν διαφέρουν και πολύ απο το βιότοπο και για του λόγου το αληθές κατά τον Οκτώβριο θα κάνω παρουσίαση των ενυδρείων, αν θυμάται κανείς το θέμα μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω τελικά οτι υπάρχουν διαφόρων ειδών λάβες και ειδικά οι στρογγυλεμένες μαύρες δεν διαφέρουν και πολύ απο το βιότοπο και για του λόγου το αληθές κατά τον Οκτώβριο θα κάνω παρουσίαση των ενυδρείων, αν θυμάται κανείς το θέμα μέχρι τότε...

Φιλε μου για να σου λενε ατομα οπως ο κ. Σωκρατης να προτημισεις αμμο κατι παρα πανω θα ξερει... δεν το βγαζει απο το μυαλο του. ουτε το λεει για προσωπικο αισθητηκο λογο. ασχολητε με αφρικανες πριν απο ολους μας...και εχεις ουσιαστικες γνωσεις πανω στο θεμα..

Οι κιχλιδες (οπως και ολα τα ψαρια) εχουν ιδιαιτεροτητες..ΠΡΕΠΕΙ να τις σεβαστουμε..

αυτα απο μενα.. η τελικη αποφαση ειναι δικη σου..

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέμε;

Εννοείται οτι μπαίνει ψιλή άμμος στο ενυδρείο!

Για τις πέτρες μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας στο ενυδρειο του βαζει οτι θελει.

Βαζοντας ομως λαβα σε αφρικανικο ενυδρειο,δεν μπορεις να μιλησεις για βιοτοπο............

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας στο ενυδρειο του βαζει οτι θελει.

Βαζοντας ομως λαβα σε αφρικανικο ενυδρειο,δεν μπορεις να μιλησεις για βιοτοπο............

Ακριβώς αυτό εννοώ που λέει ο Dias.Στόχος μας είναι τα βιοτοπικά ενυδρεία ,με απλά λόγια να προσπαθούμε να προσομοιώσουμε το περιβάλλον της λίμνης που θέλουμε το ίδιο ισχύει και με τα άλλα θεματικά , π.χ. αμαζόνιος.

Δείτε τα βίντεο που έχω παραθέσει πιο πάνω και θα καταλάβετε.

Απο κεί και πέρα ο καθένας οτι θέλει ας βάλει απλά δεν θα είναι βιοτοπικό το ενυδρείο και δεν το γράφω για να κακολογήσω το μη βιοτοπικό, απλά είναι και τι θέλει να φτιάξει ο καθένας μας.

Ευχαριστώ Σωκράτης :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω τελικά οτι υπάρχουν διαφόρων ειδών λάβες και ειδικά οι στρογγυλεμένες μαύρες δεν διαφέρουν και πολύ απο το βιότοπο και για του λόγου το αληθές κατά τον Οκτώβριο θα κάνω παρουσίαση των ενυδρείων, αν θυμάται κανείς το θέμα μέχρι τότε...

Και βέβαια θα περιμένουμε με χαρά την παρουσίαση σου.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας στο ενυδρειο του βαζει οτι θελει.

Βαζοντας ομως λαβα σε αφρικανικο ενυδρειο,δεν μπορεις να μιλησεις για βιοτοπο............

Φίλε Dias,

έχεις απόλυτο δίκιο και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Το μόνο που είπα είναι οτι μοιάζει, όχι οτι είναι.

Μακάρι να μπορούσαμε να φέρουμε κανένα φορτηγό πέτρες απο τη λίμνη και να τις σωριάσουμε μέσα αλλά πέφτει λίγο μακριά το μαγαζάκι...

Αρα ό,τι του φέρνει και λίγο, καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν ειπα οτι εχω φτιαξει ποτε κατι που να ειναι ολοιδιο με τη λιμνη.Ειναι αδυνατον.

Αλλα επιμενω οτι η λαβα δεν <<φερνει>> στη λιμνη,χωρις να λεω οτι δεν μπορεις να τη βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν ειπα οτι εχω φτιαξει ποτε κατι που να ειναι ολοιδιο με τη λιμνη.Ειναι αδυνατον.

Αλλα επιμενω οτι η λαβα δεν <<φερνει>> στη λιμνη,χωρις να λεω οτι δεν μπορεις να τη βαλεις.

Τον Οκτώβρη θα κάνω παρουσίαση και το ξανασυζητάμε αν θές.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Σωκράτη και φιλέ Στράτο είστε οι πρώτοι που μίλησα σε αυτό το site αυτό δείχνει πόσο πολύ σέβομαι την γνώμη σάς και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, απλά για να τοποθετήσεις τέτοιες πέτρες πρέπει και να τις βρεις κάτι που εδω στην Κύπρο λιγάκι δύσκολο. Πρόσφατα έκανα μια εξόρμηση σε ποτάμια αλλά οι περισσότερες είτε ήταν πολύ μεγάλες είτε πολύ μικρές και πολύ βαρετές. Όταν οι επιλογές είναι λίγες τότε συμβιβάζεσε με τις καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Σωκράτη και φιλέ Στράτο είστε οι πρώτοι που μίλησα σε αυτό το site αυτό δείχνει πόσο πολύ σέβομαι την γνώμη σάς και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, απλά για να τοποθετήσεις τέτοιες πέτρες πρέπει και να τις βρεις κάτι που εδω στην Κύπρο λιγάκι δύσκολο. Πρόσφατα έκανα μια εξόρμηση σε ποτάμια αλλά οι περισσότερες είτε ήταν πολύ μεγάλες είτε πολύ μικρές και πολύ βαρετές. Όταν οι επιλογές είναι λίγες τότε συμβιβάζεσε με τις καταστάσεις.

Αγαπητοί φίλοι εγώ το σέβομαι αυτό που λές .Ο Καθένας θα βολευτεί σε τελική ανάλυση με οτι έχει.

Δώρο ψάξε υπάρχουν πέτρες με πολύ ενδιαφέρον κάτω Κυπρο.Μην ξεχνάς υπάρχει και η θάλασσα,Μάντρες που πουλάνε πέτρες για διακόσμηση κήπων.Αν δείς διάφορες παρουσιάσεις εδώ μέσα θα καταλάβεις τι εννοώ.Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο δεν θα έχεις πρόβλημα με πέτρες λίγο μεγάλες.

Θα ήθελα να δείς και αυτό εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Φιλικά Σωκράτης :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Σωκράτη και φιλέ Στράτο είστε οι πρώτοι που μίλησα σε αυτό το site αυτό δείχνει πόσο πολύ σέβομαι την γνώμη σάς και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, απλά για να τοποθετήσεις τέτοιες πέτρες πρέπει και να τις βρεις κάτι που εδω στην Κύπρο λιγάκι δύσκολο. Πρόσφατα έκανα μια εξόρμηση σε ποτάμια αλλά οι περισσότερες είτε ήταν πολύ μεγάλες είτε πολύ μικρές και πολύ βαρετές. Όταν οι επιλογές είναι λίγες τότε συμβιβάζεσε με τις καταστάσεις.

Ο σεβασμος αγαπητε μου φιλε ειναι αμοιβαιος. :(

Link to comment
Share on other sites

Από το Cichlid-forum.com

How To Setup a Rift Lake Aquarium

by Marc Elieson

Rocks I would recommend include limestone, slate, petrified wood, lava, granite, tufa, "pagoda," and "lace rock." Before you put these rocks in your tank, be sure to clean them with bleach. And then be sure as heck to rinse that bleach off before you put it in your tank with the fish. The sniff test works for me: if I can smell it, I know it’s still got bleach on it. I have purchased limestone that was purportedly "clean." When I got to cleaning it, I found all kinds of dirt and roots in some of the holes of my limestone. I was glad that I took the extra precaution.

Link to comment
Share on other sites

Από το Cichlid-forum.com

How To Setup a Rift Lake Aquarium

by Marc Elieson

Rocks I would recommend include limestone, slate, petrified wood, lava, granite, tufa, "pagoda," and "lace rock." Before you put these rocks in your tank, be sure to clean them with bleach. And then be sure as heck to rinse that bleach off before you put it in your tank with the fish. The sniff test works for me: if I can smell it, I know it’s still got bleach on it. I have purchased limestone that was purportedly "clean." When I got to cleaning it, I found all kinds of dirt and roots in some of the holes of my limestone. I was glad that I took the extra precaution.

Δώρο καταρχήν μια παράκληση να το μεταφράσεις σύντομα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122 για να μπορύν όλοι να τα διαβάζουν.Το ξέρουμε οτι κάποιοι προτείνουν και την λάβα ,ο καθένας λαμβάνει υπόψιν και την πείρα του απο την χρήση τέτοιων υλικών όπως συμβαίνει και εδώ με τον φίλο μας τον Μιχάλη απο την ωραία Σαντορίνη.Απλώς εμείς το λέμε για να έιμαστε πιο κοντά στο βιότοπο.

Τώρα αν θέλει κάποιος να βάλει είτε γιατί του αρέσουν είτε γιατί δεν βρίσκει άλλες πετρες και έχει μόνο αυτές εντάξει δεν θα το μαλώσει και κανείς. :(

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...