Jump to content

Λίμνη για γόνους


Recommended Posts

DSC02053.jpg

Έχω μετατρέψει μια πισίνα για παιδιά 3,500 λίτρα σε λίμνη για τους γόνους.

Το νερό έχει γίνει ίδει πράσινο. Έχω φίλτρο το οποίο δεν δουλεύω 24ωρες.

Το UV του φίλτρου το έχω κλειστό.

Σκοπός μου είναι να βάζω τους γόνους μέσα και να τα μεγαλώνω εκεί.

Πιστεύω ότι το πράσινο νερό είναι η τροφή τους για τα πρώτα τουλάχιστον στάδια της ζωής τους.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Θα μπορούν να μεγαλώσουν εκεί μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες μπορεί να είναι οκ αλλά σίγουρα τρέφονται με αυτό το είδος άλγης? Για πόσο καιρό θα βρίσκονται εκεί? Ρωτάω περισσότερο για να μάθω κι εγώ.

Καλή ιδέα η πισινούλα πάντως. :(

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες μπορεί να είναι οκ αλλά σίγουρα τρέφονται με αυτό το είδος άλγης? Για πόσο καιρό θα βρίσκονται εκεί? Ρωτάω περισσότερο για να μάθω κι εγώ.

Καλή ιδέα η πισινούλα πάντως. :(

Αυτό θέλω να μάθω και εγώ.

Είναι η πρώτη φορά που κάνω τέτοια προσπάθεια και για αυτό έκανα το πόστ.

Όποιος ξέρει κάτι να τον ακούσουμε.

Για πόσω θα βρείσκοντε εκει πιστέυω μεχρη να μπορούνε να φάνε τα flaiks με ευκολία.

Όσο για την πισινούλα τζάμπα πράγμα.

Την πείρα 65 ευρώ

2 φορές μπήκαν τα παιδιά μέσα

Νάνε καλά :(

Link to comment
Share on other sites

Η πισία είναι απο το PRAKTIKER?

Την είδα και εγώ και ήθελα να την πάρω για να κάνω λίμνη.

Είχε και φίλτρο μαζί αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες μπορεί να είναι οκ αλλά σίγουρα τρέφονται με αυτό το είδος άλγης? Aυτο που βλέπεις δεν είναι ενα είδος άλγης , είναι πολλά είδη τα οποία είναι και η πρώτη τροφή για τις λάρβες .

Για πόσο καιρό θα βρίσκονται εκεί? Για δέκα ημέρες πιστεύω οτι είναι καλά να τρέφονται με αποκλειστική τροφή την άλγη , μετα τις δέκα ημέρες θα πρέπει να εμπλουτίζουμε τη τροφή τους με αποξηραμένες τροφές .

Ρωτάω περισσότερο για να μάθω κι εγώ.

Καλή ιδέα η πισινούλα πάντως. :(

Πάντως συνέλαβες ορθά το νόημα yiannossavva .

Εγω σε άλλες περιπτώσεις το κάνω αντίστροφα , εχω τις λάρβες σε καθαρό νερό και με ένα σωληνάκι βάζω το νερό με την άλγη .

Τέλος να προσέξεις την ιχθυοφόρτηση ξαφνικά και χωρίς να δεις και πολλά σημάδια σηκωνεσε ενα πρωί και ειναι όλα στον αφρό . Εγω θα έβαζα και μία αεραντλία καλού κακού .

Link to comment
Share on other sites

@epouranios

Είμαι από Κύπρο.

Η πισινούλα είναι ακριβός όπως την περιγράφεις. Στο praktiker έχω πάει και εγώ στην Αθήνα και τρελάθηκα από την ποικιλία.

@Σταμάτη

Ναι μια αεραντλία θάτανε καλώ να βάλω. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έρθει μια μέρα η καταστροφή.

Μιλάμε για 3,500 λίτρα που θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο να συμβεί αυτό.

Σκέπτομαι να βάλω και μερικά νούφαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα, αλλα μου αρεσει το θεαμα, θα μονο.....

Ενα μεγάλο μπράβο..... :(

Και ένα δυνατό χειροκρότημα..... :hysterical::(

Στη Γυναικα σου που σε ανεχετε!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν την είδα την πισίνα στο διαφημηστικό φυλλάδιο σκέφτηκα πως μπορεί να γίνει άνετα μια λίμνη για ΚΟΙ ή για χρυσόψαρα.Κανονική λίμνη μέσα στο έδαφος απλώς τον ρόλο του liner παίζει η πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα δυνατό χειροκρότημα..... :hysterical::(

Στη Γυναικα σου που σε ανεχετε!!!! :(

Επιλέγεις τον/την σύντροφο σου για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θέλεις εσύ να είναι!!!!! :(

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τον/την σύντροφο σου για αυτό που είναι και όχι για αυτό που θέλεις εσύ να είναι!!!!! :(

Oups...ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες πατριωτη... αλλα εξ ιδιων κρινεις λενε!!

Κι εμενα η κυπρια μανα μου ειναι στα προθυρα μονο με τα ενυδρεια... που και να έβαζα λιμνες!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Oups...ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες πατριωτη... αλλα εξ ιδιων κρινεις λενε!!

Κι εμενα η κυπρια μανα μου ειναι στα προθυρα μονο με τα ενυδρεια... που και να έβαζα λιμνες!!! :(

Ούτε να περάσει από το μυαλό σου ότι παρεξήγησα!

Απλά είπα μια αλήθεια.!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

οποιουδιποτε τυπου ενυδρειο.. οσο μεγαλο η μικρο αν ειναι.. ετσι και ειναι σε απευθιας εκθεση στον ηλιο το νερο θα πρασινιζει... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω εμπορίες στο πράσινο νερό. Τώρα το δοκιμάζω. Από ότι έχουν πει τα παιδιά στα διάφορα φόρα αυτό που χρειάζεται είναι οι τακτικές αλλαγές νερού. Άλλοι κάνουν το αντίθετο. Προσθέτουν για φαγητό στους γόνους πράσινο νερό που έχουν φτιάξει κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Την άλγη ενός ενυδρείου με πράσινο νερό μπορει να την φάει και ένα μεγάλο σε ηλικία χρυσόψαρο;Το ρωτάω γιατί στο youtube έχω δει κάποια βίντεο όπου δείχνουν φωτογραφίες απο χρυσόψαρα πριν μπούν σε λίμνη(πισίνα) με πράσινο νερό και μετά και η ανάπτυξη τους είναι αξιοσημείωτη.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τόσο μικρή σε μέγεθος αυτή η άλγη που μπορούν και τη τρώνε τα νεογέννητα , τί να φάει ένα μεγάλο ψάρι !!!

Αν και παίζει μεγάλο ρόλο το είδος τις άλγης που έχει αναπτυχθεί .

Δεν είναι ενα είδος άλγης που αναπτύσσετε , και πολλές φορές μπορεί να βλέπουμε πράσινο το νερό , αλλα να μην μπορουν να τραφούν τα ψάρια , λόγο του οτι έχει καταναλωθεί το είδος που τρώγεται και εχει αναπτυχθεί αρκετα το είδος που δεν τρώγεται .

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτούμε ότι τεράστια ψάρια τρέφονται με φυτοπλαγκτόν στην θάλασσα ίσος και στην δικιά μας περίπτωση να μπορούν να τραφούν και με την άλγη.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Λίγα ψάρια είναι αυτά που μπορούν φιλτράρουν το νερό σε μεγάλα μεγέθη και να τρέφονται με αυτό το τρόπο .

Το οτι κάποιο ψάρι μπορεί να κάνει κάτι δεν σημαίνει οτι μπορούν και όλα να το κάνουν .

Να μου πεις να τραφούν τα Κόι με άλλες μεγάλες άλγες ναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες αφαίρεσα πολύ νερό για να δω αν υπάρχουν ψάρια και πόσα.

Είχα βάλει 9 τα οποία δεν μεγάλωναν αρκετά στο ενυδρείο

2 τα οποία μεγάλωναν κανονικά

Και 10 περίπου γόνους.

Η διαπίστωση μου είναι ότι από την στιγμή που το ψαρί από τα πρώτα στάδια της Ζωής τού παρουσίαση προβλήματα ανάπτυξης (νανισμό) παραμένει μικρό έστω και αν μεταφερθεί σε μεγάλο και φυσικό περιβάλλον.

Αυτά τα ψάρια έχουν μεγαλώσει ελάχιστο σε σύγκριση με τα 2 που μεγάλωναν κανονικά στο ενυδρείο. Αυτά τα 2 έγιναν θηρία!

Δεν πέτυχα φωτογράφηση να φαίνονται και τα 2 μεγέθη μαζί ακόμη.

Ένα από αυτά έχει πάρει και χρώμα κίτρινο!

Φαίνεται στης φωτογραφίες.

Χάρηκα περισσότερο το γεγονός ότι είδα 3 γόνους εν ζωή και μεγαλώνουν και αυτά κανονικά.

Αποτελέσματα πειράματος.

Σε πράσινο νερό μπορούν να αναπτυχθούν οι γόνοι τέλεια και δεν χρειάζεται ούτε φαγητό ούτε φίλτρο.

DSC09081.jpg

DSC09080.jpg

DSC09078.jpg

DSC09079.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτά είναι τα χρυσόψαρα που μεγάλωνα στην (λίμνη πείραμα) με πράσινο νερό. Κάποια έχουν ίδει ξεπεράσει τα 10 εκατοστά. Μόνο 2 έχουν πάρει πορτοκαλή χρώμα. 1 στην λίμνη πέραμα και 1 στην κυρίως λίμνη. Τα υπόλοιπα 20 περίπου έχουν αυτό το χρώμα που βλέπετε στις φωτογραφίες.

Ήθελα να ρωτήσω το χρώμα αυτό είναι το τελειωτικό, η υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει?

DSC02392.jpg

DSC02393.jpg

Link to comment
Share on other sites

συγνομη δηλαδη (μπορει να πω χαζομαρα ) μπορει καποιος να παρει μια πισινα για μικρα παιδια και να την κανει σαν ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

συγνομη δηλαδη (μπορει να πω χαζομαρα ) μπορει καποιος να παρει μια πισινα για μικρα παιδια και να την κανει σαν ενυδρειο?

Ναι μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...