Jump to content

Aquazone... Food


Recommended Posts

Καλό το "Cafe" αλλά σαν την μασαμπούκα... τίποτα άλλο!!!

Σκοπός του τόπικ είναι να γνωρίσουμε ταβέρνες, restaurants, σουβλακερές, μπυραρίες... έως και καντίνες, αλλά και Ιταλικές-Ασιατικές-Ελληνικές-Βραζιλιάνικες-κλπ κουζίνες!

Όλοι λίγο ή πολύ έχουμε κάποιες προτιμήσεις και κάποια άποψη επί του θέματος, οπότε καλό είναι να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας επ'αυτού ώστε να γνωρίσουμε και άλλα μέρη, ιδιαίτερα, όσον αφορά την τοποθεσία, την θέα, την διακόσμηση του χώρου, τις γεύσεις, τις τιμές...

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν...

Οι δικές μου προτιμήσεις ποικίλουν! Προσωπικά λατρεύω τα OroToro αφού είμαι και λάτρης του μοσχαρίσιου κρέατος, του όχι και τόσο καλά ψημένου... Το προτιμώ με το αιματάκι :( Βέβαια οι τιμές είναι κάπως... "τσουχτερές" αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο!

Για παϊδάκια, έχω μία ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ επιλογή που είναι στις Αφίδνες ακριβώς μπροστά από τις γραμμές του τρένου του ΟΣΕ!!! Καταπληκτικά κρέατα αλλά και καταπληκτικός ψήστης!

Υπέροχα gourmet πιάτα έχει στο Π.Φάληρο, το La Strega. Καταπληκτικές γεύσεις, ΘΕΪΚΕΣ σαλάτες και τεράστιες μερίδες. Μειονέκτημα είναι ο χώρος, που δεν κάνει ούτε για σουβλατζίδικο από θέμα άνεσης, αλλά πραγματικά οι γεύσεις αποζημιώνουν! Οι τιμές φαντάζουν υψηλές αλλά οι μερίδες είναι τεράστιες, οπότε δεν θεωρώ μεγάλο το κόστος!

Επίσης, πολύ καλή ταβέρνα-restaurant είναι ο "Γάιδαρος" στην Αγία Παρασκευή! Η ιδιαιτερότητά του παρουσιάζεται στο αγριογούρουνο που προσφέρει, καθώς επίσης και στα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ψημένα στη σχάρα μανιτάρια! Σαν να τρως μπριζόλα!!!

Αυτά για την ώρα.... Περιμένω να το συνεχίσετε, καθότι ως ελληνάρες, είμαστε και καλοφαγάδες!

ΥΓ: Για όσους δεν το κατάλαβαν, είμαι στη δουλειά, έχω πεθάνει από την πείνα, έχω τρελαθεί από την δουλειά και αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι το που θα πάω να φάω και να πιω μετά :(

Link to comment
Share on other sites

Από pizza. μόνο domino και ειδικά μπάρμπεκιου κοτόπουλο και όταν πας από εκεί και παίρνεις άλλη μία δώρο παίρνω με 4 τυριά.

Από κρεατικά πολύ καλός είναι ο ΣΕΣΟΥΛΑΣ που τα φέρνει όλα στην λαδόκολλα αλλά δεν θυμάμαι διεύθυνση

Από σουβλάκια:γύρο κοτόπουλο στην ΓΟΥΡΟΥΝΙΤΣΑ στην βούλα

ΚΑΛΑΜΑΚΙ (υπάρχει λόγος που το έγραψα κεφαλαία πάει για τους θεσσαλονικούς αυτό) στον Ορφανό στο μοσχάτο

κεμπάμπ στον ΘΑΝΑΣΗ στο μοναστηράκι

για μπεκρομεζέδες για μπύρα στο Beer academy που έχει παντού

Link to comment
Share on other sites

Για μένα

Ελληνικό steak house

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=25914&st=0

Του μέλους μας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΥΡΑΣ

Τamtamcafe που επισκεφτήκαμε πρόσφατα .

Του μέλους μας tamtamcafe

Με τα εξαιρετικά τυριά και λουκάνικα !!!

Τα τηλεφωνα ειναι 2102855460

Και για πρόβατο θα πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί μου να σας πάω εγώ . :(

Link to comment
Share on other sites

Για μένα

Ελληνικό steak house

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=25914&st=0

Του μέλους μας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΥΡΑΣ

Τamtamcafe που επισκεφτήκαμε πρόσφατα .

Του μέλους μας tamtamcafe

Με τα εξαιρετικά τυριά και λουκάνικα !!!

Τα τηλεφωνα ειναι 2102855460

Και για πρόβατο θα πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί μου να σας πάω εγώ . :(

το μαγαζι της θεσσαλονικκης? οι θεσσαλονικεις να μη φανε τιποτα? ή ακομη και εμεις αν ανεβουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ..............τι εχουν να διαβασουν τα ματακια μου!!!!! :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ψητοπωλειο ταμπελα αλλα μασαμπουκα τρέλλα.

Corner λεγεται και ειναι κοντα στον τσεκουρατο (αυτος μου το εμαθε και τρεχω 25 χιλιομετρα για να παω παλατακι χαιδαρι να φαω κεμπαπ, φιλετο κοτοπουλο, καλαμακια απο αλλο πλανητη, ακομα και γυρο απλο.

Και κατι αλλα μεζεκλικια που δεν θυμαμαι τα ονοματα (κατι μικρασιατικα ονοματα), βοηθα τσεκουρατε.

Κοντα στο 85 της Γεωργίου Καραϊσκάκη με Συνταγματαρχου Δαβακη στο Χαϊδάρι. Χαρτης

- Κουλουρι θεσαλλονικης θεικο, απεναντι απο το ταχυδρομειο του Πειραια. Χαρτης

- Πιροσκι θεικο κατω απο το ΙΚΑ του Πειραια κοντα στο 85 της Νοταρά. Χαρτης

- Κλασικο πιτα μπιφτεκι με σαλτσα και ξεροψημενη στην πλακα πιτα (το φτιαχνει ιδιο εδω και 25 χρονια) ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ κοντα στο 66 Τσαμαδού Πειραια. Χαρτης

- Κοτοπουλα θεικα αγνα (ψημενα και αψητα και γενικα προιοντα κοτοπουλου σουβλακια με κοτοπουλο τυλιχτα μπεικον, αυγα φρεσκα κλπ), γινεται πανικος ομως και μερικες φορες δεν εχει ετοιμο και περιμενεις να βγαλει ο φουρνος. Δεν ειναι ψητοπωλειο, δουλευει μονο ημερα πχ ωρες καταστηματων.

Τερμα Ηρωων Πολυτεχνειου στον Πειραια. Χαρτης

- Ειχε και ενα Θεικο κρεαταδικο στη Δωδεκανησου και Κυπρου γωνια στον Αλιμο αλλα εκλεισε για ανακαινιση και μαλλον θα αλλαξει διευθυνση.

Αν αλλαξει και η ποιοτητα, κακο του κεφαλιου τους.

Θα ειδοποιησω αν αξιζει το ιδιο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά μας τρέχουνε τα σάλια...

Link to comment
Share on other sites

να και ενα χρησιμο site για να βρισκετε τι παιζει στην περιοχη σας....

http://www.thelosouvlakia.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα κρέατα αλλά δέν τα έχετε μπουχτίσει; ένα είναι το μαγαζί ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Νέα Λάμψακος χαλκίδα...

Γυαλιστερές κυδώνια χτένια πετροσωλήνες μύδια καλαμάρι γεμιστό αστακό-γαριδομακαρονάδα φρέσκο ψαράκι και ότι μπορείτε να φανταστείτε σε ότι αφορά την αλμύρα σε πολύ καλές τιμές :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα κρέατα αλλά δέν τα έχετε μπουχτίσει; ένα είναι το μαγαζί ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Νέα Λάμψακος χαλκίδα...

Γυαλιστερές κυδώνια χτένια πετροσωλήνες μύδια καλαμάρι γεμιστό αστακό-γαριδομακαρονάδα φρέσκο ψαράκι και ότι μπορείτε να φανταστείτε σε ότι αφορά την αλμύρα σε πολύ καλές τιμές :P

Ναι, αλλά τα λες μισά! Δώσε πλΕροφορίες! Πως πάμε εκεί, τί τιμές έχει κλπ κλπ :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα λες μισά! Δώσε πλΕροφορίες! Πως πάμε εκεί, τί τιμές έχει κλπ κλπ :D

Καλησπέρα Νίκο...Απο τιμές είναι σχετικό άλλος μπορεί να το βρεί ακριβό και άλλος φθηνό με ένα μέσο όρο περίπου 30 ευρό τρώς πολύ καλά...έως σκασμού, πάντος εμπειρικά προτείνω παρέα τών 6-8 ατόμων για ποικιλία και ποσότητα αλλά και καλύτερη τιμή στο τέλος...

http://ouzerikapetanios.gr/

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο κοτσι χοιρινο εχει στην μπυραρια την "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ" που ειναι οδ. Αλεξανδρας με Ιπποκρατους (αυτος ο δρομος δεν κατεβαινει στην Αλέξανδρας:P στην πλαταιϊτσα. Ειναι φοβερο καμμια σχεση με αλλα που εχω φΑει σε αλλες μπυραριες ακομη και πολυ γνωστες.

επειδη εγω γενικα δεν ειμαι του κρεατος θα προτεινω για θαλασσινα τον ¨ΑΧΙΝΟ¨ που ειναι καπου στον Πειραια δεν θυμαμαι διευθυνση αλλα ειναι λιγο τσουχτερο και το ¨ΗΜΕΡΟΒΥΓΛΗ" που εχει ποιο καλες τιμες και ειναι ακριβως απεναντι . Αλλα το καλυτερο το ξερεις ο NAVY στην Καλλιθεα με κατι γαριδες ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπαθειο και πολυ καλες τιμες (δεν θυμαμαι ονομα) :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...