Jump to content

νεος με Tanganyika........


Recommended Posts

σημερα παω να παρα λαβω ενα ενυδρειο 100λ. και θελω να γινει οσο ποιο βιοτοπικο γινετε!!!! δεν εχω ασχοληθει καθολου στο παρελθον με κιχλιδες και δυο μερες τωρα που διαβαζω για αυτες τα εχω παιξει!!!

ξερω οτι τα λιτρα μου δεν ειναι και οτι καταληλοτερο για κιχλιδες αλλα δεν προκειται να βαλω μιλουνια ουτε κανα γοριλακι :(

λοιπον το ενυδρειο ειναι 100λ οπως σας ειπα εχει εξωτερικο φιλτραρισμα με eheim 2213 και ειμαι στην αναζητηση διακοσμητικων. σημερα επισκευτικα τον nidal :( και αγορασα τα εξης......25 κιλα μπεζ αμμο με κοκομετρια 0.2-0.8 (ειναι ασβεστολιθηκη καταλληλη για αφρικανες). απο πετρες δεν βρηκα κατι να μου αρεσει και ετσι πηρα λιγα κομματια αλλα το προβλημα ειναι οτι ειναι μη ασβεστολιθικες!!!! επεισης πηρα και μια βαλισνερια γιγαντεα.

απο νερο ειμαι ετοιμος (στρωμενο) καθοτι θα μπει απο το αλλο μου ενυδρειο με τα τετρας. αυτα που δεν εχω αλλα θα τα προμηθευτω συντομα ειναι φελιζολ (εδω θελω την βοηθεια σας) και καποιες πετρες ασβεστολιθικες!!!

τι αλλο πιστευεται οτι χρειαζομαι??? εχω ξεχασει τιποτα??? καθε συμβουλη σας και παρατηρηση θα εκτιμηθει οσο τιποτα αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε μου!

λπν σε βλεπω μια χαρα..

φελιζολ παρε 3cm απο το γαλαζιο το μονοτικο. ειναι καλυτερο!

πετρες αν εχεις χρονο πηγαινε σε καποια παραλια η βουνο και μαζεψε μονος σου! ειναι το καλυτερο!

δες να ταιριαζουν χρωματικα. και κανε και το τεστ με το ξυδι για να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες και εισαι ετοιμος!

αυτα απο διακοσμηση.

δλδ. βαζεις

1.φελιζολ (καλυτερα κολλησετο με ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ σιλινονη)

2. τοποθετεις πετρες

3. γεμιζεις αμμο

4. βαζεις τα φυτα.

για ψαρια τι εχεις κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξέρω να σου πω τίποτα για Αφρικάνες το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή αρχή και να βάζεις αρκετές φωτογραφίες να βλέπουμε και εμείς την εξέλιξη.Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου μην βαλεις το νερο απο τα tetra μιας και αυτα θελουν οξινο νερο...Και οι Τanganyikες θελουν οχι απλα αλκαλικο αλλα νερο που να πλησιαζει το ph 9...Μην μιλησω για Σκληροτητες..:(

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου μην βαλεις το νερο απο τα tetra μιας και αυτα θελουν οξινο νερο...Και οι Τanganyikες θελουν οχι απλα αλκαλικο αλλα νερο που να πλησιαζει το ph 9...Μην μιλησω για Σκληροτητες..:(

Πολυ σωστη παρατηριση Κωστη...

δωσε μας τιμες του νερου της βρυσης σου και του ενυδρειου με τα tetra αν θελεις φιλε..

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σταθη θα βγω μια γυρα το απογευμα στο βουνο να βρω πετρες!!!! τι στο καλο στη ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ μενω αν δεν βρω και πετρες :( ψαρια σταθη δεν ξερω ακομα αλλα νομιζω με περιοριζουν λιγο τα λιτρα μου....οταν ερθει εκεινη η ωρα :( θα την βρουμε την λυση!!!

το νερο απο το αλλο ενυδρειο μετρηθηκε την κυριακη με τα εξης αποτελεσματα:

PH 6.8 υγρο τεστ jbl

KH 4 υγρο σερα

GH 7 υγρο σερα

NH3/NH4 0 υγρο jbl

NO3 10 υγρο jbl

NO2 0 υγρο jbl

βρυσης εχω

PH 7.5

KH 6

GH 7

Link to comment
Share on other sites

6,8????????????? απαπα... μακρια απο εμας :hysterical::hysterical:

λπν το 7,5 της βρυσης σου μας κανει.. με την ασβεστολιθικη αμμο και τις πετρες θα ανεβει λιγο.

και σε καθε αλλαγη θα προσθετεις σοδα..πιστευω να φθασεις με ολα αυτα ενα 8 - 8,2.. που ειναι μια χαρα..

Μπραβο θα βρεις σιγουρα καλες πετρες και θα σου πουμε πως να τις καθαρισεις με το συστημα Στρατος :(:hysterical:

δλδ σε νερο με χλωρινη και μετα σε αντιχλωριο :(:(

τωρα για ψαρια μπορεις να δεις ενδιαφερουσες προτασεις για τα λιτρα σου απο ενα θεμα π ειχα ανοιξει παλια για μικρες Ταγκανικα..

εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234379

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ξανα στρωσεις απο την βρυση...

Καλυτερα να βρεις τι ψαρια θες...Μιας και αφρικανες δεν θελουν αναγκαστικα πετρες...Η λιμνη Tanganyika εχει πολλα ειδη που ζουν σε περιοχες με κελυφη απο σαλιγκαρια....

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ξανα στρωσεις απο την βρυση...

Καλυτερα να βρεις τι ψαρια θες...Μιας και αφρικανες δεν θελουν αναγκαστικα πετρες...Η λιμνη Tanganyika εχει πολλα ειδη που ζουν σε περιοχες με κελυφη απο σαλιγκαρια....

:(:(

Link to comment
Share on other sites

σταθη το διαβαζα χθες το ποστ σου.....θα κανω ενα γρηγορο search στο cichlidae.com και θα σου πω αν βρω κατι που να μου αρεσει.

παιδια αν απλως στιψω τα σφουγγαρια απο το ενα στο αλλο και βαλω και το μισο siporax στον καινουργιο θα εχω προβλημα με τις τιμες??? λογικα ετσι θα μεταφερθουν μονο τα βακτηρια και οχι το νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

σ΄ευχαριστω φιλε visious για την ανακουφιστικη απαντηση σου γιατι ειναι ιστορια να ξαναστρωνεις νερο απο την αρχη!!! απο εξοπλισμο τι αλλο θα χρειαστω??? τι λαμπα να βαλω tropic η καποια daylight???

Link to comment
Share on other sites

Εγω από προσωπική πείρα, θα έλεγα οτι συμφωνω με τους παραπάνω, αλλα διαφωνω με το φίλο σταθη στο φελιζολ.

Καταρχήν δε χρειαζεται να το κολλήσεις γιατι θα το κρατανει στον βυθό οι πέτρες και η άμμος.

Κατα δεύτερον θα έλεγα αφου έχεις μπέζ αμμο καλυτερα να πάρεις το λευκο φελζολ γιατι οι αφρικανες με τι μονημη συνηθια που εχουν να σκαβουν θα φτασουν σε σημειο να φαινεται το φελιζολ και το πρασινο δε θα ειναι και οτι καλυτερο.

Τριτον, το φελιζολ δε χρειαζεται να είναι κολλητά στα περιμετρικα τζαμια, αλλα μια απόσταση 3-4 εκατοστα για να μπορει να μπειη άμμος και να μην φαινεται.

Και τελευταιο, αλλα βασικό, τις βαλισνεριες αφου τις φυτεψεις, βαλε περιμετρικα λίγο πάνω απο τη ριζα πετρουλες ή φυτεψε τες σε σημειο που να μην εχουν προσβαση τα ψαρια... ο λογος απλός..... θα επιπλεουν πολυ συχνα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι μολις βρω και κολησω τις πετρες να μπει το φελιζολ μονο στην περιοχη κατω απο αυτες και να μην καλυψω ολο τον πατο του ενυδρειου. φυσικα θα κοληθει το φελιζολ με τις πετρες ετσι ωστε να μην φυγει απο πανω.

οσο για την βαλισνερια καπως ετσι θα γινει φιλε νικολουτσο. λεω να την βαλω στην γωνια στην πλευρα που θα ειναι η επιστροφη του φιλτρου ετσι ωστε να μην φενεται!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε το team για τα ψαρια (DIAS - Σωκρατης) για τα ψαρια.

φιλε nikoloutso διαφωνω καθετα. και καλο ειναι να λες οτι ειναι γνωμη σου αυτα που γραφεις. γιατι ατομα οπως ο Σωκρατης Γεωργιου και ο Τριανταφυλλος(servoc) Προτηναν αυτα που ανεφερα.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

οκ ουτος η αλλως θελει δουλεια μεχρι να φτασω στα ψαρια!!! δεν βιαζομαστε.....εχω βαλει την αμμο σε μια λεκανη και την ξεπλενω με νερο απο την βρυση. η αμμος ειναι αρραγωνιτης και ειναι σχετικα καθαρη. την εχω ξεπλυνει μεχρι τωρα 4 φορες και ειναι σχεδον κρυσταλο. το καλο ειναι οτι καθετε κατευθειαν.....μου το ειπαν τα παιδια στο waterinn αλλα για να πω την αληθεια ημουν επιφυλακτικος!!!! για την λαμπα δεν μου ειπατε??? τι αποχρωση να προτημησω??? παιζει ρολο στην αναπτυξη των χρωματων των ψαριων???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoloutso, το φελιζόλ που μπορεί να μπεί πρέπει να είναι απαραιτήτως πεπιεσμένο ( τύπου DAW) το οποίο βγαίνει συνήθως σε μπλε ή πράσινο χρώμα. Το απλό άσπρο φελιζόλ, δεν κάνει γιατί μαδάει.

Eκτός αν υπάρχει πεπιεσμένο φελιζόλ χρώματος άσπρου...εκεί πάω πάσο.

Όσον αφορά τα είδη που μπορούν να φιλοξενηθούν, δεν είναι πολλά στα 100 λίτρα δυστυχώς.

Σε αυτά τα λίτρα το μόνο ίσως πετρόψαρο που θα μπορούσε να φιλοξενηθεί είναι ένα ζευγάρι Julidochromis Transcriptus (που είναι το μικρότερο του γένους) αλλά αυτό θέλει κάποια εμπειρία και εξαρτάται απο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.

Απο κει και πέρα, σε κοχυλόψαρα υπάρχουν επιλογές και εξαρτάται προτίστως απο τί θα βρεις στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω από προσωπική πείρα, θα έλεγα οτι συμφωνω με τους παραπάνω, αλλα διαφωνω με το φίλο σταθη στο φελιζολ.

Καταρχήν δε χρειαζεται να το κολλήσεις γιατι θα το κρατανει στον βυθό οι πέτρες και η άμμος.

Κατα δεύτερον θα έλεγα αφου έχεις μπέζ αμμο καλυτερα να πάρεις το λευκο φελζολ γιατι οι αφρικανες με τι μονημη συνηθια που εχουν να σκαβουν θα φτασουν σε σημειο να φαινεται το φελιζολ και το πρασινο δε θα ειναι και οτι καλυτερο.

Τριτον, το φελιζολ δε χρειαζεται να είναι κολλητά στα περιμετρικα τζαμια, αλλα μια απόσταση 3-4 εκατοστα για να μπορει να μπειη άμμος και να μην φαινεται.

Και τελευταιο, αλλα βασικό, τις βαλισνεριες αφου τις φυτεψεις, βαλε περιμετρικα λίγο πάνω απο τη ριζα πετρουλες ή φυτεψε τες σε σημειο που να μην εχουν προσβαση τα ψαρια... ο λογος απλός..... θα επιπλεουν πολυ συχνα!!! :hysterical:

Νομίζω πως δεν ειδες πως ξεκινησα τη απαντηση σταθη. :hysterical:

Περιμενε το team για τα ψαρια (DIAS - Σωκρατης) για τα ψαρια.

φιλε nikoloutso διαφωνω καθετα. και καλο ειναι να λες οτι ειναι γνωμη σου αυτα που γραφεις. γιατι ατομα οπως ο Σωκρατης Γεωργιου και ο Τριανταφυλλος(servoc) Προτηναν αυτα που ανεφερα.. :(:(

Δεν είπα οτι ειναι λάθος ή οτι ειναι σωστό, απλα οτι διαφωνω με το θεμα φελιζολ. :(

Παντως καλό είναι να μη βάλεις μόνο στο σημειο που ειναι οι πετρες αλλα σχεδον σε όλο, γιατι ποτε δεν ξέρεις πως θα σκάψουν και αν θα πεσει καμια πετρα.

Υ.Γ.: Ελπιζω να ξερεις οτι θα παρεις ενυδρειακη σιλικόνι. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoloutso, το φελιζόλ που μπορεί να μπεί πρέπει να είναι απαραιτήτως πεπιεσμένο ( τύπου DAW) το οποίο βγαίνει συνήθως σε μπλε ή πράσινο χρώμα. Το απλό άσπρο φελιζόλ, δεν κάνει γιατί μαδάει.

Eκτός αν υπάρχει πεπιεσμένο φελιζόλ χρώματος άσπρου...εκεί πάω πάσο.

Όσον αφορά τα είδη που μπορούν να φιλοξενηθούν, δεν είναι πολλά στα 100 λίτρα δυστυχώς.

Σε αυτά τα λίτρα το μόνο ίσως πετρόψαρο που θα μπορούσε να φιλοξενηθεί είναι ένα ζευγάρι Julidochromis Transcriptus (που είναι το μικρότερο του γένους) αλλά αυτό θέλει κάποια εμπειρία και εξαρτάται απο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.

Απο κει και πέρα, σε κοχυλόψαρα υπάρχουν επιλογές και εξαρτάται προτίστως απο τί θα βρεις στην αγορά.

Το φανταστηκα οτι ο λόγος ειναι το μαδιμα, αλλα πεπεισμενο ασπρο δεν υπαρχει.

Απο θεμα εμφανησης ειπα το ασπρο.

Εμενα πάντως και στα 3 ενυδρεια δε μου εχει μαδισει καθόλου... αλλιως θα έβλεπα τα μπαλακια να επιπλεουν!! :(

Τα kribensis δε μπορει να τα βάλει?? Κάποτε ήταν Must σε ενυδρεια από όσο έχω διαβάσει!!! εννοω υπηρχε σε πολλα ενυδρεια, ενω τωρα ειναι σπανιο.

Link to comment
Share on other sites

σιλικονη εχω παρει απο το practiker. ειναι ενυδρειακη και το γραφει κ΄ολας. για το Neolamprologus leleupi τι λετε δεν θα μπορω να το βαλω??? το ενυδρειο εχει μηκος 80cm υψος και πλατος δεν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις nikoloutso.. γερασα βλεπεις.. :hysterical::hysterical:

τελος παντων..

Φιλε περιμενε τον Στρατο και τον Σωκρατη οπως σου ειπα.. θα σου βρουν σιγουρα μια καλη λυση.. :(:(

επισης πολυ καλη ειναι η προταση του φιλου Moutralewn! :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δεν καταλαβαινω? :( ...οταν λεμε απαγορευονται οι αβεστολιθηκες πετρες απαγορευονται ακομα και στις αφρικανες ..τι κακο προκαλουν οι ασβεστολιθηκες πετρες τι αλλαζει δηλαδη στην συσταση του νερου? και κατι αλλο ασβεστολιθικη αμος υπαρχει ? ειναι καταλληλη αυτη ? ευχαριστω :( :(

Link to comment
Share on other sites

ασβεστολιθικες πετρες και αμμο χρησημοποιουμε στα ενυδρεια μας για να ανεβασουμε το ph και την σκληροτιτα του νερου μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...