Jump to content

νεος με Tanganyika........


Recommended Posts

Εγω θα παρακαλεσω πολυ αν καποιος δεν εχει εμπειρια πανω σε καποια πραγματα καλυτερα να μην απανταει.Θα επανελθω καποια στιγμη αργοτερα,να μιλησουμε για τα ψαρια......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα παρακαλεσω πολυ αν καποιος δεν εχει εμπειρια πανω σε καποια πραγματα καλυτερα να μην απανταει.Θα επανελθω καποια στιγμη αργοτερα,να μιλησουμε για τα ψαρια......

+1 :(

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για Neolamprologus leleupi δεν μεγαλωνουν πολυ και μου αρεσει το λαμπερο κιτρινο τους.

Μεγαλωνουν αρκετα.........

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις nikoloutso.. γερασα βλεπεις.. :hysterical::hysterical:

τελος παντων..

Φιλε περιμενε τον Στρατο και τον Σωκρατη οπως σου ειπα.. θα σου βρουν σιγουρα μια καλη λυση.. :(:(

επισης πολυ καλη ειναι η προταση του φιλου Moutralewn! :hysterical::hysterical:

Δε σε παρεξηγω οπως παντα φιλε μου..... :wub:

Εγω θα παρακαλεσω πολυ αν καποιος δεν εχει εμπειρια πανω σε καποια πραγματα καλυτερα να μην απανταει.Θα επανελθω καποια στιγμη αργοτερα,να μιλησουμε για τα ψαρια......

Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα..... γιατι απλα δεν προτεινα.... ρωτησα οσο αφορα τα ψαρια.

Για την κατασκευη απλα ειπα τη δικη μου αποψη εστω και απο την πολυ μικρη εμπειρια μου. Απο την άλλη, και λάθος να ειναι... γιαυτο εισαστε εδω... για να μας διορθώνετε εσεις οι εμπειρότεροι!!! :hysterical:

Αληθεια ομως.... αναφερώσουν σε εμένα??? :(

Link to comment
Share on other sites

Δε σε παρεξηγω οπως παντα φιλε μου..... :(

Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα..... γιατι απλα δεν προτεινα.... ρωτησα οσο αφορα τα ψαρια.

Για την κατασκευη απλα ειπα τη δικη μου αποψη εστω και απο την πολυ μικρη εμπειρια μου. Απο την άλλη, και λάθος να ειναι... γιαυτο εισαστε εδω... για να μας διορθώνετε εσεις οι εμπειρότεροι!!! :(

Αληθεια ομως.... αναφερώσουν σε εμένα??? :(

Σε σενα αναφερθηκα,για τον τροπο τοποθετησης και το ειδος του φελιζολ που προτεινες,ο οποιος ειναι λαθος.

Δεν γινεται να μπει ασπρο φελιζολ,ειναι πολυ σαθρο και μαλακο,αλλα και κανενα αλλο χωρις να κολληθει στον πατο του ενυδρειου.

Δεν αρκουν οι πετρες για τη σταθεροποιηση του.

Link to comment
Share on other sites

Σε σενα αναφερθηκα,για τον τροπο τοποθετησης και το ειδος του φελιζολ που προτεινες,ο οποιος ειναι λαθος.

Δεν γινεται να μπει ασπρο φελιζολ,ειναι πολυ σαθρο και μαλακο,αλλα και κανενα αλλο χωρις να κολληθει στον πατο του ενυδρειου.

Δεν αρκουν οι πετρες για τη σταθεροποιηση του.

:(

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ το κολλάμε σου παραθέτω ενα λίνκ απο άλλη συζήτηση που έγινε εδώ μέσα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234700 και σε παρακαλω να διαβάσεις όλο το συγκεκριμένο θέμα και οχι μόνο.

Επίσης σε παρακαλώ διάβασε θέματα που αφορούν Ταγκανίκα για να έχεις μια πρώτη ενημέρωση.

Τώρα όσον αφορά το φελιζόλ σε αυτό που λέει Ο Dias δηλ. οτι το λεπτό λευκό φελιζόλ υπάρχει κίνδυνος να βγάλει μικρά κομμάτια έχει δίκιο.Εγώ έχω χρησιμποοιήσει τέτοιο φελιζόλ πάχους μόνο ενός cm.Πώς μπορούμε να αποφύγουμε αυτό το πιθανό πρόβλημα;Υπάρχει φίλοι μου τρόπος.΄Ντύνουμε΄ με χαλίκι τη πλευρά του φελιζόλ που ΄βλέπει΄το ενυδρείο.Βάζουμε σιλικόνη στη πλευρά αυτή και κολλάμε χαλίκι,προσοχή οχι πολύ ψιλό για να μην γίνει και λάσπη μαζί με την σιλικόνη και ταλαιπωρηθούμε.Ετσι αποφεύγουμε πιθανή αποσύνθεση του.

Θα σε παρακαλούσα να μας δώσεις διαστάσεις του ενυδρείου.

http://www.cichlid-forum.com/ , http://www.bigskycichlids.com/ ,http://malawicichlids.com/mw07000.htm

Καλό διάβασμα και εδώ είμαστε σε οτι χρειαστείς.

Σωκράτης Γεωργίου :(

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ το κολλάμε σου παραθέτω ενα λίνκ απο άλλη συζήτηση που έγινε εδώ μέσα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=234700 και σε παρακαλω να διαβάσεις όλο το συγκεκριμένο θέμα και οχι μόνο.

Επίσης σε παρακαλώ διάβασε θέματα που αφορούν Ταγκανίκα για να έχεις μια πρώτη ενημέρωση.

Τώρα όσον αφορά το φελιζόλ σε αυτό που λέει Ο Dias δηλ. οτι το λεπτό λευκό φελιζόλ υπάρχει κίνδυνος να βγάλει μικρά κομμάτια έχει δίκιο.Εγώ έχω χρησιμποοιήσει τέτοιο φελιζόλ πάχους μόνο ενός cm.Πώς μπορούμε να αποφύγουμε αυτό το πιθανό πρόβλημα;Υπάρχει φίλοι μου τρόπος.΄Ντύνουμε΄ με χαλίκι τη πλευρά του φελιζόλ που ΄βλέπει΄το ενυδρείο.Βάζουμε σιλικόνη στη πλευρά αυτή και κολλάμε χαλίκι,προσοχή οχι πολύ ψιλό για να μην γίνει και λάσπη μαζί με την σιλικόνη και ταλαιπωρηθούμε.Ετσι αποφεύγουμε πιθανή αποσύνθεση του.

Θα σε παρακαλούσα να μας δώσεις διαστάσεις του ενυδρείου.

http://www.cichlid-forum.com/ , http://www.bigskycichlids.com/ ,http://malawicichlids.com/mw07000.htm

Καλό διάβασμα και εδώ είμαστε σε οτι χρειαστείς.

Σωκράτης Γεωργίου :(

Για αλλη μια φορα :(:(

Link to comment
Share on other sites

για Ψαρια δεν εδωσε καμια ιδεα το team... :(:(

Θα γίνει και αυτό λίγη υπομονή.Περιμένουμε τις διαστάσεις του ενυδρείου και τότε θα τα πούμε.

:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμποοιήσει τέτοιο φελιζόλ πάχους μόνο ενός cm.Πώς μπορούμε να αποφύγουμε αυτό το πιθανό πρόβλημα;Υπάρχει φίλοι μου τρόπος.΄Ντύνουμε΄ με χαλίκι τη πλευρά του φελιζόλ που ΄βλέπει΄το ενυδρείο.Βάζουμε σιλικόνη στη πλευρά αυτή και κολλάμε χαλίκι,προσοχή οχι πολύ ψιλό για να μην γίνει και λάσπη μαζί με την σιλικόνη και ταλαιπωρηθούμε.Ετσι αποφεύγουμε πιθανή αποσύνθεση του.

Σωκράτη, προσωπικά πιστέυω ότι δεν υπάρχει λόγος να μπει κάποιος στην διαδικασία αυτή, απ'την στιγμή που υπάρχει το πεπιεσμένο.

Σε περίπτωση που μας ενοχλεί το πράσινο ή μπλε χρώμα του, βάζουμε πρισσότερη άμμο. Ούτως ή αλλως δεν σκάβουν όλα τα ψάρια σαν τα multifasciatus, ας πούμε.

Αν παρόλα αυτά, θέλουμε το ιδανικό, είναι προτιμότερο να περαστεί με σιλικόνη η πάνω μεριά του φελιζόλ και να πασπαλιστεί με την ίδια άμμο που βάλουμε στο ενυδρείο. Έτσι, και να σκάψουν μέχρι κάτω, δεν θα κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, προσωπικά πιστέυω ότι δεν υπάρχει λόγος να μπει κάποιος στην διαδικασία αυτή, απ'την στιγμή που υπάρχει το πεπιεσμένο.

Σε περίπτωση που μας ενοχλεί το πράσινο ή μπλε χρώμα του, βάζουμε πρισσότερη άμμο. Ούτως ή αλλως δεν σκάβουν όλα τα ψάρια σαν τα multifasciatus, ας πούμε.

Αν παρόλα αυτά, θέλουμε το ιδανικό, είναι προτιμότερο να περαστεί με σιλικόνη η πάνω μεριά του φελιζόλ και να πασπαλιστεί με την ίδια άμμο που βάλουμε στο ενυδρείο. Έτσι, και να σκάψουν μέχρι κάτω, δεν θα κάνει διαφορά.

Συμφωνω!!! και στο κατω κατω χομπι μας ειναι πρεπει να ασχολουμαστε μαζι του. αν σκαψουν και φανει το φελιζολ καθομαστε και φτιαχνουμε την αμμο και το καλυπτουμε! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, προσωπικά πιστέυω ότι δεν υπάρχει λόγος να μπει κάποιος στην διαδικασία αυτή, απ'την στιγμή που υπάρχει το πεπιεσμένο.

Σε περίπτωση που μας ενοχλεί το πράσινο ή μπλε χρώμα του, βάζουμε πρισσότερη άμμο. Ούτως ή αλλως δεν σκάβουν όλα τα ψάρια σαν τα multifasciatus, ας πούμε.

Αν παρόλα αυτά, θέλουμε το ιδανικό, είναι προτιμότερο να περαστεί με σιλικόνη η πάνω μεριά του φελιζόλ και να πασπαλιστεί με την ίδια άμμο που βάλουμε στο ενυδρείο. Έτσι, και να σκάψουν μέχρι κάτω, δεν θα κάνει διαφορά.

Δεν διαφωνώ ,απλώς έγραψα στη περίπτωση που θέλει κάποιος να κάνει χρήση αυτού του λεπτού φελιζόλ πώς μπορεί να αποφύγει τυχόν διάσπαση του.Απλώς λέω για χρήση χαλικιού στο φελιζόλ μήπως ταλαιπωρηθούμε στο να κολλήσει η άμμος πάνω στη σιλικόνη και μας γίνει λάσπη.Το γράφω αυτό γιατί εχω κάνει αυτή την διαδικασία.Είναι σίγουρα λίγο ταλαιπωρία να το ετοιμάσεις ,αλλιώς βάζεις το πεπιεσμένο.

:(:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ,απλώς έγραψα στη περίπτωση που θέλει κάποιος να κάνει χρήση αυτού του λεπτού φελιζόλ πώς μπορεί να αποφύγει τυχόν διάσπαση του.Απλώς λέω για χρήση χαλικιού στο φελιζόλ μήπως ταλαιπωρηθούμε στο να κολλήσει η άμμος πάνω στη σιλικόνη και μας γίνει λάσπη.Το γράφω αυτό γιατί εχω κάνει αυτή την διαδικασία .Είναι σίγουρα λίγο ταλαιπωρία να το ετοιμάσεις ,αλλιώς βάζεις το πεπιεσμένο.

:(:(

Χαράς το κουράγιο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σου!!

Eλα ντε.Χρειάζεται υπομονή.Για να πώ και κάτι αυτό δεν είναι και η αποστολή του φόρουμ να ανταλλάσουμε πληροφορίες ώστε να μπαίνουν καινούργιες ιδέες απο την πείρα του καθένα;.

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω αυτο.......................

Πραγματικά ωραίο ψαράκι.

http://www.youtube.com/watch?v=ogXCV9RmShM

Αν θυμάμαι καλά πάνε ζευγάρια και θέλουν σπηλιές αυτό που λέει η βιβλιογραφία shallow caves.

:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειχα μια μικρη αποχη απο το φορουμ γιατι ειχα παρει τα βουνα :( για πετρες!!!!!

το progect ετοιμαστηκε σχεδον και εχω καποιες φοτο να σας δειξω.......

σωκρατη το ενυδρειο εχει διαστασεις μηκος 85 πλατος 40 υψος 50

μεχρι τωρα εχω στησει τις πετρες οι οποιες εχουν κοληθει ολες μεταξυ τους με σιλικονι και εχω κολησει το φελιζολ στον πυθμενα του ενυδρειου. οι πετρες εχουν πλυθει ολες με νερο ενω παραλληλα τις ετριβα με μια μικρη βουρτσα γιατι ειχαν αρκετο χωμα. η αμμος ειναι ετοιμη καθαρη μεσα σε κουβα και περιμενει πως και πως για παρει την θεση της :(

αυτο που με καθυστερει αυτην την στιγμη ειναι η σιλικονη που περιμενω να στεγνωσει.....

λοιπον σκεφτομαι να γεμισω το ενυδρειο μεχρι την μεση νερο και να το αδιασω μετα απο λιγο για να φυγει οτι χωμα και λασπη η κομματια φελιζολ εχουν απομηνει μεσα στο ενυδρειο!!!!!

παρτε λιγες φωτο......

post-12095-1248437225_thumb.jpgpost-12095-1248437261_thumb.jpgpost-12095-1248437287_thumb.jpgpost-12095-1248437325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε παλιοτερες δημοσιευσεις που εχουμε μιλησει για τον τροπο τοποθετησης των πετρων............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...