Jump to content

Κοκκινα στιγματα σε Yellow Tang


Recommended Posts

Εχεις αλλο tang μεσα;Αν ναι ποιο;

Ενα blue tang αλλα δεω εχω δει καυγαδες και τα εχω και καιρο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι μια βακτηριακή λοίμωξη, η οποία μπορεί να είναι εύκολη στη θεραπεία και, μερικές φορές δεν θεραπεύεται.Το διάβαζα πρόσφατα για ένα άλλο τανκ.

Θεραπεία σε καραντίνα με Kanacyn το οποίο είναι αντιοβιοτικό.

http://www.shoptony.com/petco/aquatronics-218537.html

Αυτά θυμάμαι,περίμενε και την απάντηση του dias μήπως έχει κάτι άλλο στο μυαλό του.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει σε πολλα ιδια ψαρια σε καταστηματα.Σε ψαρια που εμειναν αρκετο καιρο εκει.

Καποιες φορες εφευγε,καποιες φορες ξαναεμφανιζοταν.

Δεν μπορω να πω σιγουρα,αλλα μηπως ειναι και απο στρες;

Ας περιμενουμε και καποιον πιο εμπειρο θαλασσινο............

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο και το ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ειχα και εγω αυτο το προβλημα και το αντιμετωπισα:

Συνηθως στα yellow tank αυτη η βακτηριακη μολυνση εμφανιζεται λογω στρες,καυγαδων με αλλα ψαρια (αρα στρες),κακη ποιοτητα νερου,κακη διατροφη (θελει και φυτικες τροφες το ψαρι).Αυτο που μπορεις να κανεις,εφοσον δεν τιθεται θεμα αγχους ή ποιοτητας νερου, ειναι να το ταισεις με nori αποξηραμενα φυκια (τα βρισκεις σε σουπερ μαρκετ στα τροφιμα,ειναι για παρασκευη σουσι) αφου τα μαλακωσεις σε ενα φλιτζανι με λιγο νερο απο το ενυδρειο και καποια κομματακια σκοδρο ή και βιταμινες για ψαρια.Καντο αυτο καθε μερα.Αν μετα απο 3-4 μερες δεν δεις βελτιωση δοκιμασε να κανεις το ιδιο,απλα αντι για σκορδο και βιταμινες,βαλε καποιο αντιβιοτικο οπως το Kanacyn που λεει ο salamander.Ολη αυτη η διαδικασια θα ειναι ακομη καλυτερο να γινει σε ενα ενυδρειο καραντινας,εφοσον υπαρχει ηδη.Το να φτιαξεις ενα τωρα και να βαλεις το ψαρι σε ενα νεο αστρωτο ενυδρειο,θα κανει τα πραγματα χειροτερα.Στο ενυδρειο καραντινας μπορεις να ριξεις και μια ποσοτητα αντιβιωτικου και στο νερο.

Στη δικια μου περιπτωση το ψαρι ειχε τις κοκκινηλες αυτες απο οταν το αγορασα.Με καλη τροφη με σκορδο και βιταμινες το προβλημα λυθηκε σε 3 μολις μερες και δεν επανηλθε ξανα,για τον 1 χρονο τωρα που εχω το ψαρι.Μπορει απλα να βοηθησε η μεταφορα του σε νερο με καλυτερη ποιοτητα (απο το μαγαζι στο ενυδρειο μου).Αντιβιοτικα δεν χρησιμοποιησα ποτε,οποτε δεν ξερω τι αποτελεσματα εχεις με τη χρηση τους.

Βεβαια η δικια μου περιπτωση μπορει να εμοιζε με τη δικη σου αλλα να ηταν κατι το διαφορατικο.Περιμενε να δεις αν θα εχει να σου πει καποιος αλλος καποια συμβουλη.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

+1

Εμενα μου εμφανισε τετοια σημαδια στην ραχοκοκαλια του και μαλλον ηταν από στρες μιας και ηταν στην αρχη και ετρωγε ξυλο από τον Sohal. Το αντιμετωπισα με Nori, Βιταμινη C, & Σκορδο και εφυγε σε 5-6 μερες και βεβαια δεν στρεσαρετε πλεον το ψαρι απο αλλους παραγοντες. Πλεον δινω 2-3 φορες την εβδομαδα σκορδο & βιταμινη C στην τροφη τους. Γενικα τα Tang πρεπει να εχουν αλγη στην τροφη τους αλλιως παρουσιαζονται διαφορα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπαρχει κανενα νεο απο το tank σου? :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...