Jump to content

ΣΟΣ κ το χρυσοψαρο μου καθετε στον πατω


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): HAILEA HL-BT400

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 μηνα λειτουργειας ,

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 common

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορα στισ 3 μερες, αλλαγη νερου μιας ωρας προετοιμασιας περιπου..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5-8

- KH: 6 d

- GH: >7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 5 mg

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: SeraTest

-Strips: aqya quick test

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Common χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού: Μεχρι χθες κ ενα Black moor αλλα επειδη καθοταν στον πατο κ δεν κουνιοταν τρομαξα κ το πηγα στο watter in κ τωρα παρουσιαζει ακριβως τα ιδια το common mou..

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): οχι καλη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: SERA nitrivec, Bio Digest, Stop Ammon

-Δοσολογία: 2 αμπουλες bio digest κ 2 Stop ammon

-Χρόνος Χρήσης: 2 φορες

-Αναλυτική περιγραφή:

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

Λπν χωρις να ειμαι ιδικος στις ασθενειες..

αλλεγες νερου 30% ανα 2 μερες.. ταισμα ελαχιστο... 1 - 2 φορες την βδομαδα..

αυτα για αρχη θα σου πει και ο Σταματης οταν μπει τι να κανεις

ευχομαι καλη συνεχεια :(

Link to comment
Share on other sites

και 2 φωτογραφίες τώρα τις τράβηξα

το απόγευμα θα πάω να πάρω μπόλι απο τον Στέλιο.

εχθές που ήταν άρρωστο το black moor αυτό ήταν μια χαρά και κολυμπούσε φυσιολογικά σήμερα όμως δεν είναι καλά.

http://i31.tinypic.com/2cdu2v8.jpg

http://i27.tinypic.com/31685dy.jpg

Link to comment
Share on other sites

και 2 φωτογραφίες τώρα τις τράβηξα

το απόγευμα θα πάω να πάρω μπόλι απο τον Στέλιο.

εχθές που ήταν άρρωστο το black moor αυτό ήταν μια χαρά και κολυμπούσε φυσιολογικά σήμερα όμως δεν είναι καλά.

http://i31.tinypic.com/2cdu2v8.jpg

http://i27.tinypic.com/31685dy.jpg

Το ψαρακι μου παρουσιαζει τις ακολουθα συμπτοματα με τα τονισμενα γραμματα...Που συμπιπτουν στις παρακατω ασθενειες... Τι μπορω να κανω?

A) Δυσκολία στην κολύμβηση, ανάποδη κολύμβηση,

το ψάρι επιπλέει, αδυνατεί να φθάσει στην επιφάνεια.

Αναστροφή

(Flipover)

Πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας από την νηκτική κύστη από κτηνίατρο. Χειρουργείο είναι πιθανό μόνον σε μεγάλα ψάρια.

Σε άλλη περίπτωση χορηγείται διάλυμα άλατος για να βοηθήσει το ψάρι να ενεργηθεί και να επανέλθει.

Να μην συγχέεται με την ασθένεια της νηκτικής κύστης.

:(Το ψάρι αγωνίζεται να κολυμπήσει, μπορεί να επιπλέει με το κεφάλι κάτω ή να δυσκολεύεται να αναδυθεί ή να μην έχει ισορροπία. Μπορεί να παρουσιασθεί μετά το φαγητό. Swim Bladder (Ασθένεια της νηκτικής κύστης)

Η ασθένεια νηκτικής κύστης (swimbladder) ειναι βακτηριδιακή ασθένεια και χρειάζεται θεραπεία με φάρμακο. Επί του παρόντος η μόνη εταιρεία που βγάζει φάρμακο γι' αυτό είναι η Interpet (http://www.buckingham-nurseries.co.uk/aquaticshop/

acatalog/Index_Interpet_42.html#a17011)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ασθένεια νηκτικής κύστης είναι θανατηφόρα, μεταδοτική και το φάρμακο επικίνδυνο για ανθρώπους (καρκινογόνο) - οπότε συνίσταται η χρήση με γάντια και στη συνέχεια καλό πλύσιμο χεριών.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκι δεν εχει καμία σχεση με τις ασθένειες που λες .

Αλλαγη νερου όλο και να μην ξαναταίσεις μέχρι να σου πούμε (εφ οσον μας ενημερώνεις καθε μερα).

Εφ οσον πας στο watter in έχουν κατι ζωντανά βακτήρια που ειναι στο ψυγείο και σου στρώνουν το ενυδρείο αμέσως που ονομάζονται Baktinetten http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...;hl=Baktinetten .

Μήν ξεχάσεις το αντιχλώριο .

Το μπόλι καθυστέρησες πολυ να το πάρεις .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκι δεν εχει καμία σχεση με τις ασθένειες που λες .

Αλλαγη νερου όλο και να μην ξαναταίσεις μέχρι να σου πούμε (εφ οσον μας ενημερώνεις καθε μερα).

Εφ οσον πας στο watter in έχουν κατι ζωντανά βακτήρια που ειναι στο ψυγείο και σου στρώνουν το ενυδρείο αμέσως που ονομάζονται Baktinetten http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...;hl=Baktinetten .

Μήν ξεχάσεις το αντιχλώριο .

Το μπόλι καθυστέρησες πολυ να το πάρεις .

θα παω να το παρω αμεσως το απογευμα... αρα τι μπορει να φταιει που ειναι ετσι το ψαρακι μου? με αυτο ισωσ γινει καλυτερα? εκτοσ απο αυτο που θα βαλω στο φιλτρο να βαλω αμπουλα κ nitrivec με την αλλαγη ολου του νερου?

Link to comment
Share on other sites

θα παω να το παρω αμεσως το απογευμα... αρα τι μπορει να φταιει που ειναι ετσι το ψαρακι μου? με αυτο ισωσ γινει καλυτερα? εκτοσ απο αυτο που θα βαλω στο φιλτρο να βαλω αμπουλα κ nitrivec με την αλλαγη ολου του νερου?

θα παω να αγορασω το απογευμα οτι μου πεις οτι χρειαζεται? φιλτρο να αλλαξω τωρα (σημερα) που μου ειπε ο delta66? κ αν ναι ποιο προτεινεισ να παρω? τωρα εχω που σου ειπα το HAILEA HL-B

τι μπορει να εγινε κ το ενα ψαρακι μου κολλησε το αλλο? Δεν ειναι καθολου καλα το ψαρακι μου δεν κουνιεται σχεδιν καθολου.. δεν θελω να πεθανει

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

επισης χθες αφαιρεσα κ τα πλαστικα φυτα που ειχα μεσα στο ενυδρειο? φταιγανε τα φυτα σε κατι?

Link to comment
Share on other sites

αφου παλι θα κανεις του κεφαλιου σου τι ρωτας? σου λεμε απο την αρχη παρε μπολι κι εσυ τιποτα... περνεις φαρμακα. τι να τα κανεις αν το περιβαλλον σου ειναι δηλητηριο? στειλε παλι το τυπο του φιλτρο να το δουν τα παιδια. παρε πρωτα και αμεσως μπολι ή το χημικο που σου λεει ο σταματης. αν δε το κανεις το νερο σου θα δηλητηριαζεται συνεχεια με αμμωνια και αν προλαβει να γινει καλα το ψαρι σου θα δηλητηριαστει παλι.

τα φυτα γιατι τα εβγαλες?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

αφου παλι θα κανεις του κεφαλιου σου τι ρωτας? σου λεμε απο την αρχη παρε μπολι κι εσυ τιποτα... περνεις φαρμακα. τι να τα κανεις αν το περιβαλλον σου ειναι δηλητηριο? στειλε παλι το τυπο του φιλτρο να το δουν τα παιδια. παρε πρωτα και αμεσως μπολι ή το χημικο που σου λεει ο σταματης. αν δε το κανεις το νερο σου θα δηλητηριαζεται συνεχεια με αμμωνια και αν προλαβει να γινει καλα το ψαρι σου θα δηλητηριαστει παλι.

τα φυτα γιατι τα εβγαλες?

πηγα σημερα το απογευμα κ αγορασα καινουριο φιτρο κ πηγα μετα στον στελιο κ πηρα μπολι... μου ειπε ενας απο εδω να βγαλω αμεσως οτι πλαστικο υπαρχει μεσα απο το ενυδρειο... δεν μου ειπε κανενας γιατι που ρωτησα...αλλαξα επισης το 70% του νερου.. πηρα κ αυτα που μου ειπε ο σταματης κ τα συμπληρωσα στο φιλτρο μου...

Έγινε επεξεργασία - A+E
Link to comment
Share on other sites

....εκτοσ απο αυτο που θα βαλω στο φιλτρο να βαλω αμπουλα κ nitrivec με την αλλαγη ολου του νερου?

Αν βαλεις μπολι δεν χρειαζονται ολα τα αλλα (nitrivec, Baktinetten, αμπουλες κλπ).

Αντιχλωριο μονο θα βαζεις (παντα ) στην αλλαγη του νερου.

Αν βαζεις το νερο σε δοχειο και του βαζεις αντιχλωριο πριν το εισαγεις στο ενυδρειο (και καλο ειναι να μενει εκει και 2-3 ωρες), βαζεις αντιχλωριο μονο για τα λιτρα της αλλαγης.

Αν βαζεις το νερο κατεθυειαν στο ενυδρειο (δεν το προτεινω), βαζεις πρωτα αντιχλωριο στο ενυδρειο για ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου και μετα το φρεσκο νερο (πολυ αργα).

Το νερο της αλλαγης πρεπει να εχει ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Αν ειναι πιο ζεστο βγαζεις μια ποσοτητα σε μπετονακι και στο ψυγειο, και το μιξαρεις μεχρι να παρει σωστη θεμροκρασια.

Αν ειναι πιο κρυο, βαζεις θερμαντηρα να το ζεστανει.

θα παω να αγορασω το απογευμα οτι μου πεις οτι χρειαζεται? φιλτρο να αλλαξω τωρα (σημερα) που μου ειπε ο delta66? κ αν ναι ποιο προτεινεισ να παρω? τωρα εχω που σου ειπα το HAILEA HL-B

τι μπορει να εγινε κ το ενα ψαρακι μου κολλησε το αλλο? Δεν ειναι καθολου καλα το ψαρακι μου δεν κουνιεται σχεδιν καθολου.. δεν θελω να πεθανει

Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις φιλτρο, παρε καποιο με 1 λιτρο χωρητικοτητα και πανω (πχ eheim 2211), και καλα βιολογικα υλικα για να βαλεις εκτος απο το σφουγγαρι που εχει (πχ substrat pro ή sera siporax κλπ).

Μια ανεση για μηδεν νερα στο πατωμα ειναι να παρεις διπλα βανακια για το φιλτρο.

Δεν ειναι αρρωστια αφου που επαθαν και δεν κολλησε το ενα το αλλο.

Δηλητηριαση απο αμμωνια ειναι.

Η ασπρη θολουρα που εχει το νερο ειναι εξαρση βακτηριων (bacteria bloom) που "τρεφονται" με αμμωνια.

Αυτο σημαινει οτι υπαρχει αμμωνια στο νερο και αυτη η αμμωνια δημιουργειται απο του ρυπους και απο το πολυ ταισμα.

Καταλαβες την αλληλουχια των πραγματων τωρα? Μη ταιζεις μεχρι να πεσει μπολι.

Για να πεθανει απο την πεινα θα περασει πολυς καιρος, απο την αμμωνια παει πολυ πιο γρηγορα.

Η ολικη αλλαγη που σου λεει ο σταματης να κανεις ειναι για να μπει καθαρο νερο χωρις αμμωνια.

Αυτο προτεινεται μονο σε σοβαρες καταστασεις (οπως η δικη σου), κανονικα δεν κανουμε πανω απο 50% αλλαγες.

Θα προσεξεις οπως ειπαμε ιδια θερμοκρασια στο νεο νερο, αντιχλωριο και μετα το μπολι.

Βγαλε το ψαρι σε μια λεκανη με αεραντλια κανε τις εργασιες συντομα και βαλτο με "προσαρμογη".

Σνα να το αγορασες τωρα και το βαζεις στο ενυδρειο.

Δηλαδη μια σακουλα με νερο και το ψαρι, μεσα στο νερο του ενυδρειου και ριχνεις με ενα ποτηρακι λιγο νερο απο το ενυδρειο καθε λιγο μεσα στη σακουλα, αν γεμισει πετα το μισο νερο, επαναλαμβανεις το γεμισμα και μετα με μια αποχη βαζεις το ψαρι στο ενυδρειο χωρις το νερο της σακουλας το οποιο πετας.

επισης χθες αφαιρεσα κ τα πλαστικα φυτα που ειχα μεσα στο ενυδρειο? φταιγανε τα φυτα σε κατι?

Οχι, απλα δεν προσφερουν οπως τα αληθινα (οξυγονο, φιλταρισμα του νερου, καταφυγιο κλπ) και για πολλους ειναι αντιαισθητικα τα ψευτικα διακοσμητικα.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

αγόρασα εχθές το eheim2211 όπως μου είπατε και το μπόλιασα με τον Στέλιο και στην συνέχεια πήρα και φυτά απο τον φίλο Νίκο και το έχω στήσει.το ερώτημα μου έιναι μήπως έχει κανείς το συγκεκριμένο φίλτρο εμένα βγάζει νεράκι πολύ σιγά και χωρίς καθόλου πίεση είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

αγόρασα εχθές το eheim2211 όπως μου είπατε και το μπόλιασα με τον Στέλιο και στην συνέχεια πήρα και φυτά απο τον φίλο Νίκο και το έχω στήσει.το ερώτημα μου έιναι μήπως έχει κανείς το συγκεκριμένο φίλτρο εμένα βγάζει νεράκι πολύ σιγά και χωρίς καθόλου πίεση είναι λογικό αυτό?

φιλε μου με συγχωρεις για το υφος μου πριν... ποιο φιλτρο βγαζει λιγο νερο. το παλιο ή το καινουριο?

σπυρο

εχω την εντυπωση οτι ακομη και τα ψευτικα φυτα ειναι καποιες κρυψωνες που βοηθουν στο στρες. σιγουρα δεν ειναι οπως τα αληθινα αλλα απο το να ειναι ενα ενυδρειο αδειο δεν ειναι προτιμοτερο με τα ψευτικα? σε ρωτω μηπως κανω λαθος.

αν μπορεις εξηγησε μου τι εννοεις "Μια ανεση για μηδεν νερα στο πατωμα ειναι να παρεις διπλα βανακια για το φιλτρο." κατι φανταζομαι αλλα οχι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

:( καλησπέρα αναφέρομαι στο Eheim 2211 το οποίο απο την στιγμή που το σύνδεσα έχει πάντα λίγο οξυγόνο μέσα και δεν έχει καλή ροή βγάζει νερό σχεδόν με το ζόρι χωρίς πίεση μπορεί βέβαια να φταίει και το ότι έπαιξε για 1 ώρα στο κουβά με το μπόλι αλλά και πάλι δεν ξέρω αν βούλωσε τόσο γρήγορα.

http://www.aquaristic.net/eheim-external-f...211.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

να βουλωσε αποκλειεται εκτος αν εχεις βαλει ακαταλληλα υλικα, αν τα εχεις στουμπωσει μεσα στο καδο ή να ηταν η αμμος ανακατεμενη με το νερο οταν εβαλες σε λειτουργια το φιλτρο μεσα στο ενυδρειο και ρουφηξε αμμο.

ο αερας θα φυγει μονος του μην ανυσηχεις. αν θελεις σηκωσε το και πλαγιασε το ελφαφρα (πολυ λιγο) δεξια αριστερα μπρος και πισω να το βοηθησεις στην εξαερωση. δεν ξερω μηπως γι αυτο δεν εχεις πιεση. ελεξε τις σωληνες να μην εχουν τσακισει σε καποιο σημειο και να ειναι ανοικτες οι βανες, αν εχει.

Link to comment
Share on other sites

σπυρο

εχω την εντυπωση οτι ακομη και τα ψευτικα φυτα ειναι καποιες κρυψωνες που βοηθουν στο στρες. σιγουρα δεν ειναι οπως τα αληθινα αλλα απο το να ειναι ενα ενυδρειο αδειο δεν ειναι προτιμοτερο με τα ψευτικα? σε ρωτω μηπως κανω λαθος.

αν μπορεις εξηγησε μου τι εννοεις "Μια ανεση για μηδεν νερα στο πατωμα ειναι να παρεις διπλα βανακια για το φιλτρο." κατι φανταζομαι αλλα οχι ακριβως.

1. Συμφωνω, καταφυγιο μπορουν να προσφερουν.

2. Τα διπλα βανακια επτρεπουν ευκολα την πληρη απομονωση των δυο ακρων των σωληνων.

Φιλε Α+Ε φροντισε να ειναι πληρως ανοιχτα τα βανακια για να μη κοβει ροη.

Αυτα που ειπε και ο fishaki να μην ειχα τσακισμενες οι σωληνες, να εχει γεμισει νερο ο καδος, να το γυρεις αριστερα δεξια κλπ

Να μη το εχεις στουμπωσει υλικα και φυσικα να μη ξεχνας οτι ειναι 300 λιτρα ροη, οσο πιο στουμπωμενο τοσο μικρη ροη.

Διαβασε καλα τις οδηγιες. http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...211_classic.pdf

Σελ 21 για ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...