Jump to content

Αλάτι και ξύλο...μπορούν να συνυπάρξουν.??


ifestion

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε θαλασσινό fish only, από γλυκού νερού και θα ήθελα την γνώμη σας, πως μπορώ να προστατέψω το έπιπλο στο οποίο είναι τοποθετημένο, γιατί φοβάμαι ότι λόγω περιορισμένου χώρου θα έχω διάβρωση του ξύλου.

Παραθέτω φωτογραφίες για διευκόλυνση σας, σημειωτέον ότι λειτουργώντας 2 χρόνια ως γλυκού νερού δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Προφανώς λόγω της χρήσης λαμπτήρων Τ8 χαμηλής (2Χ90 w) έντασης.

Τους ίδιους θα χρησιμοποιήσω και στο fish only αφού δεν χρειάζεται παραπάνω ένταση .

Ελπίζω να μην πόσταρα σε λάθος τμήμα....

Ευχαριστώ

post-14413-1248365786_thumb.jpgpost-14413-1248365817_thumb.jpgpost-14413-1248365846_thumb.jpgpost-14413-1248365863_thumb.jpgpost-14413-1248365933_thumb.jpgpost-14413-1248365946_thumb.jpgpost-14413-1248365976_thumb.jpgpost-14413-1248365992_thumb.jpgpost-14413-1248366008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη αποψη μου δυσκολο το βλεπω..... Πιστευω οτι δεν εχει τις προδιαγραφες γενικα για να γινει ενα πετυχημενο θαλασσινο. Οτι και να κανεις σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη αποψη μου δυσκολο το βλεπω..... Πιστευω οτι δεν εχει τις προδιαγραφες γενικα για να γινει ενα πετυχημενο θαλασσινο. Οτι και να κανεις σου ευχομαι καλη επιτυχια!!! :(

Ευχαριστώ Στέφανε για την απάντηση σου, αλλά πέρα από τις προδιαγραφές (έχω από πίσω του, μεταλλικό φοριαμό στο μπαλκόνι με όλα τα μηχανήματα που θα χρειαστεί) πιστεύεις ότι δεν μπορώ να προστατέψω το ξύλο από την διάβρωση του αλατιού.?

Π.χ με κάποια επικάλυψη των εσωτερικών επιφανειών με αλουμίνιο ή pvc.??

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολα θα γλυτωσει την διαβρωση.

Θα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος στις αλλαγες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω αυτό, απο ξύλο ολόκληρο για 19 χρόνια και δεν έχει διαβρωθεί ούτε στο ελάχιστο!post-1724-1249815224_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

με πολύ προσοχή πιστέυω ότι μπορείς... μετά απο κάθε αλλαγή σκούπισμα με ένα βρεγμενο πανί με νερό βρύσης και μετά με ένα στεγνό..Θα βοηθούσε πολύ και κάποιο καλό κερί σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εγώ έχω αυτό, απο ξύλο ολόκληρο για 19 χρόνια και δεν έχει διαβρωθεί ούτε στο ελάχιστο!post-1724-1249815224_thumb.jpg

19 χρόνια τρέχεις ενυδρείο εκεί? :D

Θες να πείς ότι και η γυάλα έχει την ίδια ηλικία? :P:wootwoot:

...:wootwoot::wootwoot::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το βλέπεις 170Χ40χ70 υψος, 19 χρόνια χωρίς καμία συντήρηση στο ξύλο, ούτε σκούπισμα που λέει ο λόγος! όμως απο πάνω έχει 4 τζαμάκια, τα οποία αριστερά και δεξιά αφήνουν 15 πόντους άνοιγμα, και μετά είναι το καπάκι το ξύλινο!

Πρίν 2 χρόνια έβαλα αριστερά ανεμιστηράκι στο καπάκι, γιατί όλα αυτά τα χρόνια βρεχόταν από την εξάτμιση

του νερού!

Μένω Ν.Ηράκλειο εάν μένεις κοντά έλα να το δείς!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...