Jump to content

Skimmer Ap 701


thodoras

Recommended Posts

εχω συνδεσει το σκιμμερ μου deltec ap 701 κατευθειαν απο την υπερχειληση στην εισοδο του με μια σωληνα φ25

το προβλημα μου ειναι οτι ο αφρος δεν μενει σε σταθερο υψος ναι μεν εχει μια βανα το σκιμερ στην εξοδο που μπορεις να το ρυθμισεις αλλα κανει κατι ξαφνικα κ μπορει να γεμισει το ποτηρι σε δευτερολεπτα η το αντιθετο δηλαδη να μεινει η σταθμη του πολυ χαμηλα.Σκεφτηκα να βαλω μια αντλια να στελνει νερο απο το sump στο σκιμερ αλλα δε ξερω ποσα λιτρα κ αν γινεται η αντλια αυτη να δουλευει πανω απο την επιφανεια του νερου μεσα στο sump ωστε να μην ανεβασει κ αλλο θερμοκρασια!καμια καλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος είναι ότι το ενυδρείο δεν κατεβάζει το ίδιο νερό συνέχεια. Η αντλία που θέλει είναι στα 2300lts/hr.

Link to comment
Share on other sites

2300 l/h θελει το AP702.Το 701 θελει 1000 l/h,συμφωνα παντα με την deltec.Οποια αντλια διαλεξεις που να κανει για εξω απο το νερο θα πρεπει να δουλευει εξω μεν αλλα κατω απο τη σταθμη του νερου του sump,ετσι ωστε σε μια διακοπη ρευματος να μην παρει αερα η εισοδος της και να μπορει να ξαναξεκινησει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρομοιο προβλημα.... κανε ενα τεστακι που θα σου πω...κλεισε την αντλια που δημιουργει τις φυσαλιδες μεσα στο σκιμερ και δες αν μαζι με το νερο που μπαινει στο σκιμερ μπαινει και αερας απο την υπερχειληση.Αν μπαινει τοτε μαλλον γι'αυτο δεν σου κραταει σταθερη τη σταθμη και σιγουρα δεν θα δουλευει και σωστα. :(

Link to comment
Share on other sites

2300 l/h θελει το AP702.Το 701 θελει 1000 l/h,συμφωνα παντα με την deltec.Οποια αντλια διαλεξεις που να κανει για εξω απο το νερο θα πρεπει να δουλευει εξω μεν αλλα κατω απο τη σταθμη του νερου του sump,ετσι ωστε σε μια διακοπη ρευματος να μην παρει αερα η εισοδος της και να μπορει να ξαναξεκινησει.

+1 :(

Είναι 1000l/h το σωστό όπως λέει και ο άκης απλά μπερδεύτηκα εγώ με το ap702.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...