Jump to content

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 45 ΗΜΕΡΩΝ


michalis900

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Εδώ και 45 ημέρες περίπου έχω ένα ενυδρείο 100lt έχω μέσα 2 φυτά τα οποία είναι στο ενυδρείο εδώ και 5 ημέρες. Οι διαστάσεις του είναι 65Χ35Χ40 . Όταν ρώτησα σε διάφορα pet shop, τέσσερα στον αριθμό μου είπαν ότι μπορώ να βάλω στο ενυδρείο έως και 25 ψάρια. Μπαίνοντας όμως στο site έχω χάσει τη μπάλα και το γήπεδο μαζί.

Αναλυτικά τα ψάρια που έχω είναι τα εξής:

2 guppy, 4 neon, 4 phantom, 2 silver tips, 2 χήρες, 2 Αγγελόψαρα, 2 platty, 2 καρχαριάκια, 1 γλύφτη και 2 βυθού.

Πρίν βάλω τα ψάρια τους ρώτησαν αν τα είδη συμβαδίζουν και μου είπαν ότι όλα θα είναι ΟΛΑ αρμονικά.

Το φίλτρο είναι εξωτερικό έχει υαλοβάμβακα και άπο κάτι πορόλιθους απο τη sera.

Τέλος τα φυτά μου τα καθάρισαν και μου είπαν να βάλω και ταμπλέτες μαγνησίου για γρήγορη ανάπτυξη.

Αυτά....

Δεν έχω μετρήσει ακόμα το ph άλλα δεν έχω ακόμα καμία απώλεια ψαριού.

Πείτε μου την άποψη σας, Ευχαριστώ...

post-14380-1248372935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Εδώ και 45 ημέρες περίπου έχω ένα ενυδρείο 100lt έχω μέσα 2 φυτά τα οποία είναι στο ενυδρείο εδώ και 5 ημέρες. Οι διαστάσεις του είναι 65Χ35Χ40 . Όταν ρώτησα σε διάφορα pet shop, τέσσερα στον αριθμό μου είπαν ότι μπορώ να βάλω στο ενυδρείο έως και 25 ψάρια. Μπαίνοντας όμως στο site έχω χάσει τη μπάλα και το γήπεδο μαζί.

Αναλυτικά τα ψάρια που έχω είναι τα εξής:

2 guppy, 4 neon, 4 phantom, 2 silver tips, 2 χήρες, 2 Αγγελόψαρα, 2 platty, 2 καρχαριάκια, 1 γλύφτη και 2 βυθού.

Πρίν βάλω τα ψάρια τους ρώτησαν αν τα είδη συμβαδίζουν και μου είπαν ότι όλα θα είναι ΟΛΑ αρμονικά.

Το φίλτρο είναι εξωτερικό έχει υαλοβάμβακα και άπο κάτι πορόλιθους απο τη sera.

Τέλος τα φυτά μου τα καθάρισαν και μου είπαν να βάλω και ταμπλέτες μαγνησίου για γρήγορη ανάπτυξη.

Αυτά....

Δεν έχω μετρήσει ακόμα το ph άλλα δεν έχω ακόμα καμία απώλεια ψαριού.

Πείτε μου την άποψη σας, Ευχαριστώ...

Σε 100 λιτρα εως και 25 ψαρια... τι ψαρια ομως.... τεσπα..

2 guppy, 4 neon, 4 phantom, 2 silver tips, 2 χήρες, 2 Αγγελόψαρα, 2 platty, 2 καρχαριάκια, 1 γλύφτη και 2 βυθού.

τα αγγελοψαρα πρεπει να φυγουν αμεσα..και αυριο αν ειναι δυνατων, οπως και τα καρχαριακια (προφανως silver shark).

Τωρα πες μας οπως και διποτε τις τιμες του νερου σου..για να σου πουμε τι ψαρια να κρατησεις απο αυτα που εμειναν...

καλο θα ηταν να μας πεις πιο φιλτρο εχει σιγκεκριμενα..

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές του νερού θα τις μετρήσω αύριο γιατί δυστυχώς δεν μου έδωσαν κάτι για να τις μετρήσω..

Τι να πάρω για αυτή τη δουλέιά? Πάντως δεν έχω χάσει κανένα ψάρι..

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές του νερού θα τις μετρήσω αύριο γιατί δυστυχώς δεν μου έδωσαν κάτι για να τις μετρήσω..

Τι να πάρω για αυτή τη δουλέιά? Πάντως δεν έχω χάσει κανένα ψάρι..

Φιλε μου το ενυδρειο σου τρεχει 1,5 μηνα.. ειναι νορις ακομα.. σιγα σιγα θα αρχισει να σε περνει η "κατω βολτα"

αν δεν κανεις κατι... εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια που φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας ζουν απο 3- 4 ως 40 - 50 χρονια.. το να κρατησεις λοιπν ενα ψαρι μισο χρονο για παραγηγμα δεν ειναι κατορθωμα αλλα ζημια..

τελος παντων μη σε κουραζω αλλο..

τις μετρισεις τις κανεις με τεστ ενυδρειακα.. αγορασε ΥΓΡΑ τεστ και οχι χαρτακια.. ειναι πιο καλα!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τις συμβουλές.. Αύριο το απόγευμα θα έχω τα νεότερα για το ph. Όσο για το φίλτρο θα πάω αύριο στο μαγαζί που πηρα το ενυδρείο και θα μάθω λεπτομέρειες και για αυτό.

Καλό βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

Σε 91 λιτρα μικτα, καμια 60 λιτρα νερο πιστευω, σου ειπαν στο πετσοπ για 25 ψαρια οτι "θα είναι ΟΛΑ αρμονικά".

Εχεις ηδη 23 ψαρια μεσα, "2 guppy, 4 neon, 4 phantom, 2 silver tips, 2 χήρες, 2 Αγγελόψαρα, 2 platty, 2 καρχαριάκια, 1 γλύφτη και 2 βυθού". (Σου εχει μεινει χωρις και για ακομα δυο) :(

Και σου ειπαν και για "ταμπλέτες μαγνησίου για γρήγορη ανάπτυξη" στα φυτα.

ή δεν καταλαβες καλα τι σου ειπαν ή το καταστημα δεν ξερει τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σε 91 λιτρα μικτα, καμια 60 λιτρα νερο πιστευω, σου ειπαν στο πετσοπ για 25 ψαρια οτι "θα είναι ΟΛΑ αρμονικά".

Εχεις ηδη 23 ψαρια μεσα, "2 guppy, 4 neon, 4 phantom, 2 silver tips, 2 χήρες, 2 Αγγελόψαρα, 2 platty, 2 καρχαριάκια, 1 γλύφτη και 2 βυθού". (Σου εχει μεινει χωρις και για ακομα δυο) :(

Και σου ειπαν και για "ταμπλέτες μαγνησίου για γρήγορη ανάπτυξη" στα φυτα.

ή δεν καταλαβες καλα τι σου ειπαν ή το καταστημα δεν ξερει τι κανει.

Σπυρο εχει εξωτερικο φιλτρο.. οποτε 91 λιτρα καθαρα..

Link to comment
Share on other sites

Μα και 20 λιτρα βιολογικο καδο να εχει...

Δεν παυει αν εχει ενα "κονσρβοκουτι"....

23 αταιριαστα ψαρακια μαζι οπως και να το κανουμε ειναι καταστροφη σε 90 λιτρα νερο...

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εχει εξωτερικο φιλτρο.. οποτε 91 λιτρα καθαρα..

Δεν καταλαμβανει μονο το φιλτρο λιτρα απο τον συνολικο ογκο ενος ενυδρειου.

Χαλικι δεν εχει? Καπακι με φωτα κλπ?

Μετρα ποσα εκατοστα ειναι το υψος απο το τελος του χαλικιου με την επιφανεια του νερου, και πολλαπλασιασε επι το μηκος (αφαιρωντας απο αυτο το παχος του γυαλιου και απο τις δυο πλευρες), επι το βαθος (παλι αφαιρωντας το παχος του γυαλιου). Διαιαρεσε δια 1000 αφαιρεσε και οσα λιτρα καταλαμβανουν τα διακοσμητικα (ιδιως οι πετρες) και θα δεις ποσο λιτρα νερο εχει ενα ενυδρειο.

ΥΓ τα λιτρα του νερου του ενυδρειου μας πρεπει να τα γνωριζουμε ολοι, γιατι βαση αυτων βαζουμε τις δοσολογιες απο τα διαφορα υγρα, αντιχλωρια, λιπασματα, φαρμακα κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να ασχολειθεις με ενα ειδος οπως neon ή ζωοτοκα τυπου platies και μερικες γαριδες επεισεις να το φυτεψεις καλα

Υ.Ρ. δεν ειμαι εμπιρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι, Το ph είναι στο 7. Έβγαλα απο το ενυδρείο τα gappy, platty, silver shark. Τώρα έχω 17 ψαράκια. Έμειναν τα 4 neon, 4 phantom, 3 βυθού, 2 αγγελόψαρα, 2 silver tips, 2 χήρες. Τα ψάρια αυτά που έχω συμβαδίζουν καλύτερα άπο τα προηγούμενα? Το ενυδρείο έχει 85 lt καθαρά. Μέσα στο φίλτρο έχω μακαρόνι της sera, ζεόλιθο και άνθρακα. Σήμερα έκανα κ αλλαγή νερου η θολούρα έχει φύγει κατα 70%. Να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω ξιφοφόρους?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :D Θα σε στεναχωρησω αλλα δε μπορεις να βαλεις ξιφοφορους... μολις εβγαλες τα ζωοτοκα (γκαπυ,πλατυ) και θα βαλεις παλι?? Δε γινεται!! Επισης, τα αγγελοψαρα θα πρεπει να τα δωσεις δυστυχως :P Ειναι θεμα χρονου ποτε θα αρχισουν ή να αρρωσταινουν ή να κυνηγανε τα αλλα λογου χωρου! Εαν αποφασισεις να τα δωσεις βαλε 3-4 νεον ακομα!! Ψαρια βυθού τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω θα σου πω μια καλη λυση...

κρατας τα νεον προσθετεις κιαλλα για να γινουν 10.. βαζεις και 6 - 8 cory και εισαι μια χαρα..

αλλιως μπορουσες να κρατησεις τα πλατυ να βαλεις και ξυφοφορους και να ειχες ενα ενυδρειο με ζωωτοκα...

τα αγγελοψαρα πρεπει να φυγουν...οπως και τα περισοτερα απο τα ψαρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος σου ειναι αρκετα καλα στρωμενος..??

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδριο..??

Γιατι αν προκειτε για νεο ενυδριο καλυτερα να μην μπουν τα Cory απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα ειναι να δωσεις τα αγελλοψαρα..

δε θα τα εβαζα ουτε μονα τους στο ενυδρειο σου..

μπορεις να παιξεις με ζωοτοκα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...