Jump to content

Tropic Marin Bio-actif Sea Salt


Recommended Posts

καλησπέρα σας μια ερωτησουλα,χρησιμοποιώ το pro reef της ίδιας εταιρίας αλλα επειδή ειχε τελειώσει το 10κιλο πήρα Tropic Marin BIO-ACTIF Sea Salt μου είπαν οτι και αυτό είναι εξίσου κάλο...είναι???????????ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κώστα, οι μισοί είναι διακοπές, οι άλλοι μισοί δεν γνωρίζουν :D

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, οι μισοί είναι διακοπές, οι άλλοι μισοί δεν γνωρίζουν :D

Εχω δοκιμάσει και τα δύο αλάτια που λές και τώρα χρησιμοποιώ το pro.

Δεν έχω δεί σημαντικές διαφορές, εκτός του ότι το pro νομίζω ότι βοηθάει καλύτερα σε σταθερές τιμές πυκνότητας...δεν ξέρω ,μπορεί και να είναι ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω δοκιμάσει και τα δύο αλάτια που λές και τώρα χρησιμοποιώ το pro.

Δεν έχω δεί σημαντικές διαφορές, εκτός του ότι το pro νομίζω ότι βοηθάει καλύτερα σε σταθερές τιμές πυκνότητας...δεν ξέρω ,μπορεί και να είναι ιδέα μου.

και εγω το προ χρησιμοποιουσα και την περασμενη εβδομαδα πηρα το bioactive , αν διαβάσεις απο πίσω είναι το ιδιο ακριβώς απλα η μια συσκευασια εχει αλλου μπολντ και η αλλη σε αλλα. απο όσο διαβασα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοιξω άλλο θέμα συνεχιζω αυτο το παλιό.

Μου τελεώσε και μένα το αλάτι και πήρα το Tropic Marin BIO-ACTIF 25kg, εχω ετοιμάσει την αλλαγή των 50lt για το ενυδρείο μου αλλα μετα απο 12 ωρες με αλάτι + κυκλοφορια παρατήρησα ότι το νερό έχει μια μυρωδιά ψαριού, αν κοντεψω τελειως την μύτη μου κοντά στο νερο φυσικά. Στις προηγουμενα μάρκες δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Τώρα τα αλάτι δεν ξέρω αν είναι έτσι, λογο των επιπρόσθετων ιχνοστοιχείων που εχει. Να χάλασε πάλι δεν εχει ημερομηνία λήξης.

Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

οχι δνε εχω προσεξει κατι τετοιο....

αλλα οφειλω να πω οτι ειναι το καλυτερο αλατι που εχω χρησιμοποιησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δνε εχω προσεξει κατι τετοιο....

αλλα οφειλω να πω οτι ειναι το καλυτερο αλατι που εχω χρησιμοποιησει!!!!

Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός; προφανός έχεις συγκρίνει κάποια αλάτια για να το λές...τί είναι αυτό που το κάνει και προηγείται για σένα ;;; θα με ενδιέφερε πολύ η αποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός; προφανός έχεις συγκρίνει κάποια αλάτια για να το λές...τί είναι αυτό που το κάνει και προηγείται για σένα ;;; θα με ενδιέφερε πολύ η αποψή σου.

θα σου πω.........

οι αλλαγες των αλατιων που εκανα ηταν στο 70λιτρο που ειχα,μιας και εκει κατασταλαξα στο αλατι αυτο.....

προσεξα τις καλυτερες τιμες αφου το εφτιαχνα και οσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο δεν συμπληρωσα ποτε τιποτα απο ζουμια,βεβαια εκανα μεγαλες αλλαγες.....

με τα υπολοιπα αναγκαζομουν και εβαζα μαγνησιο.....

χρησιμοποιησα το pro reef,της red sea και της kent.....

με το actif ειχα την εντυπωση οτι το ενυδρειο ζωντανεψε ξαφνικα,ποιο πολυ χρωμμα....

επεισης διαλυεται πολυ ποιο ευκολα απο τα παραπανω.....

(μπορει και να ηταν η εντυπωση μου μονο αλλα αυτο αποτυπωσα μολις,την εντυπωση μου)

:)

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω.........

οι αλλαγες των αλατιων που εκανα ηταν στο 70λιτρο που ειχα,μιας και εκει κατασταλαξα στο αλατι αυτο.....

προσεξα τις καλυτερες τιμες αφου το εφτιαχνα και οσο καιρο ετρεχε το ενυδρειο δεν συμπληρωσα ποτε τιποτα απο ζουμια,βεβαια εκανα μεγαλες αλλαγες.....

με τα υπολοιπα αναγκαζομουν και εβαζα μαγνησιο.....

χρησιμοποιησα το pro reef,της red sea και της kent.....

με το actif ειχα την εντυπωση οτι το ενυδρειο ζωντανεψε ξαφνικα,ποιο πολυ χρωμμα....

επεισης διαλυεται πολυ ποιο ευκολα απο τα παραπανω.....

(μπορει και να ηταν η εντυπωση μου μονο αλλα αυτο αποτυπωσα μολις,την εντυπωση μου)

:)

Σε ευχαριστώ :P το χρησιμοποιούσα και εγώ παλιότερα αλλά κάποια στιγμή δέν είχε το μαγαζί που ψωνίζω και έτσι συνέχισα με το pro reef της ΤΜ και να σου πώ τώρα που το ανέφερες απο την διακοπή του και μετά βλέπω μαγνήσιο και κάλσιο να έχουν ελαφριά πτώση και έτσι χρησιμοποιώ το reef complete της seachem...μου έβαλες ιδέες θα το ξαναξεκινήσω για να δώ...thanks

Link to comment
Share on other sites

Μ΄ αυτό το αλάτι έχετε δει διαφορά στην απόδοση του σκίμερ ??????

Μία φορά που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε ότι το σκίμερ έβγαλε πιο πολύ μπίχλα πιά είναι η δική σας γνώμη????

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το χρησιμοποιώ αλλα δεν εχω παρατηρήσει κάτι, σχετικά με την απόδοση του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 μήνες που το χρησιμοποιώ έχω παρατηρήσει πως εκτός από τις μετρήσεις που είναι πιο σωστές, το skimmer κατά την αλλαγή νερού συνεχίζει να δουλεύει κανονικά χωρίς να αφρίζει περισσότερο όπως γινότανε με άλλα αλάτια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την αλλαγή του νερου αναγκαστηκα διοτι δεν είχα άλλο αλάτι και ευτυχώς είναι όλα μια χαρά. Αν μπορεί κανείς να βαλει σε ένα λιτρο 5,6 κουταλιές από το Tropic Marin BIO-ACTIF , να το διαλύσει στα γρήγορα και να το μυριστεί, από πολύ κοντά όμως διότι η μυρωδιά δεν είναι έντονη και ας μας πεί.

Στο σκιμμερ η απόδοση του μου φαίνεται ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 μήνες που το χρησιμοποιώ έχω παρατηρήσει πως εκτός από τις μετρήσεις που είναι πιο σωστές, το skimmer κατά την αλλαγή νερού συνεχίζει να δουλεύει κανονικά χωρίς να αφρίζει περισσότερο όπως γινότανε με άλλα αλάτια.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...