Jump to content

Γεια σε ολους!!!!


Tasospyl

Recommended Posts

Χαιρομαι παρα πολυ που ειμαι και εγω μελλος σε αυτο το φορουμ καθως η αγαπη μου για τα ενιδρια ειναι παρα πολυ μεγαλη!!!! Η αληθεια ειναι οτι εχω τρομαξει με ολα αυτα που διαβασα για βακτιρια μετρισεις του νερου κτλ καθως δεν γνωριζα τιποτα απο ολα αυτα!!!! Εχω στην κατοχη μου ενα ενυδριο 120 λιτρα και απο οτι εχω καταλαβει ειμαι πολυ τυχαιρος που δεν εχουν πεθανει τα ψαρακια μου!!! Εχω 3 χρυσοψαρα 2 καρχαριακια το ενα ειναι μπλε και το αλλο γρι ενα μαχεροψαρο και εναν γλιφτη πλακε!!! Συγνωμη για την περιγραφη των ψαργιων αλλα δεν ξερω την επιστιμονικη τους ονομασια!!! Εδω και μια εβδομαδα εχω τρομερο προβλημα καθως το ενυδριο εχει μαζεψει πρασινιλα παρολο που εκανα τις αλλαγες του νερου κανονικα και εχει εξαπλοθει παντου!!! Θελω να στησω το ενυδριο απο την αρχη τι πρεπει να κανω και πια ψαρια θα ειναι καταλιλα για το ενυδριο!!!! Ζηταω την βοηθεια σας γιατι φοβαμε μην μου πεθανουν τα ψαρακια που εχω τωρα!!!! Εχω εσωτερικο φιλτρο αυτο που ειναι κολυμενο στο πλαι και ειναι σαν "λαβυρινθος" Τι πρεπει να βαλω μεσα στο φυλτρο για να κανει σωστη δουλεια!!! Εχω θερμοστατη και αντλια για αερα!!! Το ενυδριο ηταν κομπλε και μου το κανανε δωρο μαζι με τα ψαρακια αλλα δεν μου ειπε κανεις οτι θα επρεπε να βαλω μεσα βακτιρια κτλ..... Εχω ανησηχισει παρα πολυ γιατι δεν θελω να μου παθουν τιποτα τα ψαρακια!!!! Θα πρεπει να το αδιασω να βαλω νεο νερο να παρω βακτιρια και να κανω την διαδικασια απο την αρχή? Μονο αντιχλωριο εβαζα!!! Τι πρεπει να κανω?

Έγινε επεξεργασία - Tasospyl
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε και καλως ήρθες :( άποψη μου είναι να ξαναστηνόταν το ενυδρείο από την αρχή σχεδιάζοντας πως θα το ήθελες και επιλέγοντας τελικά τα ψαρια με γνώμονα την συμβίωση που θα ειναι εφικτή.αν κανεις αυτο που σου ειπα ξεκινα πρωτα να διαβαζεις μεσα απο το forum τα αρχικα σταδια που πρεπει να περασει ενα ενυδρειο αλλα και να παρεις γνωμες και αποψεις :(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...Μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος...

Η να δωσεις ολα τα ψαρια εκτος απο τα χρυσοψαρα να μπολιασεις το φιλτρο σου και να ελπιζεις για τα καλυτερα..

Καλου κακου αγορασε υγρα τεστ(κατα προτιμηση μαρκα API) για να μετρησεις τις παραμετρους του νερου σου..

Εγω σου προτεινω να δωσεις ολα μα ολα τα ψαρια σου πισω...Να αδειασεις ο νερο...Να διαβασεις εντατικα για 1 βδομαδα το φορουμ...Στην συνεχεια να διαλεξεις βιοτοπο να μας τον πεις.Και αν σου προτεινουμε πια ψαρακια ειναι καταληλα...Και να ξεκινησεις να το στηνεις..

Το ενυδριο ειναι ενα απο τα ωραιοτερα χομπυ αλλα θελει πολυ μα παρα πολυ υπομονη..

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ και αυτο σκοπεβω να κανω!!!! Που πορω να δω βιοτοπους για να σας πω πιος μου αρεσει για να με βοηθησετε στο στισιμο του???? Κατι γρατσουνιες που εχω εσωτερικα στο γιαλι απο το τριψιμο για να φυγει η πρασινιλα πως μπορω νας τις αφερεσω??? Και παλι σας ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και καλο διαβασμα.

Μαθε τι ψαρια εχεις, και βρες τα προιφιλ τους για να μαθεις τι συνθηκες χρειαζεται το καθε ψαρι για να ζησει καλα.

Μετα αποφασισε τι μπορεις να παρεχεις απο αυτες στα ψαρια και ξεκαθαρισε τη συνθεση τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατι γρατσουνιες που εχω εσωτερικα στο γιαλι απο το τριψιμο για να φυγει η πρασινιλα πως μπορω νας τις αφερεσω??? Και παλι σας ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι γρατσουνιες που εχω εσωτερικα στο γιαλι απο το τριψιμο για να φυγει η πρασινιλα πως μπορω νας τις αφερεσω??? Και παλι σας ευχαριστω!!!!

δεν υπαρχει τροπος να φυγουν.. :(

Link to comment
Share on other sites

Οι γρατσουνιές δεν φεύγουν αλλα η πρασινίλα φεύγει με μαγνήτες από τσόχα που πουλάνε στα καταστήματα :D

Link to comment
Share on other sites

Οι γρατσουνιές δεν φεύγουν αλλα η πρασινίλα φεύγει με μαγνήτες από τσόχα που πουλάνε στα καταστήματα :D

Με τα μαγνητακια αν δεν προσεξεις και πιασεις αναμεσα κανενα σαλιγγαρακι ή αμμο/χαλικι, θα αποκτησεις και αλλες γραζτουνιες :P

Δοκιμασε με σφουγγαρι στο χερι, και οτι δεν βγαινει δοκιμασε με τηλεκαρτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μαγνητακια αν δεν προσεξεις και πιασεις αναμεσα κανενα σαλιγγαρακι ή αμμο/χαλικι, θα αποκτησεις και αλλες γραζτουνιες :D

Δοκιμασε με σφουγγαρι στο χερι, και οτι δεν βγαινει δοκιμασε με τηλεκαρτα.

Ευχαριστω για τις απαντησης σας!!! Αν επιχιρισω να αλλαξω το γιαλι (μονο το μπροσταα) γιατι πιανουν τα χερια μου θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το εκανα εγω κατι τετοιο.....

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το εκανα εγω κατι τετοιο.....

Και ποιος ειναι ο λογος? Δεν γινεται ή φοβασε διαροες? Αν βαλω καλα την σιλικονη θα εχω προβλημα? που υπαρχει ο κινδινος οταν βαζω την σιλικονη ή οταν το τοποθετω το γιαλι για να κολισει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...