Jump to content

Juwel Trigon 190 Lt - βιότοπος, μισό κοχύλια/πέτρα


chasoulasj

Recommended Posts

Εχθές το απόγευμα έβαλα 3 επιπλέον μικρότερα Juli (σύνολο 4) ενήλικα όμως και αυτά (τα μικρά περίπου 4 cm και το μεγάλο περίπου 7 cm).

Μετά από 24 ώρες περίπου τα 2 (από τους νεοφερμένους) έχουν εγκατασταθεί στα βραχάκια και κυκλοφορούν ειρηνικά μαζί έχοντας εκτοπίσει τα άλλα 2 στις 2 μπροστά γωνίες του trigon σε κάθετη θέση κολλημένα στο τζάμι! :thumbup:

Κάθε φορά που τα κατατρεγμένα πάνε να πλησιάσουν προς τον πέτρινο όγκο τους κάνουν πάλι ντου...! :D

Είναι δυνατόν να βγήκε ζευγάρι τόσο σύντομα?

Να σημειώσω ότι τα 3 νέα υπήρχαν μαζί με άλλα έφηβα σαν ομάδα σε ενυδρείο pet shop (το αναφέρω μήπως και υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ήδη ζευγάρι).

Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχθές το απόγευμα έβαλα 3 επιπλέον μικρότερα Juli (σύνολο 4) ενήλικα όμως και αυτά (τα μικρά περίπου 4 cm και το μεγάλο περίπου 7 cm).

Μετά από 24 ώρες περίπου τα 2 (από τους νεοφερμένους) έχουν εγκατασταθεί στα βραχάκια και κυκλοφορούν ειρηνικά μαζί έχοντας εκτοπίσει τα άλλα 2 στις 2 μπροστά γωνίες του trigon σε κάθετη θέση κολλημένα στο τζάμι! :angry2:

Κάθε φορά που τα κατατρεγμένα πάνε να πλησιάσουν προς τον πέτρινο όγκο τους κάνουν πάλι ντου...! :thumbup:

Είναι δυνατόν να βγήκε ζευγάρι τόσο σύντομα?

Να σημειώσω ότι τα 3 νέα υπήρχαν μαζί με άλλα έφηβα σαν ομάδα σε ενυδρείο pet shop (το αναφέρω μήπως και υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ήδη ζευγάρι).

Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι πρέπει να κάνω :)

Πιθανόν να βγήκε ζευγάρι ας περιμένουμε λίγο ακόμα.Δώσε μας καμμιά φωτογραφία απο τα ψαράκια.

:D

Link to comment
Share on other sites

:)

Πιθανόν να βγήκε ζευγάρι ας περιμένουμε λίγο ακόμα.Δώσε μας καμμιά φωτογραφία απο τα ψαράκια.

:D

post-6219-1251999288_thumb.jpg Πανοραμική (φαίνονται και τα 2 multi στην περιοχή πάνω από τα κοχύλια)

post-6219-1251999348_thumb.jpg Το ζευγαράκι (?) στα βραχάκια!

post-6219-1251999418_thumb.jpg Ο ένας κατατρεγμένος στα αριστερά

post-6219-1251999517_thumb.jpg Ο άλλος κατατρεγμένος στα δεξιά

Η γνώμη σας? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έβγαλα τα 2 κατετρεγμένα juli (τα έβαλα σε ένα άλλο tank 50 lt με aquascape άμμο & βραχάκια μέχρι να δω τι θα τα κάνω).

Το απίστευτο τώρα...βγήκαν ζευγάρι και αυτά !!! :angry2: (έχουν την ίδια παιχνιδιάρικη συμπεριφορά με το άλλο ζευγάρι).

Προς το παρόν λοιπόν έχω στο 190 lt 2 juli (ζευγάρι) & 2 multi (πρέπει να προσθέσω και άλλα).

Στο 50 lt 2 juli (ζευγάρι).

Μήπως γνωρίζει κάποιος κατάστημα ή ιδιώτη που έχει multi αυτή την περίοδο?

Αν υπάρχει ιδιώτης ανταλλάσω το ζευγάρι juli με multi ή τα αγοράζω (αν δεν θέλει τα juli).

Να σημειώσω ότι στις αγγελίες δεν παίζει τίποτα :bowdown:

Ευχαριστώ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα έβγαλα τα 2 κατετρεγμένα juli (τα έβαλα σε ένα άλλο tank 50 lt με aquascape άμμο & βραχάκια μέχρι να δω τι θα τα κάνω).

Το απίστευτο τώρα...βγήκαν ζευγάρι και αυτά !!! :angry2: (έχουν την ίδια παιχνιδιάρικη συμπεριφορά με το άλλο ζευγάρι).

Προς το παρόν λοιπόν έχω στο 190 lt 2 juli (ζευγάρι) & 2 multi (πρέπει να προσθέσω και άλλα).

Στο 50 lt 2 juli (ζευγάρι).

Μήπως γνωρίζει κάποιος κατάστημα ή ιδιώτη που έχει multi αυτή την περίοδο?

Αν υπάρχει ιδιώτης ανταλλάσω το ζευγάρι juli με multi ή τα αγοράζω (αν δεν θέλει τα juli).

Να σημειώσω ότι στις αγγελίες δεν παίζει τίποτα :bowdown:

Ευχαριστώ :rasp:

Σημερα πηγα στο Νινταλ και νομίζω κατι ειδα.

Στειλε του πμ.

Παντως γινικα επειδη κι εγω ψαχνω κατι ψαρακια τωρα, καποοι ειχαν παραλαβεσ αυτες τις μερες και θα ξαναεχουν τελος του μηνα.

Στειλε στα καταστηματα που σε βολευει πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν λίγο είδα μικρούλια juli να σέρνονται στα βραχάκια!!!! :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Πρέπει να είναι μικρότερα των 3 mm.

Επίσης εδώ και 2 μέρες γέννησε και η μια multiνα μου (ή τουλάχιστον τα παρατήρησα τα σπόρια μέσα στο κοχύλι της) :hysterical:

Δυστυχώς δεν μπορώ να φωτογραφίσω ακόμα (πολύ μικρά και έχω μια απλή ψηφιακή, σε λίγες μέρες όμως θα μπορώ να ανεβάσω photos)

Έχω λοιπόν τώρα 1 ζευγάρι juli με τα μωρά τους.

7 multi (2 m+5f).

Τι προτείνεται να ταίσω και πότε?

Στις αλλαγές νερού τι να κάνω?

Κάτι άλλο για τα μικρά?

Τώρα έχω:

PH 8,5

GH 15

KH 20

NH4 0

NO2 0

NO3 20

Κάνω αλλαγές κάθε 14 ημέρες

Τα νιτρικά που σας δίνω είναι στην 13η ημέρα (χαμηλή ιχθιοφόρτιση)

Ευχαριστώ προκαταβολικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο είδα μικρούλια juli να σέρνονται στα βραχάκια!!!! :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Πρέπει να είναι μικρότερα των 3 mm.

Επίσης εδώ και 2 μέρες γέννησε και η μια multiνα μου (ή τουλάχιστον τα παρατήρησα τα σπόρια μέσα στο κοχύλι της) :hysterical:

Δυστυχώς δεν μπορώ να φωτογραφίσω ακόμα (πολύ μικρά και έχω μια απλή ψηφιακή, σε λίγες μέρες όμως θα μπορώ να ανεβάσω photos)

Έχω λοιπόν τώρα 1 ζευγάρι juli με τα μωρά τους.

7 multi (2 m+5f).

Τι προτείνεται να ταίσω και πότε?

Στις αλλαγές νερού τι να κάνω?

Κάτι άλλο για τα μικρά?

Τώρα έχω:

PH 8,5

GH 15

KH 20

NH4 0

NO2 0

NO3 20

θερμοκρασία 26

Κάνω αλλαγές κάθε 14 ημέρες

Τα νιτρικά που σας δίνω είναι στην 13η ημέρα (χαμηλή ιχθιοφόρτιση)

Ευχαριστώ προκαταβολικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο είδα μικρούλια juli να σέρνονται στα βραχάκια!!!! :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Πρέπει να είναι μικρότερα των 3 mm.

Επίσης εδώ και 2 μέρες γέννησε και η μια multiνα μου (ή τουλάχιστον τα παρατήρησα τα σπόρια μέσα στο κοχύλι της) :hysterical:

Δυστυχώς δεν μπορώ να φωτογραφίσω ακόμα (πολύ μικρά και έχω μια απλή ψηφιακή, σε λίγες μέρες όμως θα μπορώ να ανεβάσω photos)

Έχω λοιπόν τώρα 1 ζευγάρι juli με τα μωρά τους.

7 multi (2 m+5f).

Τι προτείνεται να ταίσω και πότε?

Στις αλλαγές νερού τι να κάνω?

Κάτι άλλο για τα μικρά?

Τώρα έχω:

PH 8,5

GH 15

KH 20

NH4 0

NO2 0

NO3 20

Κάνω αλλαγές κάθε 14 ημέρες

Τα νιτρικά που σας δίνω είναι στην 13η ημέρα (χαμηλή ιχθιοφόρτιση)

Ευχαριστώ προκαταβολικά :hysterical:

Οι μετρήσεις είναι καλές.Μπράβο για την γέννα.Μπορεις να ταίσεις και τροφές εμπορίου που είναι σαν σκόνη για μικρά ή να τρίβεις φυλαράκια και να ρίχνεις.Αλλαγές νερού κανονικά δεν νομίζω οτι πρέπει να φοβάσαι για τα μικρά γιατί κατά την αλλαγή αυτά κρύβονται.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα καλα του χομπυ................... :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...