Jump to content

καφε αλγη;;


annateo

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

μεχρι πριν καμια δεκαρια μερες ειχα προβλημα με μαυρη αλγη στον βυθο.

μεχρι που ενας φιλος μου μου εφερε 3 corydoras sterbai.η μαυρη αλγη εξαφανιστηκε ή μαλον την εξαφανισαν σε ενα βραδυ.

απο εκεινη την στιγμη ομως αρχισε ενα αλλο προβλημα.

πανω στο κερατοφυλλο και στο limnophila sessiliflora (τα μονα φυτα με λεπτο φυλλωμα) εμφανιστηκε σαν καφε αλγη. μονο σε αυτα. ολα τα υπολοιπα φυτα ειναι οκ.

α,εχω και πολυ πολυ λιγο πρασινη σποτ αλγη.3-4 κουκιδες. αλλα αυτη ειναι πολυ καιρο.απο τι μπορει να προερχεται αυτη η καφε αλγη;πως την καταπολεμω; ενα κοματι κερατοφυλλο που εβγαλα και το ταρακουνησα λιγο σε νερο καθαρισε.

post-12923-1248532688_thumb.jpg δεν ειναι τοσο κοκκινο στην πραγματικοτητα.λογω φωτισμου φαινεται ετσι.

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): 1

Μέτρηση Fe (σιδήρος): -

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 10

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 5

Μέτρηση pH: 6,8

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): μονο στο δοχειο προετοιμασιας

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): οχι

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm):-

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου:160 περιπου καθαρα (juwel 180 lt)

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): sera plant 30w 4900 kelvin, sera tropic sun 30w 4700 kelvin.

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: η πρωτη αναβει 15:30-22:30, και η δευτερη 16:00-23:00.

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: υποστρωμα τιποτα.

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:λιπασματα καθολου.

Τι φυτά έχεις και πόσα: 1 bacopa caroliniana. 1 valisneria gigantea. 1 anubia. 2 ριζες κερατοφυλλο. 3 ριζες limnophila sessiliflora. 4 μικρες Vallisneria spiralis Tiger. και αλλα 2 φυτα που δεν ξερω τα ονοματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μετρηση αμμωνιας.

υγ τα γατοψαρα θελουν μεγαλυτερο κοπαδι και δεν τρωνε την μαυρη αλγη, η οποια δεν πρεπει να ειναι μαυρη αλγη αλλα μαλλον βρωμια, και ανακατευοντας την αμμο την εστειλαν στον πατο. αν "τρυπησεις" την αμμο λιγο ειμαι σιγουρος οτι θα βγει παλι.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια την πεμπτη που μετρησα ηταν 0.

με υγρα της red sea.

σιγουρα αυτο που ηταν στον βυθο δεν ηταν βρωμια.ουτε ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ηταν αλγη αλλα σιγουρα δεν ηταν βρωμια.

πιστευω με το σκαψιμο που εκαναν την σκορπισαν παντου στο ενυδρειο γιαυτο και τα φυτα εγιναν ετσι.ετσι πιστευω,δεν εχω τις γνωσεις.

στον βυθο κοιταξα εχει την ιδια οψη με πριν.

ξερω οτι τα συγκεκριμενα ψαρια πανε σε κοπαδι 5+ το εχω στα υποψην αλλα αυτη την στιγμη δεν βρισκω να αγορασω στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Απο ροη πως ειναι?

Ποσα λιτρα γυριζει την ωρα το φιλτρο και ποσα λιτρα νερο ειναι στο ενυδρειο.

Εχει παντου κυκλοφορια?

Το φιλτρο ποσο καιρο εχεις να το τσεκαρεις/συντηρησεις μεσα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

η ροη του δεν ειναι και πολυ μεγαλη. κυριως επειδη εχω ανοιξει πολλες τρυπες στο σωληνα εξοδου.

φιλτρα εχω εξωτερικα ενα sera 900 και ενα sera 1300 συνδεδεμενα σε σειρα. πρωτο το 900αρι με sera biofibres και τα σφουγκαρια απτο εσωτερικο φιλτρο,και δευτερο το 1300αρι με 4,5lt siporax. εχω μονο το μοτερ του δευτερου να δουλευει.ονομαστικη δυναμη 1300lt/h λεει αλλα δεν νομιζω να ειναι πραγματικα.εγω την εχω υπολογισει περιπου στα 600lt/h.σε λειτουργια με αυτα τα φιλτρα ειναι περιπου 2 μηνες.δεν τα εχω τσεκαρει.

εδω και μερικες μερες εχω βαλει σαν βοηθεια ενα μικρο sera fil 60 κυριως για βοηθεια στην κυκλοφορια.

ξαναμετρησα παλι αμμωνια 0.

:( μετρησα αμμωνια στο δοχειο προετοιμασια που αλαξα νερο την πεμπτη αμμωνια 0,25-0,5 :(

τωρα την μετρησα.πριν την αλλαγη το ειχα ξεχασει. εχω καινουρια τυρφη.τα εχεις πει εσυ αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να εχεις κυκλοφορια και στο βυθο (αν δεν εχεις ηδη) με το εξτρα φιλτρακι, βαλτο βαθεια ας πουμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω κανει.

μετρησα και no2 μολις τωρα 0.

λες να εκανε τιποτα η τυρφη;;

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω κανει.

μετρησα και no2 μολις τωρα 0.

λες να εκανε τιποτα η τυρφη;;

Ειναι πολυ λιγη 0,25-0,5ppm να κανει ζημια.

Ας πουμε οτι εβαλες νερο με αμμωνια και την ανελαβε η βιολογια του φιλτρου και εγινε ο κυκλος του αζωτου.

Αν ηταν σοβαρη ποσοτητα θα το εβλεπες στη μετρηση νιτρικων (το τελικο προιον του κυκλου).

Και εσυ λες πιο πανω οτι εχεις μονο 10ppm.

Απο φιλμ πανω στην επιφανεια εχει τπτ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει σωστα τι ειναι το φιλμ,τοτε ναι εχω μερικες μερες.

οχι πολυ ομως.

με τα φυτα τι λες να κανω;;

να τα βγαλω να τα ξεπλυνω λιγο;;

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει σωστα τι ειναι το φιλμ,τοτε ναι εχω μερικες μερες.

οχι πολυ ομως.

με τα φυτα τι λες να κανω;;

να τα βγαλω να τα ξεπλυνω λιγο;;

Εχω την υποψια οτι ολα ξεκινανε απο την αμμο και απο περισσευμα SiO2

http://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_dioxide

Η πεομενη πιθανη αιτια, ελειπης φωτισμος.

Ναι με ξεπλυμα φευγει.

Για το φιλμ ρωτησα μηπως βγαζει η τυρφη φιλμ σιδηρου ((Iron bacteria)) και εχεις περισσευμα σιδηρου στο νερο. (μια που ειχα δοκιμασει μου ειχε γεμισει την επιφανεια με φιλμ σιδηρου, σαν λαδι ηταν).

http://2.bp.blogspot.com/_dLGw_s0RLUw/SNO5...-h/IMG_2292.JPG

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειχα καταλαβει σαν φιλμ.

εγω εχω σκεφτει οτι οφειλεται στην τροφη.

αφου στα συστατικα του εκτος των αλλων εχει και : algae,oils (6,5%) and fats. tetra bits complete τους δινω.

οσο για το φωτισμο ειχα δοκιμασει καποια στιγμη να τον μειωσω οταν ειχα την μαυρη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

post-12923-1248726182_thumb.jpg

γιαυτο που φαινεται σαν γλιτσα ή σαν τριχες να ανησυχησω;

σημερινο αυτο. σε δυο τρια κλαδακια εχει και παλι μονο αυτο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται κατι ανυσυχητικο στη φωτο εκτος απο σταματημα αναπτυξης του φυτου και σαπισμα καποιων σημειων. (οσο μπορω να διακρινω)

Ιδιως αυτου στο βαθος.

Και νομιζω πως εχει παλι μπρος το φυτο να αναπτυσεται στα νεα κομματια του.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναι το φυτο εχει καποια σαπισματα αλλα διαβασα οτι ειναι φυσιολογικο,στα χαμηλα του σημεια που δεν φτανει το φως. απο αναπτυξη καλα παει.και σε μηκος αλλα οπως ειδες και εσυ εχει πεταξει και καινουρια "κλαδακια".

αλλα σε εκεινο το σημειο φοβαμαι μηπως ξεκιναει blue green algae; σωστα τι λεω;

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η φιλε μου. Απο το βαρελι προετοιμασιας το νερακι το σουρωνεις? Σε ρωταω γιατι η τυρφη αφηνει μια πουδρα στο νερο που αρχιζει να φαινεται μετα απο πολυ πολυ ωρα στον πατο του κουβα η του βαρελιου. Εμενα προσωπικα και σε καλτσα και filter wool και Παντα βρισκω ιχνη στο σουρωμα!!! Κανε ενα μικρο πειραμα. Αφου αδειασεις το βαρελι μετα απο αναπληρωση παρε λευκο χαρτι και θα καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

μεχρι πριν καμια δεκαρια μερες ειχα προβλημα με μαυρη αλγη στον βυθο.

μεχρι που ενας φιλος μου μου εφερε 3 corydoras sterbai.η μαυρη αλγη εξαφανιστηκε ή μαλον την εξαφανισαν σε ενα βραδυ.

απο εκεινη την στιγμη ομως αρχισε ενα αλλο προβλημα.

πανω στο κερατοφυλλο και στο limnophila sessiliflora (τα μονα φυτα με λεπτο φυλλωμα) εμφανιστηκε σαν καφε αλγη. μονο σε αυτα. ολα τα υπολοιπα φυτα ειναι οκ.

α,εχω και πολυ πολυ λιγο πρασινη σποτ αλγη.3-4 κουκιδες. αλλα αυτη ειναι πολυ καιρο.απο τι μπορει να προερχεται αυτη η καφε αλγη;πως την καταπολεμω; ενα κοματι κερατοφυλλο που εβγαλα και το ταρακουνησα λιγο σε νερο καθαρισε.

Φιλε μου απο ολες τις φωτο Εγω δεν βλεπω ουτε καφε ουτε μαυρη ουτε μπλε αλγη!!! Και στο δικο μου πιανει απο την τυρφη και σε καθε αλλαγη το βγαζω το ξεπλενω και μπλουμ παλι και ολα καλα. Οσο για τα σαπισματα οσα κομματια απεχουν απο την επιφανεια σαπιζουν λογω ανεπαρκειας φωτος

Link to comment
Share on other sites

η μαυρη δεν φαινεται σε καμια φωτο. και ειπα νομιζω πως ειναι αλγη.

γενικα για καμια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αλγη εκτος απτην πρασινη σποτ.

γιαυτο και ρωταω στον τιτλο του θεματος καφε αλγη;;

στην τελευταια μου φωτο αυτο που εχω κυκλωσει ειναι σαν πρασινη γλιτσα.

οταν γυρισω σπιτι θα κοψω το κλαδακι και θα το βγαλω κοντινη φωτο για να δειτε καλυτερα.

ευχαριστω πολυ ολους οσους ασχοληθηκαν και για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...