Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

οπως σας εγραψα και σε προηγουμενα post χθες παρελαβα το ενυδρειο μου.Προκειται για ενα κινεζικης προελευσης OCEANSON χωρητικοτητας 340 lt και διαστασεων 100cmX47cmX73cm.Tο ενυδρειο περιλαμβανει μονο λαμπες.Απο μηχανικο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζεται οπωσδηποτε(πχ Φιλτρο,θερμοστατη κτλ),ποια μου προτεινετε και ποσο κοστιζουν.

25072009654.th.jpg

25072009655.th.jpg

Αφου δεν θα το κανω θαλασσινο,αποφασισα να το κανω αφρικανικο.

Ας ξεκινησω τις ερωτησεις που σαν αρχαριος ειναι και αρκετες:

1)Σκεφτομαι να βαλω background και συγκεκριμενα ενα της jewel

waterin (oι δυο τελευταιες εικονες) μου το προτεινετε?

2)Με την δωροεπιταγη που εχω απο το καταστημα και συγκεκριμενα με τα 170 euro τι μπορω να παρω για αρχη(σκεφτομαι να παρω το φιλτρο με νεα λεφτα για να ξαναπαρω αλλη μια δωροεπιταγη αρα να εχω 210 ευρω δωροεπιταγης)

3)Επειδη εχω διαβασει μερικα αρθρα ,μου προτεινετε να βαλω φελιζολ κατω απο την αμμο?Αν οχι τι μου προτεινετε να βαλω?Αμμο η ψιλο χαλικι?

4)Που μπορω να βρω ασβεστολιθικες πετρες και γιατι ειναι καλυτερες απο τις απλες?Εχω στην βεραντα μου μια που την χρησιμοποιουσα σε ενα μεγαλο κλουβι με κατι παπαγαλους.Κανει για το ενυδρειο(ζυγιζει περιπου 7 κιλα)?

25072009657.th.jpg

Εριξα ξυδι στην πετρα αλλα δεν εβγαλε αφρους .Να την βαλω στο ενυδρειο η οχι?Ποσα κιλα maximum πετρες μπορω να βαλω και αν μπορω να βαλω και λιγα φυτα.Ζωντανα η πλαστικα να προτιμησω?

5)Οι κιχλιδες που φανταζομαι ειναι αρκετα ειδη ταιριαζουν ολα μεταξυ τους?Αν οχι τοτε ποια ταιριαζουν στα 340 λιτρα του ενυδρειου μου.

6)Τωρα που ειναι καινουριο μπορω να καθαρισω τα τζαμια με azax και σε γενικες γραμμες πως να καθαρισω τον πατο του ενυδρειου?

Αυτα τα λιγα για αρχη σιγουρα θα εχω και αλλα να σας ρωτησω οσο περναει ο καιρος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κ σε εσενα...

Εγω αρχικα θα σου προτεινα να παρεις ενα φιλτρο eheim pro 2.

Αν θες κιχλιδες αφρικης πρεπει να επιλεξεις αναμεσα σε λιμνη Βικτωρια, Μαλαουι κ Τανγκανικα!δεν μπορεις να βαλεις ψαρια μαζι απο διαφορετικες λιμνες....

Ψαξε κ διαβασε στο φορουμ κ σε προηγουμενα θεματα παρουσιασεις ενυδρειων θεματα για αρχαριους...κατεληξε τι θελεις απο ψαρια...κ στεισε το ενυδρειο ετσι οπως θες!Να βαλεις αμμο στις αφρικανες...και ναι να βαλεις φελιζολ στον πατο μπλε σκληρο!κ μπορεις να βαλεις κ καποια ζωντανα φυτα ευκολα...οπως βαλισνεριες ανουμπιες...

Πετρες μπορεις να αγορασεις κ να μαζεψεις κ απο την μητερα φυση!!

Μπακραουντ μπορεις να βαλεις κ ενα σκουρο μπλε μαυρο καφε ή κ πρασινο χαρτονι....ειναι κ θεμα γουστου...

Να θυμασαι οτι βαζεις στο ενυδρειο καλο πλυσιμο!!πολυ καλο πλυσιμο!!!

Τα λιτρα σου ειναι καλουτσικα αρα μπορεις να βαλεις ανετα δυο χαρεμια(1 αρσενικο με 2-3 θυληκα) δυο διαφορετικων ειδων.

ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΖΑΧ!!!!!!

και περιμενε τους καλα διαβασμενους θα στα πουν πιο αναλυτικα.....

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο παρε το eheim 2080 και τελειωσες απο φιλτρανση για παντα.

Μεχρι τελος ιουλιου εχει δωροεπιταγη 30% και δωρο τα υλικα.

Πιο φτηνα και απο Γερμανια.

Για πλατη ενα μπλε σκουρο χαρτονι εξωτερικα θα ειναι μια χαρα.

Αν βαλεις τις πετρες που πρεπει δεν χρειαζεται "βοηθεια" απο το background, το θεαμα.

Η πετρα αυτη εκτος οτι μπορει να εχει τπτ επαντω της απο τα πουλια, ακομα και αν την απολυμανεις, δεν ειναι ασβεστολιθικη αφου δεν αφρισε και ειναι και μονο μια.

Θα χρειαστεις παρα πολλες για να φτιαξουν τι φωλιες τους τα ψαρια.

Πρωτα μελετησε ποιο ψαρι σου αρεσει πιο πολυ.

Μετα δες αν μπαινει στο ενυδρειο (πχ frontoza δεν μπαινουν, ειναι μικρο το ενυδρειο), μετα ποσα ατομα μπορουν να μπουν σε τι αναλογια αρσ/θηλ, και μετα μελετησε τι διακοσμηση θελουν, πως να στηθει και ποιους συγκατοικους μπορους να δεχθουν.

Το τελευταιο πραγμα που θα μπει θα ειναι τα ψαρια, αφου εχει στρωσει το φιλτρο.

Για πετρες κοιτα στον Ερμη http://www.votsalo.net/

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το eheim τι τιμη εχει περιπου?Oσο αναφορα τα ψαρια θα διαλεξω τα malawi επειδη απο οτι εχω καταλαβει ειναι τα μοναδικα που εχουν διαφορους χρωματισμους.Προτεινεις καμια αλλη οικογενεια για τα lt του tank μου.?

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να δω αληθεια ποιa malawi ταιριαζουν μεταξυ τους?για να δω τι μαρεσει τελικα...αλλα κοπαδακια μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

οπως σας εγραψα και σε προηγουμενα post χθες παρελαβα το ενυδρειο μου.Προκειται για ενα κινεζικης προελευσης OCEANSON χωρητικοτητας 340 lt και διαστασεων 100cmX47cmX73cm.Tο ενυδρειο περιλαμβανει μονο λαμπες.Απο μηχανικο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζεται οπωσδηποτε(πχ Φιλτρο,θερμοστατη κτλ),ποια μου προτεινετε και ποσο κοστιζουν.

25072009654.th.jpg

25072009655.th.jpg

Αφου δεν θα το κανω θαλασσινο,αποφασισα να το κανω αφρικανικο.

Ας ξεκινησω τις ερωτησεις που σαν αρχαριος ειναι και αρκετες:

1)Σκεφτομαι να βαλω background και συγκεκριμενα ενα της jewel

waterin (oι δυο τελευταιες εικονες) μου το προτεινετε?

2)Με την δωροεπιταγη που εχω απο το καταστημα και συγκεκριμενα με τα 170 euro τι μπορω να παρω για αρχη(σκεφτομαι να παρω το φιλτρο με νεα λεφτα για να ξαναπαρω αλλη μια δωροεπιταγη αρα να εχω 210 ευρω δωροεπιταγης)

3)Επειδη εχω διαβασει μερικα αρθρα ,μου προτεινετε να βαλω φελιζολ κατω απο την αμμο?Αν οχι τι μου προτεινετε να βαλω?Αμμο η ψιλο χαλικι?

4)Που μπορω να βρω ασβεστολιθικες πετρες και γιατι ειναι καλυτερες απο τις απλες?Εχω στην βεραντα μου μια που την χρησιμοποιουσα σε ενα μεγαλο κλουβι με κατι παπαγαλους.Κανει για το ενυδρειο(ζυγιζει περιπου 7 κιλα)?

25072009657.th.jpg

Εριξα ξυδι στην πετρα αλλα δεν εβγαλε αφρους .Να την βαλω στο ενυδρειο η οχι?Ποσα κιλα maximum πετρες μπορω να βαλω και αν μπορω να βαλω και λιγα φυτα.Ζωντανα η πλαστικα να προτιμησω?

5)Οι κιχλιδες που φανταζομαι ειναι αρκετα ειδη ταιριαζουν ολα μεταξυ τους?Αν οχι τοτε ποια ταιριαζουν στα 340 λιτρα του ενυδρειου μου.

6)Τωρα που ειναι καινουριο μπορω να καθαρισω τα τζαμια με azax και σε γενικες γραμμες πως να καθαρισω τον πατο του ενυδρειου?

Αυτα τα λιγα για αρχη σιγουρα θα εχω και αλλα να σας ρωτησω οσο περναει ο καιρος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλώς ήλθες στη Αφρική.Να συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω σε αυτά που έγραψαν.

1.Background πλάτης καλύτερα να προτιμήσεις εξωτερικά χαρτόνι σκούρου χρώματος,μπλές σκούρο,μαύρο ή ακόμα σκούρο καφε.Δεν σου προτείνω εσωτερικό background για το απλό λόγο οτι θα χάσεις χώρο απο το βάθος του ενυδρείου σου που είναι 47 cm ,καλύτερα να το έχεις όλο για να το εκμεταλευτείς βάζοντας τις πέτρες.

2.Για πέτρες κοίτα εκεί που σου έγραψε ο delta και βέβαια πουλούν και τα ενυδρειακά καταστήματα.

3.Βάζουμε άμμο,άλλοι βάζουν λευκή ,άλλοι μπέζ ,είναι και θέμα γούστου.Άλλοι βάζουν άμμο αραγωνίτη ό οποίος έχει αυξημένη περιεκτικότητα ασβεστίου με στόχο την πιθανή συντήρηση της ολικής σκληρότητας GH.

4.Υγρά καθαριστικά μακρυά.Καθάρισε με καθαρό νεράκι.

5.Φελιζόλ να κολλήσεις στον πάτο του ενυδρείου για θέματα ασφάλειας.

6.Φίλτρανση συμφωνώ και με τον prince αλλά και ο delta σε πάει πιο πέρα και σου προτείνει ακόμα μεγαλύτερης χωρητικότητας φίλτρο.Κάνε μια έρευνα αγοράς ,δες τα απο κοντά ,διάβασε τις προδιαγραφές τους.

Κοίτα εδώ http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...=9er_24958_ehen για μια πρώτη ενημέρωση.

Τώρα πάμε στο κρίσιμο ζήτημα των ψαριών .Οπως έγραψαν και οι φίλοι πιο πάνω διαλέγουμε μια λίμνη.

Αυτό το ενυδρείο παρότι είναι 300 + λίτρα δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι είναι ενα μέτρο.Εγώ δίνω σημασία - λαμβάνοντας υπόψιν τα λίτρα - και το μήκος του ενυδρείου.Για να καταλάβεις υπάρχει και ενυδρείο γνωστής μάρκας που είναι μεν 300 λίτρα αλλά είναι 1.20 μέτρα.

Μπορούμε λοιπόν να πάμε σε malawi αλλά και σε ταγκανίκα.Επειδή ενδιαφέρεσε για malawi εγώ θα πρότεινα και δύο χαρεμάκια σε συνδυασμό 1αρ. 2 ή και 3 θηλ.Μην ξεχνας οτι θα γεννήσουν.

Υπάρχουν βέβαια και τα species tank τα οποία βέβαια μπορεί σε βάθος χρόνου να μας φανούν μονότονα.

Θα γράψουμε και για συνδυασμούς ψαριών ,αυτό όπως που προέχει είναι το,στήσιμο.Πέτρες κάμποσες ,που να δημιουργούνται σπηλιές και περάσματα.

Κοίτα παρουσιάσεις τόσο malawi αλλά και ταγκανίκα στο θεματικό παρουσιάσεων ενυδρεία μελών γλυκού νερού.Υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες συζητήσεις στο θεματικό των αφρικάνων που μπορείς να δείς και να σχηματίσεις δική σου γνώμη.

Κοίτα και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

για προφίλ μπορείς να δείς και εδώ http://www.cichlid-forum.com/

Μην αγχώνεσε λίγη υπομονή ,καλό διάβασμα ,εδώ είμαστε για οτι χρειαστεί

Φιλικά Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μεγαλη σημασια στη φιλτρανση.

Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο,τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...λοιπον τεταρτη ξεκιναω το στησιμο του ενυδρειου μου μιας και αυριο εχω υπερεσια και δεν θα καταφερω να ασχοληθω...μολις γυρισα απο τηνο..το μονο που καταφερα(η μεση μου το ξερει) ηταν να μαζεψω 40 κιλα πετρες-πρασινες απο μια παραλια...ηθελα να δοκιμασω πως ειναι το ενυδρειο με αυτο το πρασινο..τεταρτη θα κανω και το τεστ για το αν εινα ιασβεστολιθικες αν και η λογικη λεει οτι δεν θα ειναι..για να ξεκινησω θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες..πρωτα απο ολα το πεπιεσμενο φελιζολ απο που μπορω να το προμηθευτω?επισης τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να καθαρισω τελεια τις πετρες?και επισης μεχρι ποσα κιλα πετρες ΄΄σηκωνει΄΄το ενυδρειακι μου?αυτα τα λιγα για την αρχη..τα λεμε παλι την τεταρτη..καλο βραδυ σε ολους

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε..

λπν περνεις τις πετρες και τισ βαζεις σε ενα μεγαλο κουβα-λεκανη με χλωρινη καθαρι (χωρις χρωματα κτλ) τα αφηνεις μια μερα και μετα ξεπλενεις καλα τις πετρες γεμιζεις μια λεκανη-κουβα με νερο βρυσης και ριχνεις την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου...

Τροπος DIA :(:( (αν εχω καπου λαθος ας με διωρθωσετε.. :hysterical: )

λπν για φελιζον μην επιχειρισεις σε σουπερ μαρκετ οπως πχ Praktiker. δεν εχουν (το εχω ψαξει).

πηγαινε σε μια μαντρα με οικοδομ. υλικα. εκει θα βρεις σιγοθρα. ζητα 3cm απο το γαλαζιο φελιζολ.!!

τωρα για το βαρος δεν γνωριζω να εχεις καποιο περιορισμο..αφου τον χορο που καταλαμβανει η πετρα θα τον καταλαμβανε το νερο..οποτε το ιδιο ειναι περιπου...νομιζω δλδ... :hysterical::hysterical:

αυτα απο εμενα...

να σε ρωτησω και γω με την σειρα μου...ξερεις πως θα το στησεις??? :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...λοιπον σε λιγες ωρες θα παω στο water inn για να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη μου..το σιγουρο ειναι οτι θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο και οτι αλλο μου προτεινει ο πωλητης.επισης σημερα θα ξεκινησω το καθαρισμα των πετρων...οσο για το στησιμο τι εννοεις φιλε σταθη?το πως θα βαλω τις πετρες αμμο κλπ κλπ η το στρωσιμο του ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...λοιπον σε λιγες ωρες θα παω στο water inn για να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη μου..το σιγουρο ειναι οτι θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο και οτι αλλο μου προτεινει ο πωλητης.επισης σημερα θα ξεκινησω το καθαρισμα των πετρων...οσο για το στησιμο τι εννοεις φιλε σταθη?το[b] πως θα βαλω τις πετρες αμμο κλπ[/b] κλπ η το στρωσιμο του ενυδρειο?

:(:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι...λοιπον σε λιγες ωρες θα παω στο water inn για να εκμεταλευτω την δωροεπιταγη μου..το σιγουρο ειναι οτι θα παρω ενα εξωτερικο φιλτρο και οτι αλλο μου προτεινει ο πωλητης.επισης σημερα θα ξεκινησω το καθαρισμα των πετρων...οσο για το στησιμο τι εννοεις φιλε σταθη?το πως θα βαλω τις πετρες αμμο κλπ κλπ η το στρωσιμο του ενυδρειο?

Με ολο το θαρος, αλλα οταν παμε σε ενα μαγαζι να ψωνησουμε, ξερουμε τι θελουμε και αγοραζουμε αυτα που χρειαζομαστε. Δεν περνουμε οτι μας προτεινει ο πωλητης...

Προσεχε μην "φορτωθεις" με αχρηστα ή ακαταλληλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

:(:(

aυτο δεν το εχω σκεφτει ακομα..εχω στο μυαλο μου καποια στησιματα ενυδρειου που εχω δει σε φωτογραφιες...τις πετρες μεταξυ τους για μεγαλυτερη ασφαλεια πρεπει να τις κολλησω με ενυδρειακη συλικονη ετσι?οσο για αυτα που θα ψωνισω για αρχη ειναι πχ εξωτερικο-εσωτερικο φιλτρο,θερμοστατης..απο ηλεκτρικο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζομαι?σκεφτομαι να παρω και το backround jewel για να στηριξω και μερικες πετρεςπανω του αλλα και καμια 20+κιλα ψιλο χαλικι..τιποτε αλλο για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Aμα πας για αφρικανικο ξεχνας το χαλικι και διαλεγεις μπεζ αμμο...Η καλυτερη αμμο ειναι ο αραγωνιτης...

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστός αφρικάνος δεν έχω παρά να επαυξήσω όλες τις συμβουλές που δόθηκαν παραπάνω.

Όμως, μπαίνω στον πειρασμό αιρετικά ίσως (για μας τους αφρικάνους) να πω το εξής:

ένα ενυδρείο ύψους 73 εκατοστά μήπως θα ήταν καλύτερα να φιλοξενήσει σκαλάρια σε ένα όμορφο setup αμαζονίου ?? Ίσως να είναι και αργά για αντιπροτάσεις αλλά τώρα είδα το θέμα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?

Το φελιζόλ χρησιμοποιείται χρόνια απο χομπύστες χωρίς να παρατηρηθεί κάτι περίεργο.

:(

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?

Καλα.......ασε να μη μιλησω καλυτερα........................................

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες ενα φιλτρο eheim300 ποιο εννοεις;

Βαλε μια φωτο...................

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επισκεψη στο καταστημα αγορασα ενα φιλτρο eheim300 ενα θερμοστατη μια αεραντλια θερμομετρο 25 κιλα αμμο αραγωνιτη και διαφορα υγρα για το στρωσιμο του ενυδρειου...εβαλα και τις πετρες σε ζεστο νερο με χλωριο και αυριο θα τις ξεπλυνω καλα και θα τις αφησω αλλη μια μερα σε ζεστο νερο με αντιχλωριο..πηρα και σιλικονη για να τις κολλησω σιγα σιγα..το μονο που με προβληματισε ο πωλητης στο καταστημα ηταν η αρνηση του για την τοποθετηση πεπιεσμενου φελιζολ.οτι και καλα με τον καιρο θα βγαλει τοξινες κλπ κλπ.και μπερδεευτηκα..τελικα τι να κανω?

Την αεραντλια μπορεις και να μην την βαλεις. Ειναι απο τα συνηθισμενα "αχρηστα" που φροντιζουν οι πωλητες να μα προμηθευσουν απο την αρχη. Εχω και εγω μια σε αχρηστια εδω και παρα πολλα χρονια. Σε κανονικες καταστασεις δεν βοηθαει ιδιαιτερα το ενυδρειο. Εκτος αν σου αρεσουν οπτικα οι φυσαλιδες. Η χρηση της ειναι απαραιτητη μοννο σε δυσκολες και εκτακτες καταστασεις. Δηλαδη σε περιπτωση θεραπειας, αυξημενου διοξειδιου στο νερο (κυριως την νυχτα) και ισως βοηθησει σε υψηλες θερμοκρασιες τωρα το καλοκαιρι. Επομενως κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο να υπαρχει στο ντουλαπακι μας (αχρειαστη να ειναι) παρα μεσα στο ενυδρειο.

Τα υγρα που πηρες για το στρωσιμο δεν προκειται να σου κανουν δουλια. Κατα την γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα. Δεν εχω ακουσει κανεναν εμπειρο να λεει καλα λογια για αυτα.

Για τις πετρες σωστα πρατεις, αν και εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν ενα πολυ καλο ξεπλυμα μονο με ζεστο νερο.

Για το φελιζολ ακολουθα αυτα που σου ειπαν τα παιδια στο forum.

Και η καλυτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω (αν μου επιτρεπεις) ειναι να μην εμπιστευεσε του πωλητες. Θα γλυτωσεις απο πολλους μπελαδες.

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλια μπορεις και να μην την βαλεις. Ειναι απο τα συνηθισμενα "αχρηστα" που φροντιζουν οι πωλητες να μα προμηθευσουν απο την αρχη. Εχω και εγω μια σε αχρηστια εδω και παρα πολλα χρονια. Σε κανονικες καταστασεις δεν βοηθαει ιδιαιτερα το ενυδρειο. Εκτος αν σου αρεσουν οπτικα οι φυσαλιδες. Η χρηση της ειναι απαραιτητη μοννο σε δυσκολες και εκτακτες καταστασεις. Δηλαδη σε περιπτωση θεραπειας, αυξημενου διοξειδιου στο νερο (κυριως την νυχτα) και ισως βοηθησει σε υψηλες θερμοκρασιες τωρα το καλοκαιρι. Επομενως κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο να υπαρχει στο ντουλαπακι μας (αχρειαστη να ειναι) παρα μεσα στο ενυδρειο.

Τα υγρα που πηρες για το στρωσιμο δεν προκειται να σου κανουν δουλια. Κατα την γνωμη μου ειναι πεταμενα λεφτα. Δεν εχω ακουσει κανεναν εμπειρο να λεει καλα λογια για αυτα.

Για τις πετρες σωστα πρατεις, αν και εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν ενα πολυ καλο ξεπλυμα μονο με ζεστο νερο.

Για το φελιζολ ακολουθα αυτα που σου ειπαν τα παιδια στο forum.

Και η καλυτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω (αν μου επιτρεπεις) ειναι να μην εμπιστευεσε του πωλητες. Θα γλυτωσεις απο πολλους μπελαδες.

:D:P:wootwoot:

Πολυ καλα αυτα που σου ειπε ο Θεόδωρος..

να πω οτι θα συμφωνισω και με τον Ανδρεα στο οτι οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι ιδανικες για αμαζονιο με σκαλαρια...

στο θεμα μας...

εκανες πολυ καλα που πηρες αραγονιτη ειναι το καλυτερο για τις αφρικανες...

ξερεις τι βηματα ακολουθας απο δω και περα...

επιμενω με το στησημο του setup γιατι τον τελευταιο καιρο στηθηκαν πολλα αφρικανικα με αρκετα λαθη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αμα εβαζα Tropheus θα τα εβαζα σε 500 λιτρα και πανω...Δεν ξερω πως θα αντιδρασει μια μικρη ομαδα απο αυτα τα ψαρακια....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον ας διευκρυνισω καποια πραγματα..πρωτα απο ολα την αεραντλια την πηρα καθαρα για αισθητικους λογους...το φελιζολ θα το τοποθετησω σημερα..οσο για τις πετρες απο χτες τις εχω σε ζεστο νερο..οσες φορες και να αλλαξω το νερο(αν και το νερο ειναι καθαρο)στο πατο του κουβα αφηνει πρασινο χωμα..κανω κατι λαθος?μηπως να τις τριψω μια μια ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες σου ειπες πως εχουν πρασινο χρώμα; Βαλε καμια φωτο να τις χαζεψουμε! Χαρα στο κουραγιο σου που κουβαλησες τοσα κιλα απο την Τηνο!

Δοκιμασε να τις πλυνεις με νερο υπο πιεση. Δηλαδη με το λαστιχο στην βεραντα. Ετσι μαλλον θα φυγει το περισοτερο χωμα που εχουν επανω τους. Απο κει και περα αν μπορεις να τριψεις τοσες πετρες, ρωτα την μεση σου... :D

Δοκιμασες αν ειναι ασβεστολιθικες;

Συνολικα ποσα κιλα αμμο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...