Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

ριχνοντας ξυδι παντως δεν αφρισε..αρα λογικα να μην ειναι ασβεστολιθικες..φωτο ισως καταφερω να ανεβασω το απογευμα.επισης κατα πασα πιθανοτητα να μην τις χρειαστω ολες..απλα να πω οτι της εχω βαλει σε ζεστο νερο..τελικα χλωρινη να μην βαλω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η παραλια που τις μαζεψες ηταν καθαρη μην βαλεις χλωρινη. Πρωσοπικη μου γνωμη παντα.

Συνολικα ποσα κιλα αμμο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

25 κιλα αραγωνιτη..επισης να πω οτι τα υγρα που πηρα ειναι ενα μπουκαλακι για βακτηρια,ενα αντιχλωριο,κατι βιταμινες,και ενα μπουκαλι που ειναι σκονη και μυριζει σκορδο.. :D

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα...

Στρατο και Σωκρατη το ενυδρειο δεν ειναι καλο για Tropheus ???

Το μηκος του ενος μετρου θα δημιουργησει προβληματα στο μελλον............

Link to comment
Share on other sites

Ρωτω για την αμμο, γιατι νομιζω πως 25 κιλα ειναι λιγη για κιχλιδες.

Εγω εκανα προσφατα αλλαγη στο χαλικι που ειχα στο ενυδρειο μου. Ειναι ενα Rio125, δηλαδη διασταση βασης περιπου 80εκ x 35εκ. Χρησιμοποιησα 25 κιλα μπεζ χαλαζιακη αμμο και το παχος της αμμου ειναι μεταξυ 6 και 7 εκ. Στο δικο σου ενυδρειο που εχει αρκετα μεγαλυτερη βαση και θα εχει ψαρια που σκαβουν αρκετα, μηπως τα 25 κιλα δεν φτανουν;

Ας πει καποιος που ξερει απο κιχλιδες τι παχος αμμου χρειαζονται...

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει ρολο ομως που ενα μεγαλο μερος του πυθμενα θα ειναι πετρες?αρα πιστευω 25 κιλα ειναι καλα..αν παλι ειναι λιγα το ευκολο ειναι να αγορασω αλλο ενα 8κιλο :D

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να μην βαλεις αυτες τις πετρες...

Οχι τοσο γιατι δεν ειναι ασβεστοληθικες πραγμα που καλο θα ηταν να ειναι αλλα επειδη πολυ πιθανον να περιεχουν μεταλα μιας και εχουν το πρασινο χρωμα..

Δωσε μας μια φωτογραφια..??Οσο για την αμμο ισως θες 15 κιλα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ασβεστολιθικες τι κακο μπορει να κανει στο ψαρια?παντως η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω με τις πετρες..το απογευμα τις επλυνα με πιεστικο και ζεστο νερο..χρωμα δεν βγαζουνε απλα αν τις τριψω πολυ με το χερι ειναι σαν να βγαζει αμμο...ελεγα να τις κολλησω να τις βαλω στο ενυδρειο(χωρις αμμο φυσικα) να βαλω 1/4 νερο και να δοκιμασω πως θα ιεναι με το νερο..αν θολωνει η οχι κλπ κλπ..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Eγω σου ξαναλεω πολυ πιθανον να εχουν μεταλα και για αυτο να εχουν πρασινο χρωμα λογο της οξιδωσης...

Link to comment
Share on other sites

Eγω σου ξαναλεω πολυ πιθανον να εχουν μεταλα και για αυτο να εχουν πρασινο χρωμα λογο της οξιδωσης...

Αν έχουν μέταλλα ποιες οι επιπτώσεις στην βιολογία του νερού και κατά συνέπεια των ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

Συγκικριμενα δεν ξερω να σου πω μιας και δεν ειμαι καποιος ειδικος αλλα ουτε και εμπειρος απο ενυδρια...

Ας περημενουμε να μας πει καποιος πιο εμπειρος....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.Να πάρουμε λίγο τα πράγματα απο την αρχή.

1.Να συμφωνήσω με τον Dias οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο ( διαστάσεις ) δεν είναι για tropeus moori αυτά θέλουν ενυδρεία 500 λτ.+

2.Η αεραντλία εμένα δεν ενοχλεί.Ξέρω οτι πολλοί φίλοι δεν την χρησιμοποιούν αλλά όπως ελέχθει πιο πάνω δεν κάνει κακό ειδικά σε καμμιά έκτακτη κατάσταση όπως για παράδειγμα σε αύξηση θερμοκρασίας.

3.Θα θέλαμε προτού ο φίλος μας βάλει τις πέτρες να στείλει φωτό γιατί μήπως δεν κάνουνε , θα το δούμε.

Φιλικά Σωκράτης :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.Να πάρουμε λίγο τα πράγματα απο την αρχή.

1.Να συμφωνήσω με τον Dias οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο ( διαστάσεις ) δεν είναι για tropeus moori αυτά θέλουν ενυδρεία 500 λτ.+

2.Η αεραντλία εμένα δεν ενοχλεί.Ξέρω οτι πολλοί φίλοι δεν την χρησιμοποιούν αλλά όπως ελέχθει πιο πάνω δεν κάνει κακό ειδικά σε καμμιά έκτακτη κατάσταση όπως για παράδειγμα σε αύξηση θερμοκρασίας.

3.Θα θέλαμε προτού ο φίλος μας βάλει τις πέτρες να στείλει φωτό γιατί μήπως δεν κάνουνε , θα το δούμε.

Φιλικά Σωκράτης :D

Σωκράτη καλησπέρα

Γνωρίζεις μήπως αν έχουν μέταλλα (γενικά ή ειδικότερα) οι πέτρες ποιες είναι οι επιπτώσεις στην βιολογία του νερού και κατά συνέπεια των ψαριών?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ετσι περιπου θελω να το στησω.------>

30072009686.th.jpg

30072009687.th.jpg

30072009684.th.jpg

30072009685.th.jpg

Οπως καταλαβαινετε το χρωμα της πετρας δεν ειναι αυτο που φαινεται στην εικονα καθως οι πετρες δεν βρισκονται στο νερο.Το χρωμα της ειναι σκουρο πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη καλησπέρα

Γνωρίζεις μήπως αν έχουν μέταλλα (γενικά ή ειδικότερα) οι πέτρες ποιες είναι οι επιπτώσεις στην βιολογία του νερού και κατά συνέπεια των ψαριών?

Ευχαριστώ

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό αλλά απο άλλα ποστ που έχω δει ,πέτρες που έχουν χαλκό ,σίδηρο και άλλα μέταλλα είναι επικινδυνα για τα ψάρια και δεν τις συνιστούμε.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό αλλά απο άλλα ποστ που έχω δει ,πέτρες που έχουν χαλκό ,σίδηρο και άλλα μέταλλα είναι επικινδυνα για τα ψάρια και δεν τις συνιστούμε.

:D

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Θες σιγουρα και αλλες πετρες απο αυτες που μας δειχνεις...Προσπαθησε να φτιαξεις ενα πιο φυσικο αποτελεσμα...

Επεισης καλο ειναι να γνωριζουμε πως οταν λεμε σπηλια δεν εννοουμε ενα περασμα που θα μπορει να περναει το Ψαρι απο κατω αλλα μια φωλια οπου θα την φτιαξει σχεδον μονο του το ψαρι...Ψαξε λιγο και δες και αλλα Setups απο μελη για να παρεις ιδεες..Καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό αλλά απο άλλα ποστ που έχω δει ,πέτρες που έχουν χαλκό ,σίδηρο και άλλα μέταλλα είναι επικινδυνα για τα ψάρια και δεν τις συνιστούμε.

:D

και πως καταλαβαινουμε ποτε μια πετρα εχει αυτα τα στοιχεια... :P

Link to comment
Share on other sites

Θες σιγουρα και αλλες πετρες απο αυτες που μας δειχνεις...Προσπαθησε να φτιαξεις ενα πιο φυσικο αποτελεσμα...

Επεισης καλο ειναι να γνωριζουμε πως οταν λεμε σπηλια δεν εννοουμε ενα περασμα που θα μπορει να περναει το Ψαρι απο κατω αλλα μια φωλια οπου θα την φτιαξει σχεδον μονο του το ψαρι...Ψαξε λιγο και δες και αλλα Setups απο μελη για να παρεις ιδεες..Καλη συνεχεια :D

σκεψου φιλε κωστη οτι το φελιζολ που εχω στησει τις πετρες ειναι 1,20 μηκος και 0,60 πλατος περιπου σε αντιθεση με το ενυδρειο μου που ειναι 1,00 και 0,45.αρα δεν πιστευω να χρειαζομαι περισσοτερες..αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι να ειναι καταλληλες οι πετρες..αληθεια πως μπορω να πετυχω πιο φυσικο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δες αλλα setup και θα καταλαβεις γιατι χρειαζεσαι και αλλες πετρες...Τουλαχιστων με αυτες τις πετρες φτιαξε ενα πιο φυσικο αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω εχω φτιαξει τη βαση(με μεγαλες πετρες)και αργοτερα θα ριξω και μικροτερες γυρω γυρω ατημελητα(οπως μου ειχε προτεινει ο Σωκρατης) :D

θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο..

η γνωμη μου ειναι οτι ενα αφρικανικο ενυδρειο θα πρεπει να εχει ενα βουνο με πετρες(μεγαλες-μικρες) που να σχηματιζονται και καποιες σπηλιες αλλα ποτε τεραστια κενα που θα δειχνει και αφυσικο και θα χρησιμευουν μονο για να περνανε τα ψαρια απο μεσα!!τωρα αν τα λοφακια θα ειναι ενα η περισσοτερα εσυ αποφασιζεις!

βεβαια αυτο ειναι και σχετικο αλλα και θεμα γουστου :P

το σιγουρο ειναι οτι θες και αλλες πετρες παντως!

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Απο ό,τι ξέρω απο ένα φίλο μου στο ΙΓΜΕ

Οι πέτρες αυτές είναι ασβεστολιθικές και περιέχουν οξείδια καλίου, νατρίου, πυριτίου, αργιλίου, σιδήρου, μαγνησίου,μαγγανίου (ουφ).

Link to comment
Share on other sites

Απο ό,τι ξέρω απο ένα φίλο μου στο ΙΓΜΕ

Οι πέτρες αυτές είναι ασβεστολιθικές και περιέχουν οξείδια καλίου, νατρίου, πυριτίου, αργιλίου, σιδήρου, μαγνησίου,μαγγανίου (ουφ).

δηλαδη ακαταλληλες για ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά παραθέτω κάποια στοιχεία για τη χημική σύνθεση του συγκεκριμένου πετρώματος απο ειδικό για να βοηθήσω την παρέα να βγάλει άκρη με τις συγκεκριμένες πέτρες. Προσωπικά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά απο τα στοιχεία που παρέθεσα ίσως μπορέσει κάποιος να βοηθήσει για την καταλληλότητα τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά παραθέτω κάποια στοιχεία για τη χημική σύνθεση του συγκεκριμένου πετρώματος απο ειδικό για να βοηθήσω την παρέα να βγάλει άκρη με τις συγκεκριμένες πέτρες. Προσωπικά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει αλλά απο τα στοιχεία που παρέθεσα ίσως μπορέσει κάποιος να βοηθήσει για την καταλληλότητα τους...

Να προσθέσω σε αυτά που γράφει ο Μιχάλης κάποια λίνκς με φωτο για να έχουμε μια ιδέα απο διάφορες

επικίνδυνες πέτρες

http://www.geo.auth.gr/106/2_sulfides/chalcopyrite.htm

http://www.geo.auth.gr/106/2_sulfides/pyrite.htm

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...