Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις έχεις κολλησει τις πέτρε, έτσι???

Παρατηρησα οτι ακουμπανε στο τζαμι, δεν υπαρχει περίπτωση γρατζουνιας ή ακόμα και μεγαλυτερης φθορας??

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και παλι...χαιρομαι που το αποτελεσμα σας αρεσει πιο πολυ απο το προηγουμενο...τις πετρες μιας και ειναι πολυ ελαφριες δεν τις κολλησα και μερικες απο αυτες ακουμπανε και στο τζαμι..δεν μπορουσα να τις εστηνα ετσι ωστε να ειναι στον αερα...μακαρι να μην εχω καποιο προβλημα στο μελλον...σε κανενα 20ημερο σκεφτομαι να βαλω και τα ψαρακια αν φυσικα οι μετρησεις μου ειναι καλες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι σε διακοπές άλλα σήμερα βρήκα μια άκρη για internet.Ωραίο το aquascaping που έκανες.Τώρα μπορείς να φυτέψεις προτού βάλεις τα ψάρια.Βαλισνέριες.

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

και που ειναι προτιμοτερο να τις βαλω μπροστα απο τις πετρες η απο πισω?ποσο κοστιζει το συγκεκριμενο ειδος φυτου?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

και που ειναι προτιμοτερο να τις βαλω μπροστα απο τις πετρες η απο πισω?ποσο κοστιζει το συγκεκριμενο ειδος φυτου?
Δεν προλαβες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29488 :D

Βαλε αγγελια και ζητα κλαδεματα αν δεν μπορεις να παρεις καινουρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μια ερωτησουλα...μεσα απο μια μικρη τρυπα μιας πετρας ξεφυτρωσε ενα μικρο φυτακι.2-3εκατοστα περιπου..πρεπει να το κοψω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μια ερωτησουλα...μεσα απο μια μικρη τρυπα μιας πετρας ξεφυτρωσε ενα μικρο φυτακι.2-3εκατοστα περιπου..πρεπει να το κοψω?
Πηρες κλαδεματα και τα φυτεψες?

Και θελεις κιολας να κλαδεψεις? :D

Βαλε μια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μη πειραξεις τπτ οσο δεν ειναι ψαρια μεσα δεν εχει φοβο να το φανε.

Να δουμε τι θα βγει.

Απο τις πετρες θα ειναι, απο την Τηνο δεν τις μαζεψες ειπες?

Θα ειναι καποιο θαυμα της μεγαλοχαρης :D

Link to comment
Share on other sites

Μη πειραξεις τπτ οσο δεν ειναι ψαρια μεσα δεν εχει φοβο να το φανε.

Να δουμε τι θα βγει.

Απο τις πετρες θα ειναι, απο την Τηνο δεν τις μαζεψες ειπες?

Θα ειναι καποιο θαυμα της μεγαλοχαρης :P

:wootwoot::D:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:P:D:wootwoot:

Τώρα μάλιστα!!! Πολύ ωραίο το στίσημο. Καμία σχέση με πριν. Περίεργο αυτό το φυντάνι...και λίγο απίστευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Πολύ όμορφο και οταν βαλεις ψαρια βαλε φωτο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τα καλα σας λογια...σημερα γυρισα απο το 5ημερο των διακοπων μου...αυτο που παρατηρησα στο ενυδρειο ηταν οτι μεγαλωσε λιγο ακομα το φυτακι που ξεφυτρωσε πριν λιγες μερες απο την πετρα :( ..επισης κατεβηκε λιγο η σταθμη του νερου..πρεπει να συμπληρωσω με νερο η οχι?το ενυδρειο τρεχει εδω και 15 μερες..ποτε πρεπει να ξεκινησω μετρησεις κλπ κλπ και ποτε ειναι προτιμοτερο να βαλω τα ψαρια?οσο αφορα την θερμοκρασια εχω βγαλει τον θερμοστατη αλλα αυτη ειναι σταθερη στους 29..να φανταστω πρεπει να κατεβει αλλα πως?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τα καλα σας λογια...σημερα γυρισα απο το 5ημερο των διακοπων μου...αυτο που παρατηρησα στο ενυδρειο ηταν οτι μεγαλωσε λιγο ακομα το φυτακι που ξεφυτρωσε πριν λιγες μερες απο την πετρα :( ..επισης κατεβηκε λιγο η σταθμη του νερου..πρεπει να συμπληρωσω με νερο η οχι?το ενυδρειο τρεχει εδω και 15 μερες..ποτε πρεπει να ξεκινησω μετρησεις κλπ κλπ και ποτε ειναι προτιμοτερο να βαλω τα ψαρια?οσο αφορα την θερμοκρασια εχω βγαλει τον θερμοστατη αλλα αυτη ειναι σταθερη στους 29..να φανταστω πρεπει να κατεβει αλλα πως?

Λοιπον..

Ευχομαι να τα περασες καλα :(

Το φυτο το αφηνεις και ανεβαζεις φωτο οπως ειναι τωρα.

Νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι δεν πρεπει να προσθεσεις νερο.Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να στρωσει πρωτα το φιλτρο σου και μετα.Μετρησεις ξεκινα απο αυριο κιολας!Τα πρωτα ψαρια τα βαζεις οταν εχεις ΝΟ3!(εκει θεωρειται στρωμενο)Και φυσικα δεν πρεπει να εχεις ΝΗ4/ΝΗ3 ΚΑΙ ΝΟ2 :blink:

Για τη θερμοκρασια θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα αφου οταν βαλεις ψαρια δε θα εχουμε τοση ζεστη!

Θερμοστατης χρειαζεται μονο το χειμωνα.Για την υψυλη θερμοκρασια θα ασχοληθεις του χρονου το καλοκαιρι :blush:

αυτα :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Ευχομαι να τα περασες καλα :(

Το φυτο το αφηνεις και ανεβαζεις φωτο οπως ειναι τωρα.

Νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι δεν πρεπει να προσθεσεις νερο.Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να στρωσει πρωτα το φιλτρο σου και μετα.Μετρησεις ξεκινα απο αυριο κιολας!Τα πρωτα ψαρια τα βαζεις οταν εχεις ΝΟ3!(εκει θεωρειται στρωμενο)Και φυσικα δεν πρεπει να εχεις ΝΗ4/ΝΗ3 ΚΑΙ ΝΟ2 :blush:

Για τη θερμοκρασια θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα αφου οταν βαλεις ψαρια δε θα εχουμε τοση ζεστη!

Θερμοστατης χρειαζεται μονο το χειμωνα.Για την υψυλη θερμοκρασια θα ασχοληθεις του χρονου το καλοκαιρι :(

αυτα :(

ποτε καταλαβαινω οτι εχει στρωσει το φιλτρο?και τι ακριβως μετρησεις πρεπει να κανω?καποιο λινκ εδω μεσα για να παρω τις πληροφοριες μου οσο αφορα τις μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

..Νομιζω(χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι δεν πρεπει να προσθεσεις νερο.Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να στρωσει πρωτα το φιλτρο σου και μετα.Μετρησεις ξεκινα απο αυριο κιολας!

Γιατι οχι? Η σταθμη λειτουργικα για το ενυδρειο πρεπει να ειναι εκει που πρεπει.

Συμπληρωνουμε με απιονισμενο αν δεν θελουμε να σκληρηνει αλλο το νερο.

Τα πρωτα ψαρια τα βαζεις οταν εχεις ΝΟ3!(εκει θεωρειται στρωμενο)

Κι αν ενω εχει ΝΟ3 εχει και ΝΗ3 ή/και ΝΟ2?

Στρωμενο ειναι οταν οι μετρησεις ειναι οταν : ΝΗ3 : μηδεν, ΝΟ2 : μηδεν, ΝΟ3 πανω απο μηδεν.

Μετα κανουμε μεγαλη αλλαγη τοση οσο να πεσει το ΝΟ3 κατω απο 25 και βαζουμε αμεσως το πρωτο ψαρι.

Και φυσικα δεν πρεπει να εχεις ΝΗ4/ΝΗ3 ΚΑΙ ΝΟ2 :(

Αν δεν εχει τωρα στις 15 μερες ΝΗ3 και ΝΟ2 σημαινει ή οτι εστρωσε ηδη (δυσκολο το βλεπω, αλλα πρεπει να εχει και μετρηση ΝΟ3 πανω απο μηδεν για να το πουμε σιγουρα) ή οτι δεν εχει ξεκινησει ποτε το στρωσιμο (αν εχει παραλληλα και ΝΟ3 μηδεν)

Κοιταχτε πως προχωραει περιπου ενα τυπικο στρωιμο με μετρησεις : http://www.bestfish.com/newtank3.html

Τις πρωτες μερες ανεβαινει η αμμωνια ΝΗ3, την 5η μερα αρχιζουμε να βλεπουμε και νιτρωδη ΝΟ2, στην 8η μερα εχει εξαφανιστει η αμμωνια και συνεχιζουν να ανεβαινουν τα νιτρωδη ΝΟ2, την 29η μερα αρχιζουν και μειωνονται τα ΝΟ2 και βλεπουμε για πρωτη φορα ΝΟ3. Την 30η μερα εχουν εξαφανιστει τα ΝΟ2 και βρισκουμε μονο ΝΟ3. Το φιλτρο εχει στρωσει

Για τη θερμοκρασια θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα αφου οταν βαλεις ψαρια δε θα εχουμε τοση ζεστη!

Θερμοστατης χρειαζεται μονο το χειμωνα.Για την υψυλη θερμοκρασια θα ασχοληθεις του χρονου το καλοκαιρι :(

αυτα :(

Η υψηλη θερμοκρασια (εφοσον δεν υπαρχουν ευαισθητα φυτα και φυσικα ψαρια) επιταχυνει τη διαδικασια.

Διαβαστε αυτο ΠΑΛΙ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

georot1981 οσο ελειπες διακοπες επεφτε τροφη στο ενυδρειο?

Αν δεν υπηρχαν ρυποι με καποιο τροπο στο νερο δεν λειτουργουσε ο κυκλος του αζωτου και δεν γινοταν στρωσιμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κυκλος του αζωτου στο ενυδρειο.

1. Τα αποβλητα στο νερο κυριως απο ρυπους των ψαριων, υπολειματα τροφων, σαπια φυλλα κλπ, οδηγουν σε δημιουργια > αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4.

Η αμμωνια ειναι ακρως τοξικη για τους υδροβιους οργανισμους του ενυδρειου και μπορει να τους οδηγησει σε αμεσο θανατο.

Οσο πιο αλκαλικο (πεχα πανω απο 7) το νερο και οσο πιο υψηλη η θερμοκρασια τοσο πιο τοξικη γινεται η αμμωνια.

2. Νιτροποιητικά βακτήρια Nitrasomonas και Nitrosococcus διασπουν την αμμωνια σε > νιτρωδη αλατα ΝΟ2.

Επισης τοξικα και τα νιτρωδη αλατα.

3. Νιτροποιητικά βακτήρια Nitrobacter και Nitrospira διασπουν τα νιτρωδη αλατα ΝΟ2 σε > νιτρικα αλατα ΝΟ3.

Τοξικα σε μεγαλες συγκεντρωσεις και αναλογα την ευαισθησια του καθε υδροβιου οργανισμου.

Καλο ειναι για πολλους λογους να μενουν σε χαμηλο ποσοστο κατω απο 25 mg/Lt.

4. Η πραγματικη ολοκληρωση του κυκλου του γινεται με την απονιτροποιηση οπου αναερόβια πλεον βακτηρια, χρησιμοποιωντας οξυγονο ανιοντων (π.χ. ΝΟ3-, ΝΟ2-, SΟ4-) οξειδωνουν οργανικο υλικο απελευθερωνοντας στην ατμοσφαιρα αζωτο Ν.

Αναερόβιες συνθήκες ευνοούν τη βακτηριακή απονιτροποίηση.

Αυτες δεν ειναι ευκολο να βρεθουν και να διατηρηθουν σε ενα ενυδρειο (στο φιλτρο και το βυθο του) γι'αυτο ελπιζουμε στην απονιτροποιηση μεσω των φυτων του ενυδρειου που χρησιμοποιουν τα νιτρικα ΝΟ3 ως τροφη.

Βοηθανε περισσοτερο αν υπαρχουν φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα που εχουν τις ριζες τους μεσα στο νερο και βγαινουν εξω απο το ενυδρειο.

Ο πιο κοινος τροπος να κανουμε τεχνητη απονιτροποιηση ειναι οι ποσοστιαιες αλλαγες νερου με καθαρο αποχλωριωμενο νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...