Jump to content

ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ???


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 60 λύτρα(TETRA) πού περιέχει:

το φιλτρο,θερμό-αντισταση ένα ψεύτικο φυτό δυο αληθινά ενός είδος φυτού ευτυχώς σχετικά ανθεκτικό φυτό και δυο κομμάτια ξύλου...

Αυτήν τι στιγμή έχει ένα χρυσόψαρο και έναν γλείφτη....

Πριν μια εβδομάδα είχα δυο χρυσόψαρα αλλά έμεινε το ένα και μάλλον θα ¨φύγει¨ και αυτό κάποια στιγμή λόγο δικό μου φταιξίματος(δηλιτιριασεως-ο λόγος είναι εδώ)

Δεν ξέρω αν "φύγει" και ο γλείφτης...Τα χρυσόψαρο-α τα έχω-είχα 10 μήνες και αυτό που έμεινε έχει μεγαλώσει αρκετά ίσως λόγου τροφής.....τέλος πάντων.

Όταν αδειάση το 60άρη ενυδρείο θα καταργήσω το μικρο ενυδρείο που έχω και θα βάλω μέσα τα 4 ζεβράκια με έναν μικρο σε μέγεθος και είδος γλείφτη και ένα μικρο σαλιγκαράκι που έχει τώρα το 7λυτρο,στην ουσία σαν να είναι 5 ζεβράκια με αυτόν τι γλείφτη...

Λέω να βάλω και κάνα άλλο είδος όχι όμως ξανά χρυσόψαρα γιατί γίνονται μεγάλα(αν ζήσουν δηλαδή και προλάβουν να μεγαλώσουν).

Ένα είδος(γλυκού νερού)που νομίζετε εσείς ότι θα είναι ωραία και θα συνυπάρχουν με τα ζεβράκια<<----ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΑΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΖΕΒΡΑΚΙΑ...μπορεί και να μην τα πειράξω από εκεί που είναι,εσείς θα μου πείτε,ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ τι είναι καλύτερο.

π.χ.αν ένα είδος είναι πολύ ωραίο,αλλά δεν γίνετε μαζί με τα ζεβρακια και με αρέσουν δεν θα τα βάλω,παρά μόνο αν καταλήξω σε είδος που μπορούν μαζί.

Ακούω απόψεις :(:(:hysterical:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ. :(

enydreio

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό είδος σαν τα ζεβράκια μοιάζει ενώ το μεγάλο είναι ο κλασσικός γλύφτης κάτι τέτοιο : Liposarcus_multiradiatu.jpg

pelco

Έγινε επεξεργασία - fasteris
Link to comment
Share on other sites

1. Οι πλεκο ειναι μεγαλα ψαρια για 60 λιτρα και δεν ζει με χρυσοψαρα (λιγα ζωντανα ζουν με χρυσοψαρα)

2. Το χρυσοψαρο ειναι ζωντανο ακομα και δεν ειναι σωστο να σχεδιαζεις τι θα μπει απο τωρα στο ενυδρειο μολις πεθανει. Εχει υποχρεωση οσο εχει ελπιδες να ζησει, να το φροντιζεις.

3. Το ιδιο πρεπει να φροντισεις να παρεχεις σωστες συνθηκες και στα ζεβρακια (ποια ψαρια ειναι αυτα? εχω αουσει διαφορα με αυτη την ονομασια, οπως και για τους γλυφτες).

Οτι ζωντανο δεν μπορεις να φροντισεις πρεπει να βρεις αλλους να το κανουν.

Βρες τα προφιλ των ψαριων και δες τις αναγκες τους

4. Εχεις την ταση να μιλας για μικρα ενυδρεια και πολλα ψαρια, αυτο ειναι δειγμα οτι θα εχεις προβληματα και στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΑΘΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΖΕΒΡΑΚΙΑ...

Μου αρεσει οτι το φωναζεις κιολας. Γιατι τα πηρες?

Διαλεξε καποια που σου αρεσουν εσενα πρωτα και δες αν ταιριαζουν μεταξυ τους.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Link to comment
Share on other sites

Ζεβρακια εννοει τα Zebra Danios... :(:(

http://liveaquaria.com/product/prod_displa...&pcatid=941

To μονο που θα πω εγω για αυτα τα συμπαθεστατα ψαρακια, τα οποια θα βαλω απο εβδομαδας ενα κοπαδι στο ενυδρειο μου, απο πληροφοριες του δασκαλου nidal και του vicious οτι ειναι πολύ κινητικα που σημαινει οτι γεμιζεο το ενυδρειο.

Ομως αν εχεις σκοπο να βάλεις και κάτι αλλο μεσα να τα βαλεις τελευταια γιατι αν πιασουν τους χωρους πρωτα αυτα, είναι κυριαρχα λοα θα εχεις μικρο προβληαματα

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάποια πράγματα:

Έχετε δίκιο φάνηκα κάπως κακός...ξέρω ότι όλοι εδώ μέσα είμαστε όλοι λίγο πολύ φιλόζωοι αλλιώς δεν θα καθόμασταν εδώ να αφιερώνουμε ώρες γράφοντας αλλά να ασχολούμαστε και μαζί τους(τα ψάρια εννοώ)εγώ όμως δεν είμαι και υπερβολικά,τι θέλω να πω?

Δεν θα κάτσω να κλάψω η να μην μπορώ να κοιμηθώ αν ψοφήσουν...στο κάτω κάτω αν δεν με ένοιαζε δεν θα ακουμπούσα πάνω από 500 ευρώ για μερικά ψαράκια που θα μπορούσα με αυτά τα λεφτά να έχω μια ζωή ψαράκια(να ψοφάνε να περνώ άλλα).

Ούτε σκέφτηκα να πετάξω το χρυσόψαρο ζωντανό να βάλω άλλα.

Κάποιος είπε πως προτρέχω το ψαράκι κάνει κάτι περίεργα που και που(κολυμπάει κάπως πλάγια μερικές φόρες και προς τα πίσω)και επειδή ψόφησε πριν λίγες μέρες το άλλο μπήκαν στο μυαλό μου υποψίες.(Παραπάνω έχω τον λόγο και το θέμα που ψόφησε το ξαναβάζω :ΕΔΩ .

Εγώ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΕΙ(δεν το φωνάζω επειδή το γράφω με κεφαλαία απλώς θέλω να δώσω λίγη έμφαση-όπως και με τα ζεβράκια παραπάνω με κεφαλαία που έγραψα)γιατί εκτός από φιλοζωία,το έχω 10 μήνες και δεν θα το έπαιρνα αν δεν με άρεσε.

Όπως και τα ζεβράκια(κάποιος έστειλε μια φωτογραφία παραπάνω μονο που τα δικά μου είναι ασημή και όχι μπλε)με άρεσαν και τα πήρα,αλλά τα έβαλα μαζι με τα χρυσόψαρα πιθανώς να μην κάνει γιατί αυτά είναι τροπικά και μάλλον όχι μόνο...αλλά μου την έσπασαν γιατί το ενα χρυσόψαρο(oranda) που είχα παλιά είχε μια πληγή στα πλάγια,δεν ξερω αν φταίνε αυτα για αυτήν(λίγο καιρό μετα το έπαθε που πήρα τα ζεβράκια) αλλά αυτο που ξέρω είναι οτι πήγαιναν και την τσιμπούσαν και την χειροτέρεψαν αναγκάστηκα να αγοράσω ένα μικρο ενυδρείο για τα ζεβρακια αργότερα ακόμα ένα για το χρυσόψαρο να το κάνω καλά,δυστυχώς ψόφησε και ήταν και ωραίο...

Τώρα καταλαβατε γιατι τα λέω τα παραπάνω?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ,ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΑΣ. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση μου πηγαινει σε αυτο που βλεπω:

ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ???, ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΥΤΡΩΝ

Εγω αν ειχα το ενυδρειο σου θα εβαζα ενα πολυ ωραιο μονομαχο.. με πολλες γαριδες red cherry.. και αρκετα apple snail..

θα εβαζα αρκετα φυτα για να εχουν καταφυγιο οι γαριδες και να αισθανεται πιο ανετα ο μονομαχος.. θα προτημουσα.. anoubia (Θα "επαιζα πολυ με αυτην πανω σε ξυλα και πετρες), Microsorum pteropus ''Philippine'' που ειναι και απο τα αγαπημενα μου, πολυ ομορφο φυτο για το μεσο του ενυδρειου με εντονο πρασινο χρωμα.

java moss και δεμενη πανω σε καποιο ξυλο αλλα και ελευθερη μεσα στο ενυδρειο (να ειναι σα θαμνος), και τελος καποιο φυτο για επιφανια οπως ricia ή Pistia stratiotes. :(:(

... οτι και να κανεις καλη συνεχεια.. :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Στάθη για την υπέροχη συμβουλή σου έτσι όπως τα έγραψες το φαντάστηκα κιόλας. :(

Αν ζήσει το χρυσόψαρο δεν θα κάνω τίποτα από αυτά που θα προτείνετε εδώ στο θέμα(εκτός φυτών,σαλιγκάριων κ.τ.λ.Με τόσο φάρμακο που έφαγε θαύμα είναι που ζει ακόμα),αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα,γιατί πολλά από αυτά θα γίνουν,αργότερα,κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μη κολλας... δεν ειναι η μονη λυση να πεθανει το χρυσοψαρο για να αλλαξεις setup.. μπορεις να βαλεις μια αγγελια στην αναλογη κατηγορια (ενυδρειακες αγγελιες γλυκου νερου) και να το χαρισεις σε καποιο παιδι απο το φορουμ... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω,αν ήταν να το δώσω θα το είχα κάνει...υποθέτω και στα μαγαζιά pet shop.Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα(ακόμα και να έδινα κάπου δεν θα έδινα ένα ψάρι που θα είχα έστω και μικρές αμφιβολίες...

'Αιντε!! δεν θα το πεθάνω πριν την ωρα του,αν είναι να έρθει ας 'έρθει μέχρι στιγμής μια χαρά ειναι τ ψάρι,σε γενικές γραμμές.

Απλώς βλέποντάς το ψάρι που πέθανε μέσα του,αν ήταν η χολή του...κλάψτο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια χαρά φαίνονται και γλείφτης και χρυσόψαρο έχει πλάκα όταν ρίχνω φιλαράκια τροφή για το χρυσόψαρο επειδή θέλει και ο γλείφτης να γίνετε ένα ωραίο κυνηγητό... αν θέλετε καμιά μέρα να ανεβάσω κάνα βίντεο έχει πολύ πλάκα αυτό ξεκίνησε όταν έφυγα γι διακοπές και έριξα χάπι τροφή που είναι για μια εβδομάδα σαν το έμαθε ο γλείφτης οτι αυτό είναι τροφη την αλλη μερα είχε εξαφανιστεί δεν ξέρω αν το έτρωγε όλο η το έκρυβε κάπου,άλλα από τότε έγινε αγνώριστος,άλλαξε γούστα :D

Αν ξέρετε και εσείς κάτι γιαυτό αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο πείτε μου,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια και πάει καλά το χρυσόψαρο και κάπου διάβασα ότι δεν είναι και καλό να έχεις μόνο του ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο και επειδή δεν μπορεί και με ψάρια τροπικά λέω να πάρω σήμερα ένα ακόμα κατά προτίμηση οράντα....και να βάλω ένα ακόμα φυτό...:D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ηρεμησαν τα πραγματα κατα την απουσια του 2ου χρυσοψαρου κατι σημαινει.

Ηδη ειναι μεγαλη η ιχθυοφορτωση για το 60λιτρο ενυδρειο και το φιλτρο του με ενα χρυσοψαρο και ενα πλεκοστομο.

Προσεχε μην εχεις τα ιδια παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια και πάει καλά το χρυσόψαρο και κάπου διάβασα ότι δεν είναι και καλό να έχεις μόνο του ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο και επειδή δεν μπορεί και με ψάρια τροπικά λέω να πάρω σήμερα ένα ακόμα κατά προτίμηση οράντα....και να βάλω ένα ακόμα φυτό...:D

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ηρεμησαν τα πραγματα κατα την απουσια του 2ου χρυσοψαρου κατι σημαινει.

Ηδη ειναι μεγαλη η ιχθυοφορτωση για το 60λιτρο ενυδρειο και το φιλτρο του με ενα χρυσόψαρο και ενα πλεκοστομο.

Προσεχε μην εχεις τα ιδια παλι.

Μάλλον δεν κατάλαβες φίλε μου γιατί ψόφησε το χρυσόψαρο ή δεν θυμάσαι(απο δηλητηρίαση).Δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο για να ηρεμήσουν τα πράγματά,ίσα ίσα όταν <<έφυγε>> τον είδα κάπως ανήσυχο...

Έχω καταλάβει οτι τα χρυσόψαρα θέλουν μεγάλο χώρο 60 λίτρα τουλάχιστον για το καθένα....αυτήν την στιγμή είναι(δεν ξέρω αν βάζουν και την ουρα,που μάλλον την βάζουν στο μέτρημα,εγω την βάζω).είναι καμιά 10 πόντοι ίσως και λίγο παραπάνω,ενώ αυτό και πήρα δεν θυμάμαι πώς το λένε,είναι χρώματος χρυσό με λευκό στους 5-6 ποντους.

ΑΝ τελικά ζήσει ο μεγάλος και μεγαλώσει τόσο που υπάρχει πρόβλημα θα τον δώσω μαζί με το άλλο στο πετ σοπ και θα πάρω τροπικά....

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι με ξηλώνει τα φυτά που πήρα ο "ΒΑΡΒΑΡΟΣ" το μεγάλο εννοώ :wootwoot: .

Έχω καταλάβει(μπορεί να κάνω λάθος,εσείς θα μου πείτε)ότι τα χρυσόψαρα δεν θέλουν φυτά(δεν εννοώ ότι τα αλλάζουν τα φώτα,έτσι και αλλιώς) ή αν βάλεις να είναι χαμηλά π.χ στους 5 πόντους για να έχουν χώρο να πάνε πέρα δώθε,έτσι δεν είναι?

Όπως και να έχει ευχαριστώ,περιμένω σχόλια σας.

:D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

εννοει να μην παρεις αλλο χρυσοψαρο γιατι ηδη ειναι πολλα και αταιριαστα αυτα που εχεις μεσα!

Link to comment
Share on other sites

εννοει να μην παρεις αλλο χρυσοψαρο γιατι ηδη ειναι πολλα και αταιριαστα αυτα που εχεις μεσα!

Αταίριαστα??

Τα δυο είναι χρυσόψαρα και το άλλο οκ είναι ένα γατόψαρο που το βάζουν σχεδόν παντού,ακόμα,μαζι με καρχαριακη,σε πετ σοπ το είδα.Όση ξέρουν είναι ένα πολύ φιλήσυχο ψάρι που ούτε πειράζει ούτε το πειράζουν και κάθετε συνήθως κάτω στον πυθμένα,μερικές φορές που λέει ο λόγος τον ψάχνεις μέσα να δεις που είναι, που κρύφτηκε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει παρά πάνω συζήτηση το πράγμα,γιατί μπορεί να πούμε πολλά πράγματα και να πάρει άσχημη τροπή το θέμα....Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο για τον γλυφτη γιατί είναι τροπικό ψάρι...αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι πριν 11 μήνες πήρα 4 χρυσόψαρα και λίγο αργότερα τον γλύφτη τα οποία έμεινε μόνο το ένα χρυσόψαρο και σε καμιά μια ΚΑΜΙΆ περιπτώσει δεν φταίει ο γλυφτης αλλά ΕΓΏ!!!!!!!

Ο γλυφτης είναι σαν να μην υπάρχει και να πω και το άλλο,πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός σε κάτι τέτοιο,πολύς κόσμος πρέπει να τον έχει είτε σε γλυκά είτε υφάλμυρα νερά και δεν νομίζω να έχουν δει κάτι κακό και θα ήθελα όσοι τον έχουν να πούνε και αυτοί την άποψη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει παρά πάνω συζήτηση το πράγμα,γιατί μπορεί να πούμε πολλά πράγματα και να πάρει άσχημη τροπή το θέμα....Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο για τον γλυφτη γιατί είναι τροπικό ψάρι...αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι πριν 11 μήνες πήρα 4 χρυσόψαρα και λίγο αργότερα τον γλύφτη τα οποία έμεινε μόνο το ένα χρυσόψαρο και σε καμιά μια ΚΑΜΙΆ περιπτώσει δεν φταίει ο γλυφτης αλλά ΕΓΏ!!!!!!!

Ο γλυφτης είναι σαν να μην υπάρχει και να πω και το άλλο,πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός σε κάτι τέτοιο,πολύς κόσμος πρέπει να τον έχει είτε σε γλυκά είτε υφάλμυρα νερά και δεν νομίζω να έχουν δει κάτι κακό και θα ήθελα όσοι τον έχουν να πούνε και αυτοί την άποψη τους.

το θεμα ειναι να κοιτας τα καλα και οχι τα κακα!!!

αν το παμε ετσι αφου τοσοι πολλοι εχουν χρυσοψαρα σε γιαλες και τους αντεχουν 2 χρονια γιατι δε πρεπει να τα εχουμε σε γιαλες και πρεπει να τους παιρνουμε ενυδρεια?

αυτο που μενει ειναι να στο πουν και αλλοι για να το καταλαβεις οτι ο pleco πρεπει να φυγει!

αα και κατι αλλο που το εχω ξαναπει..

εμεις σου λεμε καποια πραγματα για το καλο των ψαριων σου...

δεν εισαι αναγκασμενος να τα ακουσεις :D

αυτα :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες φίλε μου γιατί ψόφησε το χρυσόψαρο ή δεν θυμάσαι(απο δηλητηρίαση).Δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο για να ηρεμήσουν τα πράγματά,ίσα ίσα όταν <<έφυγε>> τον είδα κάπως ανήσυχο...

Θυμαμαι οτι πηγε απο δηλητηριαση.

Δηλητηριαση απο τι?

ΥΓ1. για αλλη μια φορα θα πω οτι α) τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου τα pleco ειναι τροπικα και ειναι ασυμβατα, β) το ενυδρειο ειναι μικρο για Pleco. Αυτα δεν αλλαζουν ασχετα τι κανει ο καθενας στο ενυδρειο του. (μεχρι να ιδρυθει και στην ελλαδα η αστυνομια ζωων και να προστατευονται τα διακιωματα τους).

ΥΓ2 . Τα χρυσοψαρα αν εχεις διαβασει τα προφιλ που δινουν πληροφοριες γι'αυτα και που υπαρχουν κατα χιλιαδες στο ιντερνετ, λενε οτι ειναι φυτοφαγα ψαρια και "πανε" με φυτα. Τα φυτα δεν πανε με αυτα, μονο λιγα και συγκεκριμενα φυτα θα τους "ξεφυγουν" και αυτα δυσκολα αν δεν εχουν αλλες πηγες φυτικης τροφης.

Πολλοι βαζουν κλαδεματα απο τα φυτα των φυτεμενων ενυδρειων τους για να εχουν να μασουλανε φρεσκια τροφη, οπως επισης τους ριχνουν με φειδω και φρεσκα λαχανικα (ωμα ή ζεματισμενα αναλογα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι πηγε απο δηλητηριαση.

Δηλητηριαση απο τι?

ΥΓ1. για αλλη μια φορα θα πω οτι α) τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου τα pleco ειναι τροπικα και ειναι ασυμβατα, β) το ενυδρειο ειναι μικρο για Pleco. Αυτα δεν αλλαζουν ασχετα τι κανει ο καθενας στο ενυδρειο του. (μεχρι να ιδρυθει και στην ελλαδα η αστυνομια ζωων και να προστατευονται τα διακιωματα τους).

ΥΓ2 . Τα χρυσοψαρα αν εχεις διαβασει τα προφιλ που δινουν πληροφοριες γι'αυτα και που υπαρχουν κατα χιλιαδες στο ιντερνετ, λενε οτι ειναι φυτοφαγα ψαρια και "πανε" με φυτα. Τα φυτα δεν πανε με αυτα, μονο λιγα και συγκεκριμενα φυτα θα τους "ξεφυγουν" και αυτα δυσκολα αν δεν εχουν αλλες πηγες φυτικης τροφης.

Πολλοι βαζουν κλαδεματα απο τα φυτα των φυτεμενων ενυδρειων τους για να εχουν να μασουλανε φρεσκια τροφη, οπως επισης τους ριχνουν με φειδω και φρεσκα λαχανικα (ωμα ή ζεματισμενα αναλογα).

:D

αυτη η αστυνομια ζωων παιζει να ιδρυθει η για πλακα το λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...