Jump to content

Νεος στο χομπι του θαλλασιου ενυδρειου.Θα ηθελα βοηθεια


Recommended Posts

Για σας ειμαι νεος στο χομπι του θαλασσιου ενυδρειου για την ακριβεια ακομα δεν εχω παρει τιποτα.Θα ηθελα πριν το κανω να μαθω πρωτα καποια πραγματα.

Εχω ενα ενυδρειο του γλυκου νερου με διαστασεις 58Χ28Χ33 που σημαινει οτι εχει χωριτικοτητα σε λιτρα 53,592 συνολικα και 45,553 καθαρα.

Ερωτηση 1. Μπορω να το μετατρεψω σε θαλασσινο;

Ερωτηση 2. Τι θα χρειαστω δηλαδη τι σκιμερ τι θερμοστατη και τι αλλο χρειαζομαι;

Ερωτηση 3. Τι βραχο να βαλω;ζωντανο;νεκρο;ογκο κιλα;παιζει ρολο;

Ερωτηση 4. Τι αμμο και ποσο;

Ερωτηση 5. ποσα ψαρια μπορει να φιλοξενησει;

Ερωτηση 6. Το νερο αν οχι της βρυσης τι νερο;

Ερωτηση 7. τι πρεπει να ελεγχω και καθε ποτε οσον αφορα το νερο;

Ερωτηση 8. ποσο καιρο μετα το στησιμο θα μπορω να βαλω ψαρια μεσα;

Ερωτηση 9. ποιεςοι διαδοχικες ενεργειες του στησιματος για την ολοκληρωση του ενυδρειου;

Ερωτηση 10.η λαμπα που εχει το ενυδρειο μου ειναι 26mm των 15w-230v-50hz ειναι καταληλη;

Ερωτηση 11.Σας κουρασα;

ξερω οτι ρωταω παρα πολλα αλλα δεν θα ηθελα να πληρωσει ενας ζωντανος οργανισμος την δικια μου αγνια και δεν θα ηθελα να κινηθω επιπολαια.Δυστηχως δεν βρηκα και μεγαλη προθυμια στο pet-shop που πηγα και ρωτησα.Η απαντηση που πηρα ηταν οτι δεν χρειαζετε και πολλα πραγματα για την συντηρηση του θαλασσιου ενυδρειου και εφυγα προβληματισμενος.Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση μου δωσει καποιος και συγνωμη αν ημουν κουραστικος.

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη εγραψα με αγγλικους χαρακτηρες διαγραφηκε μαζι με το κειμενο μου. :(

:(

Link to comment
Share on other sites

Για σας ειμαι νεος στο χομπι του θαλασσιου ενυδρειου για την ακριβεια ακομα δεν εχω παρει τιποτα.Θα ηθελα πριν το κανω να μαθω πρωτα καποια πραγματα.

Εχω ενα ενυδρειο του γλυκου νερου με διαστασεις 58Χ28Χ33 που σημαινει οτι εχει χωριτικοτητα σε λιτρα 53,592 συνολικα και 45,553 καθαρα.

Ερωτηση 1. Μπορω να το μετατρεψω σε θαλασσινο;

Ερωτηση 2. Τι θα χρειαστω δηλαδη τι σκιμερ τι θερμοστατη και τι αλλο χρειαζομαι;

Ερωτηση 3. Τι βραχο να βαλω;ζωντανο;νεκρο;ογκο κιλα;παιζει ρολο;

Ερωτηση 4. Τι αμμο και ποσο;

Ερωτηση 5. ποσα ψαρια μπορει να φιλοξενησει;

Ερωτηση 6. Το νερο αν οχι της βρυσης τι νερο;

Ερωτηση 7. τι πρεπει να ελεγχω και καθε ποτε οσον αφορα το νερο;

Ερωτηση 8. ποσο καιρο μετα το στησιμο θα μπορω να βαλω ψαρια μεσα;

Ερωτηση 9. ποιεςοι διαδοχικες ενεργειες του στησιματος για την ολοκληρωση του ενυδρειου;

Ερωτηση 10.η λαμπα που εχει το ενυδρειο μου ειναι 26mm των 15w-230v-50hz ειναι καταληλη;

Ερωτηση 11.Σας κουρασα;

ξερω οτι ρωταω παρα πολλα αλλα δεν θα ηθελα να πληρωσει ενας ζωντανος οργανισμος την δικια μου αγνια και δεν θα ηθελα να κινηθω επιπολαια.Δυστηχως δεν βρηκα και μεγαλη προθυμια στο pet-shop που πηγα και ρωτησα.Η απαντηση που πηρα ηταν οτι δεν χρειαζετε και πολλα πραγματα για την συντηρηση του θαλασσιου ενυδρειου και εφυγα προβληματισμενος.Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση μου δωσει καποιος και συγνωμη αν ημουν κουραστικος.

1. μπορεις, αλλα πιο συγκεκριμενα fish only η reef ? Αν σκοπευεις να το κανεις reef θα πρεπει να κατσεις και να σκεφτεις για το αν σε συμφερει οικονομικα να κανεις τετοια μετατροπη για ενα ενυδρειο 45 λιτρων.

2. σκιμερ κατα την γνωμη μου θα χρειαστεις οπωσδηποτε (nanoskimmer), μετα κανα κυκλοφορητη για να μην εχεις στασιμο νερο, ενα εξωτερικο φιλτρο και αλλα πολλα.

3. Απο βραχο η γνωμη μου ειναι να βαλεις ζωντανο και οσο πιο πολυ γινεται. Το συστημα που σκοπευεις να φτιαξεις θα ειναι μικρο αρα και πιο ασταθες.

4. Απο αμμο προτεινω ζωντανο αραγωνιτη. Τωρα το ποσο δεν ξερω να σου πω. Θα πρεπει να κανεις ενα στρωμα στον πατο του ενυδρειου σου τουλαχιστον 3 ποντους παχυ.

5. Λιγα και μικρα

6. Νερο απο οσμωση

7. Αρχικα στο στρωσιμο θα πρεπει να μετρας καθε μερα αλατοτητα, kh, ph, no2, no3, mg, nh4 po4 και ca.

8. Οποτε το ενυδρειο και το νερο ειναι ετοιμα.

9. ?

10. Η καλυτερη λυση για το φωτισμο ειναι να παρεις ενα φωτιστικο αναλογο σε διαστασεις του ενυδρειου σου. Αυτο παει να πει οτι θα πρεπει να καταργησεις τα καπακια που εχει το ενυδρειο σου απο την μανα του. Η μια λαμπα δεν φτανει. Θα χρειαστεις τουλαχιστον 2. Μια λευκη και μια ακτινικη.

11. Δεν με κουρασες. Απλα δεν εχω τι να κανω και βαριεμαι. Αυτα τα λιγα προς το παρον. Τα περισσοτερα μαγαζια λενε βλακειες και λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν απο θαλασσινο. Ακομα και απο αυτους που ξερουν στα μαγαζια θα ακουσεις πολλες και διαφορετικες γνωμες. Οπως και αυτα που σου εγραψα εγω , καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη απο την δικη μου πανω σε αυτα που σου απαντησα.

Και παλι σου συνιστω προσοχη μεγαλη με τα μαγαζια. Εγω προσωπικα την εχω πατησει πολλες φορες με βλακειες που μου εχουνε πει.

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη εγραψα με αγγλικους χαρακτηρες διαγραφηκε μαζι με το κειμενο μου. :(

Μηπως ομως πρεπει να φροντιζουν να μεταφερουν και τα σχολια... εγω ειχα καθησει και γραψει αρκετα πραγματα.. δεν μπορω να καθομε να τα ξαναγραφω. αυτο δεν μαρεσε... τεσπα sorry για το off topic καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχεί και από μένα καταρχάς:

δεν μπορούμε να μιλάμε για 45l(που είναι πιο λίγα) και για fish only.Οπότε πάμε για nanoreef ενυδρείο.Η γνώμη μου είναι να πας σε κάτι πιο μεγάλο καθώς ένα nano 40λίτρων θέλει πολύ προσοχή και καλή εμπειρία.Μετά θα πρέπει να σκευτείς αν θα κάνεις sump(κάτι το οποίο θα σου ''λύσει τα χέρια''σε πολλους τομείς,τρόπους υπερχείληση.Στα άλλα τα ερωτήματα δεν πάω γνώμη μου είναι να φτιάξεις κάτι σωστό από την αρχεί για να μπορεί να σε υποστηρίξει και να το υποστηρίξεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως πρεπει να φροντιζουν να μεταφερουν και τα σχολια... εγω ειχα καθησει και γραψει αρκετα πραγματα.. δεν μπορω να καθομε να τα ξαναγραφω. αυτο δεν μαρεσε... τεσπα sorry για το off topic καλη συνεχεια..

Αγαπητέ 'Sta8hs000' , αντιλαμβάνομαι την απογοήτευσή σου, από την διαγραφή της δημοσίευσής σου, που με κόπο συνέταξες. Το σωστότερο όμως θα ήταν να μην απαντήσεις καθόλου σε ένα θέμα που σύντομα θα διαγραφόταν γιατί παραβαίνει τους κανονισμούς του forum.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ 'Sta8hs000' , αντιλαμβάνομαι την απογοήτευσή σου, από την διαγραφή της δημοσίευσής σου, που με κόπο συνέταξες. Το σωστότερο όμως θα ήταν να μην απαντήσεις καθόλου σε ένα θέμα που σύντομα θα διαγραφόταν γιατί παραβαίνει τους κανονισμούς του forum.

φιλε Νικο αυτο θα κανω απο δω και περα... μιας και εχω και γω μεριδιο ευθυνης... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ 'Sta8hs000' , αντιλαμβάνομαι την απογοήτευσή σου, από την διαγραφή της δημοσίευσής σου, που με κόπο συνέταξες. Το σωστότερο όμως θα ήταν να μην απαντήσεις καθόλου σε ένα θέμα που σύντομα θα διαγραφόταν γιατί παραβαίνει τους κανονισμούς του forum.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...