Jump to content

Ξεκιναω σιγα σιγα!


Koing Koing

Recommended Posts

Γεια σας παιδια..

Μου εδωσε ενας φιλος μου ενα 60αρι της RESUN..

Το ενυδριο ειναι υποθετικα του αδερφου μου..Αλλα αποφασησε να το παρει μετα απο αρκετες μερες αφου συνεχεια του ελεγα "Δεν θα ηταν ωραιο ενα ενυδριο σε εκεινο το σημειο του δωματιου σου..?"

Οντας μικροτερος ο αδερφος το αποφασησε...

Στο θεμα μας τωρα..Θα ηθελα να μου πει καποιος ακριβεις μετρησεις για εναν μονομαχο..

Επεισης θα ηθελα καποια φωτογραφια απο μονομαχο στο φυσικο του περιβαλον...

Μολις δωθουν αυτες οι 2 απαντησεις ερχονται οι επομενες....:(

Link to comment
Share on other sites

Λπν να ξεκινησω το ψαρι που θελεις ειναι ενα Ασιατικο ψαρι.. λεγετε Siamese Fighting Fish και οι τιμες του νερου που ζει ειναι

Θερμοκρασια: 23 - 29

KH: 0 - 25

pH: 6.0 - 8.0

φωτο δεν μπορεσα να βρω αλλα αν θελεις μπορω να σου ονομασω μερικα φυτα.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληροφορια εχεις για το φυσικο τους περιβαλον και τον βιοτοπο που ζουν ριχτη στο τραπεζι :(

Link to comment
Share on other sites

Java ferns, Microsorum pteropus ''Philippine'', Rotala Indica, Cryptocoryne lucens, Hygrophila angustifolia, Barclaya longifolia, Cryptocoryne wendtii

αυτα ειναι μερικα απο τα φυτα που μπορεις να βαλεις.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Θελεις απότι καταλαβα να φτιαξεις βιοτοπικο μονομαχου αλλα νομιζω οτι μιλας για τον betta splendens http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=4768

Γιατι υπαρχουν πολλα ειδη μονομαχων και αλλα ζουν πχ σε 4 και 5 pH κοιτα εδω οτι εχει σε Betta http://www.fishbase.gr/ListByLetter/ScientificNamesB.htm

Αυτα λοιπον που φτανουν στα πετσοπ σπανια εχουν σχεση με αυτα τα ειδη αγριων (που δεν εχουν φανταχτερες ουρες κλπ) και ο φυσικο τους βιοτοπος ειναι αυτος http://www.atisonbetta.com/breeding1.asp :(

Δεν ειναι κακη ιδεα ομως σιγα σιγα να πανε και αυτοι οι εκτροφης ψαρηδες σε ενα χωρο που μοιαζει με το χωρο οπου θα ζουσαν στη φυση.

Και τονιζω το "σιγα σιγα", γιατι λεμε οτι το ψαρι ζει ιδανικα σε 6,5-7 πεχα αλλα κανεις δεν το ειχε σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να φτασει στα χερια μας. (εδω δεν το κανουν για πανακριβα ψαρια δισκους κλπ θα το κανουν για μονομαχους.)

Ολα τα ψαρια αυτα λοιπον ερχονται σε πλαστικα σακουλακια με μια δαχτυληθρα νερο, 1000 σε μια κουτα, απο τα οποια επιζουν λιγα.

Αυτα μπαινουν σε πλαστικα ποτηρακια του καφε με νερο βρυσης που αλλαζεται καθε λιγο (αν ειναι τυχερα) αφου ελαχιστα πετσοπ εχουν μοναχικα ενυδρειακια για μονομαχους.

Στην καλυτερη περιπτωση ειναι σε ενυδρεια με ψαρια αλλου ειδους που δεν μοιαζουν με μονομαχο και μπορουν να συμβιωσουν για λιγο καιρο, με ρισκο παντα.

Εγω αν αγοραζα σημερα μονομαχο θα επαιρνα πρωτα απο αναπαραγωγη συνχομπιστα, μετα απο καταστημα που εχει ενυδρεια για μονομαχους, και τελευταια επιλογη απο κοινωνικα ενυδρεια.

Ετσι θα εχει φαει την λιγοτερη ταλαιπωρια και δεν θα μου πεθανει πανω στα 1-2 χρονια.

Η καλυτερα θα ηταν να παω και να τον παρω σε ενα παζαρι στην ταιλανδη στο Chatuchak (ή αλλιως Jatujak ή JJ) Weekend Market :(

ή σε πλειστηριασμο μηπως? :(http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auc...cgi?fwbettashmp

Ποτε ομως απο ποτηρακι, ηδη κατεστραμενο ηδη το ψαρι απο την αμμωνια και να προοθω και αυτο το συστημα εμποριου.

Θα εβαζα λοιπον το ψαρι σε ενα ενυδρειο οχι μικροτερο απο 40 λιτρα (εκτος κι αν ημουν εμπειρος και τον εβαζα μεχρι 20-25 λιτρα το λιγοτερο), με νερο βρυσης οπως και του πετσοπ και σταδικα μεσα σε μερικους μηνες θα το εφερνα σε pH : 6,6 - 6,8 και ελαφρως μετριο νερο gh : 8-12 dH.

Πιο πολυ ομως σημαντικο ειναι οι σταθερες παραμετροι και οχι οι αποτομες μεταβολες σε αυτες αφου αυτο θα ηταν χειροτερο και στη σταθεροτητα βοηθανε τα περισσοτερα λιτρα.

Μικρα φυλλα catappa στο βυθο , ξυλα driftwood, και (επιπλεοντα κατα προτιμηση) φυτα Ν Ανατολικης Ασιας ( Thailand πρωην Σιαμ γιαυτο και λεγεται Siamese fighting fish, Cambodia, Laos, Viet Nam, αλλα κυριως στο Καμπoτζιανο Mekong) που δεν ξεπερνουν τα 20 -30 εκατοστα, αφου τα ψαρια ζουν σε ρηχα νερα και φυσικα σε οριζωνες και βαλτους.

Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικα, ολες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Ενα μικρο φιλτρακι ισα για να γυριζει λιγο το νερο αφου με σωστο στησιμο και φυτα ακομα και αυτο θα ηταν περιττο.

Ενα θερμαντηρας ομως για να κραταει τη θερμοκρασια το χειμωνα ειναι απαραιτητος.

Αν διεθετα μεγαλο ενυδρειο με κρυψωνες και φυτα θα εβαζα πανω απο ενα μονομαχο αφου το καθε ψαρι θελει γυρω στα 40 εκ. αποκλειστικο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Θελεις απότι καταλαβα να φτιαξεις βιοτοπικο μονομαχου αλλα νομιζω οτι μιλας για τον betta splendens http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=4768

Γιατι υπαρχουν πολλα ειδη μονομαχων και αλλα ζουν πχ σε 4 και 5 pH κοιτα εδω οτι εχει σε Betta http://www.fishbase.gr/ListByLetter/ScientificNamesB.htm

Αυτα λοιπον που φτανουν στα πετσοπ σπανια εχουν σχεση με αυτα τα ειδη αγριων (που δεν εχουν φανταχτερες ουρες κλπ) και ο φυσικο τους βιοτοπος ειναι αυτος http://www.atisonbetta.com/breeding1.asp :hysterical:

Δεν ειναι κακη ιδεα ομως σιγα σιγα να πανε και αυτοι οι εκτροφης ψαρηδες σε ενα χωρο που μοιαζει με το χωρο οπου θα ζουσαν στη φυση.

Και τονιζω το "σιγα σιγα", γιατι λεμε οτι το ψαρι ζει ιδανικα σε 6,5-7 πεχα αλλα κανεις δεν το ειχε σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να φτασει στα χερια μας. (εδω δεν το κανουν για πανακριβα ψαρια δισκους κλπ θα το κανουν για μονομαχους.)

Ολα τα ψαρια αυτα λοιπον ερχονται σε πλαστικα σακουλακια με μια δαχτυληθρα νερο, 1000 σε μια κουτα, απο τα οποια επιζουν λιγα.

Αυτα μπαινουν σε πλαστικα ποτηρακια του καφε με νερο βρυσης που αλλαζεται καθε λιγο (αν ειναι τυχερα) αφου ελαχιστα πετσοπ εχουν μοναχικα ενυδρειακια για μονομαχους.

Στην καλυτερη περιπτωση ειναι σε ενυδρεια με ψαρια αλλου ειδους που δεν μοιαζουν με μονομαχο και μπορουν να συμβιωσουν για λιγο καιρο, με ρισκο παντα.

Εγω αν αγοραζα σημερα μονομαχο θα επαιρνα πρωτα απο αναπαραγωγη συνχομπιστα, μετα απο καταστημα που εχει ενυδρεια για μονομαχους, και τελευταια επιλογη απο κοινωνικα ενυδρεια.

Ετσι θα εχει φαει την λιγοτερη ταλαιπωρια και δεν θα μου πεθανει πανω στα 1-2 χρονια.

Η καλυτερα θα ηταν να παω και να τον παρω σε ενα παζαρι στην ταιλανδη στο Chatuchak (ή αλλιως Jatujak ή JJ) Weekend Market :hysterical:

ή σε πλειστηριασμο μηπως? :hysterical:http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auc...cgi?fwbettashmp

Ποτε ομως απο ποτηρακι, ηδη κατεστραμενο ηδη το ψαρι απο την αμμωνια και να προοθω και αυτο το συστημα εμποριου.

Θα εβαζα λοιπον το ψαρι σε ενα ενυδρειο οχι μικροτερο απο 40 λιτρα (εκτος κι αν ημουν εμπειρος και τον εβαζα μεχρι 20-25 λιτρα το λιγοτερο), με νερο βρυσης οπως και του πετσοπ και σταδικα μεσα σε μερικους μηνες θα το εφερνα σε pH : 6,6 - 6,8 και ελαφρως μετριο νερο gh : 8-12 dH.

Πιο πολυ ομως σημαντικο ειναι οι σταθερες παραμετροι και οχι οι αποτομες μεταβολες σε αυτες αφου αυτο θα ηταν χειροτερο και στη σταθεροτητα βοηθανε τα περισσοτερα λιτρα.

Μικρα φυλλα catappa στο βυθο , ξυλα driftwood, και (επιπλεοντα κατα προτιμηση) φυτα Ν Ανατολικης Ασιας ( Thailand πρωην Σιαμ γιαυτο και λεγεται Siamese fighting fish, Cambodia, Laos, Viet Nam, αλλα κυριως στο Καμπoτζιανο Mekong) που δεν ξεπερνουν τα 20 -30 εκατοστα, αφου τα ψαρια ζουν σε ρηχα νερα και φυσικα σε οριζωνες και βαλτους.

Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικα, ολες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.

Ενα μικρο φιλτρακι ισα για να γυριζει λιγο το νερο αφου με σωστο στησιμο και φυτα ακομα και αυτο θα ηταν περιττο.

Ενα θερμαντηρας ομως για να κραταει τη θερμοκρασια το χειμωνα ειναι απαραιτητος.

Αν διεθετα μεγαλο ενυδρειο με κρυψωνες και φυτα θα εβαζα πανω απο ενα μονομαχο αφου το καθε ψαρι θελει γυρω στα 40 εκ. αποκλειστικο χωρο.

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο για αλλη μια φορα εγραψες.... :(:(

Αμα βρω απο συνχομπιστα και φυσικα θα το προτιμουσα...

Αλλα μιας και ειναι αρκετα δυσκολη η αναπαραγωγη τους ειναι λιγο δυσκολο...

Το ενυδριο μου οπως ειπα ειναι 60 λιτρα μικτα..

Τι BackGround θα μπορουσα να βαλω μιας και το αμυρο ειναι απαγορευτικο..??

Τι χρωμα αμμο να βαλω..??Λογικα θα πρεπει να ειναι ουδετερη...

Αυτο για τα φυλα το ειχα σκευτει και μαλλον θα το κανω μιας και εμπλουτιζουν και το νερο με τανινες...

Ξυλα μονο Driftwood η μπορουμε και Mopani..??

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο για αλλη μια φορα εγραψες.... :(:(

Αμα βρω απο συνχομπιστα και φυσικα θα το προτιμουσα...

Αλλα μιας και ειναι αρκετα δυσκολη η αναπαραγωγη τους ειναι λιγο δυσκολο...

Το ενυδριο μου οπως ειπα ειναι 60 λιτρα μικτα..

Τι BackGround θα μπορουσα να βαλω μιας και το αμυρο ειναι απαγορευτικο..??

Τι χρωμα αμμο να βαλω..??Λογικα θα πρεπει να ειναι ουδετερη...

Αυτο για τα φυλα το ειχα σκευτει και μαλλον θα το κανω μιας και εμπλουτιζουν και το νερο με τανινες...

Ξυλα μονο Driftwood η μπορουμε και Mopani..??

Βαλε φυλλα..εχω και γω στο δικο μου..

για backwall βαλε μαυρο φοντο ειναι το καλυτερο..δινει βαθος και φυσικοτιτα...

επιση οι μονομαχοι στρεσαροντε ευκολα με το φως κτλ..εγω θα πρωτινα καποιο καφε χαλικι (λεπτο) πιστευω ειναι το ιδανικο. προτημισε χαλαζιακο που ειναι ουδετερο.

για ξυλο δεν ξερω αν παιζει κατι..

Να ρωτησω και γω κατι με την σειρα μου να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας... μπορει να βαλει μπαμπου ζοντανο... οι ριζες μεσα και το φυλλωμα εξω απο το νερο... εχω δει πολλα τετοια ενυδρεια με μονομαχο...

και μιας και το μπαμπου ειναι πολυ ομορφο και τις μοδας θα ειναι πολυ ωραιο πιστευω..

τι λετε??? :(

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο για αλλη μια φορα εγραψες.... :(:(

Αμα βρω απο συνχομπιστα και φυσικα θα το προτιμουσα...

Αλλα μιας και ειναι αρκετα δυσκολη η αναπαραγωγη τους ειναι λιγο δυσκολο...

Το ενυδριο μου οπως ειπα ειναι 60 λιτρα μικτα..

Τι BackGround θα μπορουσα να βαλω μιας και το μαυρο ειναι απαγορευτικο..??

Τι χρωμα αμμο να βαλω..??Λογικα θα πρεπει να ειναι ουδετερη...

Αυτο για τα φυλα το ειχα σκευτει και μαλλον θα το κανω μιας και εμπλουτιζουν και το νερο με τανινες...

Ξυλα μονο Driftwood η μπορουμε και Mopani..??

Το κοκκινο ειναι λογο εκτεταμενης ταχυτητας..

Σταθη λενε πως με το μαυρο φωντο γινεται το τζαμι καθρευτης και στρεσσαρεται ο μονομαχος..

Στο φυσικο τους περιβαλον υπαρχει αμμος η χαλικι..??

Θελει ανοικτο ενυδριο το μπαμπου και με μονομαχο δυσκολο ανοικτο ενυδριο...Επεισης λογικα θα θελει και δικο του φωτισμο...

Link to comment
Share on other sites

θα μας πουν τα παιδια για το μαυρο...εγω το εχω στα περισοτερα ενυδρεια μου..

αααα μου τα χαλας... γιατι οχι ανοιχτο??? θα βαλεις τα φυτα που πηρες απο τον kriso να γεμισει η επιφανια (ετσι θα μειωσεις και τον φωτισμο στο μεσο του ενυδρειου και θα νιωθει καλυτερα το ψαρι.. :(:(

για τον πραγματικο βυθο δεν ξερω παντος στο λεω οτι θα νιωθει πιο ανετα με το χαλικι..και αφου δεν ειναι αφρικανα κιχλιδα για να σκαβει δεν σε ενοχλει να βαλεις...ισα ισα σε μικρα ενυδρεια διχνει πιο καλο το χαλικι.. :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα προτιμω την αμμο.Αλλα αν εχει στο φυσικο τους περιβαλον χαλικι δεν το συζητω...:(

Οσο για το ανοικτο ενυδριο ξερω πως οι μονομαχοι ειναι τρομεροι αλτες...Οποτε το ξεχναω...

Link to comment
Share on other sites

1. Κλειστο ενυδρειο, μπορει να πηδηξει 7-8 εκ. ισως και παραπανω και περναει και απο χαραμαδα 0,5 εκ..

2. Οχι μαυρο φοντο γινεται καθρεπτης και ειναι σε συνεχες flairing και στρεσαρεται. Δοκιμασε καθολου φοντο.

3. Βυθο οτι σου αρεσει σε φυσικα χρωματα και οχι ασβεστολιθικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια....

Την παρασκευη μαλλον θα κατεβω αθηνα και μαλλον θα κανω και καποια ψωνια...

Λεω να παρω σκουρα μπεζ προς το καφε αμμο...

Θα βαλω και καποια φυλα μεσα...Τι εδος προτεινεται Almond, Cattapa η καποιο αλλο ειδος..??

Απο ξυλα πια ειδη ειναι καταληλοτερα..??Μοpani,Driftwoods η καποιο αλλο ειδος..??

Link to comment
Share on other sites

1. Κλειστο ενυδρειο, μπορει να πηδηξει 7-8 εκ. ισως και παραπανω και περναει και απο χαραμαδα 0,5 εκ..

2. Οχι μαυρο φοντο γινεται καθρεπτης και ειναι σε συνεχες flairing και στρεσαρεται. Δοκιμασε καθολου φοντο.

3. Βυθο οτι σου αρεσει σε φυσικα χρωματα και οχι ασβεστολιθικο.

Σπυρο με ολο το σεβασμο αλλα νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο αυτο...επιδη παντα μου αρεσαν τα beta ειχα απο μικρος σε γιαλα οπως ολα τα παιδακια.. τους ειχα κατακαιρους σε διαφορες γιαλες απο μικρουλες ως πολυ μεγαλες.. και οπως ειναι λογικο σαν παιδακι δεν γνωριζα οτι θελει ιδικη διακοσμηση για να νιωθει ανετα.. παρολαυτα ποτε μα ποτε δεν πηδηξε μονομαχος απο την γιαλα μου.. και οχι μονο απο τις δικες μου αλλα και απο των φιλων μου..

τελος τωρα που εχω ενα beta σε ενυδριεο 30 λιτρα φυτεμενο και προσεγμενο τον εχω παλι σε ανοιχτο ενυδρειο με over tang λαμπα και πριν μια βδομαδα προσθεσα πιστια φυτα (επιφανιας)... και δεν εχω κανενα προβλημα..

ps εννοητε οτι για τον λογο οτι ειναι ανοιχτο το ενυδρειο η σταθμη του νεροy ειναι λιγο πιο χαμηλα.

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

.....παρολαυτα ποτε μα ποτε δεν πηδηξε μονομαχος απο την γιαλα μου.. και οχι μονο απο τις δικες μου αλλα και απο των φιλων μου.....

Εγω ξερω μερικα που πηδανε.

Ενα ειναι και εδω. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17614

Εχεις δικιο να αμφιβαλεις αφου δεν σου ετυχε αλλα μετα απο τετοιες αναφορες καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε (ή μαλλον μονομαχογυρευε) :(

Μου φαινεται φυσικο αφου το εχουν το αλμα στη φυση τους, αν δουν κατι που τους μοιαζει με τροφη θα πηδηξουν, και οι μονομαχοι δεν βλεπουν και πολυ καλα, μπορει να περασουν για τροφη οτιδηποτε κινειται απο πανω τους.

Καλο ειναι να υπαρχει λοιπον καπακι ή να υπαρχει 7-8 εκατοστα κενο απο την επιφανεια του νερου μεχρι την ακρη του τζαμιου.

Ενα βιντεακι εδω, αλλα δεν συνιστω ομως να κανετε αυτο που εκανα (πριν καταλαβω το "λάθος" μου), και τον εκπαιδευετε και απο πανω για αλματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω μερικα που πηδανε.

Ενα ειναι και εδω. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17614

Εχεις δικιο να αμφιβαλεις αφου δεν σου ετυχε αλλα μετα απο τετοιες αναφορες καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε (ή μαλλον μονομαχογυρευε) :(

Μου φαινεται φυσικο αφου το εχουν το αλμα στη φυση τους, αν δουν κατι που τους μοιαζει με τροφη θα πηδηξουν, και οι μονομαχοι δεν βλεπουν και πολυ καλα, μπορει να περασουν για τροφη οτιδηποτε κινειται απο πανω τους.

Καλο ειναι να υπαρχει λοιπον καπακι ή να υπαρχει 7-8 εκατοστα κενο απο την επιφανεια του νερου μεχρι την ακρη του τζαμιου.

Ενα βιντεακι εδω, αλλα δεν συνιστω ομως να κανετε αυτο που εκανα (πριν καταλαβω το "λάθος" μου), και τον εκπαιδευετε και απο πανω για αλματα.

Πολυ χρησημα και επιμορφωτικα τα λινκ και αυτα που λες Σπυρο.. βλεπω πως οντος την εχουν την τρελα τους τα beta.. εγω στο ενυδρειο μου εχω κατεβασει την σταθμη 5 - 6 ποντους περιπου και εχω οπως ειπα και φυτα επιφανιας μακαρι να μη μου τυχει τετοιο πραγμα αλλα οπως ειπες " καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε (ή μαλλον μονομαχογυρευε) :( " οποτε θα δω τι μπορω να κανω..

:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι προτεινετε αμμο η χαλικι...

Αν η προταση ειναι να βαλω οτι μου αρεσει προτειμω την αμμο..

Τι χρωμα να διαλεξω..??

Απο ξυλα ποια ειδη μπορω να βαλω(Mopani,Driftwood)..??

Σκεφτομαι και τα φυλα τι εδος να βαλω..?(Αlmond,Catapa)..??

Απο σαλιφγκαρια προτεινεται να βαλω Aplle Snails η μπορει να εχω προβλημα με το καβουκι..??Λογω χαμηλων σκληροτητων..>??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι προτεινετε αμμο η χαλικι...

Αν η προταση ειναι να βαλω οτι μου αρεσει προτειμω την αμμο..

Τι χρωμα να διαλεξω..??

Απο ξυλα ποια ειδη μπορω να βαλω(Mopani,Driftwood)..??

Σκεφτομαι και τα φυλα τι εδος να βαλω..?(Αlmond,Catapa)..??

Απο σαλιφγκαρια προτεινεται να βαλω Aplle Snails η μπορει να εχω προβλημα με το καβουκι..??Λογω χαμηλων σκληροτητων..>??

αμμο, χαλαζιακη οτι χρωμα ναναι

ξυλα, μια ριζα με οχι ψηλα κλαδια και μπλεκει τα πτερυγια του

Indian almond leaves = Terminalia catappa http://en.wikipedia.org/wiki/Terminalia_catappa

How to use Indian Almond (Catappa) Leaves?

http://reviews.ebay.com/How-to-use-Indian-...000000004008374

Απο την ιδια (amy-lim) παρε και φυλλα.

Διαλεξε τα πιο μικρα γιατι θα πιανει ολο το ενυδρειο το ενα φυλλο και δεν ειναι ωραιο.

Παρε να εχεις αφου καθε 7-15 μερες θελουν αλλαγη γιατι χανουν τις ουσιες τους και δεν θα σου μαλακωνουν αλλο το νερο.

Τα Grade A ειναι τα πιο εμφανισιμα χωρις τρυπες κλπ. και οσο κατεβαινει το Grade τοσο πιο χυμα ειναι (τη δουλεια την κανουν ομως, ιδιως για οποιον τα θελει για το βαρελι και δεν τον νοιαζει πως φαινονται).

Για τα σαλιγγαρια δεν απαντω :D

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να μπλεξω με ebay..

Αν μπορω να βρω καπου στην ελλαδα θα ειμουν οκ.

Σε ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να μπλεξω με ebay..

Πολλοι το ειπαν αυτο (ενας και εγω) μεχρι που πηραν το πρωτο προιον σε τιμη 1/4 και στην πορτα του σπιτιου τους :P

Μια προπληρωμενη καρτα χρειαζεσαι (απο τραπεζα μονο με την ταυτοτητα σου, αν εισαι ανηλικος με το μπαμπα).

Κανεις account στο ebay και στο Paypal (κατιο σαν μεσαζων ασφαλειας, εκει δηλωνεις το νουμερο που γραφει η καρτα σου και ετσι δεν το ανακοινωνεις σε κανενα, οταν θελεις να αγορασεις κατι απο καποιον, τον "στελνεις" στην Paypal σου και τον πληρωνει αυτη, ταυτοχρονα αν σε 45 νομιζω το αργοτερο μερες δεν παρεις το προιον κανεις αναφορα και σου στελνουν τα λεφτα σου πισω, ενω κηνυγανε τον απατεωνα).

Αν ψωνιζεις απο πωλητη με feedback 99,00% και πανω (δηλαδη δεν εχει κανει κανεις απο τους αγοραστες παραπονο) εισαι ΟΚ. Αυτη που σου εστειλα το λινκ εχει 100% !!!!! http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?...me=VIP:feedback

και τελος :D

Αλλο να πληρωνεις 9.5 US Dollar = 6.7 Euro τα 100 φυλλα (6 λεπτα το ενα) !!!!

Και αλλο 1 εβρω το ενα φυλλο στην Ελλαδα.

Ακομα και απο το γερμανο δεν συμφερει http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/421...chparam/catappa με 66 λεπτα το ενα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803

επαλεξε προπληρωμενες να δεις πληροφοριες : http://www.moneyexpert.gr/gr/%CE%A7%CF%81%...c=-1&cdt=-1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις δικο σου account προτιμησε το αγγλικο http://www.ebay.co.uk/

Πραγματα πανω απο 40-50 εβρω (δεν θυμαμαι ακριβως) ψωνιζε τα απο μαγαζια της ΕΕ (ευρωπη) γιατι τα εκτος τα βαραει ενα χαρατσι (6Ε νομιζω) τα ΕΛΤΑ και αλλα περνανε τελωνειο.

Τα baby catappa που βρηκα πιο πανω τα χτυπαω επιτοπου γιατι δεν ειναι και ευκολα να τα βρεις. :D:P

Οποιος προλαβει :wootwoot:

ΥΓ με εκλεψε τελικα.

Ειχε αλλη ισοτιμια απο αυτη που ειχα υπολογισει με το http://www.oanda.com/convert/classic και αντι για 6,7 εβρω μου πηρε 6,85 τα 100 φυλλα :thumbup:

:wootwoot::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι χτυπα και για εμενα καμια 100αρια...

Σοβαρα μιλαω...Αν ειναι τοσο χαμηλο το κοστος....

Αφου ετσι και αλλιως θα χρειαστω..Στην επομενη παραγκελια σου βαλε και κανα φυλαρακι..:D

Ααα ξεχασα..Τα Catapa καπνιζονται..??:P

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...