Jump to content

συμβατότητα


Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα να μου πείτε τι άλλα ψάρια μπορω να βάλω με αυτα που έχω μεσα,έχω ενα 180 λτ ενυδρείο,με ενα παροτ,severum το πορτοκαλι με τις ασπρες γραμμες, ενα κλοουν και εναν γλυφτι.

βασικα είχα πιο πολλα κλοουν αλλα ψωφησαν λογω το οτι δεν ειχε στρωσει το ενυδρειο.

τωρα έχει στρωσει και μαλιστα μου ειπαν οτι εφτιαξα πολυ καλο νερο.

παντως μου αρεσουν πολυ τα γκουραμι,οσκαρ.αλλα ξερω οτι δεν ταιριαζουν και τα οσκαρ γινονται θηρια!

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...

λπν τα ψαρια που εχεις ειναι 2 κιχλιδες αμερικης ενα loach και ενας πλεκοστομος.. πρεπει να ξερεις οτι παρολο που ζουν στην ιδια ηπειρο.. εχουν διαφορετικες απετησεις το ενα απο το αλλο...

για τα λιτρα που επελεξες τα ψαρια ειναι μεγαλα...

για τα οσκαρ δεν το συζητω στα 180 λιτρα μπορεις να βαλεις μονο ενα μονο του...

τα κλοουν τωρα ζουν σε κοπαδια των 6+ ατομων.. οποτε το να εχεις ενα καταλαβαινεις οτι ειναι βασανο..(για το ψαρι). επιπλεων θελουν πολυ περισοτερα λιτρα απο τα 180...

το παροτ εχει τις ιδιες περιπου απετησεις με το οσκαρ..οποτε αστο.

εγω θα σου προτηνα.. κρατα το ομορφο severum σου δωσε τα υποληπα ψαρια και βαλε αλλα 2 τετοια. να εχεις 1 αρσενικο και 2 θυλικα.. διακοσμησε σωστα το ενυδριεο σου και πιστεψεμε θα το χαρεις και εσυ και τα ψαρια σου...

παρολα αυτα θα σε παρακαλουσα να μας πεις τις τιμες του νερου σου..και τι εννοεις οτι εστρωσε καλα...

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηλθες...

λπν τα ψαρια που εχεις ειναι 2 κιχλιδες αμερικης ενα loach και ενας πλεκοστομος.. πρεπει να ξερεις οτι παρολο που ζουν στην ιδια ηπειρο.. εχουν διαφορετικες απετησεις το ενα απο το αλλο...

για τα λιτρα που επελεξες τα ψαρια ειναι μεγαλα...

για τα οσκαρ δεν το συζητω στα 180 λιτρα μπορεις να βαλεις μονο ενα μονο του...

τα κλοουν τωρα ζουν σε κοπαδια των 6+ ατομων.. οποτε το να εχεις ενα καταλαβαινεις οτι ειναι βασανο..(για το ψαρι). επιπλεων θελουν πολυ περισοτερα λιτρα απο τα 180...

το παροτ εχει τις ιδιες περιπου απετησεις με το οσκαρ..οποτε αστο.

εγω θα σου προτηνα.. κρατα το ομορφο severum σου δωσε τα υποληπα ψαρια και βαλε αλλα 2 τετοια. να εχεις 1 αρσενικο και 2 θυλικα.. διακοσμησε σωστα το ενυδριεο σου και πιστεψεμε θα το χαρεις και εσυ και τα ψαρια σου...

παρολα αυτα θα σε παρακαλουσα να μας πεις τις τιμες του νερου σου..και τι εννοεις οτι εστρωσε καλα...

ph 6.6

gh 9

kh 5

no2 0.0

no3 10

nh3/nh4 0.0

τα ψαρακια ειναι δωρο και δεν θα ηθελα να τα δωσω.. για το κλοουν ειχα αναφερειι οτι ειχα παρει παραπανω γιατι ξερω οτι πανε κοπαδι αλλα ψοφησαν λογω της αυξημενης αμμωνιας απο το στρωσιμο...

γιαυτο ρωταω τι μπορω να κανω με αυτα που εχω χωρις να τα δωσω δηλαδη... ευχαριστω πολυ ..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες τιμες...

Με τι εκανες τις μετρισεις... πως εχεις τοσο χαμηλες τιμες (οξινες).. τις εριξες με κατι??

διστυχως ιουλια αν δεν κανεις μια σωστη επιλογη ψαριων δεν μπορεις να καταφερεις και πολλα.. και εινα καλυτερο πιστευω να δωσεις το "δωρο" σε καποιον που θα το προσεχει και θα το αγαπα παρα να πεθανει... :(

δεν ξερω..τι λες εσυ..

Link to comment
Share on other sites

..για τα οσκαρ δεν το συζητω στα 180 λιτρα μπορεις να βαλεις μονο ενα μονο του........

Συζητατο καλυτερα.

400 μινιμουμ.

Και λιγα λεω, 40 εκατοστα ψαρι σε εναμιση μετρο με το ζορι χωραει και το Astronotus ocellatus δεν ειναι απο τα ησυχα ψαρακια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συζητατο καλυτερα.

400 μινιμουμ.

Και λιγα λεω, 40 εκατοστα ψαρι σε εναμιση μετρο με το ζορι χωραει και το Astronotus ocellatus δεν ειναι απο τα ησυχα ψαρακια.

Σπυρο παρεξηγησες... δεν ειπα να βαλει στα 180 λιτρα oscar...ειπα οτι με το ζορι θα εμπενε μονο του τωρα π εχει και αλλα ψαρια ειναι απαγορευτικο..

η δικη μου προταση ειναι αυτη και μονο!!

"εγω θα σου προτηνα.. κρατα το ομορφο severum σου δωσε τα υποληπα ψαρια και βαλε αλλα 2 τετοια. να εχεις 1 αρσενικο και 2 θυλικα.. διακοσμησε σωστα το ενυδριεο σου και πιστεψεμε θα το χαρεις και εσυ και τα ψαρια σου..."

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες τιμες...

Με τι εκανες τις μετρισεις... πως εχεις τοσο χαμηλες τιμες (οξινες).. τις εριξες με κατι??

διστυχως ιουλια αν δεν κανεις μια σωστη επιλογη ψαριων δεν μπορεις να καταφερεις και πολλα.. και εινα καλυτερο πιστευω να δωσεις το "δωρο" σε καποιον που θα το προσεχει και θα το αγαπα παρα να πεθανει... :(

δεν ξερω..τι λες εσυ..

δεν έριξα κατι.εκανα τις μετρησεις μονη μου και πηγα και σε μαγαζι που κανει μετρησεις .

αν δεν τα αγαπουσα δεν θα ειχα παει σε 5 ενυδρεια για να ρωτησω ουτε θα πολεμαγα καθε μερα να κανω μετρησεις και να αλλαζω κουβαδες και δεν ξερω τι αλλο.

το αν αγαπαω η οχι τα ψαρια καλυτερα να αναφερθητε σε μαγαζατορες που προυλανε οσκαρ και παγκασιους σε ατομα που δεν εχουν ενυδρεια ουτε καν 50λτ..αυτοι ειναι που δεν τα αγαπανε και οχι εγω..δεν ειπα οτι θα βαλω οσκαρ μεσα,ειπα οτι μου αρεσει αλλα ειπα επισης οτι ξερω οτι δεν κανει επομενως δεν περνω τετοιο ψαρι...

τα ψαρακια αυτα μου τα πηρανε προσωπο που σημαινει πολλα για εμενα οπως και τα ψαρακια επισης.

σε αυτο το μεγεθος που ειναι,μπορω πιστευω να τα κρατησω,οταν μεγαλωσουν φυσικα και θα τα δωσω σε καποιο αλλο ανθρωπο και οχι σε μαγαζατορα.

και πιστεψε με τα προσεχω και δυστυχως κανενασ μαγαζατορασ δεν νοιαστηκε να με βοηθησει παρα μονο εγω μονη μου διαβαζοντασ πως να σωσω το ενυδρειο μου που ειχε παει η αμμωνια μου 2. τελοσπαντων εγω ρωτησα τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω αλλα οχι να βαλω αμεσα,απλα να γνωριζω και πιστεψε με θα κανω οτι ειναι καλυτερο για αυτα τα ψαρακια που εχω,κ αν χρειαστει λογω μεγεθους να τα δωσω για το καλυτερο,θα το κανω και αυτο.

τελοσπαντων ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Συζητατο καλυτερα.

400 μινιμουμ.

Και λιγα λεω, 40 εκατοστα ψαρι σε εναμιση μετρο με το ζορι χωραει και το Astronotus ocellatus δεν ειναι απο τα ησυχα ψαρακια.

''παντως μου αρεσουν πολυ τα γκουραμι,οσκαρ.αλλα ξερω οτι δεν ταιριαζουν και τα οσκαρ γινονται θηρια!''

αυτο εγραψα πιο πανω.συμφωνω και γνωριζω.απλα ειπα το τι μου αρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον julia εχεις τρια φοβερα προτερηματα για να συνεχισεις επιτυχως με το χομπυ σου.

Αγαπη για τα ζωντανα, θεληση για μαθηση και ενυδρειο ικανοποιητικων διαστασεων.

Οτι γραφεται εδω ειναι για να σε βοηθησουμε οσο μπορει και γνωριζει ο καθενας μας σαν συναδελφος συνχομπιστας, να αποφυγεις τις κακοτοπιες και τα προβληματα που μπορει να σε απογοητευσουν.

Καμια φορα ακουγονται σκληρες καποιες συμβουλες/προτασεις αλλα ειναι αληθεια οτι πρεπει να παρθουν αποφασεις σκληρες μερικες φορες.

Ολοι καναμε λαθη στην αρχη και μετα με την καταλληλη βοηθεια τα διορθωσαμε οσο μπορουσαμε.

Παραδειγμα δικο μου : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=18420&hl=

Λοιπον για να συνεχισουμε με το θεμα σου.

Οι μετρησεις που αναφερεις φαινονται καπως "περιεργες" και θα σου εξηγησω γιατι ειναι περιεργες αλλα και γιατι πρεπει να προσεξεις να εχεις σωστες μετρησεις.

Απο τη στιγη που οι βρυσες της αθηνας βγαζουν σκληρο νερο και αλκαλικο (πεχα δλδ γυρω στο 7,5) και απο τη στιγμη που λες οτι δεν ριχνεις κατι μεσα στο νερο, πως εφτασε το πεχα στο 6,6???

Αν λοιπον ειναι λαθος οι μετρησεις τοτε βαδιζεις σε λαθος δρομο νομιζωντας οτι εχει αυτες τις τιμες το νερο.

Κατι συμβαινει λοιπον γιαυτο και επιμενουμε.

Επισης οσο και ανετων διαστασεων να ειναι το ενυδρειο σου, παντα υπαρχουν ψαρια που δεν μπορουν να μπουν ειτε λογω μεγαλυτερων διαστασεων απο οτι χωραει το ενυδρειο ειτε λογω υπαρξης αλλων μη συμβατων ψαριων μεσα, ειτε λογω μη καταλλληλου διαθεσιμου νερου, ειτε λογω ελλειψης καποιων γνωσεων ακομα για τη διατηρηση τους.

Σε αλλες περιπτωσεις μπορει να χρειαζεται να προσθεσουμε ψαρια γιατι δεν εχουμε την απαραιτητη μινιμουμ ομαδα (φυσικα αν χωρανε και παλι) ή να αλλαξουμε την αναλογια αρσενικα προς θηλυκα, ή να αλλαξουμε τη διακοσμηση αν πχ φτιαχνουν τις φωλια τους σε πετρες και εμεις δεν τους τις διαθετουμε.

Εχεις λοιπον ενα παπαγαλοψαρο, ενα severum, ενα clown loach, και ενα γλυφτη (ποιον απ'ολους?) ή αν εχει φωτο να τον δουμε.

Το παπαγαλοψαρο θα ηταν καλο να μην το ειχες εξαρχης αφου γενικοτερα ειναι λαθος να υποστηριζουμε τετοιες "δημιουργιες"

Ο κλοουν ειναι κοπαδοψαρο θελει μιμινομυ 4-5 ατομα ακομα και μπορει να φτασει τα 30 εκ. θελει το καπαδι ενα ενυδρειο 400 λιτρων. Αυτα τα χρειαζονται απο την αρχη γιατι μετα ειναι αργα για την υγειη αναπτυξη τους (νανισμος κλπ).

Διαβασε τα προφιλ των ψαριων πιο πανω και μελετησε και αποφασισε πως μπορεις να διαμορφωσεις ή αν χρειαζεται να διορθωσεις το ενυδρειο σου.

Οτι απορια δεν σου λυνεται απο τα αρθα και τις παρομοιες συζητησεις του φορουμ μπορεις να ρωτας ελεθυερα. :(

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια και χρησημα αυτα που σου ειπε ο Σπυρος... :(

να πω και γω κατι ακομα..το να κρατησουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο μας.. 3, 4, 5, 6 μηνες... ακομα και 1 χρονο δεν ειναι επιτυχια.. αλλα αποτυχια..μιας και τα περισοτερα ψαρια ζουν απο 5 ως 50 χρονια...

ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση και για σενα και για τα ψαρια σου...

καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε.. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρίξει πιο παλιά ph-minus.Μετά όταν έφτιαξε η αμμωνία μου και έστρωσε δεν έχω ξαναρίξει.Μια φορά δηλαδή έριξα.

Ίσως γιαυτό το ph μου είναι τόσο.Σήμερα που έκανα την μέτρηση εμένα μου βγήκε στο 7,5

Εαν δώσω τον κλοουν μου, τι να πάρω πιο μετά?

Το παροτ μου τον πήρανε και δεν γνώριζα ουτε και εγώ ουτε και η φίλη μου οτι ήταν μεταλλαγμένο.

Οταν το έμαθα δεν ξανασκέφτηκα να πάρω ξανα...

Και ειλικρινά λυπάμαι που πουλάνε τέτοια στο εμπόριο ..Κρίμα ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Τα ph buffers ενεργουν για λιγο, δεν μπορει να κρατησει καιρο η δραση τους.

Ασε που το απνω κατω στο pH ειναι επικινδυνο, μεχρι και αμεσος θανατος μπορει να επερθει στα ψαρια. μεχρι 0,2 το 24ωρο λενε τα χαρτια, επιτρεπεται να αλλαζει το πεχα, αφου αλλαζει λογαριθμικα η μετρηση. (πχ το 7,8 ειναι 10 φορες πιο αλκαλικο απο το 7,7).

Υποψιαζομαι λαθος μετρηση ή ληγμενα τεστ ή "ξεθυμασμενα" στικακια σε ανοιχτο κουτι κλπ.

Κανε και με αλλο τεστ μια μετρηση (αν βρεις δανεικο υγρο τεστ pH της APi)

To 7,5 μου φαινεται πιο λογικο για πεχα βρυσης στην Αττικη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ph buffers ενεργουν για λιγο, δεν μπορει να κρατησει καιρο η δραση τους.

Ασε που το απνω κατω στο pH ειναι επικινδυνο, μεχρι και αμεσος θανατος μπορει να επερθει στα ψαρια. μεχρι 0,2 το 24ωρο λενε τα χαρτια, επιτρεπεται να αλλαζει το πεχα, αφου αλλαζει λογαριθμικα η μετρηση. (πχ το 7,8 ειναι 10 φορες πιο αλκαλικο απο το 7,7).

Υποψιαζομαι λαθος μετρηση ή ληγμενα τεστ ή "ξεθυμασμενα" στικακια σε ανοιχτο κουτι κλπ.

Κανε και με αλλο τεστ μια μετρηση (αν βρεις δανεικο υγρο τεστ pH της APi)

To 7,5 μου φαινεται πιο λογικο για πεχα βρυσης στην Αττικη.

αν αλλάξει το ph τοτε τι πρεπει να κάνω...

Θα κάνω αλλαγή στο νερό μου σήμερα,και το ph της βρυσης μου ειναι 8,αν μετα την αλλαγη φτάσει το 8, πρέπει να ρίξω ph-minus?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως παραπανω οι φιλοι ηταν απολυτως κατατοπιστικοι.

δεν ριχνουμε μπαφερς στο νερο γιατι μπορει να στρεσαρει τα ζωντανα μας :D

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως παραπανω οι φιλοι ηταν απολυτως κατατοπιστικοι.

δεν ριχνουμε μπαφερς στο νερο γιατι μπορει να στρεσαρει τα ζωντανα μας :D

:P

τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου?

εχει και τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...