Jump to content

My New Reef


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

ξέχασα να ευχαριστήσω τον DIA για το δώρο που μου έστειλε.DIA σε ευχαριστώ πολύ.εύχομαι να γίνει τόσο καλό όσο και το δικό σου.

Δεν χρειαζεται ευχαριστω για τιποτα.

Εγω σου ευχομαι να το χαρεις περισσοτερο απ'οτι χαρηκα εγω το δικο μου.......................

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Round 3

Τέλος και τα υδραυλικά.Επόμενο βήμα βράχος κτλ κτλ.

Τα εργαλεία μας

1-1.jpg

Το ενυδρείο πριν το τελείωμα του

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Ο NAVY επί το έργο. μετά αναγκάστηκε για προσωπικούς λόγους να αποχωρήσει

5.jpg

Ο Nidal καθαρίζει τις σιλικόνες και ξεκινάμε τα υδραυλικά

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

14.jpg

Καθάρισμα για να μπορέσουμε να ζούμε στο σπίτι

13.jpg

15.jpg

Το sump (όχι τελειωμένο)

16.jpg

Και τέλος,,,

17.jpg

18.jpg

19.jpg

Nidal και NAVY θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την παρέα για τις ωραίες ώρες που περάσαμε για το γέλιο που ρίξαμε και για την πολύτιμη βοήθεια σας. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ.Η επόμενη φορά που θα έρθετε σπίτι θα είναι απλά για να αράξουμε ποτό και φαγητό.Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η στάθμη του νερού είναι σε καλό σημείο.Η στάθμη και του sump και του ενυδρείου γιατί έχω φτιάξει τα κλείστρα σε σημείο έτσι ώστε να μην γεμίζει η αδειάζει το τελευταίο διαμέρισμα του sump και να μην ακούγονται τα pvc

SL370530.jpg

SL370531.jpg

SL370532.jpg

SL370533.jpg

Link to comment
Share on other sites

brake time

SL370482.jpg

αυτά παθαίνει όποιος κάθεται να δεί τον ακατανόμαστο να παίζει "μπάλα"....

κοντευουν να πεθάνουν απο βαρεμάρα με την φαντασία του παιχνιδιού....

καλά που δεν υπήρχε τετοια ώρα ανοιχτό φαρμακείο εκεί κοντά γιατί θα ήταν τώρα και οι δύο τους ναρκομανείς :D

Link to comment
Share on other sites

Τέλος και η βάση για το βράχο.Αντε να μπει και ο βραχος για να πουμε τελικα οτι εχουμε ενυδρειο και δουλευει.Να παμε και καμια βολτα με την κοπελα γιατι στο τελος θα μου παρε το ενυδρειο σου και πηγαινε για καφε

Ο φύλακας της βάσης

SL370534.jpg

SL370535.jpg

SL370536.jpg

SL370537.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια στην ομάδα για το τέλειο αποτέλεσμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακομα οχι!!!Αλλα ελπιζω συντομα να το εχω τελειωσει.μεχρι τελος του μηνος λογικα θα ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

επιτέλους αγοράστηκε και ο βράχος.πιστεύω σήμερα η αύριο να είναι έτοιμο το aquascaping!!!

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους αγοράστηκε και ο βράχος.πιστεύω σήμερα η αύριο να είναι έτοιμο το aquascaping!!!

Μπραβο ρε Νικο,αντε να το χαρεις επιτελους :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα καλά να πάνε..

Link to comment
Share on other sites

εχθές κάθισα δυστυχώς μόνος μου και έφτιαξα τον βράχο.η γνώμη μου είναι ότι δεν τα κατάφερα και πολύ καλά.και οι 2 βάσεις μου θυμίζουν έτσι όπως είναι κοντοσούβλι.δεν βοήθησαν και τα κομμάτια που ήταν τόσο πλακέ αλλά δεν πειράζει.τώρα ότι έγινε έγινε.περιμένω να ξεθολώσει το νερό για να βάλω μια δυο φωτογραφίες ακόμα.έβαλα άνθρακα 400ml και αντιφώσφορο 400ml και όλους τους κυκλοφορητές και skimmer σε λειτουργία.απλά τσεκάρω τώρα την στάθμη του νερού για να ρυθμίσω τις βάνες της επιστροφής και της υπερχειλισης

DSC00052.jpg

DSC00053.jpg

DSC00054-1.jpg

DSC00055.jpg

DSC00056.jpg

DSC00057.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλουτσικο..

Απο αποψη ομορφιας θα σου ελεγα να χαμηλωνες λιγο σε υψος το αριστερο κοντοσουβλι (:blush:) και να βαλεις λιγο βραχο στην μεση..

Απο αποψη πρακτικοτητας και κυκλοφορειας δεν ξερω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

ναι στο αριστερό κοντοσουβλι λέω να βάλω λίγο τζατζίκι εεεε να το βγάλω το πάνω πάνω κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη σε ευχαριστώ πάρα πολύ.όχι μόνο για τις ευχές σου αλλά και για την πολύτιμη βοήθεια σου και σε γνώση αλλά και σε πράξη.θα περάσω καμιά μέρα να πιούμε ρακί αλλά χωρίς να έρθω με το μηχανάκι αυτή την φορά

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει ετσι οπως ειναι και που μενει τοσο αμμος ελευθερη κατω :blush:

Νομιζω αν γεμισει με νερο και φωτιστει,θα δειξει πολυ πιο ωραιο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα και τους πρώτους κατοίκους.και βέβαια πλάκα κάνω.Ήθελα να ρωτήσω η κοραλλίνη πάνω κάτω σε πόσο καιρό βγαίνει.ξέρω δεν είναι κάτι στάνταρ.τους κυκλοφορητές πρέπει να τους έχω να βαράνε τώρα στην αρχή επάνω στο βράχο???τώρα το μόνο που κάνω είναι φώτα κλειστά και τεστ???

Link to comment
Share on other sites

για άλλη μια φορά ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...