Jump to content

My New Reef


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Kαλησπέρα Νίκο

για να σου πώ την αλήθεια όταν το είδα για πρώτη φορά τρόμαξα απο την άποψη του κατα πόσο είναι σταθερό αλλά φαντάζομαι θα το έχεις φροντίσει αυτό...

Η ταπεινή μου γνώμη είναι να δώσεις μία πιό φυσική εικόνα στο ενυδρείο σου να δημιουργήσεις σπηλιές και θέσεις για κοραλάκια...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να το χαρείς στο έπακρο. :blush:

Πάντα φιλικά Κώστας

(περιμένουμε update έτσι:)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα έβαλα και τους πρώτους κατοίκους.και βέβαια πλάκα κάνω.Ήθελα να ρωτήσω η κοραλλίνη πάνω κάτω σε πόσο καιρό βγαίνει.ξέρω δεν είναι κάτι στάνταρ.τους κυκλοφορητές πρέπει να τους έχω να βαράνε τώρα στην αρχή επάνω στο βράχο???τώρα το μόνο που κάνω είναι φώτα κλειστά και τεστ???

Η κοραλινη δεν θα πρεπει να σε ανησυχει.Με το που θα αρχισεις να αναβεις τα φωτα,μεσα σε ενα μηνα θα αρχισει να εμφανιζεται.Τοτε θα μπορεις να παρεις και λιγο ξυσμα κοραλινης απο το τζαμι καποιου αλλου ενυδρειου,και να το ριξεις μεσα στο δικο σου για να επιταχυνεις λιγο την εμφανιση της.

Κυκλοφορια κυκλικη,και οχι στοχευμενη πανω στο βραχο,για να μην εχεις νεκρα σημεια που θα μαζευεται βρομια,και περιοδικο ξεσκονισμα του βραχου τωρα στο κουραρισμα-στρωσιμο με τη βοηθεια ενος κυκλοφοριτη στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Νίκο

για να σου πώ την αλήθεια όταν το είδα για πρώτη φορά τρόμαξα απο την άποψη του κατα πόσο είναι σταθερό αλλά φαντάζομαι θα το έχεις φροντίσει αυτό...είναι στην βάση για τον βράχο δεμένος και με κόλα coral fix

Η ταπεινή μου γνώμη είναι να δώσεις μία πιό φυσική εικόνα στο ενυδρείο σου να δημιουργήσεις σπηλιές και θέσεις για κοραλάκια...το καλο με αυτο το στήσιμο είναι οτι τα ψαρια θα εχουν αρκετο χωρο για κολυμπι αλλα το κακο ειναι με τις σπυλιες οπως ειπες και εσυ.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να το χαρείς στο έπακρο. :blush:

Πάντα φιλικά Κώστας σε ευχαριστω παρα πολυ.και εγω ευχομαι να το χαρω γιατι με κουρασε παρα πολυ αυτο το ενυδρειο αλλα πιστευω καθε εμποδιο για καλο

(περιμένουμε update έτσι:)

Η κοραλινη δεν θα πρεπει να σε ανησυχει.Με το που θα αρχισεις να αναβεις τα φωτα,μεσα σε ενα μηνα θα αρχισει να εμφανιζεται.Τοτε θα μπορεις να παρεις και λιγο ξυσμα κοραλινης απο το τζαμι καποιου αλλου ενυδρειου,και να το ριξεις μεσα στο δικο σου για να επιταχυνεις λιγο την εμφανιση της.

Κυκλοφορια κυκλικη,και οχι στοχευμενη πανω στο βραχο,για να μην εχεις νεκρα σημεια που θα μαζευεται βρομια,και περιοδικο ξεσκονισμα του βραχου τωρα στο κουραρισμα-στρωσιμο με τη βοηθεια ενος κυκλοφοριτη στο χερι. πολυ καλες οι συμβουλές σου σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

ωραίο στήσιμο θα το ευχαριστηθείς μόλις αρχίσεις να βάζεις κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.θέλω να ρωτήσω αν η Eheim κυκλοφορητες είναι πιο αθόρυβη από τις aquabee γιατί μου ακούγετε αρκετός θόρυβος και δεύτερον να βάλω αυγοθήκες για να λιγοστέψω τον θόρυβο και φελό κάτω απο το sump???

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις, γιατι όχι?

Δεν ξέρω όμως πως θα τα πας με την υγρασία.

Θεωρητικά η eheim ειναι καλύτερη ποιοτητικα απο τις aquabee... η απόφαση δική σου

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

ΝΟ2=5

ΝΟ3=10

ΝΗ3-4=0.50

Αλατότητα=125

Link to comment
Share on other sites

Ψηλα ακομά και σε πλήρη δραστηριότητα ο κυκλος του αζώτου!

Υπομονη ακόμα!

Η αλατότητα μάλλον στο 1025 ε???

Link to comment
Share on other sites

ναι 1025 :P ξέρεις κεκτημένη ταχύτητα.οπότε λες καλά πάμε???

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει να δουλευει ο κυκλος του Αζώτου

Όταν μηδενισεις ΝΗ3 και ΝΟ2 τοτε συζηταμε...

Ενοειται παμε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update τώρα που το νερό έχει ξεθολώσει.Το aquascaping του βράχου θα αλλάξει σύντομα :excl:

DSC00066.jpg

DSC00067.jpg

DSC00068.jpg

DSC00070.jpg

DSC00071.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

το ειχα αγορασει απο το water inn 75 ευρω.ειναι λιγο ακριβό για moonlight αλλα απο οτι βλεπεις ειναι καλο.ειχε και ενα αλλο με 125 νομιζω που εχει ολες τις φασεις της σεληνης

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το φωτάκι σου!!!

Αυτό το στήσιμο του βράχου δεν μου πολυαρέσει...

Σαν δύο πύργοι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψτιαξω μέσα στην εβδομάδα.περιμένω το κατάλληλο team

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

KH=5-6

NH3-NH4=1

NO2=0

NO3=0 με 5

πότε θα μπορώ να βάλω συνεργείο καθαρισμού και ψάρια (ψαράκια όχι όλα με την μια κλασσικά 2 percula για αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

KH=5-6............πάμε σιγά σιγά για 8 - 12

NH3-NH4=1......πάμε για μηδενισμό

NO2=0.............οκ

NO3=0 με 5......πάμε για μηδενισμό

MG ............?

CA..............?

PO 4.............?

πότε θα μπορώ να βάλω συνεργείο καθαρισμού και ψάρια (ψαράκια όχι όλα με την μια κλασσικά 2 percula για αρχή)

.......συνεργείο να βάλεις απο την άλλη εβδομάδα, και ψαράκια τα χριστούγεννα... :excl:
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα δεν τα έχω θα πάω να τα πάρω.Εγώ δεν κάνω τίποτα μέχρι να φτιαχτούν οι τιμές???

Οκ με το συνεργείο καθαρισμού.θα γράψω γράμμα στον άγιο Βασίλη να μου φέρει τα ψαράκια :excl:. να δούμε εσύ πότε θα έρθεις σπίτι να πιούμε τίποτα να δεις και το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Yπομονηηηηηη.

Ο Αποστολης θα ερθει οταν στηθει ολοκληρωτικα ψαρια κοραλια κτλ για να τραβηξει τις καλλιτεχνικες φωτογραφιες :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε ο καλός μου φίλος Sifnos που τον ευχαριστώ πολύ κιόλας και φτιάξαμε το ένα κομμάτι από τα κομμάτια βράχου.Το άλλο κομμάτι θα φτιαχτεί μετά τις γιορτές λόγο έλλειψις χρόνου.Στο ενυδρείο μετά από μετρήσεις έχουν μπει 4 Chromis και 2 percula.To κακό είναι ότι μετά από δύο μέρες άρχισαν τα percula να προσαρμόζωντε και δεν έχουν φάει ακόμα και φοβάμαι λιγάκι.Ορίστε μερικές φωτογραφίες και αναμονή για το τελείωμα του στησίματος...

DSC00117.jpg

DSC00120.jpg

DSC00119.jpg

DSC00118.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Η γονιοπορα σου πως τα παει?λιγο νωρις δεν ειναι? :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι οκ μια χαρά τα πάει.Τα κλοουνάκια φοβάμαι που δεν τρώνε αλλά θα πεινάσουν και θα φάνε που θα παει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...