Jump to content

Ειναι φρακτοκέφαλος;;;


Manoskap

Recommended Posts

:( Πηρα αυτο το ψαρι λεγοντας στον πωλητη τα ψαρια μου και το μεγεθος του ενυδριου μου αλλα δεν θυμαμαι να μου τον ειπε φρακτοκεφαλο.... Θα ηθελα τα φωτα σας μιας και οσους φρακτοκεφαλους εχω δει δεν εχουν αυτα τα χρωματα αν και στο σχημα θα ελεγα πως ειναι ιδιος..... :(post-14216-1248826875_thumb.jpg

post-14216-1248827066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βάλεις καλυτερες φωτογραφίες θα βοηθούσες πολυ .

Πάντως για Phractocephalus hemiliopterus δεν μου δείχνει .

Τί μέγεθος έχει ;

Και πόσο καιρό τον έχεις ;

Περισσότερο μου κάνει για Pseudoplatystoma μικρό και κακοταισμένο !

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βάλεις καλυτερες φωτογραφίες θα βοηθούσες πολυ .

Πάντως για Phractocephalus hemiliopterus δεν μου δείχνει .

Τί μέγεθος έχει ;

Και πόσο καιρό τον έχεις ;

Περισσότερο μου κάνει για Pseudoplatystoma μικρό και κακοταισμένο !

Ναι τετοιο ειναι!!!!! :( Τον εχω μια εβδομάδα και του ριχνω flakes και χαπακια αλλα κρυβεται και δεν μπορώ να τον φωτογραφήσω άνετα..... :( Ειναι γύρω στα 10cm και δείχνει φοβισμένος.... Μαλιστα του ελειπε ενα μουστάκι οταν το αγόρασα και ο πωλητης μου ειπε πως θα του ξαναβγεί. Εχει φοβηθεί το μάτι μου τους πωλητές και δεν ξερω τι να πιστεύω,..... :(

Απλά ανησύχησα μην ήταν φρακτοκέφαλος.... Δεν θα μπορούσα να διατηρήσω ενα τέτοιο ψαρι με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδιο μεταξύ Phractocephalus και Pseudoplatystoma.

Προσωπική μου άποψη είναι να το πάς πίσω στο μαγαζί που το πήρες και να απαιτήσεις να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Είναι απαράδεκτο τα μαγαζιά να πουλούν υβρίδια, πόσο μάλλον να πουλούν και ψάρια που ακόμα και για τα 840 λίτρα που θέλεις να φτιάξεις είναι απαγορευτικά, ακόμα και άν σκέφτεσε για 1 ΜΟΝΟ ενήλικο Practocephalus Hemiliopterus.

Κατά την άποψη μου αλλά και των περισσότερων που έχουν ασχοληθεί με τα μεγάλα γατόψαρα το μίνιμουμ ενός ενυδρείου για ένα ενήλικο RTC (Red Tail Catfish) είναι τα 3500λίτρα με τις σωστές διαστάσεις.

Άν οποιοσδήποτε πωλητής σε ενυδρειομάγαζο πεί το αντίθετο είναι μόνο για γέλια....... :(

Link to comment
Share on other sites

:( Υβρίδιο;; Η αλήθεια είναι πως ψαχνω για τα pseudoplatystoma στο ιντερνετ και δεν βρισκω φωτο που να μοιαζει ΑΚΡΙΒΩΣ με το δικο μου. Αυτα μεγαλώνουν ασχετα με το χωρο που τους προσφερει το ενυδρίο; :(
Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Υβρίδιο;; Η αλήθεια είναι πως ψαχνω για τα pseudoplatystoma στο ιντερνετ και δεν βρισκω φωτο που να μοιαζει ΑΚΡΙΒΩΣ με το δικο μου. Αυτα μεγαλώνουν ασχετα με το χωρο που τους προσφερει το ενυδρίο; :(

http://www.tropicalfish4u.co.uk/Fish/Fresh...ovelnosecatfish

Είναι αυτό ακριβώς... Ξενέρωσα τελείως γιατί υποτίθεται πως οδήγησα 30 χλμ μακριά από το σπίτι μου για να πάρω από εκεί ψαρια λόγω του οτι είχε "καλά" μονάχα. Στεναχωριέμαι ομως και για το κακόμοιρο το ψαράκι αφού δεν φταίει σε τίποτα.... Παρ'ολα αυτά αυριο πρωι πρωί θα τον πάρω τηλέφωνο να δω τι μπορεί να γίνει..... :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι είναι Φρακτοκέφαλος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι Φρακτοκέφαλος.

και ομως δεν ειναι!

αλλωστε εχει γινει η αναγνωριση του ψαριου.....και ειναι υβριδιο

Υβρίδιο μεταξύ Phractocephalus και Pseudoplatystoma.

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

αφτο τροι οτι χοραι στο στοματου,εδο που μενο ο κοσμος ειχαι σοκαριστη με ενα τετιο πσαρη εφαγε εναν ολοκλοιρο καρχαριαεξεχε η ουρατου εχο απο το στομα.και φισικα εφαγε σε 4 μερες ολα τα αλλα γατοπσαρα.το ειχαν σε 1200 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...