Jump to content

Αντλία Αλλαγής νερού


space4711

Recommended Posts

Σκέφτομαι μια αντλία για αλλαγές νερού. Θέλω να είναι εξωτερική (όχι βυθιζόμενη) ώστε να μπορώ να αλλάξω τη φορά ροής του νερού. Δηλαδή τη μια φορά να αδειάσει και κατόπιν να την γυρίσω και να γεμίσει από το βαρέλι. Μανομετρικό υψόμετρο 2 μετρα είναι μια χαρά. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω εγω για τις αλλαγες μου. εχω ενα εξτρα κυκλοφοριτη.. οχι πολυ δυνατο.. τον βαζω στο ενυδρειο και την αποληξη του σε ενα κουβα.. αδιαζω οσο πρεπει και μετα τον τοποθετο αντιστροφα στον κουβα που ειχα ετοιμασει 2 μερες πριν με αντιχλωριο και γεμιζω το ενυδρειο.. :(:(

ευκολος, γρηγορος και ασφαλης τροπος...

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτό κανω κι εγώ αλλά έλεγα μήπως κάποιος έχει εμπειρία από καμία εξωτερική μικρή αντλία. Να κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη ρε αδερφε!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αυτό κανω κι εγώ αλλά έλεγα μήπως κάποιος έχει εμπειρία από καμία εξωτερική μικρή αντλία. Να κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη ρε αδερφε!

Φιλε σταθη.... κατα το δικο μου τρόπο.... αρχαριο βεβαια, αλλα βολικό για μενα...

Αδειαζω το νερο από το ενυδρείο με την σκούπα βυθου, με μπαταρίες, και το γεμίζω με τη βυθιζόμενη αντλία γιατί ειναι πιο δυνατή και μπορει να ανεβασει νερο στα 1,8μετρα με ανεση. :(

Χωρις βαλε βγαλε γυρνα κυκλοφορητες. :(

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις και το αλλο

ενα απλο φιλτρο εσωτερικο κινας μεσα στο δοχειο προετοιμασιας. να ειναι μονο το δυνατοτερο. εχεις ενα λαστιχο ποτισματος στην εξαγωγη του που θα οδηγει το νερο στο ενυδρειο σου. κατι σαν αυτο που κανουν ολοι δηλαδη.

για την αφαιρεση του νερου απο το ενυδρειο, εκτος απο τη σκουπα που λεει ο νικος ή το απλο λαστιχο μπορεις να συνδεσεις διπλα βανακια μεταξυ φιλτρου (ισαγωγη νερου) και σωληνα που ερχεται απο το ενυδρειο σου. καθε φορα που θελεις να αφαιρεσεις νερο απλα τα κλεινεις, τα αποσυνδεεις και ανοιγεις αυτο που ερχεται απο το ενυδρειο. το θεωρω το καλυτερο και ευκολοτερο, εκτος αν θελεις να καθαρισεις το βυθο σου οπου παιζει μονο σκουπα.

η πατεντα ειναι (ή τουλαχιστον εγω το εμαθα) απο το Σπυρο (Delta66), μη κατηγορηθω για πνευματικα δικαιωματα! :(

Link to comment
Share on other sites

Fishaki καλή ιδέα. Αρκεί να βρω ένα συνδετήρα Τ και δυο βανάκια αν κατάλαβα καλά στην έξοδο του φίλτρου ώστε να κλείνω την εξαγωγή προς το ενυδρείο και ν' ανοίγω την εξαγωγή προς την αποχέτευση;

Link to comment
Share on other sites

και αυτο αλλα εγω ειπα κατι ποιο απλο

εφτιαξα ενα προχειο σχεδιο

post-6427-1248898723_thumb.jpg

το σχημα 1 δειχνει πως θα ειναι συνδεδεμενο το συστημα σου οταν λειτουργει κανονικα το φιλτρο σου

το σχημα 2 δειχνει πως θα ειναι οταν αδειαζεις το νερο.

θα πρεπει το σημειο Α να ειναι σε χαμηλοτερο υψος απο το σημειο Β.

επισης δεν θα αποσυνδεσεις τα δυο βανακια πριν τα κλεισεις και πριν βγαλεις το φιλτρο σου απο τη μπριζα.

μολις τα αποσυνδεσεις τοποθετεις το βανακι με το λαστιχο που ερχεται απο το ενυδρειο σου στην αποχετευση και απλα ανοιγεις το βανακι. τρεχει νερο χωρις κοπο.

πως σου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

...η πατεντα ειναι (ή τουλαχιστον εγω το εμαθα) απο το Σπυρο (Delta66), μη κατηγορηθω για πνευματικα δικαιωματα! :wootwoot:

Ειπα εγω τετοια ιδεα? :D δεν τη θυμαμαι :wootwoot::thumbup:

Η μεθοδος που λεει ο space4711 ειναι πιο καλη και ανετη.

Θελεις ενα Ταφ με διακοπτη που να γυριζει τη ροη (απο την εξοδο του φιλτρου ομως για να φευγει το νερο με τη αντλια του φιλτρου) απο το φιλτρο στην αποχετευση.

Παρομοιο Ταφ μπορουμε να βαλουμε στο αλλο λαστιχο που καταληγει στο spraybar και εκει να συνδεσουμε την αντιλα απο το βαρελι με το νερο της αλλαγης. :wootwoot:

Τα διπλα βανακια και το λυσιμο των συνδεσεων δεν χρειαζονται, απλα γυριζουμε το διακοπτη του Ταυ και οταν γεμιζουμε το ενυδρειο, βγαζουμε το φιλτρο εκτος λειτουργειας.

Ειμαι στη φαση που βαριεμαι να ψαχνω στα υδραυλικα, καλα Ταφ εχει βρει κανεις που να κανουν για αυτη τη δουλεια? :P

Link to comment
Share on other sites

Κατι σε τριστομη (ή τριοδη) βανα θελουμε

dead links removed

μετα παμε σε πληρεις αυτοματισμους με χρονοδιακοπτες ηλεκτροβανες φλοτερ κλπ B) B)

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Επισης βρηκα αυτα
dead link removed με αυτο στην υποδοχη dead link removed
valve Hose Fittings http://images.google.gr/images?q=valve+Hos...p;um=1&sa=2
three way Hose valve http://images.google.gr/images?hl=el&u...mp;aq=f&oq=
3-Way PVC Valve http://images.google.gr/images?hl=el&q...sa=N&tab=wi

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Δε θελει να ποτίζει γκαζον ο ανθρωπος!! Αλλαγη νερου θελει!!! :D

Εγώ παντως με το Τ καηκα.... βασικα πλημηρισα!!!

Οποτε προτημω τη σκουπα βυθού, αφου και κουμπι οn off έχει και βανακι για το κλεινεις μολις τελειωσεις... αλλωστε καθε 15 που κανω αλλαγή, ευκαιρια να καθαριστει και ο βυθος. :P

Οσο όμως για την αντλια αλλαγής, αν παρεις φιλτρο κινεζικο που λεει ο θανασης, θα μπορεις μεσα στον κάδο του φιλτρο να βάζεις πχ τυρφη και να κατεβαζεις το PH εαν αυτο απαιτειται για το εννυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με βομβαρδίσατε με ιδέες. Έχουμε και λέμε:

Fishaki θα μπορούσε να παίξει η ιδέα σου αλλά η αποχεύτευση είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο.

Nikoloutso με τρόμαξες.... Πάνω που νόμιζα ότι βρήκα τη λύση... Λέω να το τολμήσω όμως.

Delta66 υδραυλικός είσαι? :D:P

Συμπέρασμα: Θα ψάξω λίγο να βρω μια μη βυθιζόμενη αντλία σε λογική τιμή. Αν δε βρω, με βλέπω στη λύση T με 2 βανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Νικο γιατι πλυμμηρησες? Η ιδεα του Σπυρου μια χαρα μου φαινεται και πιο βολικη!!!

4711 οταν λεμε αποχετευση μιλαμε για κουβα ή δεξαμενη ή μακρυ λαστιχο που να καταληγει στο κηπο ή στη τουαλεττα. Που το εχεις το ενυδρειο, στο πατωμα?

Link to comment
Share on other sites

Νικο γιατι πλυμμηρησες? Η ιδεα του Σπυρου μια χαρα μου φαινεται και πιο βολικη!!!

4711 οταν λεμε αποχετευση μιλαμε για κουβα ή δεξαμενη ή μακρυ λαστιχο που να καταληγει στο κηπο ή στη τουαλεττα. Που το εχεις το ενυδρειο, στο πατωμα?

Γιατι δεν εβαλα σφυκτηρακι στο Τ με αποτελεσμα να κανει μπαμ σε ανυποπτη στηγμη οταν πηγα να μειωσω τη ροή της εξόδου με το βανακι και να με παιρνει η μανα τηλ πανικόβλητη πλυμηρησε οτι πλημηρεσε το χαλι.....

και απαντησα χεσε το χαλι... τα ψαρια να σωσουμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

4711 οταν λεμε αποχετευση μιλαμε για κουβα ή δεξαμενη ή μακρυ λαστιχο που να καταληγει στο κηπο ή στη τουαλεττα. Που το εχεις το ενυδρειο, στο πατωμα?

Το ενυδρείο δεν είναι στο πάτωμα και το λάστιχο θα βγει έξω από το σπίτι σε αποχέτευση όμβριων υδάτων. Απλά το σπίτι είναι σε επίπεδα και η έξοδος θέλω να γίνει από πόρτα σε ψηλότερο επίπεδο.

Για τη σύνδεση σε Ταφ ή θα βάλω ταχυδετικά ή σφυγκηράκια. Μου καλοάρεσαν τα links του Delta66. Ταφ και ενσωματομένη βάνα.... πολύ καλό.

Θα ενημερώσω σχετικά κάποια στιγμή με μακροσκελέστατο ποστ μιας και όλο το ενυδρείο προετοιμάζεται με αρκετή πατέντα σε όλα τα επίπεδα. Στην παρούσα μαζεύω υλικά. Στόχος να γίνει 60lt καθαρά γαριδάδικο και να αποκτηθεί εμπειρία για ένα 250-350lt.

Link to comment
Share on other sites

...Θελεις ενα Ταφ με διακοπτη που να γυριζει τη ροη (απο την εξοδο του φιλτρου ομως για να φευγει το νερο με τη αντλια του φιλτρου) απο το φιλτρο στην αποχετευση.

Παρομοιο Ταφ μπορουμε να βαλουμε στο αλλο λαστιχο που καταληγει στο spraybar και εκει να συνδεσουμε την αντιλα απο το βαρελι με το νερο της αλλαγης. :P ...

Πατατες λεω εδω.

Αφου η εξοδος του φιλτρου καταληγει στο spraybar. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν η βανα εχει τρεις ή δυο επιλογες ροης νερου, (εξηγω παρακατω).

Αυτο θα μας οδηγησει στην αποφαση ποσες βανες θα χρησιμοποιησουμε

Τι λετε θα δουλεψει το παρακατω σκεπτικο?

Αν ο διακοπτης στη βανα μας δινει τρεις επιλογες για την πορεια του νερου οπως στο σχημα παρακατω, τοτε φτανει μια βανα στην εξοδο του φιλτρου και για εισοδο και για εξοδο του νερου απο και προς το ενυδρειο

Συνδεσμολογια : εξοδος φιλτρου > βανα > 1η εξοδος σε spraybar - 2η εξοδος σε αποχετευση.

1. Γυριζουμε το διακοπτη της βανας να εχει ροη απο φιλτρο σε αποχετευση και αδειαζουμε νερο με τη βοηθεια της αντλιας του φιλτρου.

2. Βγαζουμε εκτος λειτουργειας το φιλτρο να σταματησει το αδειασμα (θα χρειαστει να σηκωσουμε ψηλα το λαστιχο γιατι θα συνεχισει να αδειαζει λογω βαρυτητας) και συνδεουμε το ιδιο λαστιχο που πηγαινε αποχετευση στην αντλια του βαρελιου

3. Γυριζουμε το διακοπτη της βανας να εχει ροη απο βαρελι σε spraybar και γεμιζουμε νερο με την αντλια του βαρελιου.

4. Οταν γεμισει το ενυδρειο, κλεινουμε την αντλια του βαρελιου, γυριζουμε το διακοπτη της βανας στην αρχικη ροη δλδ απο την εξοδο του φιλτρου στο spraybar και βαζουμε το φιλτρο σε λειτουργεια.

vana3.jpg

Αν ο διακοπτης στη βανα δεν εχει τρεις επιλογες ροης, θα χρειαστουμε δυο βανες μια για το καθε λαστιχο του φιλτρου.

Α. Συνδεσμολογια για αδειασμα νερου : μπαστουνι > βανα > 1η εισοδο φιλτρου - 2η εξοδος σε αποχετευση.

1. Βγαζουμε εκτος λειτουργειας το φιλτρο.

2. Γυριζουμε το διακοπτη να εχει ροη απο μπαστουνι σε αποχετευση.

3. Ρουφαμε μια φορα και αδειαζουμε το νερο με τη βαρυτητα.

4 . Οταν αδειασει η ποσοτητα που θελουμε, γυριζουμε το διακοπτη της βανας στην αρχικη ροη δλδ απο το μπαστουνι στην εισοδο του φιλτρου και σταματαμε το αδειασμα.

vana4.jpg

Β. Συνδεσμολογια για γεμισμα νερου : εξοδος φιλτρου > βανα > 1η εξοδος σε spaybar - 2η εισοδος απο βαρελι.

1. Γυριζουμε το διακοπτη της βανας να εχει ροη απο βαρελι σε spraybar και γεμιζουμε νερο με την αντλια του βαρελιου.. (το φιλτρο ειναι ηδη εκτος λειτουργειας)

2. Οταν γεμισει το ενυδρειο, κλεινουμε την αντλια του βαρελιου, γυριζουμε το διακοπτη της βανας στην αρχικη ροη δλδ απο την εξοδο του φιλτρου στο spraybar και βαζουμε το φιλτρο σε λειτουργεια.

vana2.jpg

Link to comment
Share on other sites

στη δευτερη επιλογη εχω να πω οτι αν η βανα ειναι κοντα στο φιλτρο, δηλαδη χαμηλοτερα απο το ενυδρειο, δεν χρειαζεται να ρουφηξουμε νερο γιατι δεν εχει αερα και θα κανει υπερχειληση απο μονο του!!!

φυσικα και θα δουλεψουν ολες. δεν βλεπω λογο να μην δουλεψουν. το θεμα ειναι τι βολευει το καθενα. δηλαδη αν σκεφτει κανει την ιδιαιτεροτητα του φιλου μας που ανοιξε το θεμα τον βολευει η πρωτη επιλογη που δουλευει και για την τριτη. εμενα, ισως η δευτερη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Delta66 θα σε βγάλω από τον προβληματισμό σχετικά με τη ροή και τις βάνες. Βρήκα Ταφ σε σχήμα V με 2 ανεξάρτητες βάνες πάνω σε κάθε σκέλος του V. Πολύ πρακτικό, από είδη κήπου, και αυτό που χρειάζεται είναι να τσεκάρω τη διατομή. Το κόστος είναι 4,05Ευρώ. Αν δεν κάνει, τότε παίρνω Ταφ κοινό συνδέω και βάζω ταχυσύνδεσμο με βανάκια EHEIM. Το ίδιο λάστιχο αφού διώξει το νερό από το ενυδρείο, το αποσυνδέω και θέλω να δω πως θα το βάλω στο spray-bar ώστε να έρθει το φρέσκο νερό από το βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Τελικά το Ταφ σε σχήμα V ή καλύτερα το Υ έχει τη μια άκρη για σωλήνα βρύσης οπότε μανούρα και πολύ πατέντα. Επίσης δεν βρήκα αντλία μη βυθιζόμενη σε λογική τιμή οπότε:

Αγοράστηκε Ταφ 1/2'' όπου η έξοδος του φίλτρου στο ένα άκρο θα οδηγείται είτε μέσα στο ενυδρείο είτε κλείνοντας τα ανάλογα βανάκια στην αποχέτευση με χρήση της ίδιας ισχύς που παράγει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites


Update:
Τελικά το Ταφ σε σχήμα V ή καλύτερα το Υ έχει τη μια άκρη για σωλήνα βρύσης οπότε μανούρα και πολύ πατέντα. Επίσης δεν βρήκα αντλία μη βυθιζόμενη σε λογική τιμή οπότε:
Αγοράστηκε Ταφ 1/2'' όπου η έξοδος του φίλτρου στο ένα άκρο θα οδηγείται είτε μέσα στο ενυδρείο είτε κλείνοντας τα ανάλογα βανάκια στην αποχέτευση με χρήση της ίδιας ισχύς που παράγει το φίλτρο.

Aχχχ δεν ειδες καλα τα δυο πρωτα λινκ στο ποστ 12, Δεν χρειαζοταν πατεντα.
Σου εχω το Υ που λες και σου εχω και το adaptor για να βαλεις σωληνα εκει που συνδεεται κανονικα βρυση.
gardena-garden-hose-fittings-section-imagardena_garden_products_2921.jpg
Το ζητημα της μη βυθιζομενης αντλιας και της τιμης της ειναι αλλο.
Μπορει να μη χρειαζεται σε αλλους η μη βυθιζομενη ή μπορει να υπαρχουν και με λογικη τιμη αλλα δεν βρηκες.
Εγω χρησιμοποιω βυθιζομενη της eheim τη χιλιαρα (30 εβρω) πολυ power στο ανεβασμα νερου μεχρι 2 μετρα (αυτο μας ενδιαφερει πιο πολυ) και ρυθμοζομενης ροης (σημαντικοκατο).
Υπαρχουν δλδ αντλιες που εχουν μεγαλυτερη ροη αλλα δεν σηκωνουν το νερο.

Βαλε καμια φωτο απο τα υλικα που πηρες.
Και κανενα προχειρο σχημα αν μπορεις με το συστημα που σκεφτηκες τελικα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...