Jump to content

ΠΕΤΡΕΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ. ΚΑΝΟΥΝ;


Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

μετά από κάποιες θαλασσινές βόλτες μου βρέθηκα με ορισμένα βότσαλα πραγματική ζωγραφιά.

Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο γλυκό νερό;

Υπάρχει τρόπος να ταιριάζουν ή θα μου "τινάξουν" τον μικρόκοσμο στον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει ψάρια μαλακού-όξινου νερού και εκέι θα πρέπει να βρίσκεται και το ενυδρείο σου, κάποιες πέτρες απελευθερώνουν μαγνήσιο και ασβέστιο φέρνοντας τα αντίθετα αποτελέσματα.

Ποια είναι η ορθόδοξη μέθοδος: Πλένεις καλά, τεστάρεις με ακουαφόρτε και αν δεν αφρίζουν καθόλου είσαι οκ.

Tι θα έκανα εγώ: τις πλένω καλά με σκληρή βούρτσα και καυτό νερό, τις βάζω κανονικά στο ενυδρείο και μετράω pH, kH, gH κάθε 2-3 μέρες μεταξύ 2 αλλαγών νερού, αν δεν δω διαφορά στις τιμές είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει ψάρια μαλακού-όξινου νερού και εκέι θα πρέπει να βρίσκεται και το ενυδρείο σου, κάποιες πέτρες απελευθερώνουν μαγνήσιο και ασβέστιο φέρνοντας τα αντίθετα αποτελέσματα.

Ποια είναι η ορθόδοξη μέθοδος: Πλένεις καλά, τεστάρεις με ακουαφόρτε και αν δεν αφρίζουν καθόλου είσαι οκ.

Tι θα έκανα εγώ: τις πλένω καλά με σκληρή βούρτσα και καυτό νερό, τις βάζω κανονικά στο ενυδρείο και μετράω pH, kH, gH κάθε 2-3 μέρες μεταξύ 2 αλλαγών νερού, αν δεν δω διαφορά στις τιμές είμαι καλυμμένος.

Πρώτ' από όλα να πω, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Έπειτα, δεν ξέρω αν είναι σημαντικό, αλλά τα βότσαλα που μάζεψα δεν είναι πορώδη, δηλαδή δεν φαίνεται να έχουν "ποτίσει" με αλμυρό νερό.

2.- Δεν τα έχω συλλέξει έξω από τη θάλασσα, όπως διάβασα σε άλλο ποστ, αλλά μέσα από το νερό

3.- Να κάνω το πείραμα με το ακουαφόρτε και μετά συστήνεις να παρακολουθώ τις μετρήσεις κάθε 2-3 μέρες;

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ενα μικρο κυκοφορητη ή φιλτρο ριξτες σε ενα κουβα με νερο βρυσης μαζι με το φιλτρακι. μετρα το νερο σου πριν ριξεις τις πετρες και μετα απο 2-4 ημερες. οτι σου ειπε ο γιωργος δηλαδη αλλα σε ενα κουβα και οχι στο ενυδρειο. και αυτο γιατι αν εχεις ανεπιθυμητο αποτελεσμα αντε να ξαναφτιαξεις το νερο εκει που θελεις. κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και καλο θαναι να ριξεις ζεματιστο νερο πριν κανεις τα τεστ στις πετρες για να σκοτωθουν μικροοργανισμοι που μπορει να βλαψουν τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ενα μικρο κυκοφορητη ή φιλτρο ριξτες σε ενα κουβα με νερο βρυσης μαζι με το φιλτρακι. μετρα το νερο σου πριν ριξεις τις πετρες και μετα απο 2-4 ημερες. οτι σου ειπε ο γιωργος δηλαδη αλλα σε ενα κουβα και οχι στο ενυδρειο. και αυτο γιατι αν εχεις ανεπιθυμητο αποτελεσμα αντε να ξαναφτιαξεις το νερο εκει που θελεις. κριμα ειναι.

Επιμένω το πείραμα να γίνει στο ενυδρείο αλλά όχι με πολλές πέτρες μαζί, βάζεις μερικές, μετράς και αν όλα είναι καλά συνεχίζεις. Στον κουβά δεν υπάρχει ζωή για να απορροφήσει αυτά που τυχόν βγάζουν οι πέτρες οπότε δεν είναι σίγουρο οτι θα έχεις ίδιες μετρήσεις, αργά και με μετρήσεις θα δεις μόνος σου τι παίζει, δεν πρόκειται να συμβεί κάτι επικίνδυνο από μερικά βότσαλα σε 1 μέρα, απλά μέτρα.

Και καλο θαναι να ριξεις ζεματιστο νερο πριν κανεις τα τεστ στις πετρες για να σκοτωθουν μικροοργανισμοι που μπορει να βλαψουν τα ψαρια σου.

Ξέρεις κάποιον θαλάσσιο μικροοργανισμό που προσβάλει ψάρια γλυκού? Θα με ενδιέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους. :D

Θα ξεκινήσω με το πείραμα του άκουα φόρτε και θα συνεχίζω βήμα - βήμα. :P

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω καποιον μικροργανισμο αλλα μιας και ειναι πολλα εκατομυρια ολο και καποιος θα υπαρχει :D εξαλλου δεν ειναι αναγκη να προσβαλει τα ψαρια ισως ο βιολογικος του κυκλος να επιρρεαζει το νερο του ενυδρειου.

Εγω παντως οταν χρησιμοποιησα πετρες της θαλασσας αυτο εκανα και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Δες το και σαν μια εξτρα προληψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...