Jump to content

Nέο ενυδρείο


vassanto1

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα!!Το παλιό ενυδρειο που ήταν σαν κάδρο το απολαμβάνει ένας άρχοντας Μονομάχος ονώματι Φόντας :( εδω και 9 μήνες και τωρα πήρα ενα 320Lt!! Επιτέλους! :( !Τι ψάρια προτείνεται να βάλω?Λέω για 2 σκαλάρια,1 pagasius, 2 gourami και ίσως2 απο τα clown.Εχει εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη φυσικα, αντλία οξυγόνου.Είναι σωστες οι επιλογες μου ή λάθος?Προτείνεται κάτι άλλο??

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα.

αν και εγω αρχαριος νομιζω λαθος ειναι.

νομιζω

οι κλοουν πανε σε ομαδες πανω απο 6

τα σκαλαρια επισης εκτος αν ειναι ζευγαρι

το pangasius γινεται πολυυυ μεγαλο.

περιμενε και τους εμπειροτερους. οι διαστασεις του ενυδρειο σου θα τους βοηθησουν πολυ.

οπως και τι διακοσμηση σκεφτεσαι. τι ορεξη εχεις για επεξεργασια νερου κλπ

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

πήρα ενα 320Lt!! Επιτέλους! :( !Τι ψάρια προτείνεται να βάλω?Λέω για 2 σκαλάρια,1 pagasius, 2 gourami και ίσως2 απο τα clown.Εχει εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη φυσικα, αντλία οξυγόνου.Είναι σωστες οι επιλογες μου ή λάθος?Προτείνεται κάτι άλλο??

Ευχαριστώ!!!

σαν λύτρα είναι πολύ καλά και έχεις αρκετά καλές επιλογές για τέτοια λύτρα,αλλά για τα ψάρια που λες είναι λάθος.δλδ

pagasius το ξεχνάς τελείως γιατί γίνεται τεράστιο.εγώ σου προτείνω να δεις τι ψάρια σου αρέσουν αν συμβαδίζουν μεταξύ τους αν μπορείς να τους προσφέρεις τις συνθήκες που έχουν ανάγκη και μετά το φτιάχνεις.

όποτε μπορείς βάλε μια φώτο απο το φίλτρο για να δούμε αν επαρκή για αυτά τα λύτρα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

1,20cm μήκος, 45cm πλάτος, 60 cm ύψος.Για ΄φοντο εβαλα να φαίνεται σαν βράχος, για επίστρωση μέτριο χαλίκι, καθόλου φυσικα φυτά, μόνο πλαστικά και κάποιες πέτρες για dekor.To φίλτρ ήρθε ''μαζί'' με το ενυδρειο για να κάνει για τα λύτρα του.Για το pagasius εχω φίλο που θα το πάρει με ενα 500αρι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

.Για το pagasius εχω φίλο που θα το πάρει με ενα 500αρι ενυδρειο.

παλι πολυ λιγα ειναι τα λιτρα για ενα ψαρι που στο φυσικο του περιβαλλον γινεται μεγαλυτερο απο βαρκα..... :(

τετοια ψαρια δεν θα επρεπε κανονικα να πωλουνται καθολου....

Link to comment
Share on other sites

1,20cm μήκος, 45cm πλάτος, 60 cm ύψος.Για ΄φοντο εβαλα να φαίνεται σαν βράχος, για επίστρωση μέτριο χαλίκι, καθόλου φυσικα φυτά, μόνο πλαστικά και κάποιες πέτρες για dekor.To φίλτρ ήρθε ''μαζί'' με το ενυδρειο για να κάνει για τα λύτρα του.Για το pagasius εχω φίλο που θα το πάρει με ενα 500αρι ενυδρειο.

post-8775-1248887636_thumb.jpg

post-8775-1248887856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπότε θα το ακυρώσω το pagasius.Για τα άλλα τι λέτε??Θέλω κοινωνικο ενυδρειο.Προτεινεται μου αν μπορειτε είδη και ποσοτητες γιατι όσο ψάχνω και διαβαζω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

οπότε θα το ακυρώσω το pagasius.Για τα άλλα τι λέτε??Θέλω κοινωνικο ενυδρειο.Προτεινεται μου αν μπορειτε είδη και ποσοτητες γιατι όσο ψάχνω και διαβαζω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι!!! :(:(

εγω φιλε θα σου ελεγα για ζωοτοκα!! ξιφοφορους-μολλυ-γκαπυ.....βαλε και κανενα γλυφτη(γατοψαρο)και εισαι ενταξει...και θα ευχαρηστηθεις χρωματα αλλα και γεννες... :(

ας σου απαντησουν και οι πιο εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Xαρέμια?? :P Βοηθήστε παιδια! :D !!!Αρχάριος είμαι!!!Αυριο θα πάω για ψαρια.Τι να πάρω????

Link to comment
Share on other sites

Χαρεμια= ενας κυριαρχος αρσενικος και μερικα κοριτσια...

Τα παιδια μιλανε για κιχλίδες αφρικής (αφρικάνες)

και θα συμφωνήσω πως ειναι μια καλη επιλογη για τα λίτρα και την εμπειρια σου :D

Link to comment
Share on other sites

:D οτι θελεις να βλεπεις εσυ θα παρεις..!! εσυ θα βλεπεις το ενυδρειο σου δεν θα το βλεπει κανενας αλλος!!

οτι σου αρεσει εσενα πιο πολυ....υπαρχουν γουστα γουστα..εμενα μου αρεσουν καποια ψαρια σε αλλους ο χ ι !!

Link to comment
Share on other sites

:D οτι θελεις να βλεπεις εσυ θα παρεις..!! εσυ θα βλεπεις το ενυδρειο σου δεν θα το βλεπει κανενας αλλος!!

οτι σου αρεσει εσενα πιο πολυ....υπαρχουν γουστα γουστα..εμενα μου αρεσουν καποια ψαρια σε αλλους ο χ ι !!

και απο κιχλιδες μακρυα ειναι πολυ ζωηρες και κανουν τα παντα ανω κατω το εχω ζησει

Link to comment
Share on other sites

και απο κιχλιδες μακρυα ειναι πολυ ζωηρες και κανουν τα παντα ανω κατω το εχω ζησει

αυτο ειναι πολυ σχετικο :D

Link to comment
Share on other sites

να το πω και εδω...

1. αγοραζεις μια Α/Ο και κανεις ενα τελειο ενυδρειο αμαζονιου

2. κανεις ετσι οπως εισαι με νερο βρυσης ενα τελειο ενυδρειο με αφρικανες ή ταγκανικα ή μαλαουι..

3. να βαλεις διαφορα ζωωτοκα

εγω ειμαι υπερ τις 2ης λυσης... :D:P

Link to comment
Share on other sites

να το πω και εδω...

1. αγοραζεις μια Α/Ο και κανεις ενα τελειο ενυδρειο αμαζονιου

2. κανεις ετσι οπως εισαι με νερο βρυσης ενα τελειο ενυδρειο με αφρικανες ή ταγκανικα ή μαλαουι..

3. να βαλεις διαφορα ζωωτοκα

εγω ειμαι υπερ τις 2ης λυσης... :wootwoot::thumbup:

πες τα ρε Σταθη :wootwoot:

:D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Xαρέμια?? :wootwoot: Βοηθήστε παιδια! :D !!!Αρχάριος είμαι!!!Αυριο θα πάω για ψαρια.Τι να πάρω????

Παντως να ξερεις.. εγω θελω να σε βιηθησω πολυ οπως και ολα τα παιδια εδω...

αλλα πρεπει να στα πω χυμα για να δεις οτι πας να κανεις λαθος...

αυτη την στιγμη απο την φωτο που ειδα εχεις ενα ενυδρειο διακοσμητικο...

το ενυδρειο δεν ειναι διακοσμηση... (που λεει και ο φιλος μου ο fishaki) το ενυδρειο ειναι ενας μικρος βιοτοπος.

εσυ απλα εχεις ενα ενυδριεο με backwall χωρις καποιο συγκεκριμενο setup (φυτεμενο, βραχωδης για αφρικη κτλ) με λαθος βυθο(κατα την γνωμη μου). και βιαζεσε να παρεις ψαρια..

αν θελεις να παρεις παρε.. εγω δν εχω καποιο κερδος η ζημια..απλα να ξερεις οτι θα εχεις απολιες...

για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να βρουμε τι σου αρεσει να στησεις σωστο setup και μετα να παρεις τα καταληλα ψαρια...

ευχομαι να βοηθησα εστω και λιγο και να μην παρεξηγησεις αυτα που ειπα.. :P:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ παρεξηγώ κανέναν οταν ο σκοπός του είναι να με βοηθήσει και να μου προτείνει διάφορα.Απεναντίας για αυτό το λόγο ειμαι και εδω.Για να ΜΑΘΩ και οχι για να θυμώσω και να ''σπαστώ''.Είμαι ανοιχτός σε κάθε έιδους πρόταση και παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ γιαυτο..

λπν να σου πω μια ιδεα.. δες στο photo intex μας και στο http://www.liveaquaria.com/

τα ψαρια και γραψε μας ποια σου αρεσουν και να βοηθησουμε ολοι μαζι να κανεις μια σωστη επιλογη!!

γιατι αλλα θελουν νερο με ph πχ 6 και πρεπει να παρεις Α/Ο για να τα εχεις.

αλλα θελουν πολλα λιτρα

αλλα θελουν ψυλο ενυδρειο αλλα μακρι κτλ κτλ κτλ...

δες τι σου αρεσει και θα βρουμε μια καλη λυση...

good luck! :D:P

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ παρεξηγώ κανέναν οταν ο σκοπός του είναι να με βοηθήσει και να μου προτείνει διάφορα.Απεναντίας για αυτό το λόγο ειμαι και εδω.Για να ΜΑΘΩ και οχι για να θυμώσω και να ''σπαστώ''.Είμαι ανοιχτός σε κάθε έιδους πρόταση και παρατήρηση.

Eπισης προσεξε γιατι στα pet shop να πουλησουν θελουν και θα σου δωσουν οτι νανε :D

Κανε μια αναζητηση στο google για ψαρια πχ malawi fish, tanganyika fish.

Δες και εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

και επισης δεν πιστευω να νομιζεις οτι θα τελειωσεις με το ενυδρειο σε 1 εβδομαδα μεχρι να παρει την τελικη του μορφη!!!(οτι και να διαλεξεις)

και εγω βιαζομουν ετσι οταν ειχα πρωτο ερθει αλλα τα παιδια με εκαναν να καταλαβω οτι ειναι hobby και δε χρειαζεται να βιαζομαι!!

ετσι κι αλλιως σκεψου οτι οταν με το καλο το τελειωσεις θα καθεσαι και θα το κοιτας μονο :D

Link to comment
Share on other sites

και απο κιχλιδες μακρυα ειναι πολυ ζωηρες και κανουν τα παντα ανω κατω το εχω ζησει

Εβγαλες τον κανονα δηλαδη τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι περισσότεροι πιστέυω, μου αρέσει το Electric Yellow Cichlid.Ερώτηση>Με ενα ζευγάρι σκαλάρια κάνει?? Σκέφτηκα μπλοκ απο πέτρες 3ή4 σε διάφορα σημεία για κρυψώνα και ενα ποταμόξύλο.τα 2 πλαστικα φυτά λέω να μείνουν.οξυγόνο εχω βάλει σε κουρτίνα.ρυθμίσεις θα σας δώσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...