Jump to content

Γρήγορη αναπνοή όλων των ψαριών - κόκκινα βράγχια σε μερικά


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 370

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 2 εξωτερικά φίλτρα (eheim 2013 ως μηχανικό, sera 1300 ως βιολογικό)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 εβδομάδες, "μπολιασμένο" από 60άρι που λειτουργούσε πάνω από 6 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 x monodactylus sebae, 4 severum, 2 pleco, 2 pimelodus pictus, 1 black ghost, 1xRed tail shovel nose catfish

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1xημέρα ταϊσμα, αλλαγή νερου πρώτη φορά χτες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH:5

- GH:12

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ της sera

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: όλα, αρχισε από το Red tail shovel nose catfish και στη συνέχεια ο ένας μονοδάκτυλος. Πλέον όλα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Γρήγορη αναπνοή, κόκκινα βράγχια κάποια από τα ψάρια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Sera mycopur ως λύση απελπισίας μιας και τα βλέπω όλα έτσι χωρις να μπορώ να κάνω κάτι. Ανοιξα αεραντλία και εβαλα το νερό από το φίλτρο να πέφτει ωστε να αναταράσσει την επιφάνεια.

-Δοσολογία: 16 ml την ημέρα

-Χρόνος Χρήσης: 1 από τις 3 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ασθενεια.

Το μπολι απο ενα 60αρι δεν μπορει να στρωσει ενα 350αρι τοσο γρηγορα και μαλιστα να εισαχθουν τοσα ψαρια μαζι αποτομα.

Τα συμπτωματα μου θυμιζουν δηλητηριαση απο αμμωνια.

Ammonia Poisoning http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Αν γνωριζεις αγγλικα δες

http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

Επισης

Δες (A. The gill filaments are light, having lost color) εδω : http://www.fishyfarmacy.com/fish_diseases/..._disorders.html

Δες (B. Fish hang out just beneath the surface of the water and breathe rapidly. They move around less and die in full color) εδω : http://www.fishyfarmacy.com/fish_diseases/..._disorders.html

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι ασθένεια το πιστεύω και εγώ όμως πως γίνεται το τεστ αμμωνιας να βγαίνει καθαρό;; Να συνεχίσω προληπτικά την αγωγή για τρεις μέρες μέχρι να τελειώσει και μετά να βάλω άνθρακα στο φιλτρο και να αλλάξω και νερό ή καλύτερα να διακοψω το φάρμακο και να συμπεριφερθω σαν να είναι δηλητηρίαση από αμμωνία;; Παντως σήμερα το πρωί ήταν αρκετά καλύτερα τα ψάρια με πιο ήρεμη αναπνοή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν δοκιμασεις με διαφορετικα τεστ, δεν θα δεις αυτες τις τιμές.

Εστω οτι αμμωνια και νιτρωδη ειναι σωστα = μηδεν οπως πρεπει σε στρωμμενο ενυδρειο, τα νιτρικα=0 δεν κολλανε με τιποτα και ειδικα με τοσα πολλα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα ψαρια σου υποφερουν απο υψηλα επιπεδα αμμωνιας. Διαβασε καλα τα Link που σου εδωσε ο delta66 και θα καταλαβεις τι γινεται.Ειναι πολυ πιθανο (για εμενα σχεδον σιγουρο) το ενυδρειο σου να μην ειναι στρωμενο.

Τα τεστ που εχεις μηπως ειναι παλια και εχουν ληξει;

Απο φαρμακα δεν εχω (ευτυχως) εμπειρια και δεν μπορω να πω τι να κανεις. Εκεινο ομως που μπορω να πω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι υπερφορτωμενο, με παρα πολλα και μεγαλουτσικα ψαρακια για τα λιτρα που εχεις. Θα σε συμβουλευα να ξανακοιταξεις πιο προσεκτικα τις απαιτησεις και το μεγεθος των ψαριων σου και αποφασισε τι θα κανεις. Δεν νομιζω να συνεχισουν να συνυπαρχουν ολα αυτα τα ψαρια χωρις απωλειες...

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι Μονοδακτυλοι ειναι ψαρια υφαλμυρου με τελικη καταληξη μεγαλωνοντας, σε θαλασσινο. Ελπιζω να το γνωριζεις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι Μονοδακτυλοι ειναι ψαρια υφαλμυρου με τελικη καταληξη μεγαλωνοντας, σε θαλασσινο. Ελπιζω να το γνωριζεις αυτο.

Ναι αυτό το γνωρίζω στα 2-3 χρόνια τα περιμένει νέο σπίτι παρ' όλα αυτά θα πρέπει να ζουν ως τότε.... Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως το τεστ είναι εντάξει πάντως. Και αφού παρατήρησα πως προοδευτικά και σε μεσοδιαστηματα πάνω από 4 μέρες άρχιζε ένα ένα να παρουσιάζει το σύμπτωμα θα συνεχίσω την τριήμερη αγωγή και μετά θα κάνω άλλη μια αλλαγή νερού με stress coat και βακτηριδια και άνθρακα στο φιλτρο... Ελπίζω όλα να πανε καλά... Γιατί είναι περίεργο που βγαίνουν και τα νιτρικα και τα νιτρωδη και η αμμωνία μηδέν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι περίεργο που βγαίνουν και τα νιτρικα και τα νιτρωδη και η αμμωνία μηδέν;

Γιατι τα ΝΟ3 ειναι η τελικη καταληξη του κυκλου , δεν διασπωνται απο βακτηρια και αν δεν υπαρχουν πολλα φυτα να τα απορροφησουν, παραμενουν και αυξανονται, μεχρι την επομενη αλλαγη νερου.

Αν το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο τοτε δεν ολοκληρωνεται ο κυκλος του αζωτου , οποτε και δεν υπαρχει ακομα παραγωγη νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα ΝΟ3 ειναι η τελικη καταληξη του κυκλου , δεν διασπωνται απο βακτηρια και αν δεν υπαρχουν πολλα φυτα να τα απορροφησουν, παραμενουν και αυξανονται, μεχρι την επομενη αλλαγη νερου.

Αν το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο τοτε δεν ολοκληρωνεται ο κυκλος του αζωτου , οποτε και δεν υπαρχει ακομα παραγωγη νιτρικων.

Έκανα αλλαγή νερού προχτές και έχω 6 φυτά. Πάντως και πριν και μετα τη αλλαγή νερού μου έβγαιναν όλα μηδέν. Τα μισά ψάρια ήταν ήδη μέσα στο 60αρι και πήρα το καινούριο ώστε να είναι πιο άνετα αφού είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

.....Τα μισά ψάρια ήταν ήδη μέσα στο 60αρι και πήρα το καινούριο ώστε να είναι πιο άνετα αφού είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν.

Μπορει τοτε να φαινονται τωρα τα αποτελεσματα απο τη διαβιωση τους στο 60αρι.

Αλλα καλου κακου μετρα και με αλλο τεστ, αν και μπορει τωρα με αλλαγες κλπ να εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτες που δημιουργηθηκε το προβλημα της τυχων δηλητηριασης.

Βαλε σε ενα αδειο καθαρο δοχειακι νερο και ριξε λιγη τροφη, μετρα την επομενη μερα το νερο με τα τεστ που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάτι παρόμοι εχω κ εγω στο 350αρι μου ...

Το θέμα είναι οτι μόνο τα 2 corydorakia παρουσίασαν αυτό το φαινόμενο (γρηγορη αναπνοή κ κόκκινα βράγχια). Τα οποία είναι τα μικρότερα ψαρια που έχω στο ενυδρείο κ υποθέτω τα πιο ευαίθητα.

Εναντιθέση με τα πιο μεγάλα δεν έχουν εμφανίσει το παραμικρο + ότι απέκτησα γέννα από κάποια αμερικάνικη κιχλίδα που έχω μέσα (που φαντάζομαι οτι σημαίνει οτι είμαστε μια χαρά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...