Jump to content

μετατροπη ενυδρειου απο ψευτικα φυτα σε αληθινα


mariathk

Recommended Posts

θα ηθελα να μαθω εαν μπορω σε ηδη στημενο ενυδρειο να βγαλω τα ψευτικα φυτα και να βαλω αληθινα.γινετε?θελει παραπανω περιποιηση?ειναι δυσκολο να συντηρησης ενα ενυδρειο με αληθινα φυτα?που θα βρω φυτα για ενυδρεια?αυτα για αρχη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω εαν μπορω σε ηδη στημενο ενυδρειο να βγαλω τα ψευτικα φυτα και να βαλω αληθινα.γινετε?θελει παραπανω περιποιηση?ειναι δυσκολο να συντηρησης ενα ενυδρειο με αληθινα φυτα?που θα βρω φυτα για ενυδρεια?αυτα για αρχη!!! :D

Μπορεις να το κανεις σε ηδη στημενο ενυδρειο.

Θελει παραπανω περιποιηση αλλα μπορεις να ξεκινησεις με ευκολα φυτα που δε χρειαζοντε και πολλα πολλα ... πχ ανουμπιες , κερατοφυλο κλπ

Αμα τα φυτα ειναι "ευκολα" ειναι ευκολο αμα τα φυτα ειναι "δυσκολα" χρειαζετε και εμπειρια και ο καταλληλος εξοπλισμος.

Φυτα για ενυδρεια μπορεις να βρεις σε petshop που εχουν και ψαρια .

Υ.Γ. Το θεμα μεταφερετε στην αναλογη κατηγορια . :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις σε ηδη στημενο ενυδρειο.

Θελει παραπανω περιποιηση αλλα μπορεις να ξεκινησεις με ευκολα φυτα που δε χρειαζοντε και πολλα πολλα ... πχ ανουμπιες , κερατοφυλο κλπ

Αμα τα φυτα ειναι "ευκολα" ειναι ευκολο αμα τα φυτα ειναι "δυσκολα" χρειαζετε και εμπειρια και ο καταλληλος εξοπλισμος.

Φυτα για ενυδρεια μπορεις να βρεις σε petshop που εχουν και ψαρια .

Υ.Γ. Το θεμα μεταφερετε στην αναλογη κατηγορια . :D

το θεμα ειναι οτι το πετσοπ δεν εχει αληθινα φυτα

απο που αλλου μπορω να βρω φυτα.1 πετσοπ υπαρχει στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλεπω στο προφιλ σου εχεις γραψει οτι εισαι απο Κρητη .

Ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να βρεις στις αγγελιες του φορουμ, οπου χαριζονται συχνα ευκολα φυτα απο κλαδεματα συνχομπιστων. [
Αρκει να ειναι απο κρητη κι αυτοι.

Μπορεις να βαλεις και δικη σου αγγελια στην ιδια κατηγορια με θεμα πχ: "Ζητηση κλαδεματων απο ευκολα φυτα στην Κρητη ...(περιοχη)..."

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για την μετατροπη σε φυτεμενο?τωρα εχει στρωμενο χαλικι.πρεπει να το βγαλω?να βαλω τι?που πανω θα φυτευτουν?τι ειδους "ευκολα"φυτα να βαλω?τα απαραιτητα για να εχω ενα καλο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για την μετατροπη σε φυτεμενο?τωρα εχει στρωμενο χαλικι.πρεπει να το βγαλω?να βαλω τι?που πανω θα φυτευτουν?τι ειδους "ευκολα"φυτα να βαλω?τα απαραιτητα για να εχω ενα καλο αποτελεσμα

έχεις 2 επιλογές.

1) Η εύκολη λύση είναι: Δεν πειράζεις τίποτα,βάζεις εύκολα φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις μαζί με ταμπλέτες βυθού όπως ας πούμε οι sera flore plus κ florenette στο υπάρχον χαλίκι.

2)Ξήλωμα όλος ο βυθός κ βάζεις ειδικό υπόστρωμα κ μετά χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για την μετατροπη σε φυτεμενο?τωρα εχει στρωμενο χαλικι.πρεπει να το βγαλω?να βαλω τι?που πανω θα φυτευτουν?τι ειδους "ευκολα"φυτα να βαλω?τα απαραιτητα για να εχω ενα καλο αποτελεσμα

Με ευκολα φυτα δεν χρειαζεται τπτ παραπανω απο 4-6 εκ υψος βυθου, χωρις υποστρωμα λιπανσης.

Αν βαλεις καποιο φυτο που τρεφεται απο τη ριζα (πχ echinodorus) θα βαλεις μιση ή μια ταμπλετα seachem 2-3 εκ απο τη ριζα του.

Και ενα γενικο λιπασμα για ολα τα αλλα αρκει http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourish.html

Σε 1/4 εως 1/2 της δοσολογιας που αναγραφεται αφου η δοσολογια που αναγραφεται ειναι για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.

(το παραπανω λιπασμα δεν κανει καλο, δημιουργουνται αλγες)

Φυτα ευκολα μπορεις να δεις εδω δεξια στη σελιδα τα προφιλ του και τις απαιτησεις του σε φως κλπ.

Εσυ διαλεγεις φυτα με Demands : very easy ή easy και με Light requirements : low ή medium.

πχ Anubias barteri var. barteri

Δες και ενημερωτικα βιντεο

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις 2 επιλογές.

1) Η εύκολη λύση είναι: Δεν πειράζεις τίποτα,βάζεις εύκολα φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις μαζί με ταμπλέτες βυθού όπως ας πούμε οι sera flore plus κ florenette στο υπάρχον χαλίκι.

2)Ξήλωμα όλος ο βυθός κ βάζεις ειδικό υπόστρωμα κ μετά χαλίκι

Η πρώτη λύση μου φαινετε πιο ευκολη.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι το pet shop της περιοχης μου δεν νομιζω να εχει κατι.Ισως ψαξω μεσω internet ή του Ηρακλειου

Link to comment
Share on other sites

έχεις 2 επιλογές.

1) Η εύκολη λύση είναι: Δεν πειράζεις τίποτα,βάζεις εύκολα φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις μαζί με ταμπλέτες βυθού όπως ας πούμε οι sera flore plus κ florenette στο υπάρχον χαλίκι.

2)Ξήλωμα όλος ο βυθός κ βάζεις ειδικό υπόστρωμα κ μετά χαλίκι

Και είναι!!!Εγω στο παλιό μου ενυδρείο έτσι ακριβώς έκανα με echinodorus,anubia cryptocoryne και αναπτύχθηκαν μία χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και είναι!!!Εγω στο παλιό μου ενυδρείο έτσι ακριβώς έκανα με echinodorus,anubia cryptocoryne και αναπτύχθηκαν μία χαρά

τι ειναι η διαχυση co2?πρεπει να κανω και εγω ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι για "αρρωστους" με δυσκολα φυτα κλπ.

fancysystem2.jpg

Η παροχη co2 στο ενυδρειο εχει να κανει με την αναλογια που υπαρχει σε φωτισμο και λιπασματα.

Και φυσικα να υπαρχουν φυτα που θα τα καταναλωσουν ολα αυτα.

Γιατι αν βαλεις πολυ φως. λιπασμα και διοξειδιο σε ενα αδειο απο φυτα (ή εστω ελαχιστα) ενυδρειο, θα γεμισει αλγες (που κι αυτες φυτα ειναι, απλα σε πολλους δεν αρεσουν).

Ακομα κι αν θελεις να "παιξεις" με co2 εστω και diy σε μπουκαλι αναψυκτικου, θα πρεπει να γνωριζεις τα παραπανω, φυσικα σε μικροτερη κλιμακα απαιτησεων, αφου το diy co2 δεν ειναι τοσο δυνατο το μειγμα, οσο και στις μπουκαλές, και δεν χρειαζεται και controllers, μανομετρα κλπ. εκτος απο ενα καλο διαχυτηρα.

plattk3.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι για "αρρωστους" με δυσκολα φυτα κλπ.

fancysystem2.jpg

Η παροχη co2 στο ενυδρειο εχει να κανει με την αναλογια που υπαρχει σε φωτισμο και λιπασματα.

Και φυσικα να υπαρχουν φυτα που θα τα καταναλωσουν ολα αυτα.

Γιατι αν βαλεις πολυ φως. λιπασμα και διοξειδιο σε ενα αδειο απο φυτα (ή εστω ελαχιστα) ενυδρειο, θα γεμισει αλγες (που κι αυτες φυτα ειναι, απλα σε πολλους δεν αρεσουν).

Ακομα κι αν θελεις να "παιξεις" με co2 εστω και diy σε μπουκαλι αναψυκτικου, θα πρεπει να γνωριζεις τα παραπανω, φυσικα σε μικροτερη κλιμακα απαιτησεων, αφου το diy co2 δεν ειναι τοσο δυνατο το μειγμα, οσο και στις μπουκαλές, και δεν χρειαζεται και controllers, μανομετρα κλπ. εκτος απο ενα καλο διαχυτηρα.

plattk3.jpg

πω πω!!!βουνο μου φαινονται ολα αυτα!!δεν ξερω αν τα καταφερω με ολα αυτα!!εβαλα στο ενυδρειο μου τα εξης φυτα:CRYPTOCORINE WENDTII MARRONE,ANYBIA SPECIES NANA,HYDROPHILA SIAMENSIS,HYDROCOTYLE VERTICILLATA

ελπιζω να μην χρειαστει να βαλω co2

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα χρειαστει.

Μονο προληπτικα και αν θες ενα λιπασματακι με ιχνοστειχεια και αυτο στο 1/3 της δοσης, Seachem flourish.

Οι Hygrophila ειναι λιγο απατιτικες σε καλιο και κανουν τρυοες στα φυλλα οατν εχουν ελλειψη, Αμ τις θες σε αριστη εμφανιση μπορεις να συμπληρωνεις καλιο με το Seachem potassium.

Τα λιπασματα θελουν προσοχη στη δοσολογια τους αφου αν βαλεις μεγαλη και δεν υπαρχουν φυτα να τα καταναλωσουν θα επωφελειθουν οι άλγες, ισιως μεγαλη προσοχη οταν βαζουμε σκετο σιδηρο και με τις ταμπλετες βυθου να μη τις ξαθαβουμε οταν εργαζομαστε στο βυθο.

Μονο το καλιο δεν πειραζει σε υπεροδοσολογια.

Ενα υποκαταστατο του διοξειδιου ειναι τo seachem excel (αργανικος ανθρακας) αλλα δεν συμφερει σε μεγαλα ενυδρεια το κοστος του.

Φροντιζε να εχεις φυτα που δεν εχουν απαιτησεις σε διοξειδιο κλπ για να μη "μπλεξεις" αν δεν το επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα χρειαστει.

Μονο προληπτικα και αν θες ενα λιπασματακι με ιχνοστειχεια και αυτο στο 1/3 της δοσης, Seachem flourish.

Οι Hygrophila ειναι λιγο απατιτικες σε καλιο και κανουν τρυοες στα φυλλα οατν εχουν ελλειψη, Αμ τις θες σε αριστη εμφανιση μπορεις να συμπληρωνεις καλιο με το Seachem potassium.

Τα λιπασματα θελουν προσοχη στη δοσολογια τους αφου αν βαλεις μεγαλη και δεν υπαρχουν φυτα να τα καταναλωσουν θα επωφελειθουν οι άλγες, ισιως μεγαλη προσοχη οταν βαζουμε σκετο σιδηρο και με τις ταμπλετες βυθου να μη τις ξαθαβουμε οταν εργαζομαστε στο βυθο.

Μονο το καλιο δεν πειραζει σε υπεροδοσολογια.

Ενα υποκαταστατο του διοξειδιου ειναι τo seachem excel (αργανικος ανθρακας) αλλα δεν συμφερει σε μεγαλα ενυδρεια το κοστος του.

Φροντιζε να εχεις φυτα που δεν εχουν απαιτησεις σε διοξειδιο κλπ για να μη "μπλεξεις" αν δεν το επιθυμεις.

καθε ποτε βαζουμε λιπασμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε έτσι απλά.

Το σωστότερο και καλλίτερο είναι να βάζουμε καθημερινά τόσο όσο χρειάζονται τα φυτά.

Αν δεν μπορούμε λόγο χρόνου να βάζουμε καθημερινά τότε ανά 7 μέρες.

Το πόσο ίσως είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι από όλα, και εξαρτάτε από την μάζα των φυτών, από το είδος των φυτών, από τον φωτισμό, και από το CO2.

Για τους παραπάνω λόγους αρχίζουμε με μια μικρή δόση και παρατηρούμε πως αναπτύσσονται τα φυτά μας και πράττουμε μετά αναλόγως μέχρι να βρούμε για το ενυδρείο μας την κατάλληλη δόση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...