Jump to content

Help με πλαστικό βράχο..


Recommended Posts

Γειά σας,σήμερα το πρωί πήρα απο ένα petshop έναν πλαστικό βράχο για διακόσμηση, πήγα λοιπόν σπιτι και τον καθάρισα και μετά τον άφησα βρεγμένο εκτός ενυδρίου.Τωρα όμως που πήγα να τον τοποθετήσω μέσα κατάλαβα οτι μυρίζει...σαν ασετόν,βαφή,κάτι τέτοιο,ενώ στεγνός δεν μυριζε.Ρωτάω λοιπόν ειναι ασφαλές να το βάλω στο ενυδρίο?Ειναι λογικό να μυρίζει έτσι?(πρώτη φορά πήρα τέτοια κατασκευή και δεν ξέρω).

Και κάτι ακόμα!Το ενυδρίο μου ειναι 80lt και έχω 1 φύλτρο 650l/h και μια αντλία(για τις σχάρες) 500l/h. Μπορεί η ροή/αναταραχή που προκαλούν στο ενυδρίο να κουράζει-ταλαιπωρεί κάποια ψάρια?

Μπορώ να μειώσω αν χρειαστεί την ροή του φίλτρου μιας και έχει επίπεδα.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

η ροη αν επηρεαζει η οχι εξαρταται και απο το ειδος των ψαριων.....

οσο για τον ψευτικο βραχο,καλυτερα βγαλτον παντον πισω,και παρε κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βάλω ζωοτόκα,ξερεις αν τα επηρεάζει η ροή?Γενικά με τα νούμερα που είπα,είναι μεγάλη η ροή ή σε νορμάλ επίπεδα?

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βάλω ζωοτόκα,ξερεις αν τα επηρεάζει η ροή?Γενικά με τα νούμερα που είπα,είναι μεγάλη η ροή ή σε νορμάλ επίπεδα?

Και πάλι ευχαριστώ.

κοιτα ολα ειναι σχετικα.αν σου μοιαζει με...πλυντηριο η ροη, τοτε σιγουρα πρεπει να μειωθει...

αααα,και καλως ηρθες και απο μενα :D

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλά φιλε και ευχαριστώ για τη βοήθεια :D

να'σαι καλα.θα χαρω να σε γνωρισω και απο κοντα στην επομενη συναντηση του ΑΖ στην πολη μας.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...