Jump to content

Νέο ενυδρείο για αφρικανές Malawi


LEME_SOS

Recommended Posts

Ξανα ειδα το ενυδρειο σου.... μια παρατηρηση... μηπως θα ηταν καλυτερο χωρις τα φυτα???? :):D:thumbup:

ξανασκεψουτο παντως για ταγκανικα με τροπεους.... :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ καλο!!!Μπραβο!!Απλα θέλοντας να υποστηρίξω την ιδεα του Στάθης για Τανγκανικα δες κ

Ελπιζω αυτο να σε πεισει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο!!!Μπραβο!!Απλα θέλοντας να υποστηρίξω την ιδεα του Στάθης για Τανγκανικα δες κ

Ελπιζω αυτο να σε πεισει!!! :thumbup:

Κατι ξερεις εσυ.... :):D

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα τροπεους αλλα δεν χρειαζοντε μονο λιτρα για να επιζησουν

Αγαπητέ φίλε θα ήθελα να μας αναλυσεις τι εννοείς ;γιατί μας ενδιαφέρει η γνώμη σου.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

λεω πως τα συγκεκριμενα ψαρια tropheus , κατα την δικη μου αποψη ειναι τα πιο απαιτητηικα ψαρια γλυκου νερου , εκτος απο παρα πολυ χωρο για να φιλοξενησει κανεις ομαδες των 10-12 ατομων χρειαζονται και αρκετη εμπειρια μιας και ειναι γνωστο πως τα tropeus παθαινουν πολυ ευκολα bloat, και για αυτο την διατροφη τους πρεπει να την προσεχουμε πολυ , οπως και διαφορα αλλα πραγματα οπως επιθετικοτητα αναμεταξη τους , η διασταυρωση 2 διαφορετικων tropheus που τις παραπανω φορες ειναι μοιραια για τα ψαρια που γενιουντε αλλα πολυ καλη φιλτρανση και ποιοτητα νερου , και επειδη το ξερω απο εμπειρια για την κυπρο μιας και ειμαι και εγω ο ιδιος κυπριος , στην κυπρο χωρις οσμωση μονο malawi μπορεις να κρατησεις χωρις μεγαλα προβληματα. υπαρχουν πολλα αρθρα για τα tropheus στο νετ , μπορει ο φιλος μας να ξεκινησει απο εκει αμα θα το επιχειρηση :)

Link to comment
Share on other sites

λεω πως τα συγκεκριμενα ψαρια tropheus , κατα την δικη μου αποψη ειναι τα πιο απαιτητηικα ψαρια γλυκου νερου , εκτος απο παρα πολυ χωρο για να φιλοξενησει κανεις ομαδες των 10-12 ατομων χρειαζονται και αρκετη εμπειρια μιας και ειναι γνωστο πως τα tropeus παθαινουν πολυ ευκολα bloat, και για αυτο την διατροφη τους πρεπει να την προσεχουμε πολυ , οπως και διαφορα αλλα πραγματα οπως επιθετικοτητα αναμεταξη τους , η διασταυρωση 2 διαφορετικων tropheus που τις παραπανω φορες ειναι μοιραια για τα ψαρια που γενιουντε αλλα πολυ καλη φιλτρανση και ποιοτητα νερου , και επειδη το ξερω απο εμπειρια για την κυπρο μιας και ειμαι και εγω ο ιδιος κυπριος , στην κυπρο χωρις οσμωση μονο malawi μπορεις να κρατησεις χωρις μεγαλα προβληματα. υπαρχουν πολλα αρθρα για τα tropheus στο νετ , μπορει ο φιλος μας να ξεκινησει απο εκει αμα θα το επιχειρηση :thumbup:

:):D:thumbup::angry2:

1. διαφωνω... για τα ελληνικα δεδομενο το πιο δυσκολο ψαρι του γλυκου νερου ειναι ο δικος και κυριως ο αγριος... εγω με ph βρυσης 8 και σκληροτητα 14 που να βαλω δισκους.....

2. αυτο με την Α/Ο δεν το καταλαβα... οπως ανεφερα σε εμενα οι τιμες της βρυσης μου ειναι Ph 8, ΚΗ 14. τι να την κανω την Α/Ο οταν εχω τιμες νερου σαν της λιμνης....

3. συμφωνω φιλε μου οτι πρεπει να προσεξουμε την επιθετικοτιτα του ψαριου και την διατροφη του... αυτη εξαλλου ειναι η "δουλεια" μας σαν χομπιστες να προσεχουμε και να αγαπαμε τα ψαρακια μας... (τι να πει και ο τριανταφυλλος με τις Φροντοζες :rasp::rasp: )

παντως πολυ καλες οι πληροφοριες σου... θα μπορουσαμε για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου να ανοιξουμε ενα νεο θεμα και να τα πουμε εκει.... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτο με το νερο , ειναι διαφορετικο απο τοπο σε τοπο , αναλογα με το δικτυο

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

λεω πως τα συγκεκριμενα ψαρια tropheus , κατα την δικη μου αποψη ειναι τα πιο απαιτητηικα ψαρια γλυκου νερου , εκτος απο παρα πολυ χωρο για να φιλοξενησει κανεις ομαδες των 10-12 ατομων χρειαζονται και αρκετη εμπειρια μιας και ειναι γνωστο πως τα tropeus παθαινουν πολυ ευκολα bloat, και για αυτο την διατροφη τους πρεπει να την προσεχουμε πολυ , οπως και διαφορα αλλα πραγματα οπως επιθετικοτητα αναμεταξη τους , η διασταυρωση 2 διαφορετικων tropheus που τις παραπανω φορες ειναι μοιραια για τα ψαρια που γενιουντε αλλα πολυ καλη φιλτρανση και ποιοτητα νερου , και επειδη το ξερω απο εμπειρια για την κυπρο μιας και ειμαι και εγω ο ιδιος κυπριος , στην κυπρο χωρις οσμωση μονο malawi μπορεις να κρατησεις χωρις μεγαλα προβληματα. υπαρχουν πολλα αρθρα για τα tropheus στο νετ , μπορει ο φιλος μας να ξεκινησει απο εκει αμα θα το επιχειρηση :thumbup:

Καταρχήν είσαι Κύπριος και δεν μου το έχει πεί ΑΚΟΜΑ; - αυτό είναι λόγος για warning :D - εγώ είμαι από την Λευκωσία.Εδώ να σταματήσω τις συστάσεις γιατί τα αδέλφια μας οι Ελλαδίτες θα μας βρίσουν και θάχουν και δίκιο.Λοπόν θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου :angry2: .Είναι ψάρια που σίγουρα όπως αναφέρει ο δάσκαλος μας Δρ. Konings δεν είναι για αρχάριους για τούς λόγους που αναφέρεις πιο πάνω.Για την όσμωση δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Το μόνο πράγμ απου δεν έχει σχέση με τους αφρικάνους είναι όσμωση ή όποία θα έλεγα μακρυά απο μας.

Σωκράτης :):rasp:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ομως: ,που θα βρειτε tropheus λευκωσια ? δηλαδη εχω παει σε ολα τα μαγιαζια μονο κατι γκαππυ βλεπω αμερικανικες κιχλιδες, καμια μαλαουι , pacu και τετοια τερατα και αντε κανα δισκο

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

malawi με την εννοια πως τα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα στην ποιοτητα νερου απο τα tropheus και αλλα τις τανγκανικα αλλα λογικα , θα ηταν καλο και για τις αλλες rift lakes

Link to comment
Share on other sites

malawi με την εννοια πως τα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα στην ποιοτητα νερου απο τα tropheus και αλλα τις τανγκανικα αλλα λογικα , θα ηταν καλο και για τις αλλες rift lakes

Ομολογώ οτι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αναλύσε το λίγο.

Ευχαριστώ Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::angry2::rasp:

1. διαφωνω... για τα ελληνικα δεδομενο το πιο δυσκολο ψαρι του γλυκου νερου ειναι ο δικος και κυριως ο αγριος... εγω με ph βρυσης 8 και σκληροτητα 14 που να βαλω δισκους.....

2. αυτο με την Α/Ο δεν το καταλαβα... οπως ανεφερα σε εμενα οι τιμες της βρυσης μου ειναι Ph 8, ΚΗ 14. τι να την κανω την Α/Ο οταν εχω τιμες νερου σαν της λιμνης....

3. συμφωνω φιλε μου οτι πρεπει να προσεξουμε την επιθετικοτιτα του ψαριου και την διατροφη του... αυτη εξαλλου ειναι η "δουλεια" μας σαν χομπιστες να προσεχουμε και να αγαπαμε τα ψαρακια μας... (τι να πει και ο τριανταφυλλος με τις Φροντοζες :rasp::thumbup: )

παντως πολυ καλες οι πληροφοριες σου... θα μπορουσαμε για να μην χαλαμε το θεμα του φιλου να ανοιξουμε ενα νεο θεμα και να τα πουμε εκει.... :thumbup::thumbup:

Στο τελευταίο που λέει ο Στάθης περί νέου θέματος έχει απόλυτο δίκιο ,παρασύρθηκα και εγώ .

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω φταιω δεν το ειπα αρκετα καθαρα. εννοω πως τα παραπανω malawi ειδη που θα βρει στην αγορα εκει ειναι πιο ανθεκτικα στην ποιοτητα νερου απο οτι τα παραπανω τις τανγκανικα

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που λέει ο Στάθης περί νέου θέματος έχει απόλυτο δίκιο ,παρασύρθηκα και εγώ .

:)

Συμφωνω και εγω για το νεο θεμα..

Πιστευω θα ειναι πολυ χρησιμο :thumbup:

Βαγγελης :D

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που λέει ο Στάθης περί νέου θέματος έχει απόλυτο δίκιο ,παρασύρθηκα και εγώ .

:)

και στα υποληπα που λεει εχει δικιο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ειδα το ενυδρειο σου.... μια παρατηρηση... μηπως θα ηταν καλυτερο χωρις τα φυτα???? :D:thumbup::angry2:

ξανασκεψουτο παντως για ταγκανικα με τροπεους.... :rasp::rasp:

Καλημέρα. Σεβαστή η άποψη σου Στάθη αλλα μιλάμε για 2 μετρα ενυδρείο και τα φυτά σπάζουν λίγο την μονοτονία. :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ομως: ,που θα βρειτε tropheus λευκωσια ? δηλαδη εχω παει σε ολα τα μαγιαζια μονο κατι γκαππυ βλεπω αμερικανικες κιχλιδες, καμια μαλαουι , pacu και τετοια τερατα και αντε κανα δισκο

Εν μέρη έχεις δίκιο πατριώτη για tanganyika ότι είναι πολύ λίγα σε ποσόστητες στην Κύπρο αλλα όχι και τα malawi. Στην Λεμεσό έχει πολλά είδη malawi...άλλωστε είναι η μεγαλύτερη λίμνη τις Αφρικής σε διαφορετικά είδη ψαριών, υπολογίζεται ότι υπάρχουν πάνω από 800 διαφορετικά είδη ψαριών, και μάλιστα σε πολύ ωραίους χρωματισμούς και ψαρια με προσωπικότητες. Δεν ξέρω αν συμφωνούν οι πιο ειδικοί. :)

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη έχεις δίκιο πατριώτη για tanganyika ότι είναι πολύ λίγα σε ποσόστητες στην Κύπρο αλλα όχι και τα malawi. Στην Λεμεσό έχει πολλά είδη malawi...άλλωστε είναι η μεγαλύτερη λίμνη τις Αφρικής σε διαφορετικά είδη ψαριών, υπολογίζεται ότι υπάρχουν πάνω από 800 διαφορετικά είδη ψαριών, και μάλιστα σε πολύ ωραίους χρωματισμούς και ψαρια με προσωπικότητες. Δεν ξέρω αν συμφωνούν οι πιο ειδικοί. :)

Εγώ επειδή πάω Κύπρο και ξέρω τα καστήματα της Λευκωσίας ,όλα, πρέπει να πώ οτι υπάρχουν κάποια που έχουν αρκετή ποικιλία απο ψάρια και αναλώσιμα -δεν πρόκειται αναφέρω κανένα - και σέβονται τον πελάτη.

Σωκράτης :D

Υ.Γ.Εχουμε ξεφύγει στη κουβέντα μας και είναι καλό - για να μην χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας - να επανέλθουμε στη κουβέντα για το ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή πάω Κύπρο και ξέρω τα καστήματα της Λευκωσίας ,όλα, πρέπει να πώ οτι υπάρχουν κάποια που έχουν αρκετή ποικιλία απο ψάρια και αναλώσιμα -δεν πρόκειται αναφέρω κανένα - και σέβονται τον πελάτη.

Σωκράτης :)

Υ.Γ.Εχουμε ξεφύγει στη κουβέντα μας και είναι καλό - για να μην χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας - να επανέλθουμε στη κουβέντα για το ενυδρείο του.

Όχι Σωκράτη δεν μου χαλάτε το θέμα, είναι ωραίο να παίρνεις ιδέες, πια η γνώμη σου για τα φυτά :D

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που λέει ο Στάθης περί νέου θέματος έχει απόλυτο δίκιο ,παρασύρθηκα και εγώ .

:)

Εδώ έχω γράψει λίγα λόγια για τις tropheus http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29946

:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι Σωκράτη δεν μου χαλάτε το θέμα, είναι ωραίο να παίρνεις ιδέες, πια η γνώμη σου για τα φυτά :)

Να πούμε οτι στη λίμνη malawi ,φυτά παρατηρούνται σε αβαθή και λασπώδη νερά όπως βαλισνέρια , κερατόφυλο αλλά και λίγα είδη απο potamogeton.Στις περιοχές αυτές ζούν πολύ λίγα είδη ψαριών και συνήθως τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας προέρχοντα απο πιο βαθιά νερά.Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να σκεφτεί οτι εφόσον τα ψάρια που φιλοξενούνται, οι περιοχέςτους δεν έχουν φυτά να μην βάλει καθόλου φυτά.

Πολλοί απο μας όμως για να " σπάσουν " λίγο την πετρίλα :thumbup: βάζουν φυτά.Εμένα προσωπικά μου αρέσει.

Εγώ προτείνω συνήθως βαλισνέρια και πιο συγκεκριμένα την spiralis που υπάρχει στη λίμνη.Να ξέρουμε οτι κάποιες κιχλίδες τσιμπάνε και τρώνε τα φυτά παρότι δεν είναι στο κύριο μενού τους.Υπάρχει όμως μία κιχλίδα ,

μία haplochromis ,η protomelas similis η οποία έχει τα φυτά στο κύριο μενού της .

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...