Jump to content

Νέο ενυδρείο για αφρικανές Malawi


LEME_SOS

Recommended Posts

Να πούμε οτι στη λίμνη malawi ,φυτά παρατηρούνται σε αβαθή και λασπώδη νερά όπως βαλισνέρια , κερατόφυλο αλλά και λίγα είδη απο potamogeton.Στις περιοχές αυτές ζούν πολύ λίγα είδη ψαριών και συνήθως τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας προέρχοντα απο πιο βαθιά νερά.Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να σκεφτεί οτι εφόσον τα ψάρια που φιλοξενούνται, οι περιοχέςτους δεν έχουν φυτά να μην βάλει καθόλου φυτά.

Πολλοί απο μας όμως για να " σπάσουν " λίγο την πετρίλα :thumbup: βάζουν φυτά.Εμένα προσωπικά μου αρέσει.

Εγώ προτείνω συνήθως βαλισνέρια και πιο συγκεκριμένα την spiralis που υπάρχει στη λίμνη.Να ξέρουμε οτι κάποιες κιχλίδες τσιμπάνε και τρώνε τα φυτά παρότι δεν είναι στο κύριο μενού τους.Υπάρχει όμως μία κιχλίδα ,

μία haplochromis ,η protomelas similis η οποία έχει τα φυτά στο κύριο μενού της .

Σωκράτης :)

:angry2::D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πούμε οτι στη λίμνη malawi ,φυτά παρατηρούνται σε αβαθή και λασπώδη νερά όπως βαλισνέρια , κερατόφυλο αλλά και λίγα είδη απο potamogeton.Στις περιοχές αυτές ζούν πολύ λίγα είδη ψαριών και συνήθως τα ψάρια που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας προέρχοντα απο πιο βαθιά νερά.Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να σκεφτεί οτι εφόσον τα ψάρια που φιλοξενούνται, οι περιοχέςτους δεν έχουν φυτά να μην βάλει καθόλου φυτά.

Πολλοί απο μας όμως για να " σπάσουν " λίγο την πετρίλα :D βάζουν φυτά.Εμένα προσωπικά μου αρέσει.

Εγώ προτείνω συνήθως βαλισνέρια και πιο συγκεκριμένα την spiralis που υπάρχει στη λίμνη.Να ξέρουμε οτι κάποιες κιχλίδες τσιμπάνε και τρώνε τα φυτά παρότι δεν είναι στο κύριο μενού τους.Υπάρχει όμως μία κιχλίδα ,

μία haplochromis ,η protomelas similis η οποία έχει τα φυτά στο κύριο μενού της .

Σωκράτης :)

:thumbup::angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και μετά από 10 μέρες λειτουργίας έγιναν οι πρώτες μετρήσεις

NO3--10

NO2--0

GH--10

KH--6

PH--8,2 με ηλεκρονικό tester

Cl2--0

NH4/NH3--0

Τι λένε οι μετρήσεις;Έτοιμος για 2-3 ψαριά :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και μετά από 10 μέρες λειτουργίας έγιναν οι πρώτες μετρήσεις

NO3--10

NO2--0

GH--10

KH--6

PH--8,2 με ηλεκρονικό tester

Cl2--0

NH4/NH3--0

Τι λένε οι μετρήσεις;Έτοιμος για 2-3 ψαριά :)

Με αυτές τις μετρήσεις εγώ θα έβαζα 2-3 ψαράκια.Προσοχή στη ποσότητα τροφής.Για malawi το gh 10 δεν είναι κακό αν πάει και 12 ακόμα καλύτερα ( εχουν ανοχή).Κάνε χρήση ενυδρεικού αλατιού όπως αυτού εδώ

http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html ή άλλης μάρκας - προσοχή στις οδηγίες.Το kh καλυτερα να πάει εκεί στο 8 - 10.Κάνε χρήση μαγειρικής σόδας με προσοχή μέχρι να ανέβει.

Για την δόση ψάξε λίγο το φόρουμ και θα την βρείς.Βέβαια μετα απο 10 μέρες θα περίμενα να δώ άλλα πράγματα στις μετρήσεις σου ,δεν ξέρω πως στρώνεις.Πάντως εγώ θα έβαζα μικρό αριθμό απο ψάρια.

Καλή επιτυχία , :D

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις μετρήσεις εγώ θα έβαζα 2-3 ψαράκια.Προσοχή στη ποσότητα τροφής.Για malawi το gh 10 δεν είναι κακό αν πάει και 12 ακόμα καλύτερα ( εχουν ανοχή).Κάνε χρήση ενυδρεικού αλατιού όπως αυτού εδώ

http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html ή άλλης μάρκας - προσοχή στις οδηγίες.Το kh καλυτερα να πάει εκεί στο 8 - 10.Κάνε χρήση μαγειρικής σόδας με προσοχή μέχρι να ανέβει.

Για την δόση ψάξε λίγο το φόρουμ και θα την βρείς.Βέβαια μετα απο 10 μέρες θα περίμενα να δώ άλλα πράγματα στις μετρήσεις σου ,δεν ξέρω πως στρώνεις.Πάντως εγώ θα έβαζα μικρό αριθμό απο ψάρια.

Καλή επιτυχία , :)

Ευχαριστώ για την απάντηση Σωκράτη. αυτό που χρησιμοποίησα είναι

1. sera aquatan

2.sera bionitrinec

3.tetra aqua bactozym

4.Καθημερινή τροφή

:D

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβαζα gh πιο πολυ στην θεση σου αν και ειναι καλα με εκεινο το gh , εγω τις δικες μου τις ειχα με 18 gh. τα πρωτα 2-3 ψαριαφροντισε να μην ειναι πολυ επιθετικα γιατι αμα ειναι δεν θα βαλεις αλλα ψαρια στο τελος :)

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβαζα gh πιο πολυ στην θεση σου αν και ειναι καλα με εκεινο το gh , εγω τις δικες μου τις ειχα με 18 gh. τα πρωτα 2-3 ψαριαφροντισε να μην ειναι πολυ επιθετικα γιατι αμα ειναι δεν θα βαλεις αλλα ψαρια στο τελος :D

:thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ γρηγορα εστρωσε.

To tetra aqua bactozym είναι σε κάψουλες και το βάζεις στο φίλτρο.Λέει ότι μέσα σε 24 ώρες μπορείς να βάλεις 2-3 ψαρια και το επαναλαμβάνεις σε μια βδομάδα και είναι το νερό είναι ok. Εγώ δεν το ρίσκαρα αλλα το αποτέλεσμα είναι αυτό

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω με tetra aqua safe start το δοκιμασα την επομενη μπηκαν ψαρια , δουλευει καλυτερα σε μικροτερα ενυδρεια βεβαια

Νομίζω το ίδιο πράγμα είναι ... απλά βάζεις μεγαλύτερη δόση. Αφού το δοκίμασες και εσύ ίσος αυτό είναι που έκανε την δουλειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Το bactozyme είναι ενζυμο το όποιο βοηθά τον αποικισμό των βακτηριδίων πάνω στο κεραμεικό υλικό.

Εγώ το χρησιμοποιώ και όπως έλεχθει πιο πάνω το βάζουμε ανάμεσα στο κεραμεικό υλικό μέσα στα φίλτρα.

Το safestart έιναι έτοιμα βακτηρίδια.Αφού βάλουμε το βάλουμε στο ενυδρείο κατά την εταιρεία πρέπει να βάλουμε και τα πρώτα ψάρια.Εγώ το δοκίμασα σε μικρό ενυδρείο ( 40-50 λτ.) και όλα πήγαν καλά.

Απο πληροφορίες όμως που έχω και από άλλους φίλους το έκαναν χρήση σε μεγαλύτερα ενυδρεία και δεν υπήρξαν προβλήματα.

Εγώ νομίζω - το έψραψα και πιο πάνω - οτι πρέπει να μπουν τα πρώτα ψάρια.Προσοχή στη τροφή και αν θέλει ας συνεχίσει τις μετρήσεις του και πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά.Το κλειδί είναι η ιχθυοφόρτωση να μην βιαστούμε.

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το bactozyme είναι ενζυμο το όποιο βοηθά τον αποικισμό των βακτηριδίων πάνω στο κεραμεικό υλικό.

Εγώ το χρησιμοποιώ και όπως έλεχθει πιο πάνω το βάζουμε ανάμεσα στο κεραμεικό υλικό μέσα στα φίλτρα.

Το safestart έιναι έτοιμα βακτηρίδια.Αφού βάλουμε το βάλουμε στο ενυδρείο κατά την εταιρεία πρέπει να βάλουμε και τα πρώτα ψάρια.Εγώ το δοκίμασα σε μικρό ενυδρείο ( 40-50 λτ.) και όλα πήγαν καλά.

Απο πληροφορίες όμως που έχω και από άλλους φίλους το έκαναν χρήση σε μεγαλύτερα ενυδρεία και δεν υπήρξαν προβλήματα.

Εγώ νομίζω - το έψραψα και πιο πάνω - οτι πρέπει να μπουν τα πρώτα ψάρια.Προσοχή στη τροφή και αν θέλει ας συνεχίσει τις μετρήσεις του και πιστεύω οτι όλα θα πάνε καλά.Το κλειδί είναι η ιχθυοφόρτωση να μην βιαστούμε.

Σωκράτης :)

Όταν λες προσοχή στην τροφή, εννοείς σε ποσότητα(λίγη);

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες προσοχή στην τροφή, εννοείς σε ποσότητα(λίγη);

Ακριβώς την ποσότητα γιατί το ενυδρείο είναι νεαρό μην μα ξεφύγει - που δεν το πιστεύω - ξαφνικά καμμιά ανεπιθύμητη παράμετρος νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ποσότητα γιατί το ενυδρείο είναι νεαρό μην μα ξεφύγει - που δεν το πιστεύω - ξαφνικά καμμιά ανεπιθύμητη παράμετρος νερού.

ok :)

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβαζα gh πιο πολυ στην θεση σου αν και ειναι καλα με εκεινο το gh , εγω τις δικες μου τις ειχα με 18 gh. τα πρωτα 2-3 ψαριαφροντισε να μην ειναι πολυ επιθετικα γιατι αμα ειναι δεν θα βαλεις αλλα ψαρια στο τελος :D

Αγαπητέ Πάρη ξέρω οτι αρκετοί φίλοι καθώς και sites προτείνουν ψηλά gh ,στο malawi όμως δεν είναι τόση ψηλή η ολική σκληρότητα ενα μέσος όρος gh 12 δεν έιναι κακός με kh 8-10 περίπου.Το ph του είναι καλό.

Όπωσ ξέρουμε ψηλές τιμές έχει η Ταγγκανίκα.Εγώ το 18 που λές για gh το θεωρώ πολύ ψηλό οχι βέβαια οτι θα τις ενοχλήσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πάρη ξέρω οτι αρκετοί φίλοι καθώς και sites προτείνουν ψηλά gh ,στο malawi όμως δεν είναι τόση ψηλή η ολική σκληρότητα ενα μέσος όρος gh 12 δεν έιναι κακός με kh 8-10 περίπου.Το ph του είναι καλό.

Όπωσ ξέρουμε ψηλές τιμές έχει η Ταγγκανίκα.Εγώ το 18 που λές για gh το θεωρώ πολύ ψηλό οχι βέβαια οτι θα τις ενοχλήσει.

:)

κατι παραπανω θα ξερεις :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πάρη ξέρω οτι αρκετοί φίλοι καθώς και sites προτείνουν ψηλά gh ,στο malawi όμως δεν είναι τόση ψηλή η ολική σκληρότητα ενα μέσος όρος gh 12 δεν έιναι κακός με kh 8-10 περίπου.Το ph του είναι καλό.

Όπωσ ξέρουμε ψηλές τιμές έχει η Ταγγκανίκα.Εγώ το 18 που λές για gh το θεωρώ πολύ ψηλό οχι βέβαια οτι θα τις ενοχλήσει.

:)

+1 :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

24 μέρες σήμερα και οι μετρήσεις είναι:

NO3--0

NO2--0

GH--10

KH--10

PH--8,1 με ηλεκρονικό tester

Cl2--0

NH4/NH3--0

Τι λένε οι μετρήσεις μετά από τόσες μέρες; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μετρήσεις είναι μετά από αλλαγή νερού?

Το ΝΟ3 να είναι μηδέν δεν μου φάνετε φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μετρήσεις είναι μετά από αλλαγή νερού?

Το ΝΟ3 να είναι μηδέν δεν μου φάνετε φυσιολογικό.

Τι πήγε λάθος; Τι πρέπει να κάνω; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τι πήγε λάθος; Τι πρέπει να κάνω; :rasp:

Να ρωτήσω το κρίσιμο, Εβαλες λίγα ψάρια;

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το κρίσιμο, Εβαλες λίγα ψάρια;

:angry2:

Ναι έβαλα 4 yellow lab πριν 14 μέρες και σήμερα πήρα και αλλα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μετράς με υγρά τεστ ( μάρκα :rasp: ή με στικς ;

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...