Jump to content

Διακοσμηση


Recommended Posts

Ρε παιδιά μπορει κάποιος να μου εξηγησει πως να διακοσμήσω 180 λιτρα ενυδρειο?αλλα με ψευτικα φυτά

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες!!!

κανε μας μια παρουσιαση για σενα εδω αφου ανοιξες αυτο το θεμα και μετα ανοιξε νεο θεμα στην καταλληλη κατηγορια!

καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ απλο... δεν βαζεις ψεφτικα φυτα...

αγορασε αληθηνα χαμιλων απατησεων και κανε ενα ενυδρειο "κουκλα"

:D

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπορω να σου πω μερικα... για 180 λιτρα π εχεις

βαζεις... ανουμπιες (δεν τις φυτευουμε τις δενουμε πανω σε ξυλα η πετρες), εχινοδορους, διαφορα ειδη φτέρης, βαλισνεριες, java moss ητε δεμενη ητε ελευθερη στο ενυδρειο, καμπομπα, κερατοφυλλο κτλ κτλ...

επισης μπορεις να βρεις και ωραια φυτα επιφανιας οπως το πιστια..

:D:P:wootwoot:

θυμισου τα φυτα π σου ειπα δεν εχουν καμια απετηση εκτος απο ενα τυπικο φωτιμο... ενα φυτο αν το αγορασεις κοστιζει 5 - 10 ευρω το πολυ. ενα πλαστικο φυτο κοστιζει τα ιδια χρηματα.

σκεψουτο και θα δεις οτι δεν αξιζει να βαλεις ψεφτικα..

Link to comment
Share on other sites

Ne oraia alla o barb mou mia fora eixa valei annoubia ke ta efage ola.Prepi na on 3efortotho ke afto kai tous 2 pangasious alla den 3ero pos.kamia simvouli? lisi?

Link to comment
Share on other sites

1. γραφε με πεζα ελληνικα σε παρακαλω.. ειναι κανονας...

2. χαρισετα σε ενα πετ σοπ... ειπαμε οτι τετοια ψαρια δεν κανουν για ενυδεια... (δες το μπανερ στην υπογραφη του Σπυρου delta66) :D:P

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπορω να σου πω μερικα... για 180 λιτρα π εχεις

βαζεις... ανουμπιες (δεν τις φυτευουμε τις δενουμε πανω σε ξυλα η πετρες), εχινοδορους, διαφορα ειδη φτέρης, βαλισνεριες, java moss ητε δεμενη ητε ελευθερη στο ενυδρειο, καμπομπα, κερατοφυλλο κτλ κτλ...

επισης μπορεις να βρεις και ωραια φυτα επιφανιας οπως το πιστια..

:D:P:wootwoot:

θυμισου τα φυτα π σου ειπα δεν εχουν καμια απετηση εκτος απο ενα τυπικο φωτιμο... ενα φυτο αν το αγορασεις κοστιζει 5 - 10 ευρω το πολυ. ενα πλαστικο φυτο κοστιζει τα ιδια χρηματα.

σκεψουτο και θα δεις οτι δεν αξιζει να βαλεις ψεφτικα..

Καμπομπα αστο καλυτερα ειναι πιο δυσκολη, επισης για τα φυτα επιφανειας, αν δεν θες σκια μην βαλεις γιατι κοβουν το φως στα φυτα βυθου..

Link to comment
Share on other sites

Καμπομπα αστο καλυτερα ειναι πιο δυσκολη, επισης για τα φυτα επιφανειας, αν δεν θες σκια μην βαλεις γιατι κοβουν το φως στα φυτα βυθου..

την εχω απο τον μαρτιο (ενα κοτσανακι) βυθος απλη χαλαζιακη αμμος χωρις υποστρωμα. οχι λιπισμα. με φυσιολογικο φωτισμο (μαμισιο) ενυδρειου. και εχει θεριεψει... γιαυτο το προτηνα.. :D:P

Link to comment
Share on other sites

την εχω απο τον μαρτιο (ενα κοτσανακι) βυθος απλη χαλαζιακη αμμος χωρις υποστρωμα. οχι λιπισμα. με φυσιολογικο φωτισμο (μαμισιο) ενυδρειου. και εχει θεριεψει... γιαυτο το προτηνα.. :D:P

Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο το φυτο?

Ποσταρε καμια φοτο :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

1. γραφε με πεζα ελληνικα σε παρακαλω.. ειναι κανονας...

:D

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο το φυτο?

Ποσταρε καμια φοτο :D:P

100% φιλε πανο.. μπορεις να το δεις και μονος σου στην παρουσιαση του ενυδρειου μου... (πιρανχα) :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

100% φιλε πανο.. μπορεις να το δεις και μονος σου στην παρουσιαση του ενυδρειου μου... (πιρανχα) :D

Τι να σου πω, θεωρειτε δυσκολο φυτο με μεγαλες απαιτησεις.

Στην γλαστρολιμνη μου, εχω δει την μεγαλυτερη αναπτυξη. Να υπαρχουν ολα τα φυλα, πολυ μικρα κενα ανεμασα τους, και χοντρος κορμος..

Link to comment
Share on other sites

και σκεψου αν δεις τι ειχα κρατησει και μου βγηκε.. ενα κλαδακι χωρις ριζα με φυλα υψους 10cm περιπου.. και τωρα πεταξε 2 - 3 νεα κλοναρια και εβγαλε πολλες ριζες..

Link to comment
Share on other sites

και σκεψου αν δεις τι ειχα κρατησει και μου βγηκε.. ενα κλαδακι χωρις ριζα με φυλα υψους 10cm περιπου.. και τωρα πεταξε 2 - 3 νεα κλοναρια και εβγαλε πολλες ριζες..

Μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικα αντικειμενα θελουν προσοχη στη χρηση τους στο ενυδρειο πχ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29298&hl=

Για κανονικο ενυδρειο καλυτερα αληθινα ευκολα φυτα (οπως τα παραπανω που προταθηκαν) χωρις απαιτησεις διοξειδιου, υποστρωματος, εξτρα φωτισμου και λιπανσης ειναι οτι καλυτερο και για το νερο του ενυδρειου (το οξυγονωνουν και αφαιρουν νιτρικα, φωσφορικα κλπ).

Ποιο ψαρι ακριβως εχεις και εφαγε ανουμπια? :D

Link to comment
Share on other sites

100% φιλε πανο.. μπορεις να το δεις και μονος σου στην παρουσιαση του ενυδρειου μου... (πιρανχα) :D

Μηπως ειναι καποιο ειδος limonophila που μοιαζει και ειναι ευκολο φυτο?

Limnophila sessiliflora

Limnophilasessiliflora.jpg

Limnophila sp. 'Gigantea'

Limnophila_gigantea_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...