Jump to content

Βοήθεια με Redbelly Pacu!


ignisport

Recommended Posts

Καλησπέρα συνhobbiστες! Αν και αρχάριος με το σπορ αποφάσησα να ξεκινήσω να στείνω το ενυδρείο που είχα εδώ και καιρό στην αποθήκη μου , εστρωσα το νεράκι του κ το στόλισα με οτι μπιχλιμπίδια είχα και έβαλα μέσα 2 Red belly pacu και έναν αστακό , το θέμα μου είναι ότι τα Πιρανχάκια μου είναι πάρα πολυ ανγχωμένα και φοβησμένα , τα έχω μέσα 3ις μέρες , ξέρει κανείς τι να κάνω για να χαλαρώσουν λιγάκι? σας παραθέτω και φωτός. (το ενυδρείο μου είναι Rio260lt)

p8030002.jpg

p8030004.jpg

p8030003w.jpg

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια,δωστα πισω τωρα που ειναι νωρις,βγαλε οσα ψευτικα διακοσμητικα εχεις μεσα και διαλεξε ψαρια που κανουν για τα λιτρα σου για να ειναι ευτυχισμενα αυτα και εσυ χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

απο ότι εχω διαβάσει στο ιντερνετ και απο αυτά που μου είπαν σε διάφορα πετσοπ , αυτά χρειάζονται 50-60 Lt το κάθε ψάρι , 260 λιτρα δεν φτάνουν για 2 ψαρακια? :D:P

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στο aquazone.

θα εκπλαγεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν αυτα τα ψαρια.

πιστεψε με μεγαλωνουν πολυ κ θα αναγκαστεις να τα αποχωριστεις οταν θα τα εχεις αγαπησει ακομα περισσοτερο.

ειναι φοβισμενα γιατι ειναι ψαρια που ζουνε σε κοπαδι, αν ειχες ενα μεγαλο ενυδρειο ή καλυτερα πισινα με ενα κοπαδακι απο αυτα θα εβλεπες πολυ διαφορετικη συμπεριφορα.

το χρυσοψαρο δεν βρισκω λογο να βρισκεται στο ενυδρειο.

κ δεν προκειται να το φανε. δεν ειναι θηρευτες.

μην το παρεις προσωπικα αλλα κ τα πακου δεν βρισκω τον λογο να βρισκονται στο ενυδρειο σου.

να μεντεψω οτι ηθελες να παρεις πιρανχα κ το petshop σου πασαρε αυτα.

γιατι δεν δοκιμαζεις με ενα κοπαδακι απο αληθινα πιρανχα?

Link to comment
Share on other sites

αληθινά πιράνχα!? Που θα βρώ τέτοια???? :D το χρυσόψαρο έμεινε απο σπόντα δεν το άφησα για τροφή :P btw άν έβαζα 2 ακόμα πακού δεν θα ηταν καλύτερα ε? έλεγα να φτιάξω ένα κοπαδάκι απο 4 πακού γιατί μου άρεσαν πάρα πολυ

Έγινε επεξεργασία - ignisport
Link to comment
Share on other sites

πλεον βρισκεις ευκολα.

πολλα μαγαζια φερνουν κ σε καλες τιμες.

μιλαω για 4 μικρα. αν εχεις βλεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο μπορεις κ 5 με 6 κομματια σε ενα ενυδρειο μεχρι 400 λιτρα.

να ξερεις οτι αν το παρακανεις με μεγαλο αριθμο ψαριων θα εχεις κρουσματα κανιβαλισμου.

εφοσων δωσεις πισω τα ψαρια που εχεις σου συνιστω να αλλαξεις την διακοσμηση του ενυδρειου.

αν κανεις μια δοκιμη με μερικα ευκολα φυτα θα κολησεις κ δεν θα ξαναβαλεις ποτε πλαστικα.

ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε :D

δες αλλα ενυδρεια μελων μας για να παρεις ιδεες.

υπαρχουν πολλα ομορφα ενυδρεια

διαβασε κ αυτο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26307

κ οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

άν έβαζα 2 ακόμα πακού δεν θα ηταν καλύτερα ε? έλεγα να φτιάξω ένα κοπαδάκι απο 4 πακού γιατί μου άρεσαν πάρα πολυ

πλακα μου κανεις ε? :D

ή κανω λαθος? :P

τα δικα μου πακου μεσα σε 3 μηνες πηραν 15 ποντους κ δεν τα επαιρνε κανενα pet shop.

αλλα δεν ηξερα.

εσυ τωρα ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

με μια γρηγορη αναζητηση δες στο πρωτο βιντεο τα 4 πακου που θελεις ποσο στενα ειναι σε ενα ενυδρειο 400 γαλονιων, δηλαδη 2000 λιτρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ το πιασα!! Όχι άλλα πακού στο ενυδρείο μου! επειδή όμως τα αγάπησα και δεν θέλω να τα δώσω :D αν τα κρατήσω και βάλω μεσα και 2-3 όσκαρ θα επιτεθούν? και αυτό το ρωτάω επειδή είπες πιο πρίν ότι δεν είναι θυρευτές

Link to comment
Share on other sites

Οκ το πιασα!! Όχι άλλα πακού στο ενυδρείο μου! επειδή όμως τα αγάπησα και δεν θέλω να τα δώσω :wootwoot: αν τα κρατήσω και βάλω μεσα και 2-3 όσκαρ θα επιτεθούν? και αυτό το ρωτάω επειδή είπες πιο πρίν ότι δεν είναι θυρευτές

δεν το επιασες

:wootwoot:

τουλαχιστον δεν θελεις να βαλεις pangasius! :P

τα oscar εχουν γρηγορη αναπτυξη κ τελικο μεγεθος 40 cm.

τα πακου γινονται πανω απο μετρο.

βεβαια στο ενυδρειο σου δεν θα προλαβουν θα ψοφησουν.

εσυ ποσο καιρο θα αντεχες στο δωματιο σου με 4 -5 ακομα μεγαλωσωμα ατομα?

εμεις εδω σε συμβουλευουμαι απλα.

ρωτας τη γνωμη μας, σου απανταμε.

κανε οτι θελεις :D

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Οκ το πιασα!! Όχι άλλα πακού στο ενυδρείο μου! επειδή όμως τα αγάπησα και δεν θέλω να τα δώσω :D αν τα κρατήσω και βάλω μεσα και 2-3 όσκαρ θα επιτεθούν? και αυτό το ρωτάω επειδή είπες πιο πρίν ότι δεν είναι θυρευτές

οπως σου εγραψαν και πιο πανω τα πακου δεν ειναι θυρευτες ωστοσω ομως εαν ενα ψαρι χωραει στο στομα τους και πεινανε δεν θα πουνε και οχι ,επομενως φροντισε τα οσκαρ να ειναι παραπλησιο μεγεθος με τα πακου...

αν και αποψη μου αλλα οπως σου ειπε και ο αντωνης δωστα οσο ειναι νωρις και εαν σου αρεσουν τα πιρανχα

φτιαξε ενα κοπαδι απο pygocentrus naterreri η αλλιως red belly

Link to comment
Share on other sites

αν και εκτος θεματος κοιταχτε να δειτε τι βρηκα,,,,αν ειναι δυνατον,,,,αυτο ειναι σαν σκυλακι,,,,

Link to comment
Share on other sites

αν και εκτος θεματος κοιταχτε να δειτε τι βρηκα,,,,αν ειναι δυνατον,,,,αυτο ειναι σαν σκυλακι,,,,

μην βαζεις ιδεες στο φιλο μας :D

Link to comment
Share on other sites

επιδη τα ακουσα ολα...

1. αλλο red belly πιρανχα και αλλο pacu. το pacu ειναι ενα ψαρι π διστυχος (γιαυτο) μιαζει με πιρανχα και πεφτει θυμα των Petshop...

2. το καθε pacu φθανει πολυ ευκολα το 1 μετρο μηκος..μιας και ειναι ενα παμφαγο και αδιφαγο ψαρι...

3. ως αποτελεσμα σε αυτο π ειπα στο 2 τα pacu ειναι απαγορευτικα για ενυδρεια...ΔΕΝ!!! ειναι μονο για λιμνες και ποταμια...

4. το καλυτερο π εχεις να κανεις αν θελεις να εχεις ενα πραγματικο βιοτοπο ειναι να αδιασεις το ενυδρειο απο τα μπιχλιμπιδια π εχει μεσα να βαλεις φυτα και ριζες-ξυλλα και να ριξεις μεσα 3 red belly π ειναι πραγματικα πιρανχα...

αλλιως σε μισο χρονο τα ψαρια σου θα ειναι τοσο μεγαλα π δεν θα χωρανε σε κανενα ενυδρειο...

ps ριξε μια ματια στο μπανερ στην υπογραφη του Σπυρου (delta66)...τα λεει ολα... :D

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο , ήδη έβγαλα τα 3/4 των μπιχλιμπιδιών κ άφησα μόνο μια πέτρα μέσα ... δεν ήξερα οτι θα φτάσουν το ένα μέτρο :D αρχαριος είμαι , μου ειπαν στο πετ σοπ οτι θα φτασει μεχρι 40 πόντους ήταν ομορφα είχαν κ 5 ευράκια γιαυτό τα πήρα!! Τι να τα κάνω? αν τα πάω πίσω θα τα πάρουν? (δεν προκειται να ζητήσω λευτά φτάνει να μην πάνε χαμένα τα ψαράκια)

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο , ήδη έβγαλα τα 3/4 των μπιχλιμπιδιών κ άφησα μόνο μια πέτρα μέσα ... δεν ήξερα οτι θα φτάσουν το ένα μέτρο :wootwoot: αρχαριος είμαι , μου ειπαν στο πετ σοπ οτι θα φτασει μεχρι 40 πόντους ήταν ομορφα είχαν κ 5 ευράκια γιαυτό τα πήρα!! Τι να τα κάνω? αν τα πάω πίσω θα τα πάρουν? (δεν προκειται να ζητήσω λευτά φτάνει να μην πάνε χαμένα τα ψαράκια)

φιλε μου και εγω ετσι την πατησα.. δεν σε κατηγορει κανεις γιαυτο... αρχαριος εισια δν γνωριζες...

εμενα μ ειπα να παρω galaher π γινετε 1,5 μετρο και το ειχα σε 550 λιτρα ενυδρειο...τι να λεμε...

τελως παντων αυτο π με χαροποιει ειναι π καταλαβες οτι τα ψαρια δεν κανουν για ενυδρειο.. ναι δωστα στο

petshop θα στα παρει εστω και τζαπα...

κοιτα εγω σου προτηνω να παρεις 3 κανονικα πιρανχα μιας και σου αρεσουν να τα χαρεις κιολας...

πολλα παιδια απο το φορουμ μας στις αγγελιες δινουν σε καλη τιμη τετοια ψαρια... για ψαχτο λιγο...

καλη συνεχεια :D:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...