Jump to content

Πιθανό Πρόβλημα με Clown


Recommended Posts

Κατ' αρχάς καλό καλοκαίρι σε όσους δεν είπα παιδιά ...

Παρατηρήθηκε το εξής φαινόμενο ,έχω ένα marron clown εδώ και τρείς εβδομάδες... ήταν απίστευτα ζωηρός και έφαγε flakes σε μισή ώρα αφου τον αμόλησα στο ενυδρείο...Πριν τρείς μέρεσ αγόρασα μια green bubble ανεμώνη και ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος...

Ε απο τότε ειναι όλη μέρα μέσα στην ανεμώνη και δεν τοθ κάνει αισθηση τπτ άλλο.. Δεν τρώει καθόλου.. Τι flakes τι artemia τι nutrician mix τπτ δεν τον συγκινεί..

Τι γίνεται βρε παιδιά? 'ασε που νομίζω οτι είναι λιγο εξουθενομένος

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις!

αγορασε κ μερικα αρτεμια να του δινεις κ ολα θα πανε καλα

μετα θα τον δεις κ να πηγαινει φαγητο στην ανεμωνη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τάιζα κάποτε ένα clarkii που ήταν μέσα στην ανεμώνη και δεν έβγαινε με μία τσιμπίδα που συγκρατούσα κομμάτια φλέικς και του τα πήγαινα σε κοντινή απόσταση κρατώντας ακίνητη τη τσιμπίδα. Αργότερα έτρωγε και πέλετς αν περνούσαν από κοντά του.

Ένας φίλος έχει ένα maroon μεγάλο μέγεθος που κάνει αυτό που περιγράφει ο mad23 όταν πετάξει μία γαρίδα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να εχω ενα ακριβως ιδιο κλοουνακι, απο την δικια μου πειρα μπωρω να σου πω τα εξης....

Θα φανατιστει παρα πολυ με την ανεμωνη που εκανε σπιτι του και σε τετοιο βαθμο οπου θα επιτιθεται σε οποιον αλλον πλησιασει.

Για το θεμα του φαγητου δεν νομιζω οτι θα πρεπει να ανησυχεις γιατι σαν ψαρι ειναι πολυ φαγανο και τρωει σχεδον τα παντα. Οπως γραφουν και οι φιλοι παραπανω καποιες φορες θα της πηγαινει και φαγητο.

Υπαρχει ομως και ενα προβλημα που νομιζω οτι θα σου παρουσιαστει......

Το δικο μου ειχε κανει σπιτι του ενα bubble coral οπως στην δικια σου περιπτωση. Του αρεσε να τριβεται και να ξαπλωνει επανω του (στην κυριολεξια) συνεχεια και ασταματητα. Το κλουνακι αυτο ειναι νευρικο και πολυ δραστηριο σε σχεση με τα αλλα, σε αντιθεση το bubble coral ειναι πολυ ευαισθητο. Το αποτελεσμα ηταν να μου καταστρεψει το κοραλι και αυτην την στιγμη ειναι σχεδον νεκρο. Αυτο το συγκεκριμενο κλοουν πιστευω οτι κανει για ανεμωνη μεγαλου μεγεθους. Αν ειναι μικρη η δικια σου φοβαμαι οτι μπορει να της κανει ζημια.

Έγινε επεξεργασία - jimmy19111977
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ η ανεμώνη είναι αρκετά μεγάλη για το κλουνάκι οπότε οκ.....

Οπότε μας βλέπω με λαβίδα για τάισμα

Μια άλλη ερώτηση ... δεν ξέρω αν θα ακουστεί παράξενη... είχα ένα pipe fish .. ήξερα πόσο δύσκολο στίς διατροφικές του συνήθειες και πριν δύο μέρες τα κακάρωσε τελικά .

Το περίεργο δεν είναια αυτό αλλα ο τρόπος που το κατάλαβα οτι είναι νεκρό.. Ξύπνησα και βλέπω την ανεμώνη να έχει καταβροχθίσει το pipe και να εξέχει το κεφάλι μόνο απο το στόμα τις.. Φοβερά πράγματα...

Τι γίνεται ρε παιδιά .. Δεν έχω ιδέα απο ανεμώνες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το clownακι μάλλον δεν την βυάζει καθαρή.

Τώρα γύρισα σπίτι και το βρήκα ημιπεθαμένο . Το έχω βάλει σε μια απόχη ωστε να μην μπορεί να φύγει και του ρίχνω τροφή μπάς και....

Δέν έχει φάει τπτ απο τότε που πήρα την ανεμώνη.... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το clownακι μάλλον δεν την βυάζει καθαρή.

Τώρα γύρισα σπίτι και το βρήκα ημιπεθαμένο . Το έχω βάλει σε μια απόχη ωστε να μην μπορεί να φύγει και του ρίχνω τροφή μπάς και....

Δέν έχει φάει τπτ απο τότε που πήρα την ανεμώνη.... :D

λυπαμαι :P

Link to comment
Share on other sites

δέν κερδίζεις τίποτα που το έχεις στην απόχη,.....

αντίθετα το στρεσάρεις περισσότερο :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι άλλο , έχει ξανακουστεί clownακι να πεθαίνει απο την ασιτία εξαιτίας τις εμμονής με την ανεμώνη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο οτι φταιει αυτο.Μπορει να ειχε καποια εσωτερικα παρασιτα το ψαρι σου.Μπορει κατι στις μετρησεις του νερου σου.Μετα την εισαγωγη της ανεμωνης αλλαξες τον ανθρακα?Απο νιτρικα και θερμοκρασια πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...