Jump to content

Kαι κατι για Tropheus...........


Δίας

Recommended Posts

Μου εκανε εντυπωση αυτη η συζητηση που ξεκινησε ο admin.

θεμα : Tank size http://trophs.com/forums/index.php?showtopic=42

-Mark (admin) : Is there a recommended size for a Troph tank?

Say I had a colony of 15, would a 75g be alright? (284 λιτρα)

- birdman1099 : Well, this will be an interesting thread, judging by the tone of the last one. Here's my thought.

I think a 55 (208 λιτρα) is a good size for a group of 12-15. Overcrowding is the key to keeping them alive. Now, you will have a few who say a 75 is the smallest option, but I do not believe 15 trophs in a 75 is a good Idea.

If I were to stock a 75 I would like to have 20-25 trophs minimum.

So lets go, Guys and Gals !!!! Bring it on !!

- Mark (admin) : WOW....I did not know that.

κλπ

:D:P:wootwoot::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες....παρατηρω μια εντονη "κινηση" του Σπυρου στην Αφρικη... τι συμβενει??? :blink::P

:P:ninja::ninja: (πλακα κανω... :thumbup: )

Στρατο υπεροχο το link να πω οτι εχω ξεκινισει να το διαβαζω και θα το διβασω ολο... και εχει μπει ηδη στα αγαπημενα μου λινκς... :D:P:wootwoot:

αχ αυτες οι Tropheus........... :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ενδιαφεροντα θεματα

What kind of substrate do you use? http://trophs.com/forums/index.php?showtopic=594

Tankmates? http://trophs.com/forums/index.php?showtopic=850

How Many Colonies? http://trophs.com/forums/index.php?showtopic=487

:D:P:wootwoot:

οντως πολυ χρησημα... πολυ καλο το σιτε.. :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες....παρατηρω μια εντονη "κινηση" του Σπυρου στην Αφρικη... τι συμβενει???

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=246123
..οντως πολυ χρησημα... πολυ καλο το σιτε.. :P:wootwoot:

Δεν ειπαμε να υιοθετησουμε οτι γραφεται, απλα να ακουσουμε κι αλλες γνωμες :D
Link to comment
Share on other sites

Εγω ως άσχετος, θα ρωτησω.... 12-15 τετοια ψαρια, max 12cm, σε 200λιτρα??

Δεν ειναι πολλα??

Κι ειδικα αν πεις οτι τα 200 λιτρα με τις πέτρες γίνονται 150!!!

Δια... μη με δειρης για την απορια.... σε εχει φοβηθει το ματι μου!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως άσχετος, θα ρωτησω.... 12-15 τετοια ψαρια, max 12cm, σε 200λιτρα??

Δεν ειναι πολλα??

Κι ειδικα αν πεις οτι τα 200 λιτρα με τις πέτρες γίνονται 150!!!

Δια... μη με δειρης για την απορια.... σε εχει φοβηθει το ματι μου!! :P

Φανταζομαι κι εγω οτι ο ποιητης θα εννοει 200 λιτρα καθαρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι κι εγω οτι ο ποιητης θα εννοει 200 λιτρα καθαρα. :D

Εγω πάλι πιστευω με τα λεγόμενα του οτι ριναι μικτα τα λιτρα του!!!

Ο λόγος είναι οτι θεωρω αδύνατο καποιον να μπορεσει να υπολογίσει τα πραγματικά λίτρα σε τετοιο aquascape, και επισης επειδη αναφερει 55gal tank, που αν κοιταξεις, στην αγορα κυκλοφορουν 55 και 75.

Σε ελευθερη μεταφραση.... του

"I think a 55 (208 λιτρα) is a good size for a group of 12-15. Overcrowding is the key to keeping them alive. Now, you will have a few who say a 75 is the smallest option, but I do not believe 15 trophs in a 75 is a good Idea. If I were to stock a 75gal (284 λιτρα) I would like to have 20-25 trophs minimum. "

Νομίζω ότι το 55 (208 λιτρα) είναι ένα καλό μέγεθος για μια ομάδα 12-15. Ο συνωστισμός είναι το κλειδί για να διατηρηθουν στη ζωή. Τώρα, θα έχετε ακουσει μερικούς που λένε το 75 είναι η μικρότερη επιλογή, αλλά δεν πιστεύω 15 trophs σε 75 είναι μια καλή ιδέα. Αν είχα stock ενα 75gal (284 λιτρα) θα έβαζα 20-25 trophs τουλάχιστον!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι πιστευω με τα λεγόμενα του οτι ριναι μικτα τα λιτρα του!!!

Ο λόγος είναι οτι θεωρω αδύνατο καποιον να μπορεσει να υπολογίσει τα πραγματικά λίτρα σε τετοιο aquascape, και επισης επειδη αναφερει 55gal tank, που αν κοιταξεις, στην αγορα κυκλοφορουν 55 και 75.

Σε ελευθερη μεταφραση.... του

"I think a 55 (208 λιτρα) is a good size for a group of 12-15. Overcrowding is the key to keeping them alive. Now, you will have a few who say a 75 is the smallest option, but I do not believe 15 trophs in a 75 is a good Idea. If I were to stock a 75gal (284 λιτρα) I would like to have 20-25 trophs minimum. "

Νομίζω ότι το 55 (208 λιτρα) είναι ένα καλό μέγεθος για μια ομάδα 12-15. Ο συνωστισμός είναι το κλειδί για να διατηρηθουν στη ζωή. Τώρα, θα έχετε ακουσει μερικούς που λένε το 75 είναι η μικρότερη επιλογή, αλλά δεν πιστεύω 15 trophs σε 75 είναι μια καλή ιδέα. Αν είχα stock ενα 75gal (284 λιτρα) θα έβαζα 20-25 trophs τουλάχιστον!!! :D

Mαλλον απο τα γραφομενα,στηριζει την αποψη του στη μεγαλη ιχθυοφορτωση,ετσι ωστε να μην υπαρχει διεκδικηση περιοχων,αρα οχι καυγαδες και τσαμπουκαδες,αρα ενα ενυδρειο σαρδελοποιιας,που εμενα προσωπικα δεν με εκφραζει.

Εγω αν προκειται για tropheus σε 300 λιτρα δεν θα εβαζα παραπανω απο 15 ψαρια,ετσι ωστε με τις μονομαχιες και το ξεκαθαρισμα τους(αν γινει κιολας),να μεινει μια υγειης και με συνοχη ομαδα.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...