Jump to content

Ντουλάπα για το μπαλκόνι


amorealex

Recommended Posts

Καθότι αδειούχος, αξιώθηκα κι έβαλα λίγο τάξη στην εν λόγω ντουλάπα κι έτσι μπορώ να σας την παρουσιάσω.

Ήθελα λοιπόν να φτιάξω ένα έπιπλο για το μπαλκόνι, το οποίο θα φιλοξενεί

-το δοχείο αλλαγής/προετοιμασίας νερού

-τη συσκευή RO/DI

-το Chiller

Οι τιμές σε μαραγκούς ήταν απαγορευτικές, οπότε έπεσε DIY και ιδού το αποτέλεσμα:

Διαστάσεις: 1,75 Χ 90 Χ 90 (Υ Χ Μ Χ Π)

Ξύλο: Κόντρα πλακέ θαλάσσης Shelman 15 mm

Βάψιμο-Λουστράρισμα: 3 χέρια βερνίκι εμποτισμού + 2 χέρια άχρωμο βερνίκι θαλάσσης

Μόνωση: Μπλε φελιζόλ οικοδομών (Dow)

Κόστος: € 221 τα ξύλα (Praktiker), € 70 περίπου τα πόμολα, μεντεσέδες, ποδαράκια, βερνίκια, βίδες (Praktiker)

post-541-1249409809_thumb.jpg

Στο κάτω μέρος υπάρχουν:

-Το 200λιτρο βαρέλι για αναπλήρωση και αλλαγές νερού

-Συσκευή RO/DI

-Φως για να ξέρουμε τι μας γίνεται τα βράδια.

Μέσα στο βαρέλι υπάρχουν:

-Κυκλοφορητής (Koralia 4)

-Θερμαντήρας (300 W)

-Αντλία ΕΗΕΙΜ Compact+ 2000 για τη μεταφορά του νερού προς το sump στις αλλαγές.

-12βολτο αντλιάκι για την αναπλήρωση

-Αισθητήρας θερμοκρασίας

Όλος ο χώρος μονώθηκε με dow.

post-541-1249409853_thumb.jpg post-541-1249409862_thumb.jpg

Πάνω αριστερά έχει μπει το Chiller TECO TR-20 και για να υπάρχει επαρκής αερισμός, τρυπήθηκε η μπροστινή αριστερή πόρτα της ντουλάπας και αφαιρέθηκε το πίσω αριστερό κομμάτι, έτσι ώστε οι 2 ανεμιστήρες του Chiller να διώχνουν έξω το ζεστό αέρα.

Αρχικά το πίσω αριστερό κομμάτι τρυπήθηκε, αλλά και πάλι έβραζε, οπότε αφαιρέθηκε τελείως και όλα καλά.

Πάνω δεξιά είναι αποθηκευτικός χώρος.

post-541-1249409908_thumb.jpg

Και μια φωτό από το μπαλκόνι, όπου κάθομαι και χαζεύω το ενυδρείο, το οποίο θα σας παρουσιάσω ΣΥΝΤΟΜΑ!

post-541-1249409918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαράς το κουράγιο σου φίλε :D:P πάντως το αποτέλεσμα νοικοκυρεμένο :wootwoot::wootwoot:και χειμωνα εξω θα την εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι... :D

Άμα είναι μερακλής ο άνθρωπος, όλα τα φτιάχνει, στα μέτρα του και με γούστο.

Link to comment
Share on other sites

χαράς το κουράγιο σου φίλε :D:P πάντως το αποτέλεσμα νοικοκυρεμένο :wootwoot::wootwoot:και χειμωνα εξω θα την εχεις???

Ναι και χειμώνα έξω.

Γι' αυτό μονώθηκε και περάστηκαν τόσα χέρια βερνίκι.

Βέβαια στο σημείο που βρίσκεται δεν θα τη δέρνει η βροχή, αλλά ένα νεράκι, μια υγρασία θα την τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι... :D

Άμα είναι μερακλής ο άνθρωπος, όλα τα φτιάχνει, στα μέτρα του και με γούστο.

:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

...

Και μια φωτό από το μπαλκόνι, όπου κάθομαι και χαζεύω το ενυδρείο, το οποίο θα σας παρουσιάσω ΣΥΝΤΟΜΑ!

post-541-1249409918_thumb.jpg

Μπράβο! Για προχώρα και στο "παρασύνθημα" τώρα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ, εισαι τεραστιος. :thumbup: :thumbup:




ΥΓ μεταλικη γαλβανιζε ντουλάπα βεραντας δεν κανει? πιο οιικονομικη δεν ειναι?
αλλα δεν θα εβρισκες βαθος 90εκ


Το πολυ πολυ να φτιαξεις στο μελλον κατι τετοιο να βαζεις τα εξαρτηματα σου :hysterical: :hysterical:
 

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ, εισαι τεραστιος. :D:P

ΥΓ μεταλικη γαλβανιζε ντουλάπα βεραντας δεν κανει? πιο οιικονομικη δεν ειναι?

αλλα δεν θα εβρισκες βαθος 90εκ...

Μεταλλική γαλβανιζέ ντουλάπα δεν υπάρχει έτοιμη σ' αυτές τις διαστάσεις. Μόνο παραγγελία, αλλά θα έβγαινε πανάκριβη.

Καλοοοοό φίλε μου. Τι θερμοκρασίες έχεις χειμώνα στο μπαλκόνι?

Ακόμη δεν ξέρω γιατί θα είναι ο πρώτος χειμώνας.

Πάντως, με 300 W θερμαντήρα και τη μόνωση, εκτιμώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξανδρε ωραίος ο σχεδιασμός και η κατασκευή !!!!!!!!! :P

Να σε ρωτήσω, ...παραγγελίες παίρνεις ? :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αλέξανδρε ωραίος ο σχεδιασμός και η κατασκευή !!!!!!!!! :wootwoot:

Να σε ρωτήσω, ...παραγγελίες παίρνεις ? :D

Να ρωτήσω τον πατέρα μου και θα σου πω! :P

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Τα συχαρήκια λοιπόν πάνε στο πατέρα σου! :D

Πώς στέλνεις το νερό στο chiller σε αυτό το ύψος? Έχεις υπολογίσει μανομετρική διαφορά και έχεις πετύχει να στέλνεις στη προτεινόμενη από το κατασκευαστή ροή (νομίζω είναι 400λτρ/ώρα max) στο chiller ή ότι κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Τα συχαρήκια λοιπόν πάνε στο πατέρα σου! :D

Πώς στέλνεις το νερό στο chiller σε αυτό το ύψος? Έχεις υπολογίσει μανομετρική διαφορά και έχεις πετύχει να στέλνεις στη προτεινόμενη από το κατασκευαστή ροή (νομίζω είναι 400λτρ/ώρα max) στο chiller ή ότι κάτσει?

Το chiller τροφοδοτείται από μια EHEIM 1000 lt/h στραγγαλισμένη με βανάκι, η οποία βρίσκεται στο refugium.

Έχω μετρήσει στην έξοδο του chiller (που έρχεται στο sump) 400 lt/h ακριβώς και τα υπόλοιπα για ανακυκλοφορία μέσα στο refugium.

Link to comment
Share on other sites

Καθότι αδειούχος, αξιώθηκα κι έβαλα λίγο τάξη στην εν λόγω ντουλάπα κι έτσι μπορώ να σας την παρουσιάσω.

Ήθελα λοιπόν να φτιάξω ένα έπιπλο για το μπαλκόνι, το οποίο θα φιλοξενεί

-το δοχείο αλλαγής/προετοιμασίας νερού

-τη συσκευή RO/DI

-το Chiller

Οι τιμές σε μαραγκούς ήταν απαγορευτικές, οπότε έπεσε DIY και ιδού το αποτέλεσμα:

Διαστάσεις: 1,75 Χ 90 Χ 90 (Υ Χ Μ Χ Π)

Ξύλο: Κόντρα πλακέ θαλάσσης Shelman 15 mm

Βάψιμο-Λουστράρισμα: 3 χέρια βερνίκι εμποτισμού + 2 χέρια άχρωμο βερνίκι θαλάσσης

Μόνωση: Μπλε φελιζόλ οικοδομών (Dow)

Κόστος: € 221 τα ξύλα (Praktiker), € 70 περίπου τα πόμολα, μεντεσέδες, ποδαράκια, βερνίκια, βίδες (Praktiker)

post-541-1249409809_thumb.jpg

Στο κάτω μέρος υπάρχουν:

-Το 200λιτρο βαρέλι για αναπλήρωση και αλλαγές νερού

-Συσκευή RO/DI

-Φως για να ξέρουμε τι μας γίνεται τα βράδια.

Μέσα στο βαρέλι υπάρχουν:

-Κυκλοφορητής (Koralia 4)

-Θερμαντήρας (300 W)

-Αντλία ΕΗΕΙΜ Compact+ 2000 για τη μεταφορά του νερού προς το sump στις αλλαγές.

-12βολτο αντλιάκι για την αναπλήρωση

-Αισθητήρας θερμοκρασίας

Όλος ο χώρος μονώθηκε με dow.

post-541-1249409853_thumb.jpg post-541-1249409862_thumb.jpg

Πάνω αριστερά έχει μπει το Chiller TECO TR-20 και για να υπάρχει επαρκής αερισμός, τρυπήθηκε η μπροστινή αριστερή πόρτα της ντουλάπας και αφαιρέθηκε το πίσω αριστερό κομμάτι, έτσι ώστε οι 2 ανεμιστήρες του Chiller να διώχνουν έξω το ζεστό αέρα.

Αρχικά το πίσω αριστερό κομμάτι τρυπήθηκε, αλλά και πάλι έβραζε, οπότε αφαιρέθηκε τελείως και όλα καλά.

Πάνω δεξιά είναι αποθηκευτικός χώρος.

post-541-1249409908_thumb.jpg

Και μια φωτό από το μπαλκόνι, όπου κάθομαι και χαζεύω το ενυδρείο, το οποίο θα σας παρουσιάσω ΣΥΝΤΟΜΑ!

post-541-1249409918_thumb.jpg

Καλη δουλεια και σου προτεινω να βαλεις δυχτι σαν αυτο που εχουμε στα σπιτια ωστε να μην μπενουν μυγακια και ζωηφια μεσα .Να το βαλεις απο μεσα απο την ντουλαπα στις τρυπες. :D:P

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια και σου προτεινω να βαλεις δυχτι σαν αυτο που εχουμε στα σπιτια ωστε να μην μπενουν μυγακια και ζωηφια μεσα .Να το βαλεις απο μεσα απο την ντουλαπα στις τρυπες. :P:wootwoot:

Αφου η πισω μερια ειναι ανοιχτη τελειως :D

Link to comment
Share on other sites

απλα respect! :wootwoot::D:P:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

... και τα υπόλοιπα για ανακυκλοφορία μέσα στο refugium.

Μήπως εννοείς ότι έχεις κάνει τη κλασσική πατέντα με το "Τ" (ταφ)? Αν είναι έτσι, ΙΜΟ δε θεωρείται ότι "στραγγαλίζεις την αντλία" αφού ουσιαστικά ΔΕΝ περιορίζεις το ονομαστικό output της... :D

Μου έκανε επίσης μεγάλη εντύπωση αυτό που λες:

...Έχω μετρήσει στην έξοδο του chiller (που έρχεται στο sump) 400 lt/h ακριβώς ...

Ακριβώς 400lt/h??? :wootwoot: Μα πώς?!?

Έχεις flow meter??? :P

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία που τροφοδοτεί το chiller βρίσκεται στο refugium.

Στην έξοδο της αντλίας έχει μπει "Τ". Η μία έξοδος του "Τ" έχει βανάκι και καταλήγει πάλι στο refugium για την ανακυκλοφορία. Η άλλη έξοδος τροφοδοτεί το chiller.

Έχω κλείσει λοιπόν το εν λόγω βανάκι, τόσο ώστε στην επιστροφή από το chiller προς το sump, να έχω 400 lt/h.

Όσο για το "Ακριβώς 400 lt/h", δεν έχω flow meter.

Απλώς, ογκομέτρησα πόσα λίτρα μου επιστρέφει σε 1 λεπτό (6,5-7 λίτρα), άρα σε 1 ώρα 390-420 lt/h. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Η αντλία που τροφοδοτεί το chiller βρίσκεται στο refugium.

Στην έξοδο της αντλίας έχει μπει "Τ". Η μία έξοδος του "Τ" έχει βανάκι και καταλήγει πάλι στο refugium για την ανακυκλοφορία. Η άλλη έξοδος τροφοδοτεί το chiller.

Έχω κλείσει λοιπόν το εν λόγω βανάκι, τόσο ώστε στην επιστροφή από το chiller προς το sump, να έχω 400 lt/h.

Όσο για το "Ακριβώς 400 lt/h", δεν έχω flow meter.

Απλώς, ογκομέτρησα πόσα λίτρα μου επιστρέφει σε 1 λεπτό (6,5-7 λίτρα), άρα σε 1 ώρα 390-420 lt/h. :P

Ναι ΟΚ, τίποτα καινούργιο σχετικά με το "Τ", just an all-time classic... :D Το πόστ σου όμως, ήταν κάπως ασαφές και ανακριβές, ας πούμε, (βλ. αντλία "στραγγαλισμένη", "ακριβώς 400lt/h") και αναρωτήθηκα μήπως εφάρμοσες καμιά νέα πρωτότυπη μέθοδο... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Ευκαιρίας δοθείσης..., μπορείς να δρομολογήσεις την υπόλοιπη ροή της αντλίας αυτής για να "ταΐζει" τον C/R σου (όταν με το καλό...) ή κάποιο Phosban reactor ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. :D ...εκτός και αν χρειάζεσαι την υπόλοιπη ροή της αντλίας αυτής στο refugium...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτο δεν ειναι ντουλαπα....ειναι Η ΝΤΟΥΛΑΠΑ!!!!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μαστορας :bowdown:

αν ειχα μεγαλο μπαλκονι θα εφτιαχνα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Τελεια η κατασκευη σου. μπραβο που αφιερωσες χρονο για να κανεις κατι το οποιο σιγουρα χριαζοταν στο μπαλκονι. Νομιζω βέβαια πως οι ντουλαπες εξωτερικου χωρου εαν πας σε καταστήματα τύπου Praktker IKEA κτλ, γυρω εκει στα 200 ευρω κοστιζουν. Αλλα οκ μαλλον γουσταρες να περασεις την ωρα σου φτιαχνοντας μια δικια σου κατασκευη. Εγω πάλι θελω να φτιαξω μια παρομοια ντουλαπα στην αυλη του σπιτιου μου αλλα να ειναι πιο μεγαλη. εχω μεσα να βαλω εργαλεια της δουλειας, εργαλεια κηπουρικης, ρουχα παλια κτλ. ξυλα δεν ειχα, ουτε καμια παλια ντουλαπα για να μπορουσα να κανω κατι. πήγα σε αυτο το μαγαζι https://www.dreamykitchen.gr/ και αυτοι μου εδωσαν ξυλο πλατυ, καρφια κτλ για να μπορεσω να την φτιαξω. τα ξυλα ειναι ημιμασιφ, φθηνα σε ποιοτητα, αλλα τη λες amorealex , αξίζει να κανω κατι σαν εσενα; 

Έγινε επεξεργασία - nikosmalios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...