Jump to content

Μονομαχος


Marylena

Recommended Posts

Γεια σας!

Εχω εναν αρσενικο μονομαχο σε ενα ενυδρειο 12 λιτρα. Σημερα εβαλα 2 γαριδες και 3 σαλιγκαρια για να του καθαριζουν τα τζαμια! Οι γαριδες βρισκουν καταφυγιο κατω απο τα διαφορα διακοσμητικα και δεν τον απασχολουν και τοσο. Στα σαλιγκαρια ομως κανει επιθετικους ελιγμους και καμια φορα προσπαθει να τα δαγκωσει, χωρις αποτελεσμα. Υπαρχει περιπτωση να τα συνηθισει η θα τον αγχωνουν για παντα? Μηπως θα επρεπε να τα βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο το ... "ενυδρειο" και πολυ "ζωηρος" ο ψαρης σου μαλλον για να ανεχτει και παρεα :wootwoot:

Μολις ειδα οτι ειναι το πρωτο σου ποστ στο φορουμ

:D:P:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Σήμερα ξύπνησα και η μία γαρίδα είχε πηδήξει έξω απο τη γυάλα (η οποια εχει καπακι με μια μικρη τρυπουλα). Η άλλη πέθανε ξαφνικά μπροστα στα ματια μου :'( και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί. Επίσης έβγαλα ολα τα σαλιγκάρια γιατί ο ψαρης τους έκανε επιθέσεις. Γενικά τα πάντα απέτυχαν. Υπάρχει κάποιος συγκάτοικος-καθαρίστρια για τον ψαρη μου? Γιατι πέθανε η γαρίδα μου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Σήμερα ξύπνησα και η μία γαρίδα είχε πηδήξει έξω απο τη γυάλα (η οποια εχει καπακι με μια μικρη τρυπουλα). Η άλλη πέθανε ξαφνικά μπροστα στα ματια μου :'( και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί. Επίσης έβγαλα ολα τα σαλιγκάρια γιατί ο ψαρης τους έκανε επιθέσεις. Γενικά τα πάντα απέτυχαν. Υπάρχει κάποιος συγκάτοικος-καθαρίστρια για τον ψαρη μου? Γιατι πέθανε η γαρίδα μου?
Ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειακι?

Ειναι στρωμενο?

Εχεις διαβασει τα βασικα για τα ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Σήμερα ξύπνησα και η μία γαρίδα είχε πηδήξει έξω απο τη γυάλα (η οποια εχει καπακι με μια μικρη τρυπουλα). Η άλλη πέθανε ξαφνικά μπροστα στα ματια μου :'( και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί. Επίσης έβγαλα ολα τα σαλιγκάρια γιατί ο ψαρης τους έκανε επιθέσεις. Γενικά τα πάντα απέτυχαν. Υπάρχει κάποιος συγκάτοικος-καθαρίστρια για τον ψαρη μου? Γιατι πέθανε η γαρίδα μου?

Καλώς ήρθες! :D

Το λειτουργείς καιρό το ενυδρείο; Δηλαδή είναι στρωμένο; Ρωτάω γιατί οι γαριδούλες είναι πολύ ευαίσθητες σε οτιδήποτε συμβεί στο ενυδρείο (και σε 12 λίτρα οι αλλαγές είναι πολύ εύκολες πχ αύξηση αμμωνίας νιτρωδών και νιτρικών).

Υ.Γ: Με πρόλαβε ο Σπύρος! :P

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το έχω μια εβδομάδα, πριν τον είχα σ' ένα μικρό 3 λιτρα. Μου είχαν πει ότι για μονομάχο δε χρειάζεται στρώσιμο, μόνο κάποιες σταγόνες αντιχλώριο. Ο ψάρης από την ώρα που έμεινε μόνος του φαίνεται πανευτυχής πάλι :D

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Οι γαριδούλες δεν θα άντεχαν γιατί το νερό έχει αμμωνία απο τις "αποβολές" του ψαρή σου.

Θα πρέπει να στρώσεις το φίλτρο σου (έχει φίλτρο το ενυδρείο έτσι:D όσδήποτε για να μη χάσεις και το μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φίλτρο γιατί στο pet shop μου είπαν ότι δεν χρειάζεται! Κινδυνεύει το ψαράκι μου?

Αχ αυτοί στα πετ-σοπ.. Τεσπα!

Μιας και μπήκες στην παρέα μας να ξέρεις οτί για ότι θές πρώτα θα ρωτάς εδώ και δεν θα βασίζεσαι στους πετ-σοπάδες.(Παλι καλά που σου είπαν για το αντιχλώριο)

Θα πρέπει να πάρεις φίλτρο αλλά και να διαβάσεις πολύ για να μπείς "στο νόημα" του να είχεις ενυδρείο.

Καλύτερο θα ήταν αν αγόραζες ένα ολοκληρομένο ενυδρείο πάνω απο 20λίτρα (θα είναι πασάς μέσα ο μονομάχος σου και θα μπορούσες να έχεις και κάποιο σαλιγκάρι μέσα).

Αν το αφήσεις ως έχει αργά ή γρήγορα θα επέρθει το δυσάρεστο.

Φιλικά

Μαριάννα

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτοί στα πετ-σοπ.. Τεσπα!

Μιας και μπήκες στην παρέα μας να ξέρεις οτί για ότι θές πρώτα θα ρωτάς εδώ και δεν θα βασίζεσαι στους πετ-σοπάδες.(Παλι καλά που σου είπαν για το αντιχλώριο)

Θα πρέπει να πάρεις φίλτρο αλλά και να διαβάσεις πολύ για να μπείς "στο νόημα" του να είχεις ενυδρείο.

Καλύτερο θα ήταν αν αγόραζες ένα ολοκληρομένο ενυδρείο πάνω απο 20λίτρα (θα είναι πασάς μέσα ο μονομάχος σου και θα μπορούσες να έχεις και κάποιο σαλιγκάρι μέσα).

Αν το αφήσεις ως έχει αργά ή γρήγορα θα επέρθει το δυσάρεστο.

Φιλικά

Μαριάννα

ακου!

αν θες να κρατησεις το μονομαχο κρατα τον τι να πω απλα βαλε καμια anoubia και μην αγορασεις φιλτρο!

απλα θα κανεις συχνες αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ μικρο θερμαντηρα για το χειμωνα, ειναι τροπικο ψαρι ο μονομαχος.

Θελει σταθερη θερμοκρασια 25 το χειμωνα και να ανεβαινει συμφωνα με τις εποχες μεχρι 27-28 το καλοκαιρι. (το κααλοκαιρι δεν χρειαζεται θερμαντηρας)

Φιλτρο για τοσο μικρο ενυδρειακι δεν ξερω αν βρεις, αφου ο μονομαχος δεν συμπαθει τη δυνατη ροη του νερου και οποιο φιλτρο εχει αντλια που γυριζει πανω απο 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου θεωρειται δυνατη ροη για μονομαχο.

Δηλαδη πρεπει να βρεις φιλτρο με αντλια 50 l/h. Υπαρχει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο κανει : http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Λεει 50-180 l/h

Ισως με μια πατεντα spaybar με ενα κομματι πρασινο σωληνα αν εφαρμοσει στην πλακε τρυπα (δεν το εχω δοκιμασει) και "σπασει" τη ροη του νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ισως με μια πατεντα spaybar με ενα κομματι πρασινο σωληνα αν εφαρμοσει στην πλακε τρυπα (δεν το εχω δοκιμασει) και "σπασει" τη ροη του νερου.

Εγω αυτο κανω και δεν εχουν προβλημα

Παντως θα πρεπει οποσδηποτε να στρωσεις το ενυδρειακι σου και μεχρι τοτε να τον ταϊζεις απο λιγο καθε 2 μερες και κανε συχνα τεστ στο νερο σου για να βλεπεις σε τι επιπεδα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το μικροτερο ειναι 270 λιτρα την ωρα http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...o-c-34_481.html

θα γυριζει 27 φορες τα λιτρα του 12λιτρου :D

Πιο πανω βρηκα ενα, το EHEIM 2006 με ροη 50 ως 180 l/h, αυτο ειναι καλυτερο απο θεμα ροης.

Βαλτο στην πιο σιγανη ρυθμιαση (50 l/h), στουμπωσε το με εξτρα υλικα (πχ λιγο substrat ή λιγο σφουγγαρι ακομα) και εφαρμοσε με καποιο τροπο και ενα σωληνα με τρυπες για spraybar στην ακρη και θα ειναι ΟΚ.

Οι διαστασεις εινα 6,3εκ μηκος x 5 εκ πλατος x 13.5 εκ. υψος.

Παρακατω σου εχω φωτο απο την πατεντα που εχω κανει, σε fluval plus 2, που ειναι πιο δυνατο φιλτρο (200-400 l/h) αλλα ειναι στη χαμηλη ρυθμιση ροης, σε 50λιτρο μονομαχοενυδρειο.

Στα βελακι ειναι οι εξοδοι του νερου απο τις τρυπες, το εχω βαλει να χτυπαει το νερο στο τζαμι και ελαφρως προς τα κατω.

Οπως βλεπεις το νερο ηρεμο και πεντακαθαρο.

P6090017c.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...